Ingevolge overleg der Nederlandsche en. Spaausche Regeeriugen, is het verdrag tot regeling van het eigendomsrecht van weten schappelijke en letterkundige werken, dat ten vorigen jare tegen 4 Februari 1880 was opge zegd, voor den tijd van zes maanden verlengd. Omtrent de viering van den sterfdag van Zwammerdam verneemt de W. 22, Ot. het volgende: Eenige weken geleden deed Dr. Daniels te Amsterdam, in de natuurkundige sectie van de afdeeling van het Genootschap voor natuur-, genees- en heelkunde, het voor- Stel, dat men op den 17n Februari de nage dachtenis van den grooten natuurvorscher op zijn graf in de Walekerk aldaar zou huldigen. Dit voorstel werd aangenomen door de sectie, en goedgekeurd door het Genootschap, dat de uitvoering er van op zich heeft genomen, 's Middags om drie uren zal men zich in de kerk bevinden en ontvangen worden door den voorzitter van het Genootschap Prof. Stokvis, die daarna een redevoering zal uitspreken, welke door Prof. Ilarting is gesteld. Laatst genoemde was uitgenoodigd zelf die rede uit te spreken, doch durfde dit niet op zich nemeD. Zijne belangstelling wilde hij echter op deze Wijs toonen. Aan de pilaar, in welker nabijheid het graf ligt, zal een marmeren steen met opschrift bevestigd wordeD, vervaardigd door den heer, Collinet, en indien men Zwammerdams woon huis kan vinden, dan zal ook daarin een steen worden aangebracht. Tweeëndertig geleerde genootschappen en verscheidene mannen van wetenschap zijn uitgenoodigd de plechtigheid bij te wonen. Eergisteren heeft het ramschip Haai geen pogingen gedaan om het ijs in de Kil bij Dordrecht verder op te, breken, vermoedelijk wegens het vriezend weer. Omtrent het ramschip Panier hetwelk zich eergisteren nog in den Kilmond bevond, ver neemt men dat het bestemd is langs de Nieuwe Merwede naar Hardinxveld op te varen, ten einde daar een ijszoom, welke zich ongeveer halver rivierbveedte uitstrekt, los te maken. Eenige manschappen met ijsschouwen, zagen,, bijlen enz. zijn eergisteren werkzaam geweest, om de doorvaart van de brug over het Hollandse!» Diepaan den zuidelijken oever, welke gedeel telijk met ijs bezet is, los te maken, ten einde aan den Panter den weg naar de Nieuwe Merwede te banen. Maandag jl. vertrok van den Hoek van Holland met bestemming naar Duinkerken om daar op de, baar of voorhaven te baggeren, het baggervaartuig Adam 2. Dit baggervaartuig was het beste, dat de aannemers der werken aan den Hoek van Hol land de heeren Volkers en Bos, om in zee te Baggeren in dienst hadden. Het voldeed zoo uitstekend, dat nog geen tweede dergelijke baggermachine bekend is. Terwijl er dus zoo groote behoefte is aan baggeren in den Nieu wen waterweg, zal nu liet beste materieel in Frankrijk dienst gaan doen. De heer Blussó had alzoo ongelijk, toen hij tegenover de voorspelling van hetgeen nu wer kelijk geschied is, van aannemers-argumenten" sprak. (ÏV. It.Ht.) De Amerikaansche stormvoorspellingen Zijn in de laatste maanden geen van allen uit gekomen. Vraagt men waar al dat slechte weêr bleef, men zou onwillekeurig geneigd zijn te antwoorden: in Amerika zelf, want volgens berichten van daar heeft het er den geheelen winter bijna onafgebroken gestormd en gere gend. In deze dagen van schaatsenrijden is het niet onaardig, te melden, dat de eerste schaatsen rijder uit Engeland Fisch Smart in 28Vs minuut 42 kilometers heeft afgelegd; ofschoon beweerd wordt, dat voor zoover bekend nog geeu grootere snelheid op schaatsen is bereikt, is het op merkelijk, dat de benemde 4 harddravers van Prins Orloff Snellergingen, eD dat de beste veiocipedisten nog iets sneller gaao, namelijk een kilometer in 2 minuten. Of onze hardrijders het van de Engelsciett zouden winnen, moet nog worden uitgemaikt. Uit Limburg senrijft men aan de Arnh. Ct. In lang hadden wj niet meer het voorrecht gehad een heusehen zendbrief van den bis schop van Roermoni te ontvangen. Z. D. H. zegt in zjjn verledm Zondag afgekondigden brief, dat de gelegenheid om de geloovigen te onderhouden over het godsdienstloos onderwijs» het juist niet eenige middel der liberalen om de heilige godsdienst te bestrijden," zich t>dik wijlder opgedaan" heeft maar aheden toch op een geheel bijzonder» wijze bestaat." Die sbijzondere wijze" ligt volgens den bisschop in den strijd stussclien de gewaande liberalen of vrijdenkers en de ware en waar achtige katholieken, .vooral met betrekking op het onderwijs der jeugd," die jin bijna alle landen aan de orde van den dag is, gedurig toeneemt en heviger wordt." Het kan ziju; ofschoon het vermoeden niet ongegrond is dat er ook samenhang bestaat tusscheo de verkiezing in bet district Maastricht, die Dinsdag heeft plaats gehad en de gelegen heid die ïheden op een geheel bijzondere wijze bestaat." De bisschop zegt vroeger reeds bewezen te hebben, dat de schotec, waaruit de godsdienst leer gebannen is, een Hlernadeeligsten invloed op de kinderen, en bijgevolg op de christelijke maatschappij »te weeg moet(en) brengen." Hel is mogelijk; maar wat meer hout gesneden zou hebben, is dat Z. D. H. bewezen had, dat die scholen dien allertadeeligsten invloed sle weeg" hadden gebracht. Van dat bewijzen beeft 'L. D. II. intusschen een eigenaardig begrip Bij voorbeeld. Uit het woord van den onfeil- baren God": dat den jongeling den weg »dien liij in zijne jeugd biwandelt, ook in latere dagen niet zal verlaten", volgt klaarblijkelijk het is de bisschop die aldus redeneert dat wanneer de godsdienstoefening en leer niet van hun prilste jeugd af aan de kinderen in het hart wordt gedrukt; of wanneer z'y in de school, waar zij het beste dee! van den dag moeten doorbreugeo, niets van God of gods dienst mogen leeren,, hooren of zien, maar veeleer in onverschilligheid en minachting van de heilige godsdienst worden opgeleid, dat als dan de latere pogingen om hun de eeuwige waarheden te doen begrijpen en liefhebben doorgaans ijdel en vergeefsch zijn. En daarmede is de zaak bewezen en ook de opleiding ïin onverschilligheid en minachting, van de h. godsdienst." Die dvrijdenkers of gewaande liberalen" maken het den bisschop nug al lastig, want, zegt hij: sz'ij weten doorgaans aan de geldkoffers van land en gemeente te putten", en zij weten ook al door hun invloed o( dien hunner vrien den over het een of ander postje te beschikken. -En dat is nog niet alles. De zoogenaamde' liberalen of vrijdenkers phebbeu en be/igen nog ander» middelen," Na liet godsdienstloos onderwijs is het voornaamste de slechte drukpers, »di» slechte, meestal door v rijnen kers en joden geschreven couranten of gazellen." Z. D. II, citeert maar necnige meestal be- kemie staaltjes uit hunne geschriften enz,", want zegt hij aan de geloovigeni>Indien wjj dat alles wilden bespreken, zouden wij maar al te wijdloopig worden en uwe aandacht ver- uioeyen" en nu volgen een of meer zinnen, 1, uit de Indépendance aangewezen door Indép, 2. uit ïzekere lievtta" zonder verdere aanwijzing: 3. zvkeren professor L." ook zónder nadere aanduiding; 4. uit de Mandre liberaleen 5. van vzekeren Qmnet" allen uitdrukkingen die zeker niet vriendelijk z'y'n voor het katholicismus (lees vaticanisme), maar die, op zutk een bespottelijke wijze aangehaald, alle beteekenis en consequentie missen, doch een allergekst figuur makenrin een mandement- van szekerea" Nederlandschen bisschop aan jzekere" Nederlandsche geloovigen. En nu vraagt Z. D. H, aan de B. B. (be minde broeders) of ïVlat niet genoeg is om ieder welbekeud man te overtuigen, dat het liberalismus, ook bij de zaak van het onderwijs der jeugd, geen ander doel heeft dan de ver drukking der katholieken en de vernietiging van onze heilige godsdienst en dat bijgevolg geen katholiek, die zulks wil zijn en blijven, zich bij de liberalen aansluiten, noch hunne pogingen op welke wijze dan ook, mag onder steunen enz. Als het ons toegestaan was iets te vragen zonder senz.", dan zou het dit zijn: zou het stuk, dat verleden Zondag in al de kerken van Limburg is voorgelezen en daags te voren reeds door de Blaas- en Roerbode van Roermond werd medegedeeld, niet zijn een slechte ver taling van eene mandement, bij de eene of andere gelegenheid geschreven door den om zijne krankzinnigheid door den Paus afgezetten bisschop van Doornik? Wij durven er een pari op aangaan dat Be Tijd het gewrocht van mgr. Paredis «enz." niet zal opnemen. Volgens het It. Nbl. van heden heeft Be Tijd gemeld stuk reeds in haar nommer van jl. Dinsdag opgenomen. Edward Rooze bestrijdt in een brief over den jVeehandel met Engeland en de Volksver tegenwoordiging," opgenomen in het N. u. d. B, van gisteren, de meening, door onzen Minister van Builenlamlsche Zaken in de beide Kamers onlangs geuit, dat de maatregelen, van Engelsche zijde tegen den invoer van vee uit Nederland genomen, een vermomd protectionisme voor 't Amerikaansche vee zoude beooge». De heeren Wirtz en MacGillavry hebben bij hun onderzoek in Engeland een anderen indruk gekregen en ook de heer Rooze heeft opgemerkt, dat alleen de kwestie van longziekte, tongblaar en klauw zeer in 't spel is, De hertog van Richmond heeft de bepalingen iu Engeland gemaakt pp den invoer (niet van Hollaudsch maar) van Foreign vee in 't algemeen. En nu moge L >rd Beaconsfield nu en dan van een protectionis- lischen geest blijk geven, in deze zaak is dit niet meer dan in andere 't geval. Behalve door de opheffing van het verbod van invoer van schapen uit de Vereenigde Staten staan Nederland en Amerika, met alle andere buitengesloten natiën volkomen op hetzelfde staudpunt. De heer Rooze wijst er op, dat noch 't transport van levend vee uit Amerika noch de veeteelt, noch het aanvoeren van vee uit Australië op den duur goede resultaten geeft. Bovendien wat kon Engeland bewegen om 't vee van eene bevriende, naburige natie buiten te sluiten en het zoover van huis als Amerika te halen? Het betreft hier geen sympathieën; er staat levenskwestie voor Holland en Engeland beide op 't spel, Men stelle zich dus van En gland's zijde geen protectionisme legen ons gekant voor ol zoo er een zweem van bestaat men overdrjjve niet; wr tdaardoor werpt men onze glazen irieen en, weerhoudt den landbouwer met kracht mee te werken tot 't uitvoeren van de door Engeland verlangde bepalingen. Ten slotte zegt de heer Rooze dat, a!s wij" den veehandel met Engeland in zijn eer wenschen hersteld te zien, wij ons van alle ziekte moeten zoeken vry te maken; wij moeten door onze wetgeving waarborg bieden maar daarbij is het in de eerste plaats noodzakelijk, dat wij de overtuiging met ons omdragen, dat de bestrijding van besmettelijke ziekten wel zeker een regeeringszaak is; maar het w.aar- deereo, het nakomen eu het handhaven van

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2