Kertaie iws. Steielijt Nienws. (Mie en wMIb otoeraile pata" 'f! 7f I WimltoiriciL Gemengde Berichten. Marktberichte n. F f»i Eene tooneelspeeléter te CalaisMile Josse, heeft in het leeuwenhok der menagerie van Bidel, te midden van de wilde dieren, de Caravane van' Victor Hugo voorgedragen. Haar stem was even kalm als op het tooaeel, en zij bekommerde zich volstrekt niet om de bewegingen der leeuwen. De eigenaar der mena gerie had haar in het hok vergezeld, om haar te beschermen, maar zijn tusschenkomst is niet noodig geweest. Toen zij. onder luide toe juichingen het hok verlaten hadwilde zij het waagstuk herhalenrnaar het publiek verzette zich daartegen. Te Posen werd een dame in den schouw burg onpasselijk; men speelde «Les l. Inches de Corneville". Een der toeschouwers riep jwaterl", en nu dacht het publiek, dat er bi and •was uitgebarsten. Iedereen haastte zich heen te gaau, een trap stortte in en door het gedrang waren er 20 dooden en 50 gewonden. Te Pitney bij Langpoit is onlangs een dame gestorven, die- '100 jaar oud 'was geworden. Het getal exemplaren dat van ,de New- York Herald in 1879 werd vei kocht, bedraagt het aanzienlijk cijfer van 41,508,000. In de maand Januari dezes jaars bedroeg het gemid deld aantal exemplaren per dag '109,514, Dit blad heeft correspondenten over den geheelen aardbol. Zijne hoofdkantoren zijn Londen Napels en Parijs. Champagne als medicijn voorkoeien. Een grondeigenaar in Saksen kocht kort ge leden (zoo vei telt rle Landh. Cour. het der Landwirth vrijelijk na) een dozijn flesschen champagne voor een schuifje. Tevreden over het buitenkansje plengde hij des avonds met zijne jonge ega er twee flesschen van. Beiden kregen lievige krampen en spoedig zocht het gistende wijntje langs alle mogelijke wegen weer tevoorschijn te komen. En zie, op dat niet bepaald pleizierig o.igenblik komt de vee knecht binnenstuiven met de tijding, dat de beste koe plotseling aan tiommelzucht is gaan lijden en haar einde nabij is. Gedachtig aan de zooeven zelf opgedane ervaring, gelast de grondeigenaar aan de patiënte twee flesschen te geven van de in casu zóó aanbevelens waardige champagne. Het gevolg was volkomen hetzelfde de edele drank deed weer het onmogelijke om het daglicht te aanschouwen "en de koe was gered. Namens haar heeft de grondeigenaar de mislukte tractatie van zich zeif en zijne vrouw vergetende,1 den wijuhan- delaar een dankadres gezonden en hem ver gund om daaraan in het belang van trommel- zuchtige runderen openbaarheid te geven I De AT. R. Cl. heeft Zaterdag, een feuilleton gewijd aan de vischmarkt te Utrecht, kennelijk van denzelfden geestigen schrijver, die onlangs Bram do Mop en moer andere typen uit du volks klasse ?oo' uitstekend weêrgaf. Na beschreven te hebben waar en hoe de af slager «gezeteld" is, schrijft bij «Do afslager luidt zijn klok, waarvan liet trekijzer hem juist voor de punt, van den neus hangt, en beginoonde met vijftig, veertig, dertig of twintig stuivers, wat van den marktkoers af- hankelijk is, telt liij op dc vervelendste manier met 19, 18, '17, 16 vuort, totdat hij plotseling, soms door vier of vijf personen tegelijk luidkeels met het woordje «mijn" in de vrede" gevallen wordt. Dio ïnijnroepcrs steken allen tegelijk den vinger op, maar de afslager heft kalm zijn rechter band op en wijst met'zijn vinger den persoon, wien de «koop" wordt toegewezen. Het is op- merkelijkieder legt zich bij die uitspraak, ofschoon soms pruttelend neêr. Hooger beroep schijnt niet mogelijk te zijn. Op do vischmarkt geldt het dogmaWanneer do afslager ex cnlhedra "een vingerwijzing doet, dan is hij onfeilbaar".- «Geestverheffend is zijn taak ,niet, en het is ,'te begrijpen dat men jaren lang niets anders doende, er eindelijk »suf' van wordt. Dat is onze afslager echter nietmaar een gebrek heeft hij toch door dat onophoudolijke aftellen gekre gen hij kan niet meer opwaarts tellen 1 Al ware het van 1 tot 10 met den besten wil der wereld hij zou het-niet kunnon. sMaar aftellen des te beter! Al was 'tvan oen millioen, as te beste, hoor! «Een zijner voorgangers jaren geleden moet, naar de overlevering luidt, hinderlijker ge breken gehad hebben. Deze kon in bet laatst van zijn leven geen getal uitspreken of hij telde onmin- dellijk door naar beneden. De man was tevens voorzanger in de Buurkerk, en op een goeden Zondagmorgen noodigde1 hij de gemeente uit hom hare aandacht te schenken bij het voorlezen van Mattheus 28, 27, 26, 25 llij hield niet op voordat een zijner vrienden onder de toehoorders «mijn" geroepen had, dien hij daarop onmiddellijk, tot stichting der vrome gemeente, met den vinger aanwees, waarbij hij zoo hevig niet don arm zwaaide, alsof hij liein al zijn vingers tegelijk naar het hoofd wilde gooien. «Ben tegenwoordigen afslager kan zoo iets niet gebeuren: hij is geen voorzanger. Llij zwaai took niet zoo met den arm, hij doet dat kalm en «netjes!" En als hij den kooper heeft aangewezen, .dan treden voor een oogenblik twee andere per sonen op. Daar verschijnt in een lange blauwe kiel de grooto gestalte van den vermaarden metalen- kruisridder, die in den tiendaagschen veldtocht zijn officier het loven redde door hem uit oen kuil met ongebluschto kalk te trekken j die sinds men- schengeheugenis bij groote parades de rol van genoodigde vervult, en gekleed in een langen blauwen kuitendekker, versierd met medailles en ridderkruisen, de troepen voor zich laat delileeren, en complimenten met de autoriteiten wisselt. «Met hem treedt als er »mijn" geroepen is een andere man, een die twee voet kleiner is dan llij, te voorschijn. Diens naam zal nimmer een bladzijde der vaderlandsche geschiedenis ver sieren hij heeft nooit «gediend." llij heefteen zeer groot hoofd en een «kwaal," waaraan hij al heel wat «verappoteekerd" heeft. Het is de ziekte, die meer algemeen bekend staat onder den naam van avolkskwaal," en die bij hem zooals hij zelf zegt voortspruit uit een «droge lever." Van zijn hoofd kan men zicli een denkbeeld maken althans van de diepte van zijn mond wanneer men weet dat een sigaar van gewone lengte voor drie vierde in dien mond verdwijnt, zonder dat hem dit in bet minst bij het spreken of schreeuwen schijnt te hinderen. En wie hem ooit zonder sigaar in don mond gezien heeft, kan zich als curiositeit laten kijken. «Ais die twee" mannen 'optreden, heorscht er leven en «lawaai". «Vijf en veertig cent", roept de een met een heesclie stem «voor Van den Brink" roept de ander, die in schorheid niet bij den eerste achterstaat. Dan hoort men ook al de bij namen, die de bekende koopers dragen en hooft een ter vischmarkt onbekende «gemijnd", dan wordt hij bij het een oi' ander kenmerkend klee- dingstuk of eenig ander onderscheidingsteeken aangeduid«Die heer mit dio /win/schoenen an"; tvoor de juffrouw mit ter mooie mus op"; svoor dat raeissie rait tat lieve wipneusie". En meer van diergelijke, soms dubbelzinnige aardigheden, die menig lief kind doen blozen en haar, terwijl zij door de lachende toeschouwers dringt, de ver klaring doen afleggen: sik bedank mijn juffrouw, die ken zellef hier na toe gaan, as ze visch van de nalslag wil eten «Is er soms een ontevredene, die meent meer recht op eon «koop" te hebben dan degeon aan wien die wordt toegewezen, dan troost hem de man met de «kwaal" door hem met een buiging toe te voegen: «morregenochchunt!" En wórdt de betrokkene dan boos, zoodat hij hem toesnauwt «Hou Jij je der buite, ik sprik niet teuge jou!" dan maakt de man met het groote hoofd een nog dieper buiging, en 'zegt met onverstoorbare kalmte: «dan morrege-navent!" «Er wordt gelachen, en zoo is ook deze kwestie op vredelievende wijze beëindigd. Op de visch markt schikt men alles in der minne. Men schreeuwt er en scheldt, men raast en tiert er, maar alles in der minno. En wanneer men haar soms met een zucht verlaat, dan geldt die zucht niet de markt en wat men daar zagneen, het is de stille verzuchting «Och, mochten overal elders in de wereld allo kwestiën "zoo tot oplossing worden gebrachti Ned. Herv, Kerk. Beroepen: te Iloonisteizwaag, R. De Haas, te Knijpe. Bedankt: voor Amsterdam, B. Van Schelven, te 's lluitogeiibosch. A a i: g o n oio e unaar GoudswanulJ. Barger, kand. Ouderlingen der Ned. Herv, gemeente te Rotterdam beuben uit hun midden een commissie benoemd orn hunne sympathie te betuigen- onu de ouderlingen van Dordrecht, en hen op te wekken pal te staan "tegen over het gepleegde onrecht". De genoemde ouderlingen hebben tevens in een uitvoerige memorie de Synode kennis gegeven, dat zij zich, in zake art. 38 en 39 reglement Godsdienstonderwijs, tegenover dat liooge kerkbestuur plaatsen moeten. Uit Leiden wordt aan de N. JR. Cl. gemeld: Waren er in liet vorige jaar nog een viertal ouder lingen te vinden, die niet schroomden, bij de aan- netning van lidmaten door moderne predikanten tegen woordig te zijn, tlif.ns hebben allen formeel te kennen gegeven, niet weder tot zoodanige aanneming te kunnen medewerken, wanneer hun niet de zekerheid werd gegeven voor de instemming met eene door hen voorop gestelde geloofsbelijdenis, aan welke do twaalf artikelen des geloofs ten grondslag liggen. U u RGERL IJ k" E STA N 1). Cieboren 17 Februari. Johanna Ilendrica, dochter van R. ..Hoppema en M. Trie!, Hoofd- itraat. 18. Gerrit, zoon vau J. Groeneveld en C. Van der Schouw, Singel. 19. Johannes Petrus, zoon van W. Van Buijtenen en J. J. Van Litsenburg, Broersvcld. Overleden: 18 Februari. Anna Petronelia Aletta Schoenmakers, oud 1 jaar en 1 maand, Buitenhavenioeg. 49. Bastiaaa Voorbach, oud 8 jaar en 7 maanden, Buitenhavenweg. Geveild den 20 Februari. Een Huis met ruime Weikpiaats, en Erve, Hoofd straat, kadaster D, no. -104, f 3900. Een Woonhuis en Erve, Vchtersingel euOud-.Mathencs, kadaster G. no. 2192, f1805. Schiedam, 20 Februari. Rogge: per 2100 kilo Petersburg f2166fw. Gerst: per 1950 kilo Pernau f210 6/w. Windau f196 S'm. (HoutvrlJn: f llVs per hectol. Ct. JeneverAinsterd. proef, f 15Vs A f 16 per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling': f 2.40 per ketel. Bij de Schieilamsche Üpoeling-Vereeniging f 2.40 per ketel. marktbericht van Oelft. Donderdag 19 Februari. Ter Graanmarkt van heden gedaan: Zeeuwsolie Tarwe f 10.25 a f 11.25, mindere en blauwe f7 a flC. Roodc jarige Tarwe f 10.50 a f 12; mindere en blauwe f 8 a f 10. Rogge f6.50 a f7.50. Wiiitcrgei st f 5,25 a f 6.75, 'Zoinergerst f4.50 a f6. Chevalier Gerst f 5.75 af6.75. Haver f 3 f 4.75. Kaokerwten f 10.50 af 13.50, mesting f 6.25 a f 8.25. Paardenboonen f 6.50 a f 8.50. Duivenbnonen 8 a f 9.50. Bruine Boonen f 15 a f 18. lleunipzaad f 7 a f 9. Koolzaad f a Zomergerst 25 ets. lager; overigens onveranderd. Aan de stadswaag gewogen van 13 tot 16 Febr. 0 potten, 0 vierden, 123 achtsten eu 138 zestienden vaten boter, wegende te zamen 3840 kilogrammen. Prijs f bO a f86 per 40 kilo; f2.00 a i'2.15 het kg. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen van bet vee als volgt: vette koeien 1ste kwal.-van 220 tot f 260, 2de kwal. van f 170 tot f 200; kalfkoeien lste kwal. van f 200 tot f 245, 2de kwal. van f 150 tot f 190; vaaikoeien lste kwal vm f 180 tot f 220; 2de kwal. van f80 tot f140; vette knlveien 'lste kwal. van f 70. tot f90, 2de kwal. van f40 tot 100; vette schapen lste kwal. van f18 tot f26; 2de kwal. van ftot f iamschapen lste kwal. van ftotf 2de kwal. van f tot fvette lammeien van f tot fweilammeren van f- tot fmagere var kens van f 17 tot f27; biggen van f7 tot f 11 nuchtere kalveren van f3 tot f16; paarden van f30 tot f140; stieren van ftotf.ossen ftotf Rundvleesch 72 a 80 a 84 ct.; vet kalfsvieesch 90 a 110 a 120 ct.; schapenvleesch 60 a 70 ct. alle* per kilo. VEEMARKT VAN LONDEN. Donderdag waren aangevoerd 500 runderen, 100 kalveren. 5000 'schapen en 100 varkeus, Er werd genoteerdrunderen 4/- i s,jo, kalveren, 5/- a schapen en lammeren 4/- k 6/g, varkens s/a n 4« per'steen. Rotterdam, 20 Februari Disc. per 3'M. Kort. builden 3 1 i f 11.94 f 12.04 Parijs 3 fr. 100 - 47.321/s! 47-80 Antwerpen 3l/s ,fr. 100 I -47.25 j - 47.721/j

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3