BinntilaniKie Berichten. SPANJE. Do Minister van Financiën heeft verklaard, dat* hij alle door de schatkist aaagegaoe over eenkomsten eerbiedigen zal en de maandelijksche amortisatie der schuld zal handhaven. Reeds vier van de zestien Spaansche bandieten, die den Audalusieschen trein van Madrid hebben aangevallen, zijn in handen der gendarmen gevallen, die hen aan hef gerecht overleverden. Zij hebben hunne medeplichtig heid erkend. DEN HAAG, 20 Febr. 1880. Bij uitzondering had dit jaar op *8 Konings geboortefeest geen gala-diner ten Hove plaats. De van stadswege en aan de Departementen van algemeen bestuur ontstoken illumination, zijn tengevolge van den vrij sterken wind zeer onvolkomen geslaagd. liet weder was echter droog, en vandaar dat het vuuiwerk in de Maliebaan een bijzonder groot aantal toeschou wers trok en inderdaad uitmuntend wasgeen enkele hindernis van weer of wind werd daai bij ondervonden, zoodat eik uommer prachtig uit viel. Het programma bestond afgewisseld door vuurpijlen zwermpottenluchtmoordslagen kuustbommen en Bengaalsch licht, uit acht 'Xtomtners, zijnde een waterval, drie girandollcs van Chineesch vuur, eene kunstige ster, twee pyrotechnische caprices, core Chineesche pagode, geheel in zilverlicht en al de lijnen van derge lijk bouwstuk aangevende. Voorts een salaman der, eeae kapel vervolgende, van zeer kunstige constructie; een kruisvuur, en eindelijk een hulde aan Z. M. den Koning, als beschermer der noodlijdenden. Deze woorden waren in een groot medaillon vervat, geflankeerd door de naamcijfers, van Koning en Koningin. Schitte rend was hqt effect van dit pyrotechnisch kunst gewrocht en de opgetogenheid van de toe schouwers was algemeen en welverdiend. De heer Rujjsch, te Utrecht, met de vervaar diging van het vuurweik belast, heeft alle eer van zijn werk dat in allo deele volkomen ge slaagd is. Tot laat in den avond bewoog zich eene groote massa in vroolijke stemming terwijl, niettegenstaande de groote opeenhooping vau meoschen, voorat op en nabij het terrein van het vuurwerk, overal (ie beste orde heertsclite. Ook Z. K. H. Prins Frederik heeft een brief van dankbetuiging gezonden aan den heer De Bergh voor de toezending der brochnto: »Het wapen des Konings en des Rijks is in strjjd met de "Wet". SCHIEDAM, 20 Februari 1880 In de prodikants-vacature bij de Hervormde gemeente alhier, ontstaan door het veitiek van den heer M. Hoog, als zoodanig naar die ge meente te Voorschoten, en vooitduiemie door het bedanken voor het op hem uitgebrachte beroep door-den heer W. J. fmmink, predikant te Amersfoort heeft het kiescollege lieden avond een zestal opgemaakt, bestaande uit de volgende predikanten: H. A. E. Ueinecken leWorkum, met 47 stemmenA. J. Th. Jonker te Heerde, met 48 stemmen; W. J. Jorissen Mz. te Apel doornmet 51 stemmen; J. Ph. Van der Land, te Wods, met 48 stemmen; P. N. Pikaar, te Rhenen, met 49 stemmenen J. M. Snethlage, te Heilo, met 49 stemmen; van de 56 tegen woordig zynde leden van, het kiescollege. '15 leden waren afwezig. Heden nacht is door de politie opstiaat aangehouden de persoon v. d. S., die steen kolen vervoerde, die hij uit de branderij van ï'yn patroon ontvreemd had. Heden morgen heeft de politie aangehouden, op het vermoeden van bedorven te zijn, een party visch, die alhier door een Seheveninger werd rondgevent. Bjj onderzoek van een der keurmeesters'werd hot vermoeden waarheid en daarom is de visch'in beslag genomen en begraven. Het volksconcert ter gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den Koningdoor de Harmonie-veroeniging »Apollo" onder directie van den heer H. Henniog gegevenmag in alle opzichten goed geslaagd genoemd wibrden, zoodat den talrijk opgekomenen een recht ge noeglijken avond werd verschaft. De zaal was voor deze gelegenheid eenvoudig doch net versierd. Met genoegen vernemen wij, dat in een volgend speelseizoen het bezoeken der Duitsche Opeta te Rotterdam voor onze stadgenooten vrij wat gemakkelijker za! worden gemaakt dan totnogtoe het geval is. Het moet nameiijt in de bedoeling liggen éénmaal per week de voorstelling zoo tijdig te doen aanvangen, dat men na afloop daarvan met. dett laatstoo trein nog huiswaarts kan keeren. Gisteren namiddag, ten 2Vs ure, werd aan den dijk te Fijeuoord een man gevonden, die geeuwhonger had. Hij werd door eenige mannen opgenomen en van brood voorzien, dat hij als het ware verslond. Eenigen tijd daarna, toen hij goed gegeten en gedronken had, kwam hij tot bedaren, en verklaarde in geen 2 dagen iets gegeten te hebben; dat eergevoel hem van vragen had teruggehouden; dat hij teOverschie ^thuis behoorde en eene vrouw inet 4 kin- (ietuii bad. Door eenige menschlievende personen werd hetn nog eenig geld gegeven, waarna de man zeide huiswaarts te zullen gaan. Donderdagmiddag geraakte het paard van een bouwman van Delft, onder Maasland, op hol en viel met wagen en voerman in het water. De man brak bij den val een been. De Zuiderzee aan de Fnesche kust is gi ootei,deels nog e;en vaste massa ijs, waarop dagelijks uog hondetde personen," 't zij uit lief hebberij, 't zy om iets te verdienen, zich met spieiingvisschen bezighouden. In Noord-Brabant is gedurende het jaar 187!» in 23 gemeenten voor een bedrag van niirn l'l)ö,0t)0 aan üomaniale tienden afgekocht. Do Pr. Nb. Ct. meidt: Nu de sneeuw en het ijs gedeeltelijk verdweuen zijn kan mea eeist zien de verwoestingen en de schade, door de overstrooming aan de landerijen toegebracht. Aan de zoogenaamde zürie Huizen" liggen ongeveer 10 heet. bouwland: deze zijn totaal gei umeerdop de eene plaats zijn diepe gaten geloopen, op de andere de bebouwde grond er al; liet overige zit diep onder het zaud be dolven, ja mou vindt er zandbanken van meer dan z M. hoog. Verder iu de oingeviug liggen luim 100 liect. wei- en houilauden, alsmede do beste gronden in den polder van Oijen; deze /ijo over het geheel met zand beschoten, zoodanig, dat rnpu de perceelen niet meer kan on dei .-cheinetiover het algemeen zijn het hoogten en laagtendaai tusschen liggen hoopen zwin te moergroud, esscheboomen en andere, die daai met woitel en ai zyn neilergedreven. Ook iie Wetering, waardoor de polders Megcn, Ilaien, en Macharen en gedeeltelijk Oijen en Te-Heien hun water moeten lossen, zit vol zand over eene lengte van ruim 400 M.naar uinnug zulien daaruit 5000 M'. zand wegge ruimd moeten worden alvorens die polders duur de Tesffelsche sluis kuunen lossen, eu waarheen met dat zand? De aangrenzende !audeii,eu zijn alien ruimschoots bedeeld. Langs de Overijselsche kust is het ijs nog steeds strik opgehoopt. Zaterdag is de heer De R. uit de Lemmer nog zonder eenige hindernis van die plaats over de Zuiderzee naar Vollenhove gei oden eu Maandagmiddag op dezelfde wijze lei uggekeei d. Ook zijn toen nog eenige mannen met een'beladen slede van Vollenhove naar Schokland gegaan. Te Blokzijl is, zoover het J oog reikt, in. zee geen water te zien èn zal vooreerst van e haven geen gebruik kunnen 'f gemaakt worden. Gisteren is echter de postschuit van Urk naar Kampen weder vertrokken en is al het jjs voor de haven opgeruimd. De Urkers maken zich dan ook reéds gereed voor de groote schol visschery, zij hopen op een goede vangst. Volgens een telegram van Rembang is de ziekte, die aldaar onder de buffels is uitge broken, geconstateerd te zijn karbon keiziekte. Laatstleden Zondag trad in de voormiddag- 1 godsdienstoefening te Doesburg op, in de plaats van ds. Faure, de heer J. Esser, oud 0,-L ambtenaar, bekend door het houden van preeken en toespraken op de straten en pleinen te s' Hage. Bijzonder gesticht schijnen de Doesburgsche gemeenteleden daardoor niet geweest te zijn. Bij de loting voor de nationale militie te Tilburg,'deed zich Dinsdag een geval voor, dat sedert het 19jarig bestaan der wet op de nationale militie niet alieen daar, maar wellicht in geen enkele gemeente van het ryk is voor gekomen. Een der lotelingeu, met name Adrianus Smulders, vroeg, onder overlegging vau zijn paspoort, wegens volbrachten vijfjarigen dienst, vrijstelling, op grond van art. 47, no. "17, der wet. Maassluis. Gis tor eu middag te 12 uren werden ten raadhuize alhier, onder gepaste toespraken, door den heer G. Dirkzwager Mz., consulair agent van Groot-Brittanniëzevea gouden medailles uitgereikt, door het Britsch gouvernement vereerd aan J. C. Weltevreede, schipper; B. Van Noord, Izaak Vroomboutj A. Vroombout," Joliannes Vrooinbout, Frans Roodenburg en Jb. Roodenburg, matrozen, van de alhier gestationeerde reddingsboot Prins Hendrik vau de Z. H. Maatschappij tot redding van schipbreukelingen voor het met levensgevaar redden van de opvarenden van de, in den nacht van 18 November jl., op de West gestrande Engelsche stoomboot Iuna't thui3 beboerende te Londen, Ylaardiugen. Donderdag is alhier binnen gekomen de te Middelharnis thuis behoorende sloep, stuurman J. Van den Nieuwendijk, met 125 levende, 160 doode kabeljauw. 10 levende, 20 doode leng, 120 levende, 1200 doode schel- visch. Netto besomming f800. In de opgaaf vau gisteren betreffende de aanbrengst per sloep Noordster, J. Penning, is vermeld onder anderen 2000 levende kabeljauw, dit moet zijn 200. Kinderdijk. Gisteren is op de werf van de heeren J. en K. Smit alhier de kiel gelegd eener schroefstoomboot voor de Vlaardingsche stoomboot-maatschappij, bestemd tot vervoer van passagiers en goederen tusschen Vlaardingen en Rotterdam. De machines, van 25 p. k. com pound systeem, worden vervaardigd in de fabriek van de heeren Diepeveen, Leis en Smit, alhier. Arnhem. Eene keukenmeid alhier had met een huisknecht in hetzelfde huis waar zy diende, kennismaking aangeknoopt, die weldra tot huwelijksplannen leidde. Het vrijende paar besloot, dat men in Duitschland, waar de huis knecht was geboren, een zaakje zou beginnen, waartoe de spaarduiten van de keukenmeid zouden dienen. Met den lsten Februari ver lieten beiden hun dienst en de vrijer zorgde, dat de meubeltjes, kieederen enz. zijner aan staande bij een expediteur ter verzending wer. es ,.-biacht. Te zamen ging men vevvolgens op rea nadat de f600 van de meid door den bedachtzamen aanstaanden echtgenoot voor Pruisisch geld waren ingewisseld. Te Osnabruclc gekomen zociit de vrijer eene oude kennis op, met wie hij verder reisde, zijne treurende be minde alleen in een logement achterlatende, arm/ en berooid, want zelfs haar horloge en andere gouden sieraden nam hy mede, en dé meid weet tot heden nog niet waar hare ge- expedieerdemeubelen en andere goederen ge bleven zjju.'

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2