Gemengde Berichten. zullen daar "waarschijnlijk"niet zoo groot zijn; in plaats daarvan zijn een paar prysproblema's gesteld, die men te Wiesbaden er natuurlijk afliet. Ook voor het jaar 1881 zijn de vooruit zichten voor de schaakliefhebbers z^ergoed. In Berlijn zal het tweede congres van den Duit- schen Schaakbond vergaderen, dat het eerste zal 2ijn hetwelk in do Duitsche hoofdstad zal gehouden worden cd, zoowel wegens het aan zienlijke bedrag der prijzen, als om de schit terende accessoires, voor het Wiesbadensche vooral niet zal behoeven onder te doen. Ook zal, naar wij vernemen, in datzelfde jaar te 'Weenen een groote wedstrijd plaats hebben. Het Weener Schaakgenootschap, aan welks hoofd een bekende en ijverige voorstander van dit edele spel staat, t. w. baron S. Albert Von Rothschild, zal de voorbereidende werkzaam heden voor dit internationale schaakcongres ter hand nemen. AmstCt.) Eene groentevrouw leefde tè Amsterdam in onmin met haar echtgenoot. Men besloot te scheiden en de meubels en het oveiige te deelen. Ieder zooveel stoelen, borden, kopje", kolen, aardappelen, kussens, enz., alles werd eerlijk gedeeld. Eindelijk kwam men aan de petroleumlamp, de.eenige lamp. De man wou de lamp hebben en de vrouw wilde niet zonder lamp heengaan. Hierover ontstond verschil en in woede ontstoken, nam de vrouw de lamp en sloeg ze op het hoofd van haar man aan stukken. De kwestie was zoodoende opgelost en ieder had met het zijne kunnen vertrekken, indien de man niet eerst verpleegd had moeten worden in het gasthuis en zoo de politie de vrouw niet had opgepakt. Naar aanleiding van den raad van een onzer correspondenten, in het nommer der vorige week, om. toch dit voorjaar vooral niet te vroeg te zaaien, verzoekt een bekwaam tuinbouwer ons de lezers van" dit blad opmerkzaam te willen maken, om dit voorjaar wat dikker dan gewoonlijk te zaaien. Om dezelfde redenen,- donr onzpn correspondent genoemd, zijn er onder de in het vorige jaar gewonnen zaden, eenige die niet zullen opkomen, omdat zij niet goed rijp hebben hunnen worden. Ten einde dus eventueele teleurstellingen te voorkomen, zal het zeker het beste zijn eenig zaad meer te geuiuiken; de kennis van genoemden tuin bouwer steunt op veeljarige ondervinding en deze is toch steeds onze beste leermeesteres. [Sempervirens Over sell ie. Als een bijzonderheid kan wor den medegedeelddat van het jaar 1G51 tot 1880, dus over een tijdvak van 229 jaren slechts zes hoofdonderwijzers aan de openbar'e schoot dezer gemeente zijn geplaatst geweest als: 1651—1606 J. Blijenburg. •1666—1711 M. Du Crocq. •1711-1755 G. WihUhut. 17551785 P. Van Kuyk. '17851839 P. Aenmey. 1839—1880 A. 'tHoe.,, YJaanlingcn. Na een stilstand van 14 dagen kwam hpden van de beugvisscherij bin nen J)e Noord, stuurman Jb. Berkhout, met 50 tou mscIi eu 20 ton leng. Maassluis. Van de beugvisscherij zijn eer gisteren aangekomen de hier thuis behoorende loggers Zte en Landbouw, schipper G. Hollaar, niet 37 ton gezouten kabeljauw24 ton dito leng en 14 ton dito schelvisch, benevens eenige versohe visch:' Getrouwheid, schipper P. Boon Sr.. met 80 ton gezouten kabeljauw, 18 ton dito leng, 30 ton dito schelviech, benevens 70 levende "kabeljauwen. Prof. Hansen, door zijne spiritistische #éances ook in ons land bekend, heeft Dinsdag avond te Weenen, waar hij in het Ring theater eene voorstelling gaf, totaal fiasco gemaakt. Alle personendoor hein tot medium uitgekozen ,bleken ontvatbaar voor het spiritisme te zijn; een jongen maakte overluid "de voor den pro fessor" zeer onaangename opmerking, dat hij 's ochtends bij de srepetitie met opzet de oogen gesloten had, om hem in de openbare voorstel ling te kunnen ontmaskeren, en toen eindelijk een goed medium gevonden was, gingen uit het publiek de kreten opsilat is altijd de zelfde van vroegere voorstellingen 1" adat is een gewoonte-medium adat is de knecht uit de restauratie I" De professor moest eindelijk de voorstelling staken, maar toen de gordijn gevallen was, begon het publiek te joelen en te schreeuwen en sprong een jongmensch op het tooneel, om iu vurige taal professor Hansen voor een bedrieger uit te maken. De politie kwam tusschenbeide en eerst na de arrestatie der grootste lawaaimakers werd de rust hersteld. Onder de aanwezigen behoorden ook de aarts hertog Albrecht en een aantal geneesheeren. De politie aarzelde Woensdag, of zij wel hare goedkeuring tot vooitzetting der spiritis tische séances zou geven, doch de minister president graaf Taaffe, die zich de zaak persoon lijk had aangetrokken, liet professor Hansen bij zich komen, onderzocht zijne papieren en de bewijzen omtrent zijne verrichtingen in andere steden, en beval teu slotte -dat de voor stellingen voortgang zouden hebben, d.tar, gelijk hij moet gezegd hebben, »het in 't belang der wetenschap is de verrichtingen van den mag netiseur niet te belemmeren, voordat het bewijs van bedrog geleverd is". Woensdag avond du zou de voorstelling plaats hebben onder streng toezicht eener sterke politiemacht. Jeröme Napoléon blijft het stilzwijgen be waren, maar, z.egt Albert Wolft', zijn gehouwen kunnen uit een gebaar of beweging van den Prins opmaken wat hij denkt. Als hij's avonds ontvangt en hij eer. blok op het vuur werpt, dan wil dat zeggen voor de ingewijden, dat hij het tijdstip gekozen acht handelend op te treden. Als hij het koud schijnt te hebben en dicht bij den haard plaats neemt, dan denkt hij aan Rusland; ais hij een sinaasappel eet, dan beteekent het riat hij aan een alliantie met Itaü'é denkt; eet hij dadels, dan is het de Oostersche kwestie, die hein vervult. Zoo" kan men, al zwijgt (ie Prins, in zijn geheimste ge dachten lezen. JDe merkwaardigste zwartselfabriek van de wereld is die te Murraysvilie bij Pittsburg, in Pennsylvanië. Toen men daar verleden jaar naar petroleum boorde, schoot een gewcldigè straal van koolwaterstofgas uit het boorgat. Men schatte de hoeveelheid op 50,000 \t. per hui. Tot mi toe ging die kostbare massa gas nagenoeg geheel vertoren. Men is nu bezig, de nomlige gebouweu euz. up te richten, ten einde het gas tot het maken van zwartsel te bezigen. Het zal uit tallooze gasbekjes togen ij/eren platen vei bi and, en de aanslag als zwartsel verzameld worden. Met 8U00 bi anders kan men eiken dag 2 tonnen zwartsel leveren. Toch zal er dan nog 12,000 kub, vt. gas dagelijks ver loren gaau. De locomotieven zonder vuur] dat zijn die wi lke aan stations uit vaststaande ketels met stoom van hooge drukking worden gevuld, komen zoowel iu Amerika als in Fiankrijk meer en meer in gebruik. Voor het gebruik op stoomtramwegen schijnen zij bijzon der goed te voldoen. Ook zijn zij voor het vervoer van goederen in toepassing gebiacht op die plaatsen waar vuur vermeden moet worden, zooals in dokken, magazijnen bergplaatsen enz. Voor het gebiuik op spoorwegen in steden verdienen zij de voorkeur, daar zij vuur noch rook geven. In Londen leeft men weer in dn bekende mistige dagen. De vorige en ook déze week was het van tijd tot tijd zoo duister, dat men midden op den dag geen pas voor zich kon uitzien. Ontelbaar zijn de botsingen in de straten tusschen voetgangers en rijtuigen. Als Mie mist zichnog een paar maal herhaalt, zullen de Londènsche koetsiers wellicht dat woeste rijden verloeren, waardoor zij reeds zoovele ongelukken hebben veroorzaakt. Ouder de Londenscha schaatsenrijdende dames is het tegenwoordig mode, kousebanden met belletjes te dragen. De band wordt om den enkel vastgemaakt en het rinkelen van dei belletjes bij elke beweging kondigt de nadering der bevallige r'yilsters aan. De markies Grillo, de geiraal van Ristori, laat in de Via Natiouate te Rome een gebouw neerzetten. Aan die omstandigheid is'het te danken, dat dezer dagen de grond moest worden omgewoeld (men wilde fondamenten leggen) tengevolge waarvan een groote collectie antiekq Romeinsche en Grieksche munten werd ont dekt. De waarde van het gevondene wordt door bevoegde schatters geiaamd op 75,000 francs. De stoutheid der wolven overtreft dezen winter in Finland alle beschrijving. Te Neukiich vielen ze een hoer aan, die in een slede gezeten was, welke door eeu paard werd voortgetiokken, Niet dan met moeite gelukte het hem zich van het ongewenschte reisgezelschap te ontdoen. Hij sproug op het paard, maakte het van .do slede los en liet do wolven en tiet voeituig achter. Eerst nadat eeii van de dieren was neergeschoten namen de anderen de vlucht. Te Kimïto leunde een wolf met de klauwen der voorpooten tegen de ruiten van een huis en keek op zijn gemak naar biuneu. i Te Nystadt overvielen de wolven een rnan, die met een bijl was gewapend. Indien geen hulp ware komen opdagen, dan zou hij zeker het leven bij het avontuur hebben in geschoten. Ze voeren zelfs kinderen weg, in byzijn der ouders. Onder, de laatst gevonden voorwerpen iu de aloude paalwoningen in Zwitserland hebben veel opziens gebaard eenige blijkbaar tot het gebruik bij het eten bestemde werk tuigen, die groote overeenkomst hebben met onze vorken. Ze zijn uit hertshoorn gemaakt en doen tot eeu zeer vroeg gebruik ,van dat gereedschap besluiten. Ter zelfder plaatse wer den vele amieie werktuigen en sieraden uit been gevonden. Onder de overblijfselen van dieien vond men er beeuderen van den hondi van den das en van den otter. De overblijfse len van oerossen en beren toonen aan, dat de bewoneis der paalwoningen, stoute en bekwarop jagers waren. Ook rundvee was in hun bezit, blijkens de voorhanden beenderen. Van het paard is echter geen spoor gevonden, wat met het oog op den toestaud van den bodem ter plaatse niet te verwonderen is. Uit Bethlehem wordt bericht, dat men aldaar sedeit het laatst van December een strengen winter heeft. In de Dachten van 28 en van 29 December viel zooveel sneeuw, dat men bij iiet openen" der buitendeuren tot de knieëft daarin zakte. In de nabijheid van het Grieksche klooster Maz Elias (halfweg Jeruzalem en Bethlehem) lag zulk een massa sneeuw dat de weg niet. was te passoeren. Van de groote olyfboomen van den kloostertuin aldaar zijn vele door de viacht sneeuw beschadigd, Den 5den Januari begon het wel te regeneD maar de koude bleef nog buitengewoon sterk. Tengevolge van dez.en ongehoord kouden win ter zijn nood en elleuiie grooter dan ooit, In Amorikaansche bladen wordt melding gemaakt van gevallen van vergiftiging door rattenkruit, zonder dat het in .langen tijd gelukte <den oorsprong .op. te sporen. Eindelyk bleek, dat de stijfselglans, waarmede kiagen en> booidje» fraai werden" gesteven, arsenicum bevatte.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 6