!i| voegse; van BniteiilaiidscliB Berichten. BiiniiilatisciE Berichtoii. van Maandag 26 Januari 1880. J I? It A N K li IJ K. De JRipublifue Frangaise meldt het vol gende: Een groote stoet volgde eergisteren het stoffelijk overschot van Favie naar den doode->- akker. Het sterfhuis was te klein om al de vrienden, die naar Versailles gekomen waren, te bevatten. De slippen van het lijkkleed werden gedragen door de Ministeis Ferry en Magniu en door Emmanuel Arago en Allou. De presi dent der Republiek had zich laten vertegen woordigen door een ordonnance-officior. De balie te Paujs was vertegenwoordigd dooreen vijftigtal advocaten. Vooral merkte men een groot aantal senatoren, afgevaardigden en letter kundigen op. Verder zag men achter de lijkkoets den predikant Passa. Jules Favie was namelijk in den laatsten tijd overgegaan tot de pi otestant- sche kerk. Vóór zijne bekeering deed iiij, hoewel in de staatkunde altijd tegen Rome gekant, vele jaren lang de communie, maar 200 weinig mogelijk in 't openbaar. Gelijk reeds gemeld is, was Favre lid van d« Fransche Academie. Het toeval nu wil, dat de hei tog van Aumale directeur is der Academie ge durende dit' trimester. Dientengevolge zal hij, volgens de statuten van het geleerde Uciiaam, geroepen worden om het lid. dat ter vervan ging van Favie zal worden gekozen bij de intrede te beantwoorden, eo Aumale te hooren over Favre, dat belooft wat. Jules -Favre was geen ridder van het Legioen van eer. Die onderscheiding had hij nooit gezocht. LUXEMBURG}. De Centrale Commissie heeft in de Kamer yan afgevaardigden rapport uitgebiacht op het voorstel, betreff-nde de oprichting van een monument ter nagedachtenis aan Koniug Wil lem II. Aan de afdeelingen waren omtrent dat onder werp de vragen gesteld: of er een monument zou worden opgericht, en zoo ja, of de daartoe noodige gelden op de begroeting moesten worden gebracht, dan wel door nationale bijdragen verkregen. De eerste afdeeling juichte het denkbeeld der oprichting toe en verklaarde zich voor uaticnale bijdragen. De tweede hechtte alleen met 4 tegen 2 en de derde met 0 tegen 5 stemmen hare goedkeuring aan de oplichting. Hierop heeft de Cenliale Commissie alsnu met algemeene stemmen vooi gesteld, onder de tegeuwooidige financieele omstandigheden alleen in beginsel tot de oprichting te besluiten en eeu post voor memorie op de begrooting uit te tiekken, ten einde later op een geschikter tijdstip eene Commissie te benoemen, die on derzoek zal moeten doen omtrent de uitvoering en de kosten. Dit rapport zal aan de leden worden rond gedeeld. Voorts is er beslóten tot het oprichten van een gesticht voor doofstommen. Hierbij zijn vier credicten toegestaan, 1o. voor lokaliteit, 2o. 'voor meubilair, 3o. voor tiactementen, 4o. voor kost, inwoning en kleeding van leerlingen. Nadere plannen zullen later volgen, E K I! I A S Blijkens telegrammen iu Daly News en - Standard is de staat van zaken ia Afghanistan weder t tamelijk dreigend voor de Eagelschen. Op 50 Eng. mijlen van Kaboel zouden weder een 25,000 Ghazi's onder Mahomed Jan gereed staan om de Eagelschen te gaan bestoken, ge holpen door 20,000 Lughmani's. Andere stam men zouden tegelijkertijd trachten de commu nicatielijn der Engeischen bij Djellalabad te vei breken. Binnen Kaboel zelf moet eene zeer onrustige stemming heerschen. Koitom, het schijnt dat de Afghanen door het mislukken van hunne jongste onderneming zich volstrekt niet uit het veld hebben laten slaan, Omtrent de ontploffing die Woensdag in de L'-ycett-mijn bij Newcastle-under-Lyme plaats had wordt nader gemeldDe slag werd uren ver in het rond gehoord. De ont ploffing had 'des morgens te 8 uren plaats. Groole massa's rook en stof stegen uit du mijn op en bij onderzoek bleek, dat in de mijn een vreeselijke biand woedde. Te 12 uren hield de rook genoegzaam op en kon men in de schacht afdalen. Van de 77 mannen, die kort te voren afge- daa' 1 waren om aan iiel werk te gaan, werden er 12 nog levend opgehaald; doch van die twaalf mochten er slechts enkele in het leven behouden blijven. liet schijnt, dat de mijn sedert lang niet behooi lyk van luchtverveiselling was voai zien en een ophooping van gas daar van'het gevolg was. Lord Beaconsfiold l*jdt aan bronchitis. DU1TSBHLAKI). Te Hambuig is men bezig eeu comité te vormen, met hetdoel om aldarr in 1882 een tweede internationale landb .uwlentoon- stelling te" houden, - A A BI E BI KA. De New York Herald bevat eene depêche uit Colon van 21 dezer, volgens welke de Eugelsche consul aan den coi respondent van voornoemd blad aldaar bail medegedeeld, dat eene tusschen- komst van Engeland in den oorlog tussehen Chill en Peru binnen acht dagen zal plaats hebben. DEN HAAG s 24 Jan. 18S0. IllI, MM. de Koning en de Koningin hebben besloten het overschot der gelden, bijeengebracht voor het nationaal huldeblijk, hetwelk bij ge legenheid van hun" huwelijk is aangeboden, in handen te stellen der, Algemeene Verceuigde Commissie voor den watersnood, Ook .Prinses Matianne heeft een som van f500 tei beschikking gesteld vau de commissie lot .tijdelijke werkveischaffing te 's Gravenhage. - II. K.II. Prinses llendtik der Neder landen heeft f 100 geschonken aan de commissie voor tijdelijke werkveischaffing. SCHIEDAM, 24 Januari 1880. sMon begint de Schiedammers eerst te waardeeren, wanneer men hen leert kennen." Deze tofspiaak vingen wij Dondeidagavond op in de pauze van de Declamatorische en Musicale Soiiée, die door het Reciteergezelschap van nPaulus" in liet lokaal dier voreenigiug gegeven werd, met yereereude medewerking van een dubbel-kwartet mannenstemmen en een Har monie-gezelschap. Wij deelen deze lofspraakin eenvoudigheid des harten geuit, mee, omdat zij geheel onzen indruk weergeeft van hetgeen wij daar hoorden ea zagen. Gewis zou een kunstkenner heel wat gegronde aanmerkingen hebben kunnen maken op de keuze wan sommige stukken en de voor dracht, doch de stem der kritiek zwijgt als men- weet, dat geen kunstenaars van beroep, maar slechts knnslbeoelenaars vooi ons optiaden, die' "iet moeite, ter wille van en uit liefde voor de kunst, van hunne drukke ongelijksoortige beroepsbezigheden eenigeuren weten uitte breken, om zich, kan het geen verkwikken zijn, toch te laven aan de rijke bronnen van ede! genot en schoonheiddie helaas al te hermetisch. gesloteu schijnen voor eeu groot deel onzer burgerij. Menigeen heeft' zeker een geuotvollen avond in ïPauIus" gesmaakt en iedereen is gewis overtuigd geworden, dat waar zulke krachten in het volk schuilen en door inspanning ea eigen oefening tot ontwikkeling gebracht worden een woord vau waardeeiing cn aciiting niet onverdiend is. Is illelp u zeiven" de levens spreuk van ïPaulus" niet, zij brengt haar toch met goed gevolg in toepassingdat bewees deze avond. De heer M. P. Okhuijseu van Rotterdam is een goede bekende bij de Scliiedarmche jeugd, hij heeft haar bij verschillende feestelijke gelegenheden, waarvan lüj de ziel was, zooveel te genieten gegevendat de aangenaamste herinneringen voor lmar aan zijn naam ver bonden zijn. Geen wonder, dat nu de heer Okhuijseu een groot kiuderfeest aankondigtde dag waarop het zal plaats hebben blijkens in het hoofd blad voorkomende adveitentie Dinsdag 27 dezer met verlangen door de kinderen wordt tegemoet gezien. Wij meenen daarom or alleen de aandacht op te moeten vestigen en ons,van iedere aanbeveling te kunnen onthouden.""" Op liet twaalftal, ter beroeping van.een predikant bij de Evang. Lutli. gemeente te Haai lemkomt o. a. ook voor de heer C. A. De Meijere, predikant bij die gemeente alhier. Gedurende het jaar 1879 zijn aan het Postkantoor alhier aau postzegels enz. afgegeven voor een bedi ag van I 22,590.00. "Verzonden werden 5520 stuks postwissels, ter waarde van f 11 l,87S.50Vs en uitbetaald 8884 stuks ter waarde vau f272,330.521/;;. Zyn verzonden 5171 en ontvangen 7805 stuks aangeteekeude biieveu, alsmede verzonden 145 aangeteekeade blieven met aangegeven waarde ten bedrage van f 65,200. In het jaar 1878 zijn aan postzegels enz. afgegeven voor een bedrag van f20,541.4S. Verzonden 5)60 stuks postwissels, ter waarde van f 104 2-45 31!/z en uitbetaald 8277 stuks ter waarde van F25S 957.09. Zijn verzouden 5297 en ontvangen 7241 stuks aangeteekende blieven. In 1879 is dus meer afgegeven dan in 1878 aan postzegels enz. voor een bedrag van f2,049.12." Meer verzouden postwissels 366, zijnde een grootei beding van f7.633 25 en meer uitbe taald 607 stuks, makende een meet üere waarde van fl3.373.43Va. Meeider verzonden aangeteekende brieven 19 en meerder ontvangen 564 stuks. In dit jaar kutrnen bij het koninklijk instituut voor de niaiine te Willemsoord, na afgelegd examen, geplaatst wordeu: 30 jonge lieden als adelborst voor de zeedienst" en 41 jongelieden als adelborst voor de' marine. Belanghebbenden vinden de voói waarden in de St.-Ot. van 21 Jabuari. Door deti heer W. Iloog te Noordwyker- liout, is aan hef Rijk ten geschenke aangebo den een 'schilderij- voorstellende C. Be Witt,

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5