Steelij! Niem Het mesten der graslanden. Marktberichten. Burgerlijke Stand. OVERSOIIIE. Onlangs werden te Witten (Pruisen)"aan een olifant twee volle ankers hier voorgezet. Men had gewed, dat het dier ze onaangeroerd zou late». De olifant stak echter de slurf door het spongat en dronk heide ankers leeg, zonder dat iemand aan hem kon bemerken, dat hij boven zijn bier was, i De Huisvriend. Geïllustreerd Maga zijn gewijd aan Lettoren en Lunst, Lectuur voor iedereen. Schiedam H, A. M. Roelants. Onder een ouden titelmaar zonder eenige andere overeenkomst is bij onzen stadgenoot', de heer H. A. M Roelants, een nieuw perio diek werk verscheneneen werkdat zelfs bij een vluchtige inzage, door zijn viiendelijk voorkomen al aanstonds tot verdere kennis making uitlokt. De Huisvriend" belooft zijne lezeis te onthalen opgrootendeels oorspronkelijke lectuur: ïGedichten, Novellen, Reisavonturen, Levens beschrijvingenGebeuttenissen van den dag, enz., terwijl' een 200 ii 250 tal houtgravuren eiken jaargang zullen versieren. De eerste aflevering vervult deze beloften meer dan voldoende. Uit elk der genoemde categoriëu wordt iets geleverd. Doch hoe zeer wij met een en ander ingenomen zijn, we vestigen het allereerst de aandacht op de bijdrage van onzen ge vierden stadgenoot F. Haver- scliniidt. getiteld, nEene Kerstvei telling". Die het voorrecht hadden, dit ju weekje door den auteur zelf te hoeren voordragen, zullen bij de lezing op nieuw genieten. Die er voor het eeist kennis mede maken, zullen het lezen en her lezen en, naar wij hopen leeren wanrdeeren. Dan bevat deze aflevering een gedicht van A. J. De 'Buil, waai in een episode uit het leven van Vader Haydn wordt behandeld, gelijk we dit van den dichter gewoon zijn. De heer Roelants heeft er dus niet tegen opgezien, uitstekeudo talenten ftau zijn onder neming te verbinden. Eu dat beni dit einst blijft, bewijst de toezegging eener novelle van vMelati van Java" in het nomrner van Maait. De boeiende lectuur wordt opgeluisterd door een menigte gravuren, waarvan sommige recht fraai zijn uitgevallen. 't Geheel doet denken aan enorme kosten; grootei' dan menig oningewijde kan gissen. En toch, de prijs is fabelachtig laag: dertig cents per maand. Voor een kleinigheid van zeven ents per week komt men in het be'zit vati een keurig uitgevoerd werk, dat aan jong en oud de nicest aangename, en tegelijk nuttige uitspanning kan verschaffen. Daarenboven ontvangt ineu nog voor dit jaar als premie een uitnemend geslaagde uleographie, naar de voor dit doel expresselyk vervaardigde schilderij van Hein. J. Burgers, 't Is een hui selijk tafereel van onze strandengetiteldi »Nog niet gevraagd", dat eeu sieraad voor elke huiskamer zal zijn. 't Spreekt wel \an zelf, dat slechts de krachtige steun van de beschaafde burgerij zulk een kostbare uitgave kan mogelijk maken. Zeken het werk beveelt zich zelf reeds genoeg aan' maar opdat het Donbekend maakt oabemiud'' er niet op van toepassing zou zijn, meenden we onze stadgenooten met warmte te moeten aan sporen kennis te maken met deze uitgave, die de pers van den heer Roelants in alle op zichten eer aandoet. In vele akkerbouwende streken'wordt al do most naar den akker gebracht en ontvangen do graslanden niets. Men haalt mot beide handen van de gras- j landen en denkt niet aan de alles beheersehendo wetder restitutie. Die toestand is niet gozond. Timer, een der grondleggers van den beredeneerden landbouw, wees daar reeds mot nadruk op., De 'zaak is eenvoudig. De grasplanten nemen voedsolstoflen uit den bodem op: stikstof, phosphor- zuur, polasch, Italic, magnesia om. In den vorm van gras nemen die stoffen haar weg naar de maag der landhuishoudelijke dieren. Gemiddeld blijft er 50 ten honderd in liet lichaam achter. In de gedaante van veo, kaas enz. gaat dus ongeveer de helft van het opgenomen gras ol hooi naar de markt. Of wat hetzelfde is: iu de gedaante van vee, kaas enz. gaat het plantenvoedset (stikstof, phosphoi'zuur enz.) der graslanden voor eca deel naar de markt. De andere helft van het gras of hooi wordt dus door bet veo uitgeworpen, maar ook daarvan ont vangen de graslanden weinig of niets terug. Als het veo op sta! staat, wordt toch de mest eerst op de vaalt en later naar den akker gebracht. Loopt het in de weide, dan heeft er nog maar eene geringe, ongelijke vergoeding plaats. Bij de verrotting der \asto uitwerpselen gaat een deel van de ammonia door vervluchtiging verloren. Vertier ontstaan er meestal geilplekken en de urine werkt in 't eerst nntleelig op den groei vim t gras. liet ligt dus voor de hand, dat op die wijze do hooilanden niets en de weilanden heel weinig terug ontvangen. Daardoor vermindert de hoeveelheid stikstof, pfmphtirsltur, polasch enz. zeer: daardoor nemen de graslanden dus op den langen duur af in vruchtbaarheiddaardoor verdwijnen eindelijk van lieverlede de voedzame grassen, die vervangen worden door zoogenaamde scliijngiiissen en mos, door planten dus, die zeer bescheidene eischen aan den bodem stellen; daardoor vermindei en do kwaliteit en kwantiteit van het gras of hooi.en wordt het fondament van den geheelen landbouw ondermijnd. Verder moet men ook in aanmerking nemen, dat de meosto grasplanten niet diep wortelen en Imre wortel uiteinden (de zniglihrillrn) nietiu huoge mate hot vermogen bezitten de zoogenaamde doode bestamldcelen van den grond in opneumbnie voedsel- stoffen om te zotten, Do scheikundige w'erking van de graslanden moet dus ook onderhouden of verhoogd worden. De humus van de gestorven grasworteltjes is (laartoe niet altijd in staat. Men moet dus de graslanden bemesten, teneinde hunne kiaeht en werkzaamheid to onderhonden en te verheugen Dat men dit met voordeel doen kan, leoit de ondervinding in die streken, wam men aan (ie graslanden veel zorg bosteedt. 1". Stalmest. De stalmest behoort eigenlijk niet op het grasland thuis-, dewijl hij daar nimmer z:jne gehoele werking kan doen. Op den akker kan hij dit wol. Daar werkt hij-, goed behandeld, in drie richtingen, nl. door den grond van plan envoedsel te voorzien b. door, nis hum us vormer, de physisclie gesteld heid van den grond te verbeteren; c. door de ont|oding van doode bestanddeelen te bevorderen. Op hot "grasland werkt de stalmest ook we! in die richtingen, maar toch zeer onvolkomen. De stalmest is alzoo voor hot grasland te goed, te duur. Indien men het toch met stalmest wil be mesten, is liet zeer raadzaam dit niet eerder te doen dan wanneer hij gued skoit" is, d. i. in vergevorderden staat van ontbinding verkeert. Ilij behoort vóór den winter op het grasland gebracht te worden, opdat zijne opgeloste (leden met bet regenwater in den grond kunnen trekken. Indien het grasland des winters onder water staat, dient de "bëmèslilfg" zoo~vroeg"iiiogelijk "irr het voorjaar te geschieden. Als men na liet me«ten liet gras land met een inesploeg of eene doorneg bewerkt, wordt de werking van den mest bespoedigd en verhoogd. Later verwijdert men de onvei-gano stroodeelen. 2" Compost. Compost is een mengsel van allerlei afvalplantnanligen, dierlijken en aardaohtigen, vasten en vloeibaren afval. Ifet is voor grasland do mest hij uitnemendheid. Eerst wanneer liet goed., doorwerkt, goed kruimelig en goed rijp is, behoort hcE over liet grasland gebracht te worden, liet rnoet met eene gewoim egge of dournoggo ferm ia do graszodo gewelkt worden. Ten aanzien van compost zegt Seftneidcr: o De werking van zoodanig mongsol is vaak verbazend en wie het eens beproefd beeft, zal niet licht weder in ver zoeking komen om stalmest naar liet grasland te brengen." De werking van compost is zoo uit- stekund omdat die met den grond in aanraking komt; li. omdat al zijne voedende bestanddeelen met het regenwater in den grond dringen c. omdat het den physischen; toestand vm don grond verbetert: zijne kalkdceion b. v. ontzuren don grond; (t. omdat liet tal van onkruiden verdelgt. De working van compost is het voortreffelijkst op lichto gronden, aangezien deze in den regel weinig minerale voedselstolfon (asclibestanddeelen) bezitten. 3'. Kuilt. Goede mengmest bevat alles wat de grasplanten tioodig hebbun, maar kalk levert slechts eene voed suis tol'. Kalk kan dus ter nauwernood mest genoemd worden Zij wei kt z.cer verdelgend op mos en andere onkruiden. Wanneer men echter mek compost mest, behoeft men geon kalk te ge-1 bruiken, dewijl zij daarin in voldoende hoeveelheid voorkomt. 4o. Dcendercnmcel. Beenderenmeel is eene goede meststof voor do graslanden. Het bevat vooral phosphorzuur, stikstof en kalk. Men neemt 150 ii '200 kilogram per hectare. Het beste is beenderen- meel door den coinpobthoop te werken. 5o. Supprphosphaatguano en chili-salpeter! Deze meststolfen zijn bijzonder geschikt voor over bemesting. 6o. Aalt en gier. De aab en gier zijn zeer ge schikte meststoffen voor de graslanden. Jammer, dat men doorgaans een deel van die krachtige stoffen nutteloos laat wegloopen Zij bezitten onderJ scheidene voedsolstoflen, maar vooral stikstof cn potasch. Zij bevordeien in hooge mate don grooi van liet gras. 7o Het grasland oen tijdlang laten beweiden door schapen is zeer aan to raden, aangezien deze dieren a. hunne krachtige uitwerpselen in den grond treden, waardoor de vruchtbaarheid zeer verhoogd wordt h. de graszode vast trappen; c het mos in den grond treden. Gnessche Courant.) J. S. ROOSMA. Ei 0 n GE HL 1.1 k" I-: STA N 1). Geboren: 5 Februari. Mijntje, dochter var, A. Damen en M. Wijkhuizen, Singel. «verleden: 6 Februari Klazina Kooimans. oud 1 jaar en 11 maanden, Singel. O nil-rfrotiwil: 7 Febiuari. H. Houtman en 51. Konijnenburg. A. Schippers en J. J. Oi sterhoud. MA KK I l'KII/.h.N AAN Dl-, HhtlKs Tl'. SCHIEDAM van 7 Februari. Kogge en fierst zonder hauilel. Moutwijn en Jenever seen prijs genoteerd. Spot-s:»,-;f 1.50 per ketel. 'lp (ie -.ii.-i-n.. oliuu- Vereenigim- f'i.80 p'-r ketel. Geboren: 30 Januari. Johannes, zoon van A. Van Haren en II. De Neef. '1 Febiuari. Johannes, zoou van J. Breugem en J Maatje. 3. Johanna, dochter van H. Van Vugt en M. Visser. 5. Jacuba, dochter van W. J. Van der Gaag en J. Snaathorst. «verleden: 2 Februari» Jan Voogdt, oud 2 jaar. Gehuwd: 5 Februari. M. Breugem en J. J. C. Van Eijk. Zwolle, 0 Februari. Vee. Stalmarkt en Veemarkt getuigden deze week van willigheid, d: ukken omzet en goede prij zen. Aanvoer ruim 1200 stuks. Men gaf voor: vet veo 55 a 80 ets. de Idlogr. schoon. Kalveren 80 a 95 ets. en schapon 02t/o a 07'/» ets. de kilogr. Voor neurende en verseli gekalfde koeion f 125 a f2S5.zemel-koeien dito f 120 a f 260: gusto dito f 100 a f '190; neurende schotten cn vaarzen f'160 a "F225; "guste vaarzen f90 a f 150vanrspuiken f 85 a f 115 springstieren f 80 a f145; ossen voor den bak f 95 a flGO; fok- kalveïëii f 35 a f60; nuchtere dito f6 a f'll; lammeren f12 a;f!4. Varkens. Op p. m. 25 wagens waren luim 100 biggen en 150 overloopers aangevoerd. De biggen golden f 0 90 a fl.30 per week. Overloopers f25 a f 40 en vette varkens 50 a f 60 cis. ruw per kilogr. Tarwe f 9 20 al f 10.30 rogge 1'7 a f7.75; boekiv. I 6.30 (i f 7.30; gerst f5.90 a fG.20; paardonboonen f7.50 a f8 aardappelen f 3 a f5 alles per heetol. Boter ,per kilogr. f-1.40 a f 1.80j per 25 kilogr. of vat 'prima kwal. f38 a 40;! afwijkende soort.tf 34 a f37 en tweed»; soort f27, a f30. Eieren f3 a f4 50 per f 100. Do nieuwe kunstboter-markt was heden al drukker bezoclit dan vorige week. Er was goede aftrek

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 7