van Maandag 9 Februari 1880. Bnitenlanflsciie Eericttei BiHtalaeiscte Berichten. weasel van de Se liedamsc B a a K L A fi Bij de discussie over het adres van antwoord ia het hoogerhuis zeide iord Beaconsfield, dat de Montenegiijnsche grenskwestie hare oplossing naby is. In de Giiekschu kwestie had Engeland, op verlangen van Frankrijk, aannemelijke voor- steile» gedaan, waardoor deze zaak weldra tot eene gewensehte oplossing kan gebracht worden. De mogendheden streven er ernstig naar, het traktaat van Berlijn, dat don vrede in stand houdt, uit te voeren. Ten opzichte van Afgha nistan werd van de vroegere politiek niet afgeweken. Geeae annexatie, maar eenvoudig eene eteike, voldoende grens weid verlangd. In het lagerhuis werd de discussie over het Adres tot heden verdaagd, omdat de Ieren een amendement willen voorstellen. In het Lagerhuis zeide Stanhope, in ant woord aan Ash bury dat te Kaboel een Rus sische briefwisseling was ontdekt, maar dat het thans do tyd niet was haar openbaar te maken ol dan inhoud /nede te deeien. Ook deelde Bourke mede dat met China on derhandeld wordt over de conventie van Cheefo die onderhandelingen z\jn echter nog niet ge ëindigd. De uitslag der verkiezing te Liverpool is dat de conservatief Wtiilley 26,1C6 stemmen kreeg 'en lord Ramsey 23,885. Whilley had dus een meerderheid van 2,221 stemmen. Aan *de Daily News werd uit New-York -gameid,--dat de zending van Darnell in Ame rika meer en meer een fiasco wordt'. Dé "ler- sche agitator moet dit te wijten hebben aan Ayne heftige taal en uwe uitvallen, o. a.'tegen de hertogin van Marlborough, diu zich thans zooveel moeite geeft oin den nood in Ieitand -te lenigen, Parnell heeft geheel de Amerikaan- ■fiche pers tegen zich. O 0 S T E N H IJ K. De Oostenrjjkseiie delegatie heeft in hare zitting van gisteren de gewone en buitengewone uitgaven vau liet budget van oorlog en dat van marine onveranderd goedgekeurd. De Minister van Oorlog verklaardedat de versterkings kwestie sedeit twee jaren voor de geheele monarchie afgedaan was en in dien tijd dan -ook geen nieuwe beraadslagingen daarover ge voerd waren. Het gevaar voor ee- Minister-crisis blijft voortduren, Diie Ministers hebben nadrukkelijk verklaard, dat zij hun ontslag zullen nemen als de portefeuille van Onderwijs aan een lid .der rechterzijde wordt toevertrouwd. IIÜlïSCHLAND. In de Rheingau is men weder zeer be ducht voor overstioomingen, wanneer de dooi invalt. Men neemt alle mogelijke maatregelen, maar du Ijsmassa's zijn zoo kolossaal groot, dat xpen er weinig gevolg van ondervindt. Daaibij 1 komt, dat de schade, door den eeisten ijsgang teweeggebracht, nog niet behoorlijk kon worden hersteld. F RANK Jt IJ K. Graaf St. Vallier blij ft op zijn post als gezant by Duitschland. Deze oplossing is een veelbetee- 'kenend bewijs van de goede verstandhouding tusschen de Regeeringen te Parijs en te Heriyn. SCHIEDAAl, 7 Februari 1880. Aan de beschiijving van het huldeblijk, door het Nederlandsche leger aan BH. MM. den Koning en de Koningin aan te bieden ter gelegenheid van Ilds, huwelijk, is hel volgende ontleend, liet beeld is eene voisteiijke figuur uit het tydvak der Karoliugiërs, staande met het zwaard in de rechterhand, en een schild, waarop het Nederlandsche wapen is gegrift, aan den linker arm. beschermend voor de kaart en de vlag van Nederland. Zij steltvoor: Oranje, wakende over Nederland en zijn vaandel. Dit vaandel vertoont de namen van vier veldslagen: do. Nieuwpoort, 2o. Malplaquet, 3o. W'ateiloo, 4o. Leuven. Op het vaaudel ligt, aan de achterzijde van een rotsblok, een tauvverkiaus. De koninklijke figuur rust op vier zuilen, in Romaanschen stijl, te zamen voorstellende het leger. De eene zuil, met haar tropeën, stelt voor de infanterie, de tweede de cavalerie, de derde de artillerie en de,vierde de genie, met de hulpwapeus. Zij zyn geschaard om een Romaan schen tempel, waarop zijn aangebracht de inscriptieplaten, vermeldende de opdracht, de hulde van het leger eu de gedachte, die de koninklijke figuur uitdrukt: »ik waak!" Evenals de zuilen is ook de Romaansche tempel van marmer uit het groothertogdom Luxemburg. Alleen de dek- en voetplaten der kolommen en de inscriptieplaten zijn van marmer uit Sumatra. De vier zullen rusten op de vier bolwerken vau Nedeilaud: Ileldcr, Naarden,' Utrecht en Gorinchem, waarbinnen het centraal red uit Amsterdam, dit laatste'vervaardigd van steen uit het bastion Waldeck te Maastricht; de vesting-vierhoek uit een zerk van het voormalig groot-artillerie-tuighuis aldaar. Het inonteeiscl der socle, van oxydé, be staat: op de beide voorpaneeleupit de wapen schilden van Oranje en "Waldeckop de zijpa- neelen, uit de naamletters van Hunne Majes teiten; op de aehterpaneelen twee leeuwen. De oirkonde bevat drie bladen. De eerste bladzijde stelt voor de Nederlandsche maagd, het vaaudel ontpluoiende boven Neêrlands leeuw die zich beschermend voor de kroon heeft geplaatst, en onningd wordt door de vorsten uit het Huis van Oianje, die door engelen met eiken en lauweren worden bestrooid. De tweede bevat de opdracht; de derde eene korte beschrijving vau het geschenk. De sluiting der pot tefeuille, waartoe eene in den liomaauschen stijl, a jour, gewerkte slot- plaat behoort, is van massief zilver, de opper vlakte gegiaïneerd, vermeil en oxydé. De tweede diuk van het ijsnuramer van Eigen llaard is titans verschenen. iDe heer Jos Caheu, dezer dagen te Am sterdam overledenheeft vermaakt aan het N.-I. Armbestuur aldaar f5000, aan Charitas f 5000, de beide Israël, weeshuizen elk f3000 en bet kraamvrouwen-college elk f1000. Sedeit eenigen tyd worden door, de Ainsterdamsche Omnibusmaatschappij proeven genomen niet het gebruik vau Deensche paarden, waarvan men verwacht dat z\j aan de deugden der tot dusver gebruikte Ardennen-paarden, meer lenigheid en vlugheid paren. De afgebrande suikerfabriek te Amster dam was voor f987,000 verzekerd bij 63 maatschappijen, waarvan vnor f394,500 bij 4i bitmenlandsche ett f 592,500 bij 22 buiten- laiuische maatschappijen'. Fen winkelier te Leiden, die iederen Knoper van een of ander voorwerp een nommer deed trekkenwaarop een prysje getrokken koo worden, is door het kantongerecht ver oordeeld wegens het houden van een vei loting zonder vergunning. Met groot leedwezen wordt vernomen, dat de bekwame directeur der openbaie handels school te Amsterdam, Dr. H, F. R. Hubrecht, bij den gemeenteraad zijn ontslag uit die betrekking heeft aangevraagd, "Volgens-telegram uit New-York kan tus- Schen deu 7en eu 9en Fehr, op de Dritsche, Noordsche en een gedeelte der Fransche kust stormachtig weder, veigezeld van legen en sneeuw, verwacht worden. In den AUantiscnen Oceaan zal liet weder benoorden 35° breedte zeer stormachtig zijn, In de werkplaats van de firma Kuickie en Zonen te St. Michielsgestel zijn zes levens- grooie beelden uit geel koperen platen van twee meter lang, één meter breed en ter dikte van een halven cent gezaagd, gebeiteld, gegraveerd, gepolijst, geëmailleerd, naar de teekening van den heer Snickers, architect te Amsterdam. Deze beelden stellen voor Henri- cus II, Joannes II eu Antonius Brabautiae, eo BeggaJoanna en Maria Caroli met hunne attributen, wa; enen en wapenschilden, volgens de teekening door gemelden architect getrokken uit de *Crouiicke van de Hertogen vau Brabant, ïversiert met hunne figuren naar het leven" te Antwerpen gedrukt Zij zijn bestemd om ia een zwart marmeren vloer ingelegd te woiden op het kasteel Hees wijk van jonkheer L. Van den Bogaerde van Terbrugge. De uitvoering van dit zeldzaam voorkomend werk wordt ge prezen, -vooral voor werklieden ten plattelande, die het vooi recht niet hadden eene artislische opleiding te genieten, Het schaakspel begint in Duitschland een vrij hooge vlucht te nemen eu het aantal be oefenaars van deze kuuslige en ernstige uit spanning- vermeeulert dagelijks. In dezelfde verhouding nemen de schaak-congressen en de schaak-wedstrijden toe en beginnen 'de bad plaatsen zich in geen geringe mate voor het schaakspel te iuteresseeren; zoo b. v. "Wies- baden. ln deze bijzonder druk bezochte bad plaats is overigens het schaakspel reeds sinds jaren in eere geweest, Onder de colonnades van het Curhaus kon men des zomers dagelijks een aanzienlijk getal schaakspelers, ouder de toouen der onvermoeide Cur-Kapel met hun Evans-Q ambit of hun Qioco piano, zooals die schaakpartijen thans genoemd worden, bezig zien, en vaak zag men naast deu diplomaat, kunstenaar of geleerde een schaakvirtuoos, die de geheimen zijner kunst aan zijn verbaasde toeschouwers openbaarde. Met het oog op dezen ijver, onder de badgasten voor het schaakspel hseft de directie te Wiesbaden die, na het opheffen der roulette, steeds op nieuwe aan trekkelijkheden bedacht is, thans besloten, om in den volgenden zomer een internationalen schaakwedstrijd te houden volgens dit pro- giarnma: meester-wedstrijd (alleen voorspelers van den eersten rang) Ie prijs iOOO mark, 2e prijs 500 mark, 3e prijs 250 mark. Hoofd wedstrijd (voor spelers van middelbare sterkte), 4e prijs 200 mark, 2e prys 120 mark, 3e prys 60 mark, 4e prijs (nog onbekend.) Consnitatie- partyen met 2 prijzen. Geblinddoekte partijen, feestmaaltijden, uitstapjes; te beginnen 3 Jutï, De overwonnen partijen kunnen op het 13a congres van den Wesl-Duitschen Sehaakbund, dal 17 Juli te Bruuswyk zal bijeenkomen revanche nemen. liet piogramma van dit con gres is geheel hetzelfde als dat tan Wiesbaden, maar de prijzen voor den meester-wedstrijd

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5