Het ijs in de Maas is nagenoeg geheel opgeruimd; het weinige drijfijs is niet in 't minst belemmerend voor de scheepvaart, die dan ook weder in vollen gang is. De stoom- hooteh van Dordrecht en Gorinchem komen geregeld de rivier af. Bij de Tweede Kamer is een voordracht ingezonden tot verhooging der marine-begroo ting voor 1880 met een bedrag van f240,000. Bedoeld wetsontwerp strekt ter voorziening in de behoefte aan lichtschepen, ter hoogte van de buitengronden van Terschelling en hal verwege den afstand van het lichtschip van de Noord-Hinderbank en den mond van den "Waterweg naar Rotterdam. Beide lichtschepen zijn, naar het oordeel der Regeering, dringend noodig voor de veilige vaart naar onze zeehavens en laags onze kusten. Bij dit wetsontwerp wordt thans slechts f240,000 aangevraagd voor bouw en geheele uitrusting, waaronder ook een stoommistboorn en zal bij het aannemeu daarvan de benoo- digde f120,000 voor den bouw en uitrusting van een reserve-schip op de begrooting van *1881 worden gebracht. De Minister van Binnenlandsche Zaken i heeft de aandacht van Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën gevestigd op het feit, dat in sommige gemeenten door den amb tenaar van den burgerlijken stand verlof tot begraven van onvoldragen kinderen geweigerd wordt, zoolang niet uit een geneeskundige ver klaring bl\jkt, dat deze levensvatbaar zijn ge weest. Ofschoon de wet niemand tot het begraven van onvoldragen kinderen verplicht, volgt hieruit geenszins, dat indien iemand aangifte doet van de geboorte, en wettelijke begraving wenscht, de ambtenaar van den burger lijken 'stand bevoegd zou zijn de aangifte niet aan te nemen, en verlof tot begraving te wei geren, De Minister van Justitie is van oordeel, dat die ambtenaar niet bevoegd is de vergun ning te weigeren. De levensvatbaarheid van het kind staat niet te zijner beoordealing. Art. 52 van het burgerlijk wetboek waakt zorgvuldig, dat daaromtrent niets door hem worde beslist. Elke aangifte van overlijden moet hij in de registers inschrijven: bij gemis van geboorte akte eenvoudig om wettelijk te doen blijken, dat het kind levenloos aangegeven is; bij twij fel omtrent de deugdelijkheid der aangifte kan hij vorderen, dat het kind hem worde vertoond. Hij mag dus nimmer verlof tot het begraven weigeren, op grond dat het kind niet levens vatbaar,zou zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft Gedep. Staten uitgenoodigd, van een en ander mededeel ing te doen aan de Gemeentebesturen, met verzoek de ambtenaren van den burgerlijken stand dienovereenkomstig in te lichten. Volgens de National-Zeitung is wpder hfschen Engeland, Nederland en België een suikerconvenlie in de maak, waarbij die Staten zich verbinden geen teruggaaf bij uitvoer te verieenen, die hooger is dan de belastingen tegenover de Slaten, die niet tot dit tractaat toetreden; een differentieel vecht zou worden toegepast. Uit Soestdijk wordt aan het U. D. uit goede bron medegedeeld, dat het vaste dienst doend personeel van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik, 't welk aldaar werkznam was, met 4 Febr. op pensioen is gesteld. Als bijdragen in do kosten ter verbinding van het eiland de Hoek«clie Waard met den vasten wal, is weder ingekomen van mevrouw de wed. De Kat—Van der Linden te 's Graven- hage f 1000; de hoeren J. A. Stoop te Strijen 'f 500; G. H. C. Braams te Parijs f200, en A. De Kat te 's Gravenhage f200. De algemeene vergadering der vereeniging Volksonderwijs wordt op 30 Maart e. k. te Amsterdam gehouden. In behandeling komen o. a. de volgende onderwerpen: 1. Uitgave van het tijdschrift, waaromtrent met het oog op de beperkte middelen het hoofdbestuur voorstelt het, in grooter formaat dan thans, als bijvoegsel bij de Friesche Cou rant te doen verschijnen. De afd. Bergen-op- Zoom stelt voor, een overeenkomst aantegaan met den uitgever van een der bestaande onder wijsbladen. 2o. Herziening van het reglement, wuartoe een ontwerp door de benoemde commissie is voorgedragen, en reeds door zes afdeelingen amendementen zjjn ingediend. 3o. Voorstellen der afd. zuidwesthoek van Friesland, om nogmaals een cursus in handen arbeid te doen geven en om bij de Regeering aan te dringen tot uitbeiding der vvet-Van Houten, op allen kinderarbeid. 4o, Voorstel-Dokkum, om middelen te be ramen, ten einde verbetering te brengen in den achterlijken toestand van het voorbe reidend onderwijs. 5o. Voorstel-Maastricht: nis het overeenkom stig den geest der wet, dat ook tegenstanders van het openbaar onderwijs belast worden met het schooltoezicht van Staatswege? Den 6dea Februari is, naar de Heraut mededeelt, te Amsterdam eene vergadering ge houden van directeuren en curatoren der ïVer- eeniging voor Hooger Onderwijs op Gerefor meerden grondslag", in de lokalen der Schotsche Zendingskerk. In deze bijeenkomst is vastgesteld het «regle ment op de school voor hooger onderwijs", die onder den naam »de Vrije Universiteit" voor- loopig te Amsterdam zal gevestigd worden. En vastgesteld evenzoo de «instructie voor cura toren." Voorts is vastgesteld de untwerp-instrnclie voor directeuren, die eerst door de algemeene vergadering in April tot wet kan worden ver heven. Alsmede het ontwerp-reglement voor de algemeene vergadering zelve, dat insgelijks eerst in April kan worden afgedaan. Tevens werd een voorioopig plan ingediend voor de te stichten katheders, met de aanwijzing der vakken, waarin elk der hoogleeraren onder wijs zou geven'. Men bleef bij het voornemen om zoo mogelijk reeds in Sept. a. s. voor de theologische faculteit vijf docenten te doen optredeb, voor de literarische faculteit twee en voor de juridische één. Ia den herderlijken brief van den aarts bisschop van Utrecht, msgr. Schaepman, woidt gewaarschuwd tegen de prediking van Socialisten, Communisten en Nihilisten. Hoewel haar leer hier wel is waar nog geen wortel schiet, zon het toch verkeerd zjjnde oogen er voor te sluiten, wijl er dingen zigtbaar worden die toonun, dat de bodem alhier voor dat zaad vruchtbaar zou zijn. Na een en ander beu effende deze instellingen en de [dichten van armen en rijken te hebben uiteengezet, vervolgt de aai ts- bi-scirop aldus: «De Keik handhajilt het recht vau den eigen dom en verwerpt de leei ingen, die do ongelijk heid onder de mein-clien zonden willen doen ophouden door den loof, aan anderen gepleegd. Maar aan heil die bezitten zegt zij: Weest milddadig en geelt! Haar hoogste en haar i he'dig-te leer is liefde. De liefde tot de armen predikt zij meer nog door de daad dan door het woord. Alle eeuwen leggen getuigenis af van haie liefde en de stichtingen barer lietitr, hoe ook soms aan baar bestier ontruat of ontroofd, bewjjzen overal, dat hare liefde nooit bezwijkt. Op deze wijze wedeilegt he kerk niet alleen de val«che leeringen, maar biedt zij tevens de beste middelen aatj tot leniging der maatschappen ke rampen, tot bestrijding der maatschappelijke gevaien." «Gij, die gesteld 7jjt tot gebieden vervolgt hij gebiedt niet in hoogmoed, maar in de vreeze Gods. Gij, die moet gehoorzamen, gehoorzaamt in den geest der vrijheid, die'uit God is, niet in wetr- spannigheid en verzet. Gij, echtgenooten bemint t elkander naar het voorbeeld van Christus en- Zijne kerk; gij, kinderen, gehoorzaamt uwe ouders, laat n niet verleiden door den lof eu v den glans van den dag, maar luistert naar de leer der kerk, die de eeuwen overleeft. Gjj zijt de sleuteldragers der toekomst; naar de opvoe ding en het onderwijs, aan uw kinderen gege ven, zult gij voor de wereld een tijdperk van Christelijken vrede of van ontzettende rampen' openen. Gij, dienstbaren, gedenkt uwen staat- en gij, meesters, gedenkt den eenen Vader in den hemel. Gij armen en lijdenden, troost u in de hoop op die zaligheid, waartoe de weg u zoo zwaar schijnt en die toch zoo gemakke lijk is; gij, rijken, gedenkt den eeuwigen Zoon des Vaders, den mensch geworden God, die, terwijl Hij rijk was, om ons arm is geworden. En gij allen, bidt tot God, dat Hg hen verlichte^ die als overheden zijn gesteldopdat zy de volken niet geleiden naar de wet der dwaling, maar in alles mogen volgen het Evangelie van onzen Heer Jezus Christus de blijde boodschap van Bethlehem." Van mevrouw Bosboom Toussaints roman Majoor Frans zal, naar Fe Fortefeuille mede deelt, te Leipzig bij Schulze en Co. een Duitsche vertaling het licht zien. De Vereeniging sliet Nedertandsch Tooneel" zal Vrijdag a. s. te 's Gravenhage een buiten gewone voorstelling geven, waarvan de opbrengst zal komen ten bate van de noodlijdenden door" den watersnood. De vaderlandsche kunst heeft weder eert verlies geleden iu Jan "Weissenbruch, den 18 Maart *1822 in Den Haag geboren en aldaar eergisteren overleden. Onder de leiding van S. L. Verveer bekwaamde hij zich vooral ia het schilderen van stadsgezichten en reeds ia 1840 op' de tentoonstelling te Rotterdam gaf hij proeven van zijne vorderingen op het kunst gebied, waarop hij zich later meer en meer onderscheidde. Volgens outvangen telegram uit New-York kan er tusschen 16 en *18 dezer op de kusten van Noorwegen, Frankrijk en Engeland storing' in den dampking verwacht worden, gevolgd door storm met regen en sneeuw, en bij tus- schenpoozen afklarende lucht. Irr den Atlantischen Oceaan zal het benoorden 30' breedte stormachtig weer zijn. 1 Aan een agent voor een Rotterdamschff maatschappij, die beweerde den aankoop van meubelen voor den werkenden staud gemakkelijk te willen maken, in kleine wekelijksche bijdra gen, is over 1879 ruim f800 gestort door de dorpsgenooten van Nijehorne in de gemeente Sehoterland. Voor deze som hebben zij ontvan gen de tijding dat ondernemers en geld voorgoed verdwenen zijn. Omtrent het ongeluk, dat te Warmond met een 87jarigen kapper heeft plaats gehad, wordt nu gemelddat hij bij het instappen van den trein verrast werd door een sneltrein, Is dit zoo, dau is de dienst te Warmond zeer slecht geregeld. Door den commissaris yeh politie "VYicherS te GroniugeD, is de 27jarige J. Th. P. in hechtenis genomen, bij wien eenige valsehe liwaitjes, benevens een stuk gips, waarvan de vormen, en een stuk tin, 'waaruit de munten vervaardigd worden. v Door eenige jonge dames te Amsterdam is eene vereeniging gesticht «Tot nut der armen", J in het bij/onder ten behoeve van huiszittende armen. Tegen een bijdrage van 5 cent 's weeks kad'.'j inen na een half jaar een behoeftige aanwijzen, aan wien bestuurderesseri alsdan haar bijzonderen steun, voor zooveel mogelijk, -zullen verleetien, Door wijlen den heer Joseph Cnlten is j* een legaat van f3000 vermaakt aan het Neder- - lantNch Israëlictisch Jongens-Weeshuis te Am- 4 sterdam.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2