*3 Keurig uitgevoerd is het IJsnommer van Eigen Haard in het licht verschenen. Is hèt reeds in handen van duizendenwe wenschea - het in de handen van nog vele andere duizenden daarbij. Voor een geringe som komt men in het bezit van een juweeltje van goeden smaak, en men brengt legelyk pp ofTer op het altaar der weldadigheid Duizpuden onzer Noord-Brabant-- schelandgenooten lijdononder de verschrikkelijke gevolgen van den watersnoodvelen niet voor de eerste maal. De halve guldenaan bet IJsnommer van Eigen Haard ten koste gelegd, kan voor velen geen hinderpaal zijn in het weldoen. Ten Kate, Schaepman en Beets lever den het dichterlijk werk. De beide" eersten .verheerlijken de liefde tot den naaste, en doen dat, gelijk van talentvolle mannen als zij, te wachten is. Beets meldt in de dichterlijke taal, dat zijn dichtader niet vloeien wil. "We nemen de kleinigheid dankbaar aan, al hadden we zoo gaarne meer gewenscht. T/Op glad ijs", is een lieve novelle van Wolters. De oudheidkundige D. Van der Keilen Jr. geeft tal van wetenswaardigheden over het Oud- Hollandsche ''vervoermiddel de Narresleden. Een beschouwing naar aanleiding eener tem pel atuur van' ïTwintig graden- onder nul" „jvordt door Jeronimus De Vries geleverd. De Friesche schrijver Waling Djjkstra behandelt het 'ijsvermaak in Friesland, met bijzonderheden oyer vermaarde Friezen, die in de geliefkoosde kunst hebben uitgemunt »Drie Winters", echte ouderwetsche, worden door H. C. Kogge in .herinnering gebracht. Uit een natuurkundig oogpunt wordt het jjs door L)r. A. Van Hennekeler behandeld, en wat wel zeer interessant mag heeten: de heer Vorsterman Van Oijen levert een beschrijving van eenige familiewapens, aan den winter ont leend. Tusschen dezen aantrekkelijken tekst prijken verscheidene uitmuntende geslaagde afbeeldingen, op den winter betrekking heb- 'bende, benevens een paar portretten van be roemde schaaterijders. Het geheel is een werk, dat men steeds met genoegen in handen zal nemen, gelijk zulks met het tijdschrift Eigen Haard altyd het geval is. In eene uitgebreide memorie van beant woording heeft de heer Van Kerkwijk getracht de bezwaren te weerleggen, iu het afdeelmgs- verslag der Tweede Kamer tegen zijn wets voorstel omtrent de benoeming van burgemees ters aangevoerd. Dat voorstel behoudens wegla ting van art. 2 onveranderd handhavende, ver dedigt hy de opportuniteit. Al ware het slechts opdat de behandeling er van licht moge ver spreiden voor eene herziening van gemeentewet of grondwet. -Met een staatsrechtelijk betoog bestrijdt hij de beweiing der meerderheid, dat hei strijdig is met de voortgaande ontwikkeling der; beginselen van '1848, om aan dpn gemeen teraad meer invloed te geven op de benoeming van burgemeesters. De Hollandsche maatschappij van Land bouw hield jl. Woensdag een algemeene verga dering te Amsterdam, bestemd om de behan- A deling van verschillende vooistellen, waarvoor op de algemeene vergadering in September te Haarlem de tijd had ontbroken, voort te zetten. Een voorstel van de afdeeling Schoonhoven, om in 1880 een internationale tentoonstel li ug van zuivelproducten te houden, werd bij accla matie verworpen, na een afwijzend praeadvies van het hoofdbestuur. Op voorstel van het hoofdbestuur werd verder besloten de internationale tentoonstel- ling van paarden, die in 1880 zou gehouden •worden nog een jaar uit te stellen. Een uit voerige discussie werd gevoerd, over de be- lemmerende bepalingen op den uitvoer van •vee naar Engelanddie eindigde, om twee adressen 'tot de Hooge Kegeering te richten, en de openbaarmaking van het rapport der commissie, die zich indertyd naar Engeland had begeven, om aldaar te onderhandelen, te verzoeken. Tot leden van het hoofdbestuur werden ge kozen de heeren J. Breebaart Kzn. te Winkel en H. P. De Kat van Hardinxveld te Dordrecht. Uit de ingeleverde begrooting voor 1880 bleek, dat er een vermoedelijk tekort van f6600 zal zijn; de wenschelykheid van een spoedige ver hooging der contributie wordt, met het oog hierop, betoogd. Vermelding verdient nog een medadeeling van de afdeeling Amsterdam, dat bij haar het voornemen bestaat een prijs uit te loven voor boter, die na naar de Oost te zijn geweest, in goeden staat te Londen wordt geëxposeerd. Op de rivier van Rotterdam tot zee zeer licht dryfijs, dat de zeeschepen weinig hindert. Aangekomen eenige zeeschepen en een zeil schip vertrokken eenige stoomschepen, Naar wij vernemen is de proef, op de Staatsspoorwegen genomen met de verwarming van de rijtuigen volgens het stelsel van den Belgischen ingenieur Belleroche, geheel mislukt, zoodat eene goede rijtuigverwarming nog steeds tot de onopgeloste vraagstukken,blijft behooren Intusschen hoopt mendat het gasbestemd voor de verlichting, ook voor de verwarming goede diensten zal kunnen bewijzen. Reeds worden dienaangaande proeven in het buiten land genomen. AmstOt.) Een der matrozen van de stoombooi| Fallot, welke in December op onze kust met man en muis verongelukte, is dezer dagen onverwachts te Amsterdam teruggekomen. Hij was te Reval ziek achtergebleven en ontkwam zoodoende de ramp. Uit goede bron verneemt de Standaard, dat de sergeant der artillerie, die den 2u dezer, bij het losgaan der rivier de Waal te Tiel, door nalatigheid de vereischte seinschoten niet heeft kunnen lossen, door den M:uister van oorlog is gestraft met degradatie en terugzet ting tot kanonnier 2e klasse. Drie van de bij die gelegenheid onder zijne bevelen gestaan hebbende kanonniers zijn insgelijks gestraft met 8 -lagen cachot. Een der manschappen, die niet be-Jionken, was geweest, heeft natuurlyk ook geen straf bekomen. Hij besluit van '14 December 1874 is door Zijne Majesteit den Koning der Belgen een jaailyksche prijs van vjjf en twintig duizend francs ingesteld, ter beloouing van het beste werk over een op te geven wetenschappelijk onderwerp. Voor het jaar 1881 zal die prijs, waarnaar ook vreemdelingen kunnen mededingen, worden toegekend aan het beste werk over de middelen om de havens langs lage en zandige leasten, zoo als die van Belg'te, te verbeteren. Vreemdelingen; die aan den wedstrijd wenschen deel te nemen, moeten hunne geschreven of gediukte werken vóór Januari 1881 inzenden aan het Ministerie van Binnenlaudsche Zaken te B-ussel. liet in haudschrift ingezonden werk waaraan de pi ijs mocht worden toegekend, moet indruk uitgegeven worden in den loop van het jaar, volgende op dat, waarin de pi Ijs is uitgeieikt. De beoordeeling der ingekomen antwoorden zal worden opgedragen aan een door Zijne Majesteit den Koning der Belgen benoemde jury, bestaande uit zeven leden, waarvan drie Belgen en vier vteemdelingen van verschillende nationaliteit. {Herplaatsing wegens misstelling in de St.-Ot De heeren Mr. A. Van Weel te Oud- Beierland en G. A. Vau Driel te Puttershoek, hebben elk f 1000 beschikbaar gesteld tot bij dragen in de kosten der verbinding van het eiland »dc Hoeksche Waard" met den vasten wal. De burgemeester van Velsen, de heer J. C. Enschedé heeft de plaatselijke'commissie voor de algemeene watei snood verloting samen gesteld, uit een 15tal jonge meisjes. Ergens in een stad midden in eny land heeft een elfjarige kuaap zich opge hangen, omdat zijn vader niet wilde dat hjj schaatsen reed. Door de Nieuwe IJsselbode wordt dit mede gedeeld ïter kenschetsing van de liberale dwe perij met neutrale opvoeders en neutiaal onderwijs - als de beste waarborgen tegen misdaad." De vader namelijk is leeraar aan een hoogere burgerschool. Elfjarige kinderen worden op de hoogere burgerscholen niet toegelaten, 't Moet dus de vader ziju, die zijn kind zoodanige opvoeding heeft gegeven, dat de knaap zich ophing, omdat - hij geen schaatsen mocht rijden. "Wie gelooft dit? De N. IJsselbode heeft gelijk dat zij de plaats waar het gebeurde maar niet noemt, men zou dan de waarheid kunnen vernemen en die is altijd gevaarlijk voor zulke tendenzberichtjes, (Arnh. Ct.) Twee personen hebben gisteren den weg van Urk naar Kampen over de Zuiderzee de een op schaatsende ander te voet achter eene slede afgelegd. Op hun terugreis hebben zij een voorraad levensmiddelen naar het eiland meegenomen. Zooals te verwachten was hebben Hji en Standaard onmiddellijk munt geslagen uit hetgeen ten nadeele der jongelui van onze hoogere burgerschool gezegd werd. Straks zullen de andere bladen van die richting wet volgen, want alles wat ons middelbaar onderwijs in discrediel kan brengen is hun welkom. Dat men ook melding zal maken van het feit, dat het eerste bericht onwaar was, hopen wij, maar •wij durven er ons niet mede vleien. De bericht gever heeft dus alle pleizier van hetgeen hjj geschreven heeft. Hebben wij op grond van 'tgeen ons ter ooren kwam het vermoeden geuit, dat het ver- gryp plaats had na afloop van een dineetje van heeren, die naar Indie vertrokken, thans vernemen wij, dat dit niet in het miuste ver band er mede stond; evenmin als de deelnemers zeiven. Het diné had den vorigen dag plaats en keómerkte zich door een aangeuamen geest, maar door geenerlei zweem van ongeregeldheid, ArnhOt.) De heer J. Boes Gz., hoofdonderwijzer te Purmerend, heeft een werktuigje uitgevonden, dat een zeer doelmatig hulpmiddel is bij het redden van drenkelingen. Het kan binnenzeer weinige seconden over den drenkeling worden heengeworpen om dezen te grij pen en uaar den wal te trekken, 't Geheel is zóó compact van vorm en zoo licht, dat hel, zonder eenigen overlast of zonder te kunnen worden gezien, onder de jas kan worden gedragen. Het bestuur der Maatschappij tot redding van drenkelingen te Amsterdam verklaart in een zeer vereerend schryven aan den ontwerper, dat het boven alle in Nederland bekende modellen van dien aaid uitmunt. Ook de burgemeesters van Oosthuizen, Purmerend, Upeudam en Landsmeer, wien 't reddingsmiddel ter bezichtiging werd aan geboden, hebben er de gunstigste verklaringen van afgelegd en voor ieder der beambten van politie iu hunne gemeenten een exemplaar er 1 van besteld. Omtrent het Nederlandsche wapen leest men iu het Eeidsch Dagblad hel volgende: ïEen onzer bladen deelt mede, dat volgens, den heer de Bergh eene ware afbeelding van het Nederlandsche wapen gevonden wordt op de gouden munt en" op onze zegels. "Waar schijnlijk bedoelt hij den stempel op ons ge zegeld papier. Hij zegt dal het bestaat uit een klunmenden leeuw van goud,' gekroond met^ een koninklijke kroon van hetzelfde metaal, »geklauwd en getongd van azuur, op een veld l<> van keel." S A ïleder die een gouden muntstuk of een ge- zegeld papier ter hand neemt, kan zien i

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2