YerscMjnt iaplljb, titiezprt Dinsüai. It0. E880. Vrijdag 30 Januari. 4852. Kennisgeving. Vier e i* s» f AnONNKMKNTbl'RiJs,, per kwni tiutl1.85, Franco per post, door het gehoele Ibjk. - 2.50. Afzniderhike iimniners- 0.10. In «1c bij onzen uiigever geplaatste bus, voor de gctelstcrdcn ilooc den watersnoodIs nog ontvangen f 0.35, jankende met Inbegrip van de vorige Opgave f 10.33. inrigtingen welke gevaar, schade of binder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER Cn "WETHOUDERS jvan So hi edam; Qelet op Art. S der Wet van den 2en Junij 1875 Staaisllad no 95) Geven kennis aan de ingezetenendat op jiedeu de navolgende vergunningen zijn veiieend 1. Aan H. STOLK en zijne regtverkrijgenden tot oprigting eener paardenslagterlj op het perceel weiland gelegen aan den Rotterdam- fichen djjk, kadaster Sectie G, no. 95 en '2. aan .T. H. RAMBACH en* zijne regtver- fcrygenden tot oprigting eener vctsmelterij ten dienste zijner olie en loogbereidioe, in het pand staande aan de Laan, wijk G, no. 266e, kadaster Sectie B. no. 2430, in dien zin eten- 'h wel, dat de vei gunning alleen betreft do ver dunning \an oteïne. Schiedam, den 22/29 Januarij '1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, A. W. MULDER. Schiedam, 29 Januari 1880. Zachtjes aan nadert de tijd, dat de Brilsche volksvertegenwoordigers bijeenkomen. Naar En- gelsch gebruik reizen voor dien tijd de alge vaardigden van het Lngeiiiuis naar hun kies district, om voor hun kiezers de gedragslijn te verdedigen, die zij in het parlement volgeu, en verder den aigemeenen toestand te bespreken, hetgeen in een groot rijk ais Engeland niet Zelden tot gewichtige beschouwingen aanleiding geeft. Nu zijn niet alle Engelsche volksvertegen woordigers sterren van de eerste grootte, en verscheidene redevoeringen door velen dezer heeten gehouden, kunnen dus zonder hinder onvermeld blijven. Maar als een Gladstone spreekt, of een John Bright, de apostel des 'yredes, in gespierde taal en onomwonden zyn meening over den tegenwoordige» toestand uit spreekt, dan luistert men, niet alleen binnen, maar ook over de grenzen van ons werelddeel. John Blight dan, afgevaardigde voor Birmingham, begaf zich ook tot zijn kiezers en sprak twee maal tot hen. De eerste maai vestigde hy de aandacht op Ierland en den ellendigen toestand daar te lande. Echt pittig, zooals Bright steeds spieekt, zeide hy in zyn inleiding, dat het tegenwoordige Engelsche Gouvernement zoo min mogelyk goeds doet in het land en zooveel kwaad mogelijk daar buiten." Op zoodanigen WIJ ais AU: m AilKT, E. 1341. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courent1.10. Iedere gewone regel meer -0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. tekst is een prachtige redevoering te houden, en bij Bright liet ze zich niet wachten. Zie hier, wat hij als variatie op dit thema, en wel met het oog op Ierland er bijvoegde: Terwijl wij Azië willen hervoimen, hebben wij vlak bij ous een eiland," waarvan de be volking ernstige grieven lueft en zwaar lijdt een eiiaud, dat veel rneer onze aaudacht ver dient dan Azië of Cyprus. Hoe komt het, dat het Rijk van de verbinding met Ierland uit een politiek oogpunt zoo weinig* voordeel plukt? In het westen van Ierland heerscht een alge meen sociale ievolutie; zelfs pachters, die de pacht kunnen betaien, weigeren dit en vinden steun bij het volk; wordt een pachter uit zyn hoeve gezet, dau inoet de politie er by te pas komeu. De agitatie is gericht tegen de eige- naais, maar ook legen de betalende pachters en wordt eeu pachter weggezonden en komt een ander in zijn plaats, dat* verkeert diens leven iu gevaar. Wij, Eugelschen, schijnèn^geen weg te weten met Ierland; onze voorvaderen wisten fiet niet geheel de baas te worden en wij kennen de kunst nog niet om het te regeeren. Misschien bieef hel feit niet geheel zonder invloed, dat de Koningin slechts tweemalen Ierland bezocht en dat een Prins van den bloede daar zelden zelfs eeu paar dagen vei toeft." Met allen eerbied voor Brights beschouwin gen, kan toch de bedenking niet achterwege blijven, dat eeu bezoek aan eeu land, waar een moord eveuveel, ueeu minder geteld wordt, dan het gemis van een schotel aardappelen, voor een vorstelijke familie weinig aantrekke lijks moet bezitlen. 't Is ai een zonderling begrip van maatschappelijke orde, wanneer een pachter weigert zijn pacht te betalen; rnaar 't riekt steik naar't baibaarsche, dat een ander, die wei betalen wil en iu de plaats van den eerste treedt, gevaar loopt een kogel door de hersenen te krijgen. Maar zeker had Bright weer gelijk als hij er op aaudrong, dat er maatiegelen moesten genomen wordeo, om in dien jammer lijken toestand verandering te brengeu, en als hij er op wees, dat Ierland steeds uiterst stief- moedeilyk door Engeland werd bedeeld. Belmitigenswaatdig' was voorts zyn beschou wing over den aigemeenen toestand. In zyn tweede redevoering, te Birmingham uitgesproken, betoogde hy, dat geen deel van het Rtjk door het Toi y-bestuur zooveel had geleden als Ierland; onder een libeiaal bestuur zou dat geheel anders gaan. Bnght sprak ook over het toenemende militarisme in Europa. Een groot deel van de correspondentie, tusschen de vorsten en Staats lieden gevoerd, bestond tegenwoordig uit weder- zijdsche geiukwenschen, omdat zij niet vermoord werden. Het militarisme van Frankrijk, Italic, Rusland, Duitschland, Oostenrijk was een dtuk- kende last voor het volk; geen wonder dat er altijd' prikkelbare, opgewonden lieden werden gevonden, die gereed waren een misdaad te plegen. Vorsten en staatslieden zouden door een/ verstandiger weg ie volgen zelf evenveel winnen als het volk. ;i* houd het er voor", zeide Bright, ïdat wat men Nihilisme noemt iu Rusland, Socialisme in Duilschlaud, Com munisme in JTrankryk, slechts de natuurlijke vruchten zijn' van de vreeselijke krankzinnig heid, waardoor de Europeesche vorsten zyn bezeten In verschillende vormenin telkens ver anderde volzinnen, is dezelfde zaak tot vervelens toe verteld. Ontwapening; maar wie begint er het eerst mede? Men kan gerust aannemen, dat niemand van de machtigen der aarde, die dit woord op de lippen neemt, het ernstig meent. Napoleon III droeg aan den bekwamen maarschalk Niel op, een legerorganisatie voor Frankrijk te ontwerpen, toen Moitke voor Duitschland de zjjne in het geheim al lang pasklaar had. Frankrijk verloor, maar arbeidde na '70 en'71 onverdroten aan de verbetering van 's lands weerbaarheid. Wat ziet men nu? Met adelaars blikken volgt Duitschland eiken maatregel van Frankrijk, "en het antwoordt 'er op"f*dïïor'esn uitbreiding vooral van infanterie en artillerie in het leven te roepen, waarvoor hei zoete woord: Vrede op aarde" mijlen ver weg vlucht. Ontwapenen; dat is de naaste leus der toekomst voorzeker niet. En by het lezen van al die toebereidselenwelke als zeer on- noozel en alleen maar bij wijze van voorzorg worden voorgesteld, komt zoo onwillekeurig de gedachte boven aan een vulkaanwaarboven men leeft, en die elk oogenblik het werk dar vernieling kan beginnen. Feitelyk is het vrede in Europa; maar hy wordt tot hoogen prijs gekocht 1 Senaat en Kamer houden in Fraukryk thans beiden zitting. De eerste beraadslaagt over het wetsontwerp op het hooger onderwijs van den Minister Ferry. De algemeene beraadslagingen zijn afgeloopen; het woord werd gevoerd tioor verschillende bekwame leden van het hoogö staatslichaam, en het biandpunt van alle rede voeringen was steeds: het onderwys aan den staat of aan de kerk. De Minister Ferry las een tot dusver geheim document voor van den Minister de Falloux en den bisschop van Orleans, monseigneur Dupanloup, waarin deze heeten reeds in I860 duidelijk den toeleg openbaarden, het hooger onderwys ouder clericalen invloed te brengen. Mons. Dupanioup bemoeide zich buitengewoon veel met onderwijszaken; 't kon dus wel geen verwondering bareD, dat hij het stuk had gesteld; maar de openbaarmaking ervan was op dit oogenblik niet zeer gewenscht en maakte een diepen indruk in den Senaat, Ook de hertog de Broglie voerde het woord over deze zaak; maar deze heer heefl betere dagen gekend, en thans maakte hy weinig indruk. Ook hem worden in deze dagen dingen onder de oogen gebracht, die hij liever in vergetelheid had zien blijven. Na den val van Thiers in 1873 minister van MJac Mahon geworden, richtte-

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1