Kirhimu yfsTeliji lism Gemengde Berichten. Burger I ij k e Stand. Marktberichten. OVERSCHIE. dat bij een te verwachten N.W. w1Dd en het afkomen der ijsmassa's de schepen groote schade zouden beloopen. Valkenburg. Door de rijksambtenaren alhier is tegen een brander proces-verbaal \an bekeuring opgemaakt, wegens het aanwezig hebben van 600 liter gedistilleerd in een ge heime bergplaats, Oijen, In deze en omliggende gemeenten heersciit thans ouder het jonge rundvee eene ongeneeslijke riekte (leverziekte), die reeds vele offers heeft geëischt. Deze ziekte heeft ook zóó onder de schapen gewoed, dat er bijna geen zijn overgebleven. Omtrent de arrestatie van den jongen Bus, die te Parijs in handen der politie ge vallen isvinden wij nog de volgende bijzon derheden. De bedoelde persoon heeft hu een maand geleden Petersburg verlaten en kwam na eeu oponthoud van eenige dagen te Berlijn en te Frankfort in Parijs aan, waar de politie reeds op zijn komst door de Russische politie voor bereid was. De prefect der Parijsche politie was op zijn hoede en 't duurde niet lang of men was den verdachte op het spour. Vijf agenten plaatsten zich in de nabijheid van de Ohamps-Elysdes op postwaar zij eindeltjk tegen den avond den vermoedelijken misdadiger uit een particuliere woning zageu komenvergezeld van vier zijner landslieden. De agenten schoten toemaar ile Russen haalden oogenblikkelijk hunne revolvers voor dan dag en bereidden zich voor tot een tegen- stand. De agenten lieten zich echter niet ontmoedigen zij drongen op het vijftal in en weldra waren de Russen ontwapend, na een zwijgenden maar hardnekkigen tegenstand. De jonge Rus, op wien men het gemunt had, werd onmiddellijk met een rijtuig naar de gevangenis gebracht en is daar het voorwerp van eene bijzondere waakzaamheid. Hij is 28 jaren oud, en heeft een flink en krachtig voor- komen; een lidtoeken blijkbaar tengevolge van 'een sabelhouw, ontsiert echter zijn voorhoofd en een gedeelte van zijn wang. In dit jaar zullen te Oberammergau in Beieren wederom de zoogenaamde passie-speien plaats hebben. Obeiammergau is, zooals men weet, een aanzienlijk dorp in de nabijheid van Partenkirchen gelegen en door nijvere hout snijders bewoond. Om de tien jaren wordt er de spassie" gehouden, d. i. een muzikanl-dra- matische voorstelling van het leven, bet lijden en den dood van Jezus. Dit geschiedt, om te voldoen aan eene gelofte vele eeuwen geleden, door de gansche gemeente afgelegdtoea de verschrikkelijke pestziekte in den omtrek ver woestingen aanrichtte. Alleen personen, die in het dorp geboren zijn mogen aan de spelen deelnemen. Bij de opvoering treden zes- of zevenhonderd spelers (kindeien tnedegerekeud) op. Het theater heeft geen dak, alleen de voor de toeschouwers bestemde ruimte is eenigszins tegen wiad eu weder beschut. Du eeiste voorstelling heelt den 17iles Mei, de andere hebben op de volgeude zon- en feestdagen plaats (27 Mei en 16 Juni uitge sloten). Einde September hoopt men de reeks te sluiten. De voorstellingen duren van 8 uren des morgens tot 5 uren in den namiddag. Nadat in 1879 door 20 ontdekkingen het aantal kleine planeten tot 211 geklommen was, heeft de directeur Joh. Paiisa, te Pola in deze maand de 2i2de planeet ontdekt. Van die 212 v:zjjn echter 46 slechts eens waargenomen. v' Luidecs een bericht van Dr. B. A. Gould is aan het zuidelijk halfrond een komeet zicht baar, die zich zuidwaarts beweegt. De generaal-gouverneur van Turkestan, generaal Von Kaufmann, heeft aan de diergaarde te Moskou een geschenk toegezonden, dat in hooge mate de aandacht trekt. Het is een geheel naakt (onbehaard) paard, eene diersoort die uitsluitend in de steppen van Middel-Azië vooikomt. Men heeft het beest geheel in een peis gekleed, zoodat het van de koude, die hoogst nadeelig werkte, geen hinder heeft. Dezer dagen werd op de Theems even beneden Richmond Railway Bridge eene groote Schildpad gevonden door een waterman, die het beest met zijn sloep volgde tot Twickenham, waar het hem met adsistentie gelukte het te bemachtigen. Het woog tweehonderd pond, had een omvang van 5 voet 2'/2 duim. In het Kingsarms-hotel werd het door vele personen bezichtigd. Sedert twintig jaren had men zoo hoog op de rivier geen schildpad gezien. Van duizend Amerikaaosche hammen die een groothandelaar te Berlijn onlangs door een keurmeester aldaar deed onderzoeken werden 82 trichineu3 bevonden. Zulk een groot aantal besmette is nog wel niet onder éóne party aaugetri ffen. De dierentuin te Berlijn verloor dezrr dagen het zeldzaamst lid zijner eigenlijke be volking, tevens het duurste exemplaar, namelijk den vierjarigen rhinoceros, welke twee horens droeg. Het dier werd op een marktwaarde van 20,000 mark geschat. Twee jaar geleden bevond zich te Parijs een vreemdeling, die zich voor een Russisch kolonel uitgaf en beweerde voor zijn gouverne ment velschillende inkoopeu te moeten doen. Kort na zijn aankomst had hij een som van 100.000 fr. bij een eerste bankiershuis gestort, en zijne inkoopeu betaalde hij met chèques op dit huis. In velschillende magazijnen deed hij bestellingende gekochte artikelen werden aan een adres in Rusland gezonden, en toen het den verkoopers gebleken was, dat de chèques regelmatig door het bankiershuis betaald werden, maakten zij hoegenaamd geen bezwaar om een tweede of derde, maar nu belangrijk grootere bestelling uit te voeren. Toen zij echter nu bij het bankieishuis het bedrag wilden incasseereu, ontvingen zy de hoogst onaangename tijding, dat de Russische giaaf vertrokken was en het saldo van zijn deposito zelf iu ontvangst genomen had De politie en justitie deden oudei zoek naar alle richtingen, maar het spoor van den op lichter was niet te vinden, zoodat de zaak vau lieverlede in het vergeetboek geraakte. Thans, na verloop van nauwelijks twee jaren, heeft dezelfde persoon, maar onder een anderen naam en met de onwillekeurige medewerking van een aader bankiershuis, dezeltde manoeu vre ten nadeele van en aantal andere personen te Parijs hei baald, en ook thans met bet beste succes. De oplichter was reeds spooiloos ver dwenen, toen de politie tot de ontdekking kwam, dat men hier weder met deuzelfden gauwdief van vóór twee jaien te doen had. Hou dikwijls zou deze brutale gauwdief zijne n.auoeusre nog durven hprhalen? Tamara Zoikade voormalige Sultane van het rijk Jaffa, aan de Zuid-Arabische kust gelegen, heeft, geholpen door eakele harer vroegere Ministers, opnieuw den troon beklom men en haar zoon, die baar drie jaren geleden afzette, in het openbaar doen onthoofden, Tamaia Zoika is thans 46 jaren oud en was in vroegpr tijd gehuwd met den stadhouder van haar vader. Na den dood van haar vader wilde haar mau zich meester maken van het gezag. Tamara liet hem echter gedurende den nacht van het bed lichten en gevankelijk naar de stad Temara voeren, alwaar hij nog steeds in ketenen zucht. Kopenhagen, dat 30 jaren geleden 129,695, 20 jaren geleden 155,143 en in 1870181,291 inwoners telde, is thans eene stad met 235,254 zielen, Niets moet zoo goed zijn om brandende petroleum te blusschen als melk. Bij een brand, die onlangs te Ilmenau ontstond door het om vallen van een petroleumlamp, heeft men er de proef van genomen, en het middel bleek spoedig en zeker te helpen. Ned. Herv. Kork. Beroepen: te Weesp, A. E. Van der Dussen, te Rhenen. De heer J. Esser, van 's Oravenliage, is op Zondag 8 Februari ook bpgetreden in de kerk te Niemvpoort in de Aibiasserivaard, waar hem door den predikant Guldonnrm de preekstoel was afgestaan. Door de commissie tot de zaken der Wanlsche kerken is aan den lieer J. A. Van Hamel, te Leiden, op zijn verzoek, na bijna Mjawgen dienst, eervol emeritaat verteend, in te gaan met 1 Juli aanstaande. B U RG E RL IJ k" K STA N I). deboren 19 Februari. Alida, dochter van A. Noordij k en C. P. RoemHagastraal Maria Cornelia, dochter van C. Telle en A. J. Van Dongen, Qasstraat. Wilhelmina en Wilhelm Johan Diedrich, dochter en zoon van P. H. Koens en A. Thie. Broersvest. Coen- raad Wilhelmuszoou van J, Westerveld en- P. Van der Gijp, Singel, 20. Martinus, zoou van H. Bleecke en M. M. Van Wameien, Nieuwsticht. Johanna Martina Maria, dochter van A. Kropmans en J. C. Spreksel, Broenveld. Pietertje, dochter van A. Marinus en E. Scheep maker, Buitenhavenweq. 21. Adriana Wil helmina, dochter van Veisloot ea C. J, Schaaii, Kreujpelstraat. Overleden: 20 Feb. uari. Catharina Van der Schouw, oud 40 jaar en 10 maanden echtgenoot v°n J. Groenevehl Singel. 21. Petrus Koevermaus, oud 43 jaar en 8 maanden, Lange Achterweg. Cornelis Vau der Mark, oud 25 jaar en 5 maanden, Noor dmolenstr aai. Bastiaan Tas, oud 52 jaar en 2 maanden, Lange Haven. Cornelia Brouwer, oud 3 jaar en 10 maanden, Buitenhavenweg. Geboren17 Februari. Maria, dochter van A. J. Rozenburg en C. Kamps. 19. Marti nus, zoon van C. Van Hagen en; K. De Veld. Overleden -14 Februari. Maria Bregman, oud 4 maanden. 16. Pieter Adrianus Jongste, oud 1 maand. Thomas Gruijs, oud 8 maan den. 17. Weijburgje Van 't Hof, oud 2 maanden. 18. Pieter Winterswijk, oud 1 jaar. Schiedam, 21 Februari. Rogge en Gerst zonder handel. Moutwijn.* fti'/s per hectol. Ct. Jenever: Amsterd, proef, f 15Vs h f 16 per hectol. Ct. zonder fust eu zonder belasting. Spoeling: f2.40 per ketei. By de Schiedam-rne tiimeline-Vereeniging f 2.40 per ketel. Zwolle, 20 Februari. Bij middelmatigen aanvoer werd op de zooge naamde vastenavond-paardenmailct heden weinig verhandeld. Alleen werkpaarden en bestemd voor do slachtbank gingen tot zeer govavieerdo prijzen van de hand. Tarwe f9.75 a fl0.25; rogge f7,20 nf7.70; boekweit- f 6.50 a f 7.40; gerst f 6 a f6.30; paardenboonen f 7,80 a f 8.40 aardappelen f2,50 a f 4.70; alles per'hoctol. Boter per kilogr. f 4.30 a f 1.80; per 20 kilogr. of '/n vat prima kwal. f38.50 a f40.50; afwijkomle soort f35.50

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 6