Biitenlaafltehg Berichten. BiiMlaiösclie Berielitei land, de hemel 2ij dank niet kennen. Inschrij vingen worden allerwege geopend, de giften vloeien ruim, maar de behoeften van honderddui zenden zijn te groot, om duurzaam hulp te ver schaffen. De Lord-Mayor van Londen, die het met de Iersche zaak al druk genoeg heeft, kreeg dezer dagen een schrijven van Baker-pacha, die hem mededeelde, dat ia Klein-Azie hon gersnood hcerschte en verzocht hem een in schrijving ten behoeve dier streek te openen. De arme Aziaten zijn er zeker nog slechter aan-toe dan de Ieren, maar 'tis te betwijfelen, of uit Groot-Brittannië thans wel veel onder steuning komen zal. Met de invoering van hervormingen aldaar heeft lord Beaconsfield zich wel belast, maar de invoer van granen en andere levensmiddeieu voor duizenden hongerige monden, dat is wat anders! F H A St K II IJ K. Volgens de Paix is eergisteren in den ministerraad besloten, dat de Regeering zich gisteren in de Kamer van Afgevaardigden formeel tegen het verleenen van eene algemeen.® amnestie zou verklaren. De onafzetbare senator Crémieux is eer gisteren overlèden. Isaac Adolph Crémieux, van Israëlietische afkomst, werd in '1796 te Nismes geboren. Ais advokaat rftaakte hij reeds vroeg een groolen naam, Ia de Kamer gekozen, stemde hij met de uiterste linkerzijde, In 1848 is hg korten tijd Minister van Justitie geweest. Na den coup d'dtat van 1852 werd hij gevan gen genomen, maar spoedig weder in vrijheid gesteld. Na den va! van het tweede Keizerrijk trad hij weder op den voorgrond en werd hij lid van het Gouvernement der Nationale Ver dediging. RUSLAND. Het Regeeringsblad meldt, dat de politie des nachts van den 7 op den 8 dezer, bij eene huiszoeking op Wassili Ostrowo, eene geheime drukkerij en vele exemplaren van het revolu tionair blad Fuchorny Peredei, alsmede valsche paspoorten enz., heeft gevonden. Enkele per sonen zijn gearresteerd. Een gerechtelijk onder zoek is ingesteld. De Agence Eusse meent te kunnen ver zekeren, dat de gezondheidstoestand der Keizerin niet zal toelaten, dat, gelijk aanvankelijk het plan was, buitenlandsche vorsten het 25jarig regeenogsjubilaeum van den Czaar op 2 Maait a. s. komen bijwonen. Alleen wordt eene uit zondering gemaakt met den broeder der Keizerin, Prins Alexander van Hessen, en zijne twee zoons, van welke de jongste voist van Bulgaiije is. Uit Weenen wordt echter gemeld, dat aarts hertog Albrecht bij gelegenheid van het jubi- laeuru naar St. Petersburg zal gaan. OOSTEN RIJK. Berichten uit Rome melden dat Koningin Margarethaoie sedert den aanslag in Napels lichamelijk zeer lijdende wasthans in hare geestvermogens gekrenkt zou zijn. Zij lijdt!aan vervolgingswaanzin, evenals Keizerin Charlotte, Zij trekt zich bevreesd van al hare betrekkin gen terug en waant haar leven voortdurend door hen bedreigd. Zij heeft oogenblikken van volslagen verstandsverbijstering. Onlangs .wilde zii met alle geweld naar den Senaat, om daar eene redevoering over de graaubelasting te houden.'s Avonds spienkelde zij hare hofdames soep in het gezicht en be weerde, dat het wijwater was. De toestand boe zemt haren geneesheeren groote bezorgheid in. DU1TSCHLAND. Pi uisens vooi stel bij den bondraad tol wijzi ging van art. 30 der wet tegen de socialisten, stiekt om den duur dier wet te verlengen tot .31 Maart 1886. Do Berl, 'Barsen Zg. van Maandag deelde het gerucht mede, dat Rusland met een nieuwe buitenlandsche goudleening ter markt zou komen. Van verschillende zijden wordt dit bevestigd. Het huis Rothschild, en wel verschillende takken gezamenlijk, zal de leening bezorgen. Het be drag wordt op 24,000,000 aangegeven. B N e L A N li. Het Lagerhuis heeft eergisteren hetdank-ndres, in antwoord op de troonrede, aangenomen, na vooraf het daarop voorgestelde amendement, betreffende Ierland, met 216 tegen 66 stemmen, te hebben verworpen. Engeland is voornemens het consultaat te Nisch te verheffen tot consulaat-generaal. De wetgevende vergadering heelt bij accla matie het voorstel aangenomenwaarbij de civiele lijst met 200,000 fr. verhoogd wordt. SPANJE. Om de ellende, die door de laatste over- stroomingen in de provinciën Almeria, Murcia, Huesca en Tarragona ontstaan is, te vei min deren, heeft de Regeeriug besloten, aan die provinciën vrijstelling te verleenen van het derde en vierde trimester der grondbelasting. Volgens een der bladen, heeft de politie op Cuba eene vereeniging van negers ontdekt, wier statuten de leden verplichten de blanken te vermoorden. Vier-en-vijftig hunner zijn ïeeds in verzekerde bewaring genomen. B E L G I E. Bij de hervatting der zittingen zal de Ministe.' van Onderwijs, naar de Indépendance Beige verneemt, een wetsontwerp bij de Kamer indie nen tot wijziging der wet op de middelbaie scholen en de gymnasiën. AMERIKA. Amerika zal het voorbeeld gevenom ook vrouwen te doen deelnemen aan de parlemen taire werkzaamheden. De Kamer van Afgevaar digden in Jowa (Vereenigde Staten) heeft een besluit goedgekeurd otn de grondwet in dien geest te wijzigen, dat ook vrouwen verkiesbaar kunnen zijn tot volksvertegenwoordigers. Goed voorgaau doet goed volgen. De. groote som van 250,000 gulden, die de New- York Herald gegeven heeft tot leuigiDg van den nood in lei land, dringt velen ora even Koninklijk in hun gift te zijn. Inschrijvingen van 500 dollars zijn geen zeldzaamheid. In het geheel heeft het Amerikaansche blad ïeeds een bedrag van 821.250 guideu bijeen. SCHIEDAM, 12 Februari 1880. De Hoofdcommissie voor de Algemeene verloting, ten voordeele der watersiioodlgdenden, onder bescherming van HH. MM. den Koning en de Koningin te houden, ontving dezer dagen weder verschillende prijsvoorwerpen en bericht van nog 18 gemeeuten waar sub-commissiën zijn gevestigd. - Het Parjjsche blad Le Courrier du iSoir weet zijn lezers mede te deelen, dat het 2eker is, dat Z. M. onze Koning de Belgische onaf- hankelijksfeesten zal bijwonen. Eindelijk schjjnt dan toch de onzekerheid te zulleh worden opgeheven over het tijdstip, waarop Voor het eerst eind-examen aan de gereorganiseerde gymnasiën zal worden afgeno men. De Minister van Oinnenlandsche Zaken moet in een aanschrijving aan de gemeente besturen hebben te kennen gegeven, dat er in 1881 aan de gymnasiën gelegenheid behoort te worden gegeven orn eind-examen af te leggen. (N. li. Cl.) De Minister van Marine brengt ter keuuis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke loodingen van de beambten van den waterstaat en het loodswezen, op den 9den dezer maand, op den drooge van den Hieii® BotterdamscTien Watenaeg naar Zee, bij gew, laagwater, is bevonden: aan dezwarte-tom® zijde binnen het Noorderhoofd 37.5 decimeter aan de zwarte-tonnenzijde buiten het Noordei hoofd 37.5 decimeter; op de lijn der geleidt lichten binnen het Noorderhoofd 40 decimeter ep de fijn der geleidelichten buiten het Noorder hoofd 32 decimeter; 50 meter bezuiden di lyn binnen het Noorderhoofd 39.5 decimeter 50 meter bezuiden die lijn buiten het Noord» hoofd 28 decimeter en aan de witte-toanenzjjil 28 decimeter. Bij Zijner Majesteits besluit van 28 Januarijl is bepaald, dat aan onderofficieren en man schappen van het leger, die wegens bijzonder* geschiktheid voor speciale diensten tot het ver richten daarvan buiten hunne vaste standplaatset worden gezonden, als bijslag bij hunne dage- lijksche soldij eene toelage per hoofd en pet dag kan worden toegekend van vijftig cent of minder. Dit besluit treedt in werking met den lstes Januari 1880, maar is niet van toepassing op de officieren, korporaals en manschappen var het bataljon mineurs en sappeurs. r- Het door de zangvereeniging Caecilia te Rotterdam ji. Vrijdag in het Feestgebouw gegeveu Vincentins-concert heeft bruto f2754,70; opgebracht. Zaterdag 21 dezer zal te Utrecht eens vergadering gehouden worden van de Maat- schappij »Een nationaal belang," die zich de beplanting van bermen langs spoorwegen, van openbare rijwegen en vaarten en van anders gronden, daarvoor geschikt, ten doel stelt. D« Maatschappij zal op die vergadering winden geconstitueerd de raad van commissarissen zal alsdan wonlru gekozen en een voorloopigs directeur worden benoemd. De rand der gemeente Hof van -Delft heeft in zijne laatst gehouden vergadering eene granficatie van f 50 verleend aan de hoofd- en verdere agenten van politie te Delft, voor verschillende diensten aan eerstgenoemde ge meente bewezen, vooralwegens hulp den veld- wachter dier gemeente verleeud bij het b nacht arresteeren van twee gevaarlijke peisones, verdacht zich te Schiedam aan diefstal te hebbes schuldig gemaakt. Diakenen der Christelijk Gereformeerd» gemeente te Amersfoort, daarin gesteund door het oordeel van den kerkernad, vonden geen vrijheid de hun riten behoeve van de armen" toegezondeu gelden aan te nemen, die door het geven van een concert en tooneelvoorstel- ling waren bijeengebracht. Giste-en morgen omstreeks 6 uren ge» raakte het ijs in de Maas voor Kraliogen lof en ging aan het drijven, doch zette zich eea uur later weder onbewegelijk vast. Het ijs heeft op verscheidene plaatsen nog' een belangrijke dikte. Een der in de rivier liggende boeien is gisteren morgen door het ijs losgesneden ea een eind benedewaarts meegevoerd. In de Brov. Br. en Asser Ct. leest men; De oververdiensten werden vroeger in Drenthe achter het linnen in het kabiuel opgeborgen; ook wel werden ze in onrustige tijden iu den grond begraven, in Jen koestal of ergens anders in de schuur Later gaven sommigen <ie oververdiensten of een deel daarvan tegen een geringe rente uit aan dorpsgenooten of anderen, die zij verlrouwden. Maar Staatsschuld brieven daarvoor aan te koopen, dat was het is nog nauwelijks een kwait eeuw geleden iets ongehoords. Menige boer, en nog meet menige boerin, die veelal de administraties was en nog is voor het shoesholdgeld," voelde eene rilling door de leden gaan bij de bloote gedachte, dat men de klinkende daalders achter het linnen of in den koestal zou verruilen tegen een stuk papier, afgegeven door een vreemden potentaat, die men niet alleen niet-

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2