31)236 Staatsloterij. STeTtïjj tHiemï. Gemengde Berichten. Eergisteren had op de Berlijasche beurs een betrekkelijk groote rijzing in den prijs van Londensche wissels plaats, vooral van lange, ■waarvan de koers van 20,25 tot 20,28 steeg. Dit verschijnsel hangt samen met de omvangrijke zaken in de Russische Zuidwesterspoorwegen," die in buitengewoon groote sommen voor Russische rekening naar de verschillende plaat sen, vooral naar Berlijn en Parijs komen. Tot dekking daarvoor worden bijna uitsluitend Londensche wissels naar Petersburg gezonden, waarvan de groote vraag dus den prijs doet rijzen. (W. R. Ct.) De Midd. Ct. heeft eene aangename erva- ling op journalistisch gebied gehad. Haar warme aausporing om de ongelukkigen door den watersnood te bedenken, heeft het gevolg gehad, dat een negental Middelburgsche jonge dames aan de huizen harer stadgenooten giften zijn gaan vragen. Zij mochten zoodoende ƒ935.31 inzamelen. Te Batavia heeft zich een vereeniging gevormd tot voorbereidend onderricht aan kin deren van minvermogende Europeanen en daar mede gelijkgestelden in Ned-Indie, Het bestuur bestaat uit de heeren Mr." T, H. Der Kinderen, president, Mr. N. P. Van den Berg, vice-pre sident, "W, Van der Lee, secretaris. E. Douwes Dekker, thesaurier, "Dr. N. J. Hoorweg, ,T. J. De We'yer, R. J. L. Weyhenkej II. C. Soeters en S. Verburgh. De vereeniging stelt zich voor overal waar het noodig blijkt to zijn, Fröbel scholen op tg, richten. Het beschermheerschap der vereeniging is opgedragen aan den Koning; de Gouverneur-Generaal is eere-voorzitter. Door geldelijke bijdragen daartoe in staat gesteld, heeft zij op 3 Maart jl. haar eerste school te Batavia geopend en de noodige voorbereidende maatregelen genomen om spoedig tot de stichting van een tweede over te gaan. Voor de verdei e bereiking van het doel der vereeniging heeft het bestuur een beroep gedaan op de mildheid van het geheele beschaafde publiek in Neder land en Indië. Het wenscht voorts, dat zich in beide landen comité's vormen om dat doel te bevorderen. In een artikel, waar over het verval en den zelfmoord van de liberale paitij wordt gesproken, lezen we de volgende lofspraak op Thorbecke: sRoe stout, hoe waarlijk edel, koe grootsch verrijst dan ook niet op dit oogenblik voor onzen geest de figuur van Mr. Johan Rudolf Thorbecke! »Met allen eerbied voor het verschil van politieke meening bij anderenben ik van oordeeldat zijn leven en zijn werken ons in de laatste jaren vooral hebben overtuigd, koe veilig 's lands belang eenmaal in zijne handen was bewaakt, en met welk een - persoonlijke toewijding en edele onbaatzuchtigheid al zijne regeerings,laden daarvan immer doortrokken zyn geweest I" Het stuk is geschreven door den heer A. Van Assen en opgenomen als hoofdartikel in het Haagsche Dagblad. Natuurlijk is het.zeer opwekkend een dergelijke waardeering van een groot man te lezen in de kolommen van een blad, waarin hij, tijdens zijn leven, vaak zoo bitter werd aangevallen. Maar wie zich herin nert wat het Dgbl. vroeger tegen en over Thorbecke schreef, waarbij diens karakter dik wijls niet gespaard werd, zal toch moeten toe geven, dat het vrij wat beter is de verdiensten van politieke tegenstanders, ook bij hun leven, een weinig te erkennen. (R. jgil.) De heer B. Dingemans, leeraar aan het gymnasium en de (Hoogere1 Burgerschool''te Zutfen, is aangezocht geworden om als hoog leeraar voor de nieuwe talen op te treden aan het South African Ooilege te Kaapstad. ^'s PP *'B Schelde is weder "zoodanig vermeerden^ dat de uit zee komende zeilschepen niet meer naar Antwerpen kunnen opvaren en alzoo ter reede van Vlissingen blijven wachten. Naar de Protestantsche Noordbrabanter bericht, zijn de giften, welke ter leniging van de rampen, door den watersnood in Noord- Brabant veroorzaakt, inkomen, tot dusver betrekkelijk gering. jVier redenen vernemen wij telkens, schrijft het blad. die velen van geven weèrhouden. Perste reden: de ramp is niet zoo groot als die in 1876. Dit is zoo; de gave zij dus ook minder groot; maar zij blyve niet geheel weg. De ramp is veel grooter dan men algemeen denkt; ook, doordat verleden jaar, eveneens tengevolge van overstrooming, een groot deel van den oogst teloor gegaan is in de dezelfde streken, die nu wederom geteisterd zijn. Van de overstrooming ten vorigen jaie is weinig geschreven. Nochtans was de schade, omdat het land in den zomer overstroomd werd, wellicht nog grooter dan thans. Tweede reden. De algemeene commissie voor den watersnood had nog eene belangrijke som in voorraad. Dit is zoo. Maar dit moest tot meer vrijgevigheid stemmen. Het aanwezige kasgeld is natuurlijk op verre na onvoldoende. Hoe ontstond die kas? Eenvoudig hïeidoor, (lat in '1876 de commissiën voor den watersnood begiepen hebben de haar toevertrouwde gelden zuinig te moeten beheeren, en dus geen vergoe ding te moeten geven aan meuschen, die genoeg gegoed zijn, om zelf hun schade te dragen. Het niet uitkeeren van dat geld is dus een bewijs, dat men niet in het wilae maar uitgeeft. Daaruit moet dus o. i. volgen, dat men aan zulke commissiën gerust zelfs te veel geven kan, liet thaus onnoodige wordt dan later toch tot lietzelrde doel besteed. Vóóraf toch is het onmogelijk ook maar eenigszins het juiste bediag der schade te ramen. Of geeft men liever, als rnen vermoeden kan, dat het te veel uitgegeven wordt aan hen, die het niet noodig hebben klierde reien. De Protestantsche armen staan, in gemeenten waar R K, burgemeesters zijn, bij de Roomsch Katholieken achter. Dit is zoo niet. Wij hebben van de meest vei trouw bare zijde vernomen, hoe in 1876 de verdee- liug der gelden heeft plaats gehad. Daarbij zijn door de gezamenlijke commissie vaste regels aangenomen, die alle willekeur letterlijk onmo gelijk maken. Natuurlijk kan bij uitdeelingen altijd eenige onbillijkheid plaats vinden; maar dit is daarom niet aan de mtdeelers, maar aan onbekendheid met de omstandigheden te wijten. Iedereen weet trouwens, dat bij onder zoek eener klacht, de klager dikwijls beschaamd uitkomt. Indien de Protestanten ah zoodanig bij vroegere uitdeelingen onbillijk behandeld zijn, dan is dit hun eigen schuld, daar er in de commissie warme Protestanten genoeg wareu, die gaarne hunne klachten zouden hebben aangehoord, en stellig ook bij hun medeleden een geopend oor zouden hebben gevouden. Daar is echter niet een enkele zoodanige klacht inge komen. Vierde reden. De ramp heeft plaats ineen overwegend Roomsche streek, maar men ziet niet, dat de aanzienlijke Roomsche familiën in ons land zoo ijverig zyn om hun geteisterde geloofsgrnooten ter hulpe te komen als om geschilderde glazen, kostelijke sieraden enz. aan de kerken ten geschenke te geven. Wat hiervan aan is, weten wy niet. Bovendien is een juist oordeel over zulke beweringen moeielyk te vellen. Doch al ware deze beschuldiging ten volle waay, mag dan daarom de gift worden teruggehouden? Om het smeest aan de huis- genooten des geloofs" mag het »doet wel aan allen" niet vergeten worden." Omtrent den. moord te Sleeuwijk verzekert men aan het Vad. Dader het vol gende: Niet Pruissen,' maar Van Beest is de moordenaar, dië7Töèn~Hët~tot"'"ae'~öntdekking scheen te komen,' de schuld 'wierp op den ter slechter faam bekend staanden Pruissen. Deze kan zijn alibi bewijzen, maar bij de huiszoeking ten zijnent zijn eenige voorwerpen gevonden, waarvan hij de herkomst niet kan opgeven, doch die niet aan de Smookers behoord heb ben. Daarvoor zal hij voorioopig in hechtenis blijven. Tot dusver was er bijna geen grooter vijand van het bier bekend dan de bierpomp. Doch ook daarin zal nu verandering komen; de heer Beyns heeft toch een middel uitgedacht om het bier niet langer met behulp van gewone (d. i. kwalijk riekende kelderlucht) naar boven te persen, maar door middel van zuiver kool zuur, den besten vriend van het bier. Zulk een pomp is reeds in werking in de Mille Colonnes te Amsterdam. Ylanrdingen. Gisteren liep van de werf van den scheepsbouwmeester L. Van Dam met het beste gevolg te water, het loggerschip Twee Gebroeders, bestemd ter haring- en kabeljauw- visscheuj, voor rekening van den lieer M. Den Breems Jz alhier, zullende gevoerd wordemdoor schipper J. Don. Na afloop werd de kiel gelegd voor een loggerschip genaarnirde Zes Gebroeders, voor rekeuiDg van den heer Den Bulk, te Scheveningen, Maassluis. De heer A. J. Th. Jonker, piedikaut bij de Hervormde gemeente te Heerde, heeft voor het op hem uitgebrachte beioep naar die gemeente alhier bedankt. Pernis. De jl. Maandag binnengekomen sloepen Castor, stuurman A. Koster; Saturnus, Stuurman L. Van Veelen, en Rhea, stuurman C. Noordzij, die respectievelijk eene vangst hadden van 1200, lOOl) eu 800 koppen, hebben daarvoor netto besornd f 1300, f 1200 en f'1000. Deze sloepen hadden gemiddeld '10 dagen reis. Van de kabaljauwvisscherij kwam te Nieuwe- diep binnen de alhier thuis behoorende sloep Lichtstraal, stuurman B. Meiboom, met eene vangst van 800 koppen. Netto besomming f850. Van de-kabeljauwvisscherij kwam binnen' de sloep Luctor et Emerge, stuurman M. Noordzij met eene vangst van 1000 kabeljau wen en leugen en 2000 schelvisschen en besomde daarvoor netto f1400. Het muziekgezelschap^ Coneonfia te Pernis gaf gisteren avond in het schoollokaal eene uitvoering ter voordeele van de armen. De netto ontvangst bedioeg ruim f-100. Het ijs op de rivier de Nieuwe Maas, dat met de eb naar zeo was afgedreven, is met den vloed teruggekomen en bedekt de rivier voor de helft. De stoomboot onderhoudt steeds den geregelden dienst op Rotterdam. Nieuweslnis, 28 Januari. Op de rivier heden weinig drijfijs. De sleepbooten Schiedam, Delfshaven, Maassluis en Nieuwesluis, zooeven •van Rotterdam hier aangekomen, hebben het ijs, dat ia de Noordgeul vastzat, geheel gebroken. Genoemde sleepbooten komen de Noordsche schepen Shulda en Atlas hier halen om ze naar Rotterdam te brengen. Het Katiaalijs is onver anderd vast. Wind ZW. llauvv. Schoon weder. Thermometer: 8 me voo^m. 8° C., 2 uie nam. pi. 1° G. 's-Gravenliage. Naar het Vad. verneemt, zal H. K. H. Prinses Hendrik zich in den loop van deze week naar Engeland begeven, om gedurende eeuigen tijd de gast te zijn van H. K. H. de hertogin van Connaught, zusier der .Prinses. Hellevootsluis, De vaart op het Voornsche Kanaal is sedeit eenige dagen gestremd. De 'ïammonitor Panter heeft tevergeefs getracht het ijs in het Kanaal te breken-en is gisteren I namiddag in de voorhaven van het Kanaal gestoomd. Het Haringvliet gelijkt éénedjsmassa. Een loodskotter is gisteren binnengekomen. '-Zaandijk. Zondag jl. werd de nieuw ge- 1 bouwde kërkalhier "ingewijd. "De""predikant de heer C. Maas, deed dit naar aanleiding van Hngga'i 2, vs. 10, laatste gedeelte, dezelfde tekst waarmede op '1 April 1642 door den toenmaligon predikant J. Borslius de afgebrande kerk was ingewijd. Een talrijke schare woonde de plechtigheid bij. De oude kerk brandde den 19 Mei 1878 af. Vecndam. --- By de jl. Maandagavond alhier gehouden verkcoping der 473 aandeelen in de aai tlappelenmeol-, sago- en srioopfabriek ufli bero ia" te Muntendam en den faillieten boedel der firma D. Muideren Zn. te Winschoten, is door de koopers geboden een totaal van f112,500. De 473 aandeelen vertegenwoordigden eene waarde van f 473,000, alzoo een verlies van 76!1'.no pCt. Den 7dea Januari II. kwam op de reede van Morlaix het duikerschip Plongeur, kapt. Guerin, aan boord hebbende 3 ankers, 12 kanonnen, eene scheepsklok, kogels, enterbijlen, sabels en pistolen, afkomstig van het kaper schip Alcide. De kaperschip, metende 180 ton gewapend met 20 kanonnen en bemand met 209 koppen, werd in liet jaar 1747 van St.-Malo uitgezon den, onder kapt. Acbord, en maakte zich den 21 sten December 1747 meester van het En- g''l-ch schip The Talig. De hier aan boord gevonden twee en een half millioen poorl stel ling werden in het kapeischip overgenomen. Den volgenden dag werd de Alcide door een Engelsch fregat aangevallen, en zonk in den avond van den 23sten December 1747, zonder zich te hebben overgegeven, met 112 koppen op de reede van Morlaix. De journalist Emite de Girardin bevond zich eens io het Palais Royal, toen op eens de Keizerlijke Prins Louis Napoleon hem aan sprak: »Wat zoudt gij doen, indien ik Keizer van Frankrijk werd?" vroeg hij. nik zou de wijk naar België nemen, Uwe Hoogheid, en daar blijven zoolang Gij regeeit." tZoo lang ik regeer?" sO, Monseigneur," voegde lachend Emile de Girardin er by, »dat zou zoolang niet zijn!" Wie eet aldus lezen wij in de Landman (uit Brugge) van II Januari dezesjaars wie eet de meeste liollandsche kaas? en het ant woord luidt aldus: »In ('e eerste plaats Engeland, 'dat in 1878 niet minder dan 31 m llioen eu 961,008 pond Hollaudsche. kaas over het Kanaal deed komen, hoewel dit land het zelf zeer ver in de vervaar diging daarvan heeft gebracht.Na Engeland volgt Frankrijk, dat 42 millioen pond Holland- sche kaas in hetzelfde jaar verteeide; het Tol verbond en Hamburg verbruikten 7 millioen, Rusland ongeveer 4 millioen pond. De uitvoer van Hollandsche kaas bedroeg in 1878 ongeveer 300,000 pond meer dan m lb77, namelijk totaal 66,365,000 pond." Prijzen en PremiSn mn f 100 en, daarboven. lie. Kt. 3de Trekk.; 23 Jan. - No. 0374 f 5000. Nos. 6634 en 13951, ieder'f200. Nos. 1212 en 12380 ieder f 100. B U R G E RL IJ K E S T A N D. -Geboren: -26 Januari, Johannes, zoon van A. J. Dekker en J. W. Dormaar, puinlaan. '27. Geertrui, dochter van J. Willemse en B. i Looijs,. Eonijnenluurt. I<M A RK'i'PRl JZRN AAN DE BEURS TR SCHIEDAM. van 29 Januari. -- Rogge,en Gerst zonder handel. t Moutwijn en Jenever geen prijs genoteerd, -s- Spoeling»' f2.00 per-ketel. l\ By de Schiedamsche Spoeling-Yereenigiog •ïtlïSO-periketel.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3