Gemengde Berichten. door de Faam gekroonden met de rivier van Rochester in het verschiet. Dit stuk is eene reductie naar het groote doek, dat in 1672 te Dordrecht vernield werd. Voor de tombola, welke ter gelegenheid van het liefdadigsheids-concert door de lieder tafel sSouvenir des Montagnards" te Tilburg zal gehouden worden, zijn door H. M, de Koningin twee prachtige vruchtschalen geschon ken. Bij de commissie van tijdelijke werkver schaffing is tot heden ingekomen ongeveer f22000. Dit voor een liefdadig doel hier te lande fteeds veler hand geopend is, blijkt hieruit, dat van het ijsnommer van »Eigen Haard", vóór de uitgaaf, reeds meer dan zeven duizeud exemplaren werden besteld. Gelijk men weet is dit blad afzonderlijk verkrijgbaar gesteld ten voordeeie der noodlijdenden door den waters nood zoodat van dit- nommer van sEigen Haard" thans reeds liet voor ons land zeker niet onaanzienlijk cijfer van ruim twintig dui zend exemplaren worden gedrukt. Woensdag 2S Januari aanstaande zullen te Leiden de leden en adviseerende leden der Zendings-commissie van de Christ. Gerefor meerde Kerk in Nederland bijeenkomen om in overweging te nemen de belangen der Zending, in verband met de aanvaarding, door den Zen dingsdirecteur J. H. Dormer, der benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Van deze zaak heeft de heer Donner het aannemen van de benoeming afhankelyk gemaakt. Bij al de treurige berichten omtrent hetgeen ons te wachten staat, ah rozen zonder bloemeu, vaarten zonder viseh, een herfst zonder appels en peren, komt nu de heuglijke tijding, dat te Delft de komkommers in de bakken bij de tuinders reeds opkomen. De komkommerskomst is dus al in 't verschiet. Volgens een bericht in het Nieuws van den Dag antwoordt Laurens Pruissen, de ver moedelijke dader van den moord teSleeuwijk, op 4e vragen der rechterlijke ambtenaren met aanhalingen uit Cats en Hooft eo uit den Bijbel. Volgens telegram uit New-Yoik, kan tusschen 25 en 27 Jan. op de Britsche en Noordsche kusten stormweder uit het Z.O. rondloopende van het Noorden, vergezeld van regen en sneeuw verwacht worden. Benoorden 40 gr. breedte kan in den Atlantischen Oceaan onstuimig weer worden verwacht. Reeds sedert eenige weken is te Amster dam een gerucht in omloop, dateene van haar echtgenoot gescheiden levende dame, een poging tot vergiftiging zou hebben beproefd op een bejaarden heer, haar oom, in wiens testament zij zou zijn bedacht. De justitie heeft deze zaak al geruimen tijd in onderzoek en de om standigheid, dat nu weer een aantal drogisten met de dame worden geconfronteerd, waaruit blijkt, dat het onderzoek nog niet geëindigd is, geeft ons aanleiding om het een en ander mede le deelen, dat ons omtient deze zaak ter ooren is gekomen. Op den dag dat de poging plaats had, werd de dienstbode, die bij den bejaarden man inwoonde, door de dame in kwestie met een boodschap de deur uitgezonden. Kort na haar tei ugkomst werd de soep opgediend. Van dit gerecht aten de beide huisgenooten, namelijk de beer en de meid, en beiden gevoeldeu zich kort daarna ongesteld, de meid in mindere mate daD haar i heer. Geneeskundige hulp werd ingeroepen en beiden herstelden. De doktor constateerde dade lijk vergiftiiiing. De overblijfselen der soep werden in beslag genomen en na scheikundig onderzoek bleek het voorhanden zyn^van arse nicum. De justitie trok zich de zaak aan, maar Bcbijnt tot dusver geene termen te hebben kunnen vinden, om de dame, die door de om standigheden waaronder het 'feit geschiedde, als de daderes scheen te moeten worden aan gemerkt, in hechtenis te nemen. Herhaaldelijk is zij gehoord en nog steeds wordt het onder zoek voortgezet. In de laatste (lagen zijn niet minder dan acht en veertig drogisten gebracht in tegenwoordigheid van de verdachte, die echter aller hebben veiklaard haar geen ratten kruit te hebben verkocht. In deze duistere zaak zal, naar wij hopeD, spoedig licht worden ontstoken. (Mb?.) Delfsliaven. De gezamenlijke werklieden van de fabriek van den heer E. Kiderlen te dezer stede, woonden gisterenavond met hun vrouwen de voorstelling van planus Tujp" in den nieuwen schouwburg te Rotterdam bij. Door hun patroon, die oulangs zijn 25jarig huwelijksfeest vierde, waren zij hiertoe in de gelegenheid gesteld. Rotterdam. In de gisteiea gehouden zitting der Kamer van Koophandel werd hei kozen de voorzitter, de heer M. M. De Moncliy, en de vice-vooizitter Mr. M. Mees. De voorzitter verwelkomde de lede" bij deze eerste zitting in dit jaar en coustateerde o. a., dat niettegenstaande de catastrophe de Rotterdam- sche handel in het algemeen in 1879 niet geleden heeft. Sleonwijk. Ook Adriaaa Van Beest en Jan Peliikaan (de laatste arbeider bij Srnookers) zijn thans in hechtenis genomen, als verdacht van medeplichtigheid aan den moord en diefstal alhier. Laatstgenoemde was op vrije voeten gelatcD, doch de justitie vond Woensdagavond reden om zijne aanhouding andermaal te bevelen. Hoewel Pruissen zijne onschuld ten sterkste volhoudt, moet er geen twijlel meer bestaan, of hij is de moordenaar. Ook bevestigt het zich, dat Adriaan van Beest aan den officier van justitie heeft ver klaard, dat Lourens Pruissen, dien hij koit na den moord in de nabijheid van het huis van Srnookers had ontmoet met bloedvlekken aan handen en voeten, hem de misdaad had bekend, en hem 23 tieogulden-stukken in handen had gestopt, ip voorwaarde, dat hij hem niet zou verraden. Nog twintig tiengulden-stukken waren er van over en deze zjjn gevonden in een schuurtje bij de woning Van Beest. Eene huiszoeking bij L, P. heeft Diets aan het licht gebracht. Alleen is bij hem, in een verborgen hoek, een groote bos sleutels gevon den, die hij beweert gevonden te hebben op den straatweg tusschen het huis van Srnookers en het Wit-huis, (iV. 22 Ct.) 's-Uortogenbosch, Door Gedeputeerde Staten dezer provincie zijn de burgemeesters in dit gewest uitgenoodigd, om, bijaldien dit nog niet heeft plaats gehad, door eene daai toe in te stellen commissie eene collecte te doen houden ten behoeve der ongelukkige slacht- offeis vau de wateriamp. Hun is daarbij ver zoent, om de ingezetenen op de wijze, die hun het meest gepast of doelti offend voorkomt, tot milddadigheid op te wekken. In aanmerking nemende, dat ruim een 20-tal gemeenten eo gehuchten met eene bevolking van 55,000 zielen werden oveistroomd, en vele ingezetenen geheel of gedeeltelijk van have en goed zijn beroofd, zoo kan van dit beroep op de liefdadigheid der ingezetenen van dit gewest, tot leniging van nood, veel worden verwacht. Het wegruimen van de sneeuw heeft Parijs niet minder dan 3,173,600 fr, gekost. "Wie Victor Hugo's Travuiïleurs delamer heeft gelezen, zal zich ook herinneren hetgeen hij vertelt van een ontzettend plant-dier-zee- monster. Een pendant wordt geleverd door de Melbourne Arguswaarin zekere Smale, sgouver- nements-duiker in Victoria", verslag geeft van zijn avontuur te Belfast, in de kolonie, op den bodem van de Moynerivier. Daar werkzaam, zijnen arm stekende in eene holte of spleet» gevoelde hij, dat die door iets werd vastgehouden. Eerst kon hij niet goed zien, daar het water door kleistof ondoorschijnend wastoen hij kon onderscheiden, bemerkte hij tot zijn schri dat een' arm van een groote sOctopus", om den zijnen was gewikkeld als een boa-constrictor, en voelde hoe het gedrocht eenige zjjner zuig- monden op zijn hand vestigde, hetwelk zeer groote pijn veioorzaakte alsof de hand vaneen werd gescheurdhet pogen om den arm terug te trekken vermeerderde de pijn en bleek nutteloos. Zeer veel moeite ko«tte het hem op de been te blijvenware dit niet gelukt, hij zou verloren zijn geweest. Gaf hij het sein tot ophalen, vermoedelijk had hij zjjn arm in den steek moeten laten, zegt hij. Hij had wel een hamer, waarmede hij het monster had kunnen" beuken, maar, door de wijze waarop hij werd vastgehouden, lag die oogenblikkelyk buiten zijn bereik. Gelukkig lag er een kleine ijzeren tang dichter by, die hij met dan voet naar zich toehaalde en eindelijk met de linkerhand kon opnemen. Nu begon de strijd. Smale beukte wat hij kon, maar de omknelling duurde voort; de arm werd als geheel gevoelloos. Eindelijk werd zij iets minder sterk, maar het gedrocht liet niet los voordat hij het schier geheel stuk had gebeukt. Toen liet het zjjn hechtpunt aan de rots los, en Smale gaf het sein van ophalen, Hjj was geheel uitgeput, want de weinig plei- zierige positie had ruim 20 minuten geduurd. Het gedrocht, of een deel er van, ging mede naar boven, een brok van 8 voet. Smale houdt zich overtuigd, dat »zoo'n knaap wel 5 of 6 man beneden zou kunnen vasthouden." Te Fornbach bij Scholkau, een Coburgsch dorp, woont sinds '1548 op een boerenhof één zelfde familie. Van vader gaat steeds de bezitting op den zoon over. De familie heet Holin. Toen in het jaar 1848 de toenmalige bezitter Joha'nh George Hohn het 300-jarige jubilaeum vierde, zond hertog Ernst hem een prachtigen zilveren bokaal met oorkonde van schenking. De tegen woordige bezitter van het goed is Johann Michael Höhn, zoon van bovengenoemden Johann George. Deze laatste is nog in leven en droeg, wenige dagen geleden, het ambt van schout der gemeente, dat hij 39 jaren achtereen had waargenomen, aan zyn zoon over. Daar de jonge Hohn, de tegenwoordige bezitter van de hofstede totnogtoe slechts eene dochter heeft, bestaat er kans, dat bij zijn sterven mannelijke nako- V melingen ontbreken en het goed in eene andere familie overgaat. Terecht wijst de krant van het dorp er op, dat een boerenfamilie, die bijna drie en een halve eeuw dezelfde hoeve bewoont en de daartoe behoorende gronden bearbeidt, bogen kan op een adel, roemrijker dan die van menigen prins, Men zegt, dat de Mormonen voornemens zjjn naar Mexico te verhuizen. Een hunner apostelen is reeds daarheen vei trokken, om met de autoriteiten te onderhandelen. Reeds sedert vijf jaar hebben hun zendelingen de noordeljjke Staten van Mexico onderzocht en niet ver van de grenzen in Arizona eenige koloniën gesticht. Drie jaar geleden bood een der grootste grondeigenaars van Sonora aan Brigl am Young een uitgestrekt gebied te koop aanmaar de profeet vertrouwde de zaak niet. Een brand, die den 26sten December te Tokio (Japan) woedde, heeft 12,000 huizen in de asch gelegd en 40,000 personen woninglooi' gemaakt, Luuise Abbema, de schilderes van Ne- derlandsche afkomst, die te Parijs thans zeer in de mode is, en van wie onze Parijsche correspondent onlangs eenige bijzonderheden mededeelde, geeft onder den titel Oroguis con temporains een reeks portretten van Parysche kunstenaars uit. De eerste aflevering behelst de beeltenissen' van haar vriendin Sarah Bern.--

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 6