talijiit flaplijte, liipmiM Dinsiat. ~B li tïn 1 attiicle" Beri clInT Bimeilaiiscte Bencltea. A°. I «80. Zaterdag 7[Februari. 4858. Kennisgeving. a a r a n «r. De heer Plimsoil, te Derbyvoor zijn-kiezers' 111 ABONWKWBNT&J'niJs, pur kwaitaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk. - 2.50. Afnnderlijke nommers0.10. BIIRiSAV: 31 AltifT, E, 134. Advertentieprijs: vau 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Drieham. plaatsing wordt tegen tweekaai. berekend. Ia de bij onzen uitgever geplaatste bot, voor de geteisterdcn door den watersnoodis nog ontvangen f 1.06, makende met inbegrip van de vorige opgave f 20.29. Strafverordening, Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten dat afgekondigd is eene verordening op het vervoeren van rundvee over den openbaren weg binnen de bebouwde hom der gemeente en tegeo betaling ver krijgbaar gesteld ter Gemeente-Secretarie. Scli ie dam, den 6 Februarij 4880. Burgmeester en Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. DUlïSCllLAND. In het huis van afgevaardigden zeide de heer Windhorst (centrum), bij de beraadslaging over het budget van eeredienst, dat hij met vol doening de wijziging erkent door het optreden van een. nieuwen Minister an onderstaats secretaris, maar dat hij een volledige breuk verlangt met de beginselen, tot nog toe in kerk- en schoolvragen gevolgd. De Minister betuigt hoogachting voor de Katholieke kerk en betreurt de conflictenwas de Regeering weleer genoodzaakt de rechtsorde en het staats leven tegen machtsoverschrijding der kerk te verdedigen, zij heeft toch nooit de hoop opge geven den vrede te herstellen en zij heeft met genoegen van de neiging om te schikken kennis genomen.- De Minister ziet af van verdere mededeelingea hieroverdoch legt er den nadruk op, dat een schikking op den grondslag der Pruisische landswet tot stand kan komen, en dat zijonder verschoonende behandeling, der kerkelijke belangen eu behoef ten tot onverwrikbaar einddoel de belangen en rechten der monarchie moet hebben. De Minis ter noamt het onbetwistbaar, dat de kerk door meermalen buiten haar wettige sfeer te gaan, den Staat tot tegenweer heeft genoopt. Om tot den vrede te geraken was van alle zijde groote matiging, wjjsheid, terzijdestelling van den Stryd der beginselen, nauwlettend achtslaan op da bestaande feiten, noodig. De Minister had zyn goeden wil daartoe doen blijken en was tot herstel van den vrede bereid. Bij de verdere discussie in de Kamer van afgevaardigden verklaarde Von Hammerstein, dat de conservatieven den loop der onderhande lingen met Rome afwachten en het resultaat onvoorwaardelijk aannemen zouden, Namens de vr'ij-conservatieven verklaarde Stengel, dat zij genegen zijn tot het tot stand brengen van een moéts ivendi de hulpzams hand te bieden, mits ie onvervreemdbare rechten van den Staat ongeschonden gehand haafd blijven. De oud-minister van eeredienst Falk bestreed de tegen hem door leden van het centrum gerichte verwijten en stelde aan,het slot zijner rede in 't licht, dat de tegenwoordige toestand? niet door de wetten, maar door het verzet tegeu de wetten in 'tieren geroepen is; thans kon de Staat zich tot een defensieve politiek bepalen, en hetgeen dcor den Minister Von Puttkammer was gezegd, sterkte hem slechts in zijne overtuiging, dat bjj de hangende onder handelingen met de Curie deze positie van groot belang voor den Staat zou blijken te zijn. ENGELAND. Een telegram uit Thyesmyo aan de Standard meldt, dat de Birmasche Regeering eeaen gezan* gemachtigd heeft tot het sluiten van een rieuw verdrag met Engeland. I ie gezant vei langde dus vau den Britsclien commissaris vergunning om zich naar Indie te begeven. De heer Gladstone zal, wegens het overlijden van zijne zuster, aanvankelijk, de zittingen'vau het Parlement niet bijwonen. De Koningin heeft in persoon de parlements- zitting geopend met eene troonrede, waarin o. a. gezegd wordt: De betrekkingen met de vreemde mogend heden zyn vriendschappelijk. De gebeurtenissen, die sedert de verdaging van het Parlement hebbeu plaats gegrepen, 'zijn van dien aard, dat zij uieuwe waarborgen schonken voor het behoud van deu Europeeschen vrede, steunende op de beginselen vau het tractaat van Berlijn. Doch veel is cr nog te doen, en inzonderheid zal de wanorde, die sedert den oorlog in enkele deelen van het Turksche Rijk heerscht, moeten plaats maken voor geregelde toestanden. De desorganisatie in Afghanistan maakt 't nog onmogelijk thans reeds de troepen daaruit terug te trekken, maar het beginsel, waarop de poli tiek der Regeering steunt, wordt onveranderd gehandhaafd. Terwijl de Regeering vast besloten is voor de veiligheid aan de grenzen van het Indische Rijk te waken, wenscht zij slechts in vriendschappelijke betrekking te staan tot de overheden en het volk van Afghanistan. Zij hoopt in Zuid-Afrika spoedig eene confe deratie der Koloniën tot stand te brengen. De troonrede maakt verder melding van maatregelen, ïeeds genomen om in den nood in Ierland te vooizien, en kondigt een wets ontwerp aan tot dekking der voorschotten, welke gedaan zijn tengevolge van de liquidatie der fondsen van de Protestantsche kerk, en verder wetsontwerpen, strekkende tot het ver gemakkelijken van den overdracht van vaste goederen door de tegenwoordige eigenaars van den bodem. het woord voerendeklaagde over het verlies van schepen en menschenlevens tengevolge van het laden van ongepakte en dus in massa be weeglijke stoffen. Niet minder dan dertien graan schepen waren in den loop van 1879 veronge lukt. Hij wilde daarom in het Parlement een wetsontwerp ter tafel leggenbepalende dat graan niet dan in zakken zou mogen verscheept worden. O O S T E N R IJ, K. In het Huis der afgevaardigden heeft Prins Lichtenstein een voorstel ingediend tot diep ingrijpende herziening van de wet op de lagere school, in den zin van godsdienstige, zedelijke en nationale opvoeding. De heer Lienbacher diende een ontwerp in tot vermindering van den tijd, voor den leer plicht gesteld, van 8 op 6 jaren. E R A N K K IJ K. Dr. Broca is met 140 stemmen tegen 132 gekozen tot senator voor het leven. Het Egyptisch Crédit fancier zal te Caïro zyn hoofdzetel hebben en kantoren te Alexan- drië en Parijs vestigen. Het kapitaal is bepaald op 40 millioen francs verdeeld in 80,000 aaa- deelen a 500 francs. AMERIKA. In de nationale conventie van den staat Pennsylvania is besloten de kandidatuur van Grant voor het presidentschap bij de conventie te Chicago te ondersteunen. "Verder zijn besluiten aangenomen, waarin de vrije handel wordt be streden en de handhaving der tolpoiitiek van van de laatste 20 jaar verdedigd. De verkiezingen zyn te Buenos-Ayres uit gevallen ten gunste van de verzoeningsgezinde partij, die de kandidatuur van den heer Fejedor ondersteunt. SCHIEDAM, C Februari 1880. Het Staatsllad no 5 bevat het besluit van deu 22 Januari 1880, tot regeling vaa het ambtsgebied der inspecteurs, districts- en arron- dissements-schoolopzieners en van de verdeeling hunner werkzaamheden. .Ingevolge de nieuwe wet, bevat de tweede inspectie de provinciën Zuid- en Noord-Holland, Zeeland en Utrecht; Zuid-Holland bevat de districten: lo. 's Gravenhage, met de arron dissementen 's Gravenhage, Leiden, Delft en Woerden; 2o. Rotterdam, met de arrondisse menten Rotterdam, Gouda, Schiedam en "Vlaar- diugen; 3o. Dordrecht, met de arrondissementen Dordrecht, Gorinchem en Sommelsdyk. Het arrondissement Schiedam bestaat volgens dit besluit uit de gemeenten Barendrecht (Oost en West-), Bergschenboek, Chariois, Delfshaven, Hillegersberg, Hoogvliet, Kralingen, Overschie, Pernis, Poortugual, Ridderkerk, Rhoon, Scbie- broek, Schiedam en IJselmonde.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1