Kerkolenws. Stedelijk Niems. 302de Staatsloterij. Wisselkoersen. Gemengde Berichten. het veld is van lazuur (blauw) semé d'or. Lazuren tong en nagels, op een lazuren veld, is in de heraldiek ketterij. Het oude wapen van Holland had den leeuw van keel (rood) tong en nagels van lazuurop een veld van goud. »De beschiijving van den heer de Bergh is niet alleen in strijd met da munt en de zegels waarnaar hij verwijst, maar ook met het koninklijk besluit van 24 Aug. 1815 no, 71 waarbij het Rijkswapen wordt vastgesteld luidende ïHet wapen van het Koninkrijk der Neder landen zoowel ats dat van Ons en Onze SuccesseurenKoningen der Nederlanden, zal bestaau in ons Ons aangeboren geslachtswapen van Nassau, zijnde een klimmende leeuw van goud, getongd van Keel, op een veld van azuur, bezaaid met gouden blokkenwelk wapen wij alsnu vermeerderen door te bepalen dat de leeuw zal zijn gekroond met eene koninklijke Kroonen dat hij in den rechter voorklauw een opgestoken zwaard houden zal, en in den linker een bundel pjjlen met gouden punten, de punten omhoog en de pijlen met een gouden lint te zamen gebonden. Het Vaderland deelt de volgende charge mede uit het dagboek van den Gzaar: »7 Oct. 1881. Ik stond om zeven uur op en gaf bevel een bad gereed te maken. Ik be vond, dat er 4 liter vitriool in was gedaan, en nam het dus niet. Omdat ik me niet baden kon, ging ik ietwat slecht gemutst ontbijten. De nihilisten hadden op den trap twee kleine torpedo's geplaatst; gelukkig trapte ik er niet op. Een lakei werd iets later een meter of 10 de lucht in gesmeten. Aan het ontbijt riekte de koflij zoo naar Pruisisch zuur, dat ik er niet van durfde drinken, en het brood zag er zoo vreemd, uit, dat ik het maar liet staan. Ik vond een schorpioen in m'n servet, maar schudde het gelukkig eerst goed uit. Iemand had een adder in m'n zakdoek gedaan; het heest kroop uit mijn rokzak, voor ik m'n neus moest snuiten. Ik wou gaan rijden, en toen het span voorkwam sprong een mijn, wierp het rijtuig omver en doodde den koetsier. De mijn sprong een halve minuut te vroeg. »Ik ging toen niet meer rijden en natn 'een kleine lunch uit hermetisch gesloten Amerikaan- sche bussen vleesch. Daèr kunnen ze niet alles, vergiftigen. Een vergiftigde dolk stak in mijn gemakkeiijkeu stoel met de punt naar boven. Ik ging op een ijzeren stoel zitteD. Moe zijnde, wou ik gaan slapen en vond een ratelslang in mijn bed; nheureusemetit" sliep het beest. Ik dineerde om zes uur. Generaal Latiomobobouski moest eiken schotel eerst proeven. Hij stierf vóór de soep van tafel was. Ik kon geen op volger voor hem vinden, ging dus naar mijn slaapkamer en dineerde met Zeeuwsche mos selen, juist op straat gekocht, en met porter, die ik al een jaar of wat bewaarde.'t Bier was zuur. Ik ging naar de opera, onder de ouverture werd 3 maal op me geschoten. Ik liet alle aan- wezenden ophangen. Ik ging naar huis en naar naar Bed. Heb niet geslapen. Ik laat me een geblindeerd ijzeren kamer makeneen harnas en een masker. Heden is er weêr een dag helaas 1" Pornis. Van de kabeljauwvisscherij kwam binnen de sloep De Dankbaarheid, stuurman 3. Van der Steen, met eene vangst van 400 koppen. Nlenwosluis. Op de rivier was gisteren veel drijfijs. Van de gisteren vertrokken sche pen is de Ajax, in 'de Noordgeul aan den grond geloopen, buiten de vaargeul, waarschijnlijk door het veelvuldige ijs. Zij heeft sleepbooten bij zich om bij het namiddag-getij vlot te komen. Kanaal onveranderd vast. Wind ZW.' schoen weder.. Therm. 1» C. .Kieuw-Beierland. Ook uit deze gemeente is een adres verzonden, van vele'handtéeke- ningen, zoo van mannen als van vi ouwen, voor zien, het verzoek aan de Regeering inhoudende, maatregelen te willen nemen tegen het toe- nemeud misbruik van sterken drank. Delft. Door de politie alhier zijn in het jaar 1879 aan den officier van justitie te 's-Gravenhage ter vervolging opgezonden 129 processen-verbaal, benevens aan den ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantonge recht alhier 407 wegens politie-ov'ertredingen. Wegens verregaande dronkenschap werden in dat tijdperk tijdelijk in bewaring genomen 372 personen. Dordrecht. De overtocht over de rivier voor deze stad geschiedt in verschillende rich- tingpn te voet, en het ijs schijnt een kolossale dikte bekomen te hebben. De stadsplanken zijn nog niet uitgelegd. 's-Boscli. De Rechtbank heeft bekrachtigd de voorloopigeaanhouding van Laurens Pruijssen, Adrianus Van Beest en 'Jan Pellikaan, als ver dacht van den te Sleeuwijk gepleegden moord en diefstal. In een mijn nabij Minden zyn gisteren morgen door het inslaan van den bliksem een aantal manschappen verongelukt. Des namiddags werden er 10 dooden en 9 gekwetsten naar boven gebracht. Waarschijnlijk zijn ér nog 5 dooden in de diepte. Te Napels heeft de politie twee Ameri kanen gepakt, die te Brussel een diefstal pleegden van 83.000 francs ten nadeele van een Russisch zee officier. De Belgische Regeering had een premie van 10.000 frs. uitgeloofd voor de arrestatie. De Hongaarsche gezant te Berlijn, graaf Szechenyi, droeg bij gelegenheid der Nieuw jaarsreceptie op het Koninklyk paleis een costuum, uit welks beschrijving men een denkbeeld kan vormen van de weelde der Magyaren, die tege lijk den undergaug van zooveel adellijke Hon gaarsche familiën verklaart. De gezant droeg een wapenrok van zwarte zijcle, op de borst gesloten door kettingen en sieraden van gedreven zilver, met edelgesteenten ingelegd Aan het einde van dèn grootsten dier kettingen, die op de linkerzijde van de borst is vastgehecht, hangt een grootejuweelen steen, in robijnen en smaragden gezet. Op den rug van den rok ziet men de gouden roset, voor het dragen van den kamerheerssleutel bestemd, en de lendenen zij n omsloten met eeu gordel, breed als de hand, en ook weder rijk versierd. Op alle gedeelten van dit kostbaar costuum flikkeren edelgesteenten, tot zelfs op het gevest van de kromme sabel met scheede van gedreven zilver, die graaf Szechenyi droeg. Over den schouder hing een dolman van pur per fluweel met wijd uitgesneden mouwen, met hermelijn gevoerd en met eene dubbele rij gouden knoopen gegarneerd. Het hoofddeksel bestond uit een kolbak van hermelijn, met een zak van purper fluweel en prijkte met eene sierlijke veder, 'door een ju- weelen gesp vastgehouden. Verder droeg de gezant -eeue scharlaken roode spanbroek met. goud geborduurd en hooge gelakt lederen laar zen met lange gouden sporen. Dit prachtig costuum is een erfstuk in de familie, en wordt door ieder die het draagt met nieuwe kostbaarheden verrijkt. Het -ver tegenwoordigt een waarde van niet minder dan 300,000 mark. De New-York Herald bevatte den 26sten Januari een telegram uit Egypte van 'haar Alexandrijnschen correspondent ,en van den volgenden inhoud: De geleerde vrijmetselaar dr. Fanton is thans gereed gekomen met het door hem ingestelde grondige onderzoek van den obelisk en bevestigt de ontdekking van mafonnieke emblemen, waaruit het verband tusschen de vrijmetselarij en de obelisken, door kapitein Gorringge in het licht gesteld, blijkt. De heer, Fanton doet uitkomen, dat de gedane vondst het oude verhaal, volgens welk de vrij metselarij tegelijk met den bouw van Salumo's tempel zou ontstaan zijn, logenstraft. Men heeft thans den sleutel tot een reeks ontdek kingen gedaan bij het onderzoeken van andere verwoeste gedenkteekenen. Waarschijnlijk zal men nu eveneens in staat zijn iets tneer omtrent de pyramiden te weten te komen. In Texas, vooral in West-Texas, krijgt de wijnstok steeds grootere verbreiding.- Sedert men ontdekte welke wijnsoort het be=t in die streken wil groeien, ziet men overal wingerden ontstaan. Bijna alle wijnstokken rijpen er reeds in Juui, sommige zelfs in April. Slechts eene enkele wilde blauwe druivensoort wordt eerst in October of November zoet. Zonder eenige verzorging groeit de wijnstok in het gebergte, De hoedanigheid van den wijn wordt zeer ge roemd. iSed. Herv. Kerk. Beroepen: te Aalsmeer, J. J. Van der Lip, te Wijk bij Duurstede. Middeiie (classis Edam), J. L. F. Boonacker, te Hem (N.-II./. Blokzijl, F. Obermann, te Ommen. Bedankt: voor Zwartsluis, Roth, te Schalkwijk, (dit beroep was eeist door hem aangenomen.) Door het bestuur der Reinonstrantsche gemeente te Meppel is een erf aangekocht, om daarop een kerk en pastorie te bouwen. Roomsch-Katbolieke Kerk. Door den bisschop van-Haarlem zijn o. a. benoemd: tot kapelaan van St. Catharina te 'Amsterdam, de heer W. Van Stee, kapelaan van St. Hippolytus te Delft; tot kapelaan va tl St. Hippolytus te Delft, ue iieur A. J. Hendriks; tot kapelaan te Schijduiden, de heer A. II. Ilulsker en tot rector in het pensionaat te Monster, de heer M. Nolot, die reetor was in het St. Nicolaas- gesticht van liefdadigheid te Amsterdnm. Jl, Woensdag vierde de heer L. Manders, pastoor te Rnamsdonh, zijn vijftigjarig priesterschap. Na afloop der mis deed de jubilaris een tocht door de meteere poorten vei sierde gemeente vergezeld van een menigte koetsen »en ongeveer 40 gardes d'honneur. De feest vierende pastoor heeft een gift van f500 doen uit- deelen onder de behoeftigen van allerlei gezindten. BURGEIIL1JKE STAND. (Behoren: 27 Januari. Leendert Jacobus, zoou van L. Rademaker en G. M. Buschmann, Hoogstraat. 29. Mattheus, zoon van Th. B. Meijer en O. M. Scheffers, Ploegstraat. Overleden27 Januari. Johannes Theodo- rus Bouman, oud 3 maanden, Boterstraai. 28. Maartje Van Dam, oud 39 jaar en 11 maan den, echtgenoot van J. Verboom, Hoofdstraat, Johanna Van Sidderen Maas, oud 13 maanden, Visschersstraat. Anna Catharina Van Haas trecht, oud 18 jaar eu 10 maanden, Hoogstraat, MARKTPRIJZEN AAN DE BEURSTE SCHIEDAM vap 30 Januari. 'Rogge en Gerst zonder handel. Moutwijn en Jenever geen prys genoteerd. Spoeling: f'1.50 per ketel. Bij de Schieilmrischfi Spoeliug-Vereeniging fl.70 per ketel. Prijzen en Premiën van f\00 en daarboven. lie Kl. 4e Trekk., 20 Jan. No. 20880 f 1000. Nos. 2038 en 3933 ieder f 100. Rotterdam, 30 Januari. Disc. per 3/M. Kort. Londen 3 4 f M.93 f 12.021/j Parijs 3 fr. "100 - 47.321/5, - 47.75 Antwerpen 31/j fr. -100 I - 47.25 j - 47.05

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3