iijhilajule Berichten. 8inmlaiisclie.Bcrlcil.8H.. hij een circulaire aan de buitenlandsche mogend heden, waarby hij zijn eigen land a!s een broei nest van revolutionaire woelingen afschilderde, en aan de vreemde gouvernementen hun zede- lyken steun vroeg voor de mannen, die zich aan het algemeen belang gingen w'ijden, door in Frankrijk üeu hydra der regeerïngloosheid te bestrijden en te vernietigen. Wanneer men aldus oude koeien uit de sloot hoort halen, moet men zich niet zeer op zijn gemak gevoe len, vooral niet, wanneer men op zijn pogingen om den wettelyken toestand in zijn land omver te werpen, zoo weinig succes heeft behaald, 't la de Norddeuischo Zeilungdie het stuk openbaar gemaakt iieeft. Men kan er uit zien, hoe fel de Fransche republiek in het land zelf werd bestookt. En merkwaardig zijn de beschou wingen,- die daaraan dooreen ander blad worden vastgeknoopt. Wij kunnen niet vergeten, zegt genoemd blad, dat de giaaf Voa Arnim, de vroegere gerant te Parijs, den val van Thiers zooveel mogel'yk begunstig ie, terwijl de Fransche ge zant te Beilijn, de heer De Gontaut-Biron openlijk heulde met die partij in DuUsehlatul, welke de Fransche republiek het meest vijandig was. Zeer waarschijnlijk, zoo niet waar, is het, dat De Broglie en de zijnen de vreemde kabinetten hebben gepolst over de wijze waarop de herstelling der monarchie in Frankrijk zou worden opgenomen. Zij hebben zich in den vreemde een man gedroomd, die, evenals de Oostenriiksche staatsman Metternicli in '1815 de vestiging van een Fransch Bourbonsch koninkrijk zou begunstigen. Maar vooreerst was in 1815 de monarchie in het bezit van Frankrijk, en niet zooals in 4873 in den staat van een zeer onzekere rnoge'ykheid. En bovendien Bismarck, de spil, waarom de geheele Europee- sche ,politiek zich tegenwoordig beweegt, heeft gansch andere denkbeelden dan Metlernieh. In 1866 trachtte hij de Hongaren tot opstand tegen Oostenrijk te bewegen; na Sadowa, be handelde hij Hannover, het aloude rijk der Welfen, op de meest revolutionaire wijze. Dit hebben De Broglie en zijn medestanders vergeten. Met de kennis van een en ander, is het den Franschea republikeinen dus wel niet euvel te duiden, dat zij buitengewoon op hun hoede zijn en blijven. li 1 E Li S I), De ellende in het westen van Ierland is zeer groot; verschillende personen zijn van, honger gestorven. Uit Calcutta wordt van 28 dezer gemeld fjet gerucht, dat Mahomed Jan-khan zou overleden zijn, heeft zich nog niet bevestigd. Generaal Roberts heeft den 26 dezer Lataband bezocht. Er is bevel gegeven, alle Engelsche po=t-n voor eene maand van de noodige provi and te -voorzien, daar een nieuwe aanval der Afghnansche bergstammen tegen den '24 Eebr. wordt tegemoet gezien. OOSTEN It IJ K. i Het Huis ,van afgevaardigden heeft het idebat over de jongste ongeregeldheden voort gezet. Apponyi stelde voor, de Regeeting wegens .verzuim van preventieve maatregelen eepe berisping te geven,- Barcss heeft daarop een voorstel gedaan, om ten opzichte vim dit onderwerp over te gaan tot de orde van den dag. Morgen stemming. b U I T 8 C II L A N D. z' i De Duitsche rijksdag is tegen den '12 Febr. ia. s..bijeengeroepen. Naguuoeg tegelijkertijd, met de aardschok ken te Karlsruhe heeft men te Dürkheim eene nardschuddipg, gevolgd door eenige betrekkelijk ateike schokken, waargenomen. R U 31 E N I E. De Kamer vau Volksvertegenwoordigers heeft het wetsontwerp, betreffende de overeenkomst tot den terugkoop der spoorwegen, zooals dit door den Senaat is goedgekeurd, met 72 tegen •42 stemmen, aangenomen. S r A H J E. De parlementaire minderheid heeft besloten, hare zitplaatsen weder iu te nemen en de zittin gen van de Cortès h'y" te wonen. GRIEKENLAND. Tricoupis besloot op raad van de leden der oppositie de opdracht tot vorming van een Kabinet te weigeren wegens het gemis van een meerderheid, DEN IIAAG, 29 Jan. 1880. Z. M. de Koning heeft voor het jaar '1880 aan de Vereeniging het Nederlandsch 'Hooneel opnieuw het koninklijk subsidie toege kend, zoowel voor het tooneel te Amsterdam als te 's-Gravenhage. Ook H. K. H. Prinses Hendrik der Ne derlanden heeft het eere-iidmaatschap der Algemeene Vereenigirig voor Bloembollencultuur te Haarlem, volgens besluit der algemeene vergadering van 29 Dec it. aan H. K. H. aan geboden, aangenomen. SCHIEDAM, 20 Januari 1880 De sub-coinmissie voor de te 's Giaven- hago te houden algemeene verloting, onder bescherming van IIIJMM. den Koning en de Koningin, van voorwei pen van kunst en smaak, ten behoeve der noodlijdenden door den jong- sten watei snood, is voor deze gemeente samen gesteld uit deu Burgemeester, de leden van den gemeenteraad en den secretaris. Heden namiddag werd het lijk van den heer H. W, A. Vferhoeff, in leven predikant der Hervormde gemeente te Vlaardingen, van Utrecht per Rhijnspoor naar Rotterdam vervoerd en van daar naar Vlaardingen, oin aldaar ter aarde te worden besteld, door deze gemeente gevoerd. Toen de lijkstoet deze gemeente genadeid was, hadden er zich de predikanten der Her vormde gemeente bij aangesloten, behalve D.-. Van der Hofst, die door ambtsbezigheden vei hindert) was, benevens eeuige leden van den kerkeraad en vrienden van den ovei ledene. De lykstoet werd door een groote menigte inen- scheu gevolgd. --- Bij ministerieele beschikking is aan L. Bitter, alhier, tot wedeiopzegging, vergunning verleend voor een stoom»leep.l urnst op de livie- leu en stroomen in Noord-Brabant, Geldeiland, Zuid- IIeilandNoord-Holland Ulreelit en Zeeland. liet zontlei linge geval beeft zich hier voor gedaan, dat een vader die acht dagen geleden de gebouite van zijn zoon kwam aaugeven ter gemeente-secretarie, lieden daar ter plaatse de mededeeliug Kwam doen, dat er by de geboorte- aangifte eene vergissing had plaats gehad en de geborene niet een joagen maar een meisje is. Het hoofdbestuur van het Fonds ter aan moediging en ondersteuning van deu gewapen- deu dienst in de Nedeilauden heeft, gelijk in iu voiige jaren, eene circuluiie aan de districts commissie!! gezonden, houdende uitnoodiging orn maatregelen te nemen ter bevordering der collecte ten behoeve van gemeld fonds over 1880. Ingevolge aauschrijving van den Minister van Binneniandsche Zaken heeft de Commissaris des Koiiings in de provincie Zuid-Uollami de gemeentebesturen in die provincie verzocht, door hunnen invloed het welslagen dezer col lecte op krachtdadige wijze te bevorderen en de districls-commissiën, voor zooveel noodig, de behulpzame hand te bieden. HeL'voornemen bestaat de Tweede Kamer tot hervatting van hare werkzaamheden op te roepen tegen 17 Febi uari aanstaande. Naar aanleiding van door den Minister van Financiën gegeven bevelen, is men jl. Maandag te Utrecht weder bronzen centen en 2y3 cent- stukken gaan aanrnuntten. "Van de centen worden aangemaakt voor eene waarde van twee j ton, en van de 2!/s centstukken voor een ton, Sedert do vorige opgaven zijn voor de algemeene verloting, onder bescherming 'van HH. MM. den Koning en de Koningin ten be-' hoeve der noodlijdenden door de» jonasten watersnood te houden nog sub-commissiën ge- vestigd te Rotterdam. Middelburg, Tiel, Woer den, Vianen, Papendrecht, Zaandam, Steenwijlr, Tietjerkstevadeei, Zalt-Bommel, Maassluis, Blok- zijl, Velsen, Sneek, Kuilenburg, Dantumadeei, Breskeu", Rav -nstein, Cuyk, Haarlemmei lieden, I Spaarnwouds, Kattendijke, Hedikhuizen, Wes- terbork, Iloensbroek, Schooi!, Sloterdijk, Nieuw- pooit, Laren, Naaldwijk, 's Heeienlioek, Beilen, Ililvaranbeek, AlblasserdamElten en Leur, - Borne en Helleudoorn. De Maas wordt ter hoogte van de Oude Plantage weder te voet gepasseerd. Naar wij vernemen zullen de bepalingen, dat do officieren der landmacht uiet langer dan 5 jaren in speciale betrekkingen mogen j z'yn, vervallen en zullen de officieren, met betrekkingen aan het militair onderwijs, 19 ij jaren achtereen die betrekking mogen vervullen, {Ml.) -■ uil; voor mij zie hoe langer hoe klaarder f in het streven van de «gereformeerden" (Kuyper e. s.) een ramp voor kerk en vadei land." Deze uitspraak is vn.n den ïechtzinuigen pre-' dikanc Dr. A. W. Bronsveld, die haar io dr Stemmen voor Waarheid en Vrcdt' openbaar I maakt. Een commentaar is ovesbodig. GBleien is voor deu floogen Raad (Giimineele Kamer) in behandeling gekomen de znak Pii.coffs-Kerdijk. De 'beschuldigde H, P. Kerdijk was ter terechtzitting tegenwoordig. De president doet deu beschuldigde de ge bruikelijke vragen nopens naam. ouderdom, bemep en woonplaats, die door Kerdijk kalm worden beantwoord, waarna door den president woidt gelaat den beschuldigde Pincofis uitte roepen. Hieraan wordt door den deurwaarder voldaan, inaar deze geeft te kennen dat dew beschuldigde niet tegenwoordig is. j Overeenkomstig het requisitoir van den Pro cureur-Generaal wordt de nadere oproeping van deu beschuldigde Piticoffs bevolen en de verdere behandeling dezer zaak verdaagd tut Maandag 23 Februari des morgeus te 10 uren. Naar aanleiding van ons bericht omtrent plannen, die aanhangig zouden zijn om da gemeente ilof van Deiit en Viyenban op te heffen, vernemen wij nader, dat door het da- gelijkseh bestuur van Delft bij Gedeputeerde Sta ten aanzoek gedaan is, om van die beide ge meenten de beste gedeelten bij Delfts grondge bied te voegen. Die zaak is bij de gemeente besturen in onderzoek. In hoeverre de Hoogu Regeeiing gcolg aan dat verzoek zal geven, is nog geheel onzeker. (W. B. CA) Het War/rnintjsch Weekblad de invoering der onderwijswet besprekende, stelt zicluelven de vraag: vgij denkt toch niet aan feitelijk veizet", en het antwoordt daarop: «O, ja." Onwillekeurig herinneren wij ons het »o, ja'! en »o, neen",- van wijlen het hoofd der anti revolutionaire richting. Maar wij zyn zeker, dat- Groen van Prinsterer hier zijn do, neen" zou hebben uitgesproken. H'y had veel te veel doorzicht om aan goede gevolgen van feitel^k verzet tegen de overheid iets te verwachten, en h'y was veel te getrouw burger om onge- i hoorzaamheid aan de wetteu te prediken. Voor het Wageningsch Weekblad hopen wjj, dat zijn »o, ja" later geen onaangename ge volgen hebben zal. Ook de rechter zou wel eens op de vraag, of aansporing tot feitelijk 'verzet strafbaar is, het' »o, ja" kunnen uit spreken. {Amh. Ot.) p-

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2