BinngnlanflsGhB Berltïtei. ft UeT onderzoek omtrent de ontploffing is thans in vollen gang. In de ruimte onder den grond' der zaal van de hoofdwacht, waarin de ontploffing plaats hadwaren di:ie arbeiders werkzaam, waarvan er één de vlucht genomen heeft. Het plein voor het winterpaleis is geheel bezet met personenwelke aan den Keizer hunne hulde willen betuigen. In alle Kerken jhebben dankzeggingen plaats. De stad prjjkt $'in feestgewaad. Toevallig was het diner des Keizers later geworden doordien hij den Prins van Hessen was gaan ontvangen. De mijn was gevuld met dynamiet en schiet katoen en de geleiddraatwaarmede men de nayn had aangestoken, kon duidelijk gevolgd worden tot een kelder op de binnenplaats, waar de brandstoffen opgestapeld lagen. De aangerichte verwoesting is ontzettendoveral ziet men gewonde en gedoode soldaten en af gescheurde ledematen liggen. De slag der ont. ploffing was niet zoo zwaar als men, te oor- deelen naar de aangebrachte verwoesting, zou verwachten. Onmiddellijk na de ontploffing werd het win terpaleis ondoordringbaar afgestoten door wach ten en voornamelijk door officieren, die uit alle kazernen en restaurants toestroomden en met geweldi den veiligheidsdienst op zich wilden nemen. De directeur der politie en de kommandant dér stad ijlden spoedig toe en leidden zelf het onderzoek, waarmede onmiddellijk een aanvang werd gemaakt. Een afdeeling garde-pioniers, die per telegraaf ontboden werd, ruimt thans de puinhoop op. Een panische schrik verspreidde zich natuurlijk in het paleis, doch de Czaar was er slechts op bedacht, zijne zwaar zieke gemalin zooveel mogelijk gerust te stellen. Het schijnt buiten allen twijfeldat het paleis ook op andere plaatsen ondermijnd is en daarom worden van officieele zijde skchts zeer schaars en dan nog onvolledige berichten verspreid. Alleen personen die volkurnen met de gewoonten van den Czaar en met de loca- liteit van het paleis bekend zyn, kunnen de hand in dezen aanslag gehad hebben en onge twijfeld moeten ook eenige bedienden uit de omgeving van den Czaar ia het plan ingewijd zyn geweest. Een dubbele rij soldaten der stedelijke wacht heeft.de plaats voor het paleis afgezeten ieder die in het paleis wil, woidt, zelfs al heeft hij zijue identiteit bevvezeti, met een escorte aan den .wachthebbenden officier afgeleverd. De Keizerlijke familie heeft onmiddellijk een ander deel van het paieis betrokken. Het win terpaleis ligt dicht aan de Newa tegenover de Peter-Paul-vesting, waar veel nihilisten gevan gen zitten. Reeds sedert maanden was de Petersburgsche politie door geheime berichten gewaarschuwd, dat het plan bestond om het winterpaleis in de lucht te doen spiiugen. Zelts zijn reeds eenige personen in hechtenis genomen en alle gouverneurs-generaal zijn naar Petersburg ont- bodeu. Nt A S K K IJ K. De Rappel en de Justice deelsn mede, dat Sn den Ministerraad op eergisteren tot de af- schalfing van de inspecteürs-generaa! by het leger is besloten. Tengevolge van dat besluit, zou ook de hertog van Au male op. non-activi teit gesteld worden, De republikeinsche bladen houden zich overtuigd,' dat de tweede der Fcrrysche onder wijswetten, in den Senaat nagenoeg eenzelfde meerderheid zal vinden als de eerste. Daar de twee transportschepen met ge- aimmstieenien uit Nieuw-Caledonie, die den 40den Februari te Brest werden verwacht, nog niet zijn aangekomen, vreest men, dat hen een onheil getroffen heeft. Maandagavond te 40 uren werd te Parijs een jonge Rus door politiebeambten in hechtenis genomen op het oogenblik, dat hij met vier andere personen, een restaurant in de Champs Eiysée verliet. Zyn vier begeleiders verdedigden hem. Toch gelukte het, den Rus naar de prefec tuur van politie te brengen. Zijn signalement werd enkele dagengeleden uit Rusland toe gezonden. Hij is beschuldigd van het feit, een aanslag op den Czaar te hebben bedreven. SPAN JE. De Minister van Financiën heeft in de zit- tiue der Cortes van gisteren het budget inge diend bedragende in ontvang 792 railtioen en in uitgaaf 829 milKoen. De vlottende schuld bedraagt Vi gedeelte van het budget. De Mi nister vraagt machtiging tot het sluiten eener leening ten bedrage van het een vierde gedeelte van het budget en wenseht het recht te hebben om dat maximum te overschrijden in geval van oorlog en zoo ongeregeldheden mochten ontstaan. Voorts wenseht hij nog gemachtigd te woiden om zich de sommen, bestemd voor de vlottende schuld, te verschaffen, door die uit de ontvangsten van den loopenden dienst te nemen. In de Gacita wordt de wet ter afschaf fing van de slavernij op Cuba afgekondigd. Volgens officieele telegrammen zijn vierban- dieten van de troep, die "den spoortrein van Andalusie aanvielen, gevat, ahmede de aanvoer der. Zij hebben huune misdaad bekend. In vele plaatsen, te Leon, Zamora, Alcala, hebben oversli oomirigen plaats gehad. Een gedeelte van den vpooivveg in Asttnie en Gal- licie staat onder water. De Cantabrkche zee is zeer onstuimig; 150 koopvaardijschepen worden te Bilbao teruggehouden. I T A L I E. De I-auselijke encycliek zegt, dat het huwelijk een instelling is van God; die instel ling ging achteruit Hoor het heidcnsch bederf; Christus biacht haar weer tot eere; de recht spraak over het huwelijk komt dus aan de Kerk toe. De Paus keurt de aan matiging van ,de S uiterlijke autoriteit af; door de echtscheiding zou de mensclielyke begeerigheid zonder teugel zijn en het huwelijk aan boo/.e haststochteu zijn overgeleverd. De kerk maakte zich ver dienstelijk jegens de maatschappij door de heiligheid en onveibreekbaaiheid van het hu welijk te verdedigen. De Paus noodigt de bur- gei iijke autoriteiten..uit, Ie zoigen dat de rechten van de Kerk in de kwestie van hethuwelyk worden geëerbiedigd, zooals de Kerk die van den Staat wii eerbiedigen, en by eindigt met een beioep op de eendracht tu«schen de bur- geilyke en kerkelijke autoriteiten. Een schitterend feestmaal werd jl. Maan dagavond aan de Zweedoche expeditie te Napels aangeboden. De burgemeester presideerde en er waren 134 gasten, Prof. Nordenskjöld be antwoordde kovtelijk den toost op zijn gezond heidverschillende toosten werden in het Fiansch uitgebracht; Op het diner volgde een galavoorstelling in San Carlo, 'E N G,E LAND. Het Lagerhuis heeft, met 242 tegen 188 stemmeneen voorstel van den heer Meidon - X m wot pen, om het lersche stemrecht met het Engelsche en Schotsche gelijk te maken. De liberalen stemden met de Ieren. DEN HAAG, 19 Febr. 1880, Bij gelegenheid van 's Konings verjaardag vetlmien Z. M. en II. M, de Koningin heden ten Hove receptie aan de Mimslm, de leden van Zr. Ms. civiele en militaire Huis, mitsgaders aan de leden'der prinselijke hufhuiiaicgeu. i H K» SCHIEDAM, 19 Februari 1880. ''--m. De 63e verjaardag van Z. M. den Koning werd alhier op de gebruikelijke wijze herdacht, door het uitsteken der vlaggen uit de openbare gebouwen, de woningen van vele particulieren en van in de havens dezer gemeenten lig., gende schepen en het bespelen van het carillon, terwijl aan den avond van dezen dag in het gebouw Musis Sacrum" een volksconcert zal plaats hebben, te geven door de Harmonie- vereeniging Apollo", onder directie van den heer H. Henning. De kommandant va# het korps konink- ,lijke scherpschutters, ihseft evenals vorige jaren ook nu Z. M. den Koning geluk ge- wensehtmede namens het korpswaarvoor door Z, M. per telegraaf dank werd betuigd. Dat de leerlingen van de school van den heer Tijl met vaderlandsche gevoelens bezield zijn, toonden zij heden door het houden van een gecostumeerden optocht met verlichting k giorno. bij gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den Koning. Een der leerlingen reed te paard voorop, de overige volgden te voet in de beste orde zonder zich te bekommeren om den bij tussclienpoozen neervallenden regen. Honderden knapen bege- leidden zingend deu kleinen netten stoet, die op oud en jong zeker een aangenamen indruk maakte. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden aanbesteding voor het maken van een vaste brug en het afbreken van de oude Oostbrug, zyn 17 biljetten ingekomen. De hoogste inschrij ver was de heer A. Piena, te Kralingen voor f 49,910; de laagste de heer H. Stelwagen te Rotterdam voor f 31,300. Door den heer H. Wienhoveti alhier was ingeschreven voor f39,900. Door den Commissaris des Konings in deze provincie zijn de secretarissen van de militieraden voor de'iichting van dit jaar benoemd, o. a. by dien in het 2e district, Mr. J. E Viruly Verbrugge te Rotterdam. Door het tweede kantongerecht te Rotter dam zijn jl. Dinsdag drie landbouwers (twee uit Overschie en ééo uit Schipluiden), die op de veemarkt op het Hofplein aldaar zieke koeien ter markt hadden gebracht, veroordeeld ieder tot eene boete van f25, ol gevangenisstraf van 5 dagen. Tot voorzitters van de afdeelingen der Tweede Kamer zyn gekozen de heeren Schim- melpennïnck, "Wyfaenga, Mirandolle, Van Delden en Lenting. In de memorie van antwoord op het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den accyns op de suiker, verklaart de Minister van Financiën, dat bij den legenwoor- digen toestand van de schatkist aan afschaffing van den suikeraccijas niet te denken valt. Voorts acht de Minister het oogenblik voor een algemeene herziening van het stelsel van heffiog niet geschikt. Als bjjiagen tot het ontwerp-strafwetboek zyn thans gedrukt de adviezen van den Raad i van State en van verschillende zyner leden in 4865 en 4869 uitgebracht over de afschaffing van de doodstraf, verschillende adviezen over deportatie, eene vergelijkende statistiek der, veroordeelingen nopens kapitale en exkapitale misdrijven in Nederland 18511869 en 18711879 en een verslag van de werking van het stelsel van afzonderlijke opsluiting der gevangenen. De Staatscourant behelst het volgende bericht: (17 Februari). Van de oprufmiDg van, het jjs in den Ketelmond is nog geene mede- deeling ontvangen, overigens zyn de Neder» landsche hoofdrivieren thans geheel open en nagenoeg van Ijs bevrijd, terwijl de scheepvaart daarop allerwege is hersteld. De Raad van State, die de vorige week

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2