/Verder bestaat het bureau uit Mr. D. Polak Daniels als thesaurier en J. Faber Jzn. en F. Jas als secretarissen, allen leden van het bureau der verlotingscommissie van '1861. Met belangstelling en erkentelijkheid nam de vergadeiing kennis van de toegezegde on dersteuning van HH. MM. den Koning en de Koningin, waarvan zij, zoowel in geldeljjken zin, als door het ten geschenke geven van belang rijke prijsvoorvi'erpen wenschen te doen blijken. Ook van wege II.'K. TI. Mevrouw de Groot hertogin van Saksen-Wei mar is toezegging van eene aanzienlijke geldelijke bijdrage gedaan. Door de .vergadering werd beslist, om even als in 1861. de heeren burgemeesters in Neder land uit te noodigen in hunne respectieve ge-' meenten subcommissiën te vestigen. De prijs der loten werd, evenals in 1861, op één gulden bepaald. Door de heeren 11. H. Van Gogh, P. C. Amiabel, Flits Jacobs, allen te 's Hage, en L. Prins te Amsterdam, zijn welwillende aanbie dingen gedaan tot kostelooze inrichting en versiering der zaal voor de expositie. Men zal zicli herinneren dat in 1861 dat werk mede geheel belangeloos door de beide eerstgenoemde heeren werd verricht. SCHIEDAM, 20 Januari 1880. De weleerw. heer J. J. Elderiog, kape laan der O. L. Vr. Kerk aan de l^ieuwe Haven alhieris door den bisschop van Haarlem benoemd tot pastoor te Kruisdorp in de Haarlem mermeer. Het programma voor een Soiree op 4 Februari a. s. te geven ten voordeele van da Volksleesinrichting alhier, belooft aau be langstellenden een genotvollen avond. De belange- loo2e medewerking van een zevental personen heeft het mogelijk gemaakt, dit programma rijk aan afwisseling zoo op muzikaal als letter kundig gebied te doen zijn. Wij noodigen allen uit, aan wie de inteeke- ningslijst zal worden aangebodenmet dit programma kennis te maken, overtuig'd, dat zulks voldoende zal zijn om tot ruime deelne ming op te wekken. In de volgende week zal er ook bij den uit gever van dit blad gelegenheid zijn, bewijzen van toegang a fl.te bekomen. De soirées voor-kamermuziek, die in het afgeloopen jaar door de heeren Egener c. s. werden gegeven, hebben genoeg bijval gevon den, om genoemde heeren opgewektheid te verschaffen, die ook dit jaar te geven. Dat het hun ernst is met hun taak, daarvan getuigt hun programma. Een quai tet van Schubei t, benevens de altijd bekoorlijke serenade van Ilavdn, vortnen-het instrumentale gedeelte van de le afdeeiing; het vocale gedeelte is door niemand minder op zich genomen dan door mej. S. Kempner, die ook in de, tweede afdeeiing tweemaal optreedt. Na deze mededeeling is aanprijzing overbodig. Wegtippen alleen nog aan, dat ook een quintet van Grommer zal worden ten gehoore gebracht, benevens een gedeelte uit het heerlijke A dur quartet van Beethoven. Wij twijfelen niet of de goede uitslag van deze soiree is verzekerd. Bewijzen vnn toegang zullen bij de boekhan- laren Roeiants en Odé verkrijgbaar werden gesteld. ,11. Zondagavond gaf de tooneelvereeniging »Thalia" in Musis Sacrum eene uitvoering voor hare buitengewone leden, die in grooten getale waren opgekomen. Achtereenvolgens voerde zij ten looneele iTtino", drama in drie bed) yven, «loost Uilenspiegel", blijspel iu een bedrijf en »F!ik en Flok in dc klem", blijspel met zang ia een bedrijf, terwij! zij nog twee Tableaux Vivant» ten beste gaf, voorstellende ">de Mor genstond" en t> Hnlde aan do nagedachtenis van vijlen Koningin Sophia". De verschillende rollen, goed ingestudeerd, werden flink afgepeeid, zoodat luide bijvalsbetuigingen van de aanwezigen den werkenden leden ten deel vielen. De vereeniging sThalia" heeft met de opvoering dezer stukken aan hare buitengewone leden een recht genoeg lijken avond verschaft. Heden was de rivier de Maas voor deze stad vol drijf ijswat echter de stoomvaart niet belette, maar voor de scheepvaart hinderlijk was. Onder de brieven welke gedurende de Ie helft der maand December door het post kantoor te Rotterdam zijn verzonden, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet bezorgd zijn kunnen worden, komen o. a. voor: mej. V. d. Poort te Ylaardingen, en aan het hulp kantoor Pernis: Arie Ferks, te Schiedam. In de jl. Donderdag gehouden zitting van de arrondissements-rechtbank te Dordrecht, is O. v. L., te Schiedam, wegens bedelarij, ver oordeeld tot één maand cellulaire gevangenis straf en opzending naar een bedelaarsgesticht. De Regeermg heelt geantwoord op de algemeene beschousviugen der Eerste Kamer omtrent de Staatsbegroothig. Wanneer Grondwetsherziening noodzakelijk mocht blijken, zal zij daarvoor niet terugdein zen, maar zoolang die niet noodzakelijk blijkt, mag zij, de afdoening der vele gioote belangen uiet iu gevaar brengen door de kwestie der Grondwetsherziening daar tusschen te werken. Een beroep op het Staatskrediet is vooi eerst niet volstrekt noodzakelijk. Het voorstel tot helfing eener rentebelasting zal eerlang worden aangeboden. Niet geheel onmogelijk is het ook, dat spoedig aanvulling der lyksmiddelen uit Indische baten zal woiden verkregen. De Regee ring dankt voor den steun der Kamer in haar handelspolitiek. De Staats-commissie, benoemd om voor stellen te doen tot; regeling der bevolking- statisliek, heeft in hare bijeenkomst van Zaterdag het onderwerp der bevolkiugs-registers afge handeld. Eea ontwerp van wet en van Kon. besluit tot regeling van dat onderwerp is in gereedheid gebracht en zal der Regeering worden aaugeboiieu. la eene Volgende bijeenkomst zal de com- misss.e de voorschriften der bevolking-statistiek ter baud nemen. Aan het antwoord der Regeering op de vooiloupige verslagen der Eerste Kamer op de bi-grootiiig, dat gisteren middag veischeen ont- leeuen wij bet volgende over den Rotterdam- sciieo Waterweg. Wel verre van in bet gevoelen te deelen der leden, die de voltooiing van den Rolteidamschea Watei weg als een onbereikbaar doel schijnen te beschouwen\s de oudergeteekende vooj zien v..[Romen overtuigd, dat aan de uitvoer- baHilieid van het plan niet te twjjlëlen valt. II t uitstel der verruimingsweikeii in de ilouigiavmg zal ongetwijfeld een gedeelte van het vei kregen resultaat doen veiloren gaan,.- lol tijdelijk ongerief voor de scheepvaartleden en kosten verooi zaken die door kiaclitige vooit- zettiiig der doorgraving zoudeu vermeden zijn, maai de ondiirgeteekeude zal trachten zoodra mogelijk na ontvangst van liet lappoit der Staatscommissie, een nader voorstel in te dieueD, om hel weder te kunnen opvatten. In het !$islag der Netste Kamer over Bin- MMilunUsche Zaken komt tegen de onderwijswet een breedvoerige bestrijdirg voor; sommige leden zouden tegenstemmen. Bij het hoofdstuk Waterstaat werd vrij algemeen aangedrongen op wei ken lot verbeteriug van den wateraf voer in Noord-Brabant. De denkbeelden van den Minister van Oorlog werden door onder scheidene leden met toestemming begroet. JBij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingekomen, wéarby aan de erfgenamen van wijlen den notaris tevens vendumeester te I Djokjokarta, 11, L. Backer Overboekwordt kwijtgescholden een som van f 109,152,27 waar mede zij bij besluit der Indische Rekenkamer van 22 Februari 1872 zijn belast. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de- Nederlandsche Bankop 17 dezer en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de be taalmeesters aanwezig, te zamen eon bedrag uitmaakten van f27,334,079.80Vs. Volgens een particulier bericht uit Curapao, loopt aldaar liet gerucht, dat de president der Venezuelaansche republiek, Gtizman Blanco, plannen zou beramen, om desnoods door eea coup de main het eiland te bemachtigen. Men kan zich echter niet voorstellen, dat Vene zuela werkelijk zoo iets zou wugen. (O'tr. Dgèl) Het Willemsfonds heeft in zijn laatste vergadering besloten een krachtdadig verzoek schrift aan de Karners te zenden, opdat voort aan het Nederlandsch in de inrichting van middelbaar onderwijs geheel op gelijken voet gesteld woide inet het Fransch, en er iu beide talen een cursus gegeven worde. Ongetwijfeld zullen vele Ylaamsche provinciën dit verzoek schrift ondersteunen. Merkwaardig feit deze week voorgevallen I zegt Oostergk De eerste akademiestad van Neder'and kies; (tot volksvertegenwoordiger) den heer J. H. Dormer, zendingsdirecteur, oud predikant bij de afgescheidenen I Dit laatste is bovenal merkwaardig. Niet het feit dat de heer Donner predikant is geweest, maar dit, dat ia het centrum, het brandpunt der vadai-iandsche wetenschap, een man wordt gekozen die be slist staat tegenover de eischen, wenschen, adspiratiën der eeuw, de vertegenwoordiger van een antieke levens- en wereldbeschouwing, die in beginsel reeds is ten onder gegaan; een man die het zich ten taak zal stellen, als volks vertegenwoordiger te ijveren voor een paar god geleerde of kerkelijke wijsheden en overigens' vreemd slaat tegenover het leven tier moderne maatschappijl Merkwaardige bijdrage tot ken schetsing van ons kiesstelsel, dat aan liet bezit van een sommetje geld .uitsluitend de kiesbe voegdheid verbindt I Méér zeggen we niet. Maar zulk een feit stemt tot nadenken. Naar aanleiding der benoeming van den heer Piclté tot burgemeester van Middelburg vraagt de Noord-Brabnnterwaarom de heer Pické niet uls raadsheer wordt herbenoemd, daar hij thans geniet: 1. een traktement van raadsheer ad f 2200 2. een traktement van burgemeestes- ad f2(J00 a f3000 en 3. pensioen als Minister van Justitie. Aan den beschuldigde Lodewijk Pincoffs is de advocaat bij den Eloogen Raad mr. H. M. Van Andel ambtshalve als raadsman toe gevoegd. Burgemeester en Wethouders van Nu- maosdorp (Buitensluis) hebben bij de nange- slageneu iu den Hoofdeiijkpn omslag aldaar een lijst doen circuloeren, tan einde gelden in te zamelen om de armen in dezen benarden tijd hulp te verloenen.TIuune pogingen werden met den besten uitslag bekroond, daar er voor f3'283,80 werd ingeschreven, voorwaar geene kleinigheid voor eene gemeente van 3000 zielen) De vleesehhouwers te A msterdaro hebben opnieuw den prijs van het vleesch met vjjf cent verhoogd, zouilat>het thans weder op den ouden bongeu prijs van 50 cent per half kilogram staat. Het dorp Wijcheti bij Nijmegen heeft een dorpsklok die nooit den juisten tijd wijst, een bestrating, die hij de minste regenbui in .een grondeloozen modderpoel verkeert, omdat er van waterleiding of lossing geen zweem bestaat, en een sti aatveriiehting met petroleum) waarbij de lantaarns zoover uiteenslaan dat men, bij de eene slaande, met een goeden verrekijker de vo'gcnde ,kan zieu. En dat dorp is Zo» rijk, dat er jreenerlei gemeentebelastin gen behoeven le 'wouleu geheven.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2