In de Gevangenis geboren. zullen na de twee tij pen als die van «de Roode" en sJanus de mottige", die spreker te aan schouwen gaf, wel tot andere inzichten gekomen zijnen de overtuiging gekregen hebben, dat onder die uiterlijke ruwheidzoo menig goed hart schuilt. Moge"de-onverdeelde aandacht, die dea heer Buning werd geschonken blijkbaar aan de doodsche stilte die in de zaal heerschte voor hem een reden zijn om deze eerste kennismaking met ons Departementeen vol gend jaar te hernieuwen. De Min. van Binnenl, Zaken; Gelet op art. 1 van het Kon, besluit van 8 Oct. 1873 en op zijn beschikkingen van 15 tot '27 Jan, 11,, heeft goedgevonden: te bepalen, met ingang van 3 dezer, de art. 1, 3, 4, 5, 6 en 7 van het aangehaald Kon. besluit van toepassing te verklaren: lo. in de gem. Schiedam, op de perceelen, in gebruik bij: G. C. Van Noort, en kad. bekend sectie G. nos. 461, 462 en 962; i. de Gebroeders Van Heiningen en kad bekend sectie F. no. 628; c. Joh. Van der Burg, eu kad. bekend sectie G. no. 2164; d. S. Van der" Marei, en kad. bekend sectie F. no. 56: e. J. Berkel, en kad. bekend sectie G. nos. 246 en 732; W. Rademaker, en kad. bekend sectie D. no. 102; 2o. in de gem. Deifshaven, op de perceelen, ia gebruik bij A. Engelaan, en kad. bekend sectie A. no. 4234. By vonnissen der arrondissements-recht- bank te Rotterdam, van jl. Dinsdag, zijn o. a. veroordeeld: J, J. L., wonende te Schiedam, vervolgd ter zake van het zonder vergunning van het ge meentebestuur oprichten van eene inrichting welke gevaarschade of hinder kan veroorza ken tot een boete van t 25 of subsidiaire ge vangenisstraf van 3 dagen. G. W., wonende te Schiedamvervolgd ter zake 'van slaan van een politie-agenttot een cellulaire gevangenisstraf van 3 dagen. N. W. Van der V., woneude te Schiedam, vervolgd ter zake van mishandelingtot een cellulaire gevangenisstraf van 7 dagen. C. Van V.wonende te Overschie, vervolgd ter zake van het niet toelaten van daartoe be voegde personen iri zijne veestallentot een boete van f25, of subsidiaire gevangenisstraf van 5 dagen. A. C. K., wonende te Delfshaven, vervolgd ter zake van het niet binnen den gestelden termijn aangeven van de geboorte van zijn kiud, tot een boete van flö, of subsidiaire gevan genisstraf van 3 dagen. C. S.wouende te Schiedambeschuldigd ter zake van diefstal var. een zak gist, is vrij gesproken. Heden is ook alhier voor 't eerst de ooievaar gezien. Voor de beroeping van een predikant by de Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam is jl. Dinsdag het volgende drietal opgemaakt: Dr. A. J, Th. Jonker te fleerde, Ds. J. Phil. Vau der Land te Wons en Engwinrum, en Ds. E. A. G. Van Hoogenhuyze te Dordrecht. (Her plaatst wegens misstelling.') De buitengewone rivier-correspondentie langs de Maas, van Heumen naar 's Heitogen- bosclr is weder opgeheven. De Schoonhovensche booten wprden gis terenochtend door den storm verhinderd de reis naar Rotterdam te onderriemen. Uit een statistiek vau den uitvoer uit New-York in 1879 blijkt o. a. het volgende: Naar Nederland is van daar voor een bedrag van 8,658,000 dollars verzondenwaarvan 7)771,000 doll, naar Rotterdam, 756,000 dol!, naar Amsterdam en 127,000 doll, naar Vlaar- dingen en Maassluis. Voor een bedrag vatt 2,152.000 doll, werd in het vorig jaar aan producten, oh stukgoede ren naar Ned-Oost-Indiü en voor 639,000 doll, naar Ned. West-Indrö uit New-York verzonden. Bij wijze van tegenstelling voegen we' er slechts by, dat Groot-Brittaiinie en Ierland voor 184,007,000, Frankrijk voor 37,932,000, Duitschland voor 29,466,000België voor 20,319,000 uit New-York betrokken. Bij vele leden van de Provinciale Staten van Gelderland moet volgens de ArnJt. Ot. het voornemen bestaan om graaf Van Limburg Stirum, die zijn betrekking van commissaris des Konings nederlegt, te verkiezen tot lid Nan de Eerste Kamer ter vervanging van baron Van Rliemeo van Rhernenshuizen. Als opvolger van den heer Van Stirum wordt behalve baron Van Heeckeren van Keil, ook baron Schimmeipenninck van der Oye, oud-lid der Eerste Kamer, geroemd. Volgens telegram uit New-York kan tusschen 5 en 7 Maart op tie lintsche en Noordscht' en een gedeelte der Fransche kust stormweder uit het ZO, rondloopend tot N.W. vergezeld van regen verwacht'Worden. Benoor den 40 gr. N, Br. zal het in de Atlantischen Oceaan stormweder zijn. Binnenkort zal een nieuwe romau van Mr. P. Brooshooft verschijnen, getiteld. >De kinderen van baron Van Batenberg." De met roem bekende oogendocter Dr. Mooren, te Dusseldoif schreef de» 24n dezer zijn 100,000en patiënt in, op welken dag hij als met gelukwenschen overladen werd. Onder de ingeschrevenen komt geen enkel lijder twee malen voor, maar wei behandelden uit alle werehldeelen Europa, Azië, Af/ ika en Australië. Onder de 100,000 gevallen komen 17,000 groote operatiën voor en 'daaronder weder 3700 met met de zoogenaamde zwarte staar. Ylaardingen. Uour den heviaen wind werd eergisteren vau een der rijstpelmolens alhier een wiek afgeslagendie op den weg terechtkwam. De postboot kon wegens het ruwe weder niet aanleggen, .zoodat Vlnardingen eergisteren van brieven versloken bleef, i Pernis. Van de kabeljauwusseliprij kwam binnen de sloep Gastor, stuurman A. Koster, met eene vangst van 600 koppen. Bruto be somming f 1000. Ter kabeljauwvisscherij vertrokken gisteren naar zee de sloepen Johanna Corneliastuur man A. 't Hait; Lichtstraalstuurman B. Meiboom; Lnctor at Emergo, stuurman M, Noordzij; Presto IJ; stuurman A. \erschoor, en Doggersliank. stuurman J, Van Vliet. Oyen. De toestand alhier is allertreurigst. Door de vela stormen'der laatste ilageu wordt het water van de dooi braak met kracht ouzen polder binnengestuwd en staat deze weder diep onder water. Hel winterkoren is nu totaal weg. Vele personen, nauwelijks naar hunne woningen teruggekeerd, hebben ze weder ver latenalle werkzaamheden staan stil. De com missie voor den watersnood, welke de uitdeeling van mondbehoeften reeds nagenoeg gestaakt had, ziet zich dan ook genoodzaakt deze taak weder op te nemen, ten einde in de dringende behoeften te voorzien. Dat Crémieux de onlangs overleden bcroomde rechtsgeleerde cn staatsmanin eene gevangenis werd geboren, is misschien velen onbekend. Toch is het waar. Zie hier onder welke omstandighe den Crémieux ter wereld kwam. Het verhaal is van hom zeiven en'uit zijnen mond opgeteekend door Gotthold Neuda, die het in de Wcener Prosse openbaar heeft gemaakt. De vader van Crémieux was te Nimes in Zuid- Frankrijk als' kóópman"gevestigd,en genoot, als rechtschapen en soliod man, de aigemeerie achting. Toen 'do' Fransche omwenteling in 1789 uitbrak, sloot'hij zich zonder 'voorbehoud bij haar aan hij werd 'een vriend van den toen'maligen nmire der stad en aanhaliger van Robcspière, Destijds was de betrokking van mairo een alles behalve ge makkelijke post. In zekeren zin was de inaire een soort van gouverneur der stad met do omstreken, en met honderd andere dingen moest hij ook een wakend oog houden op de royalisten en do on- beëedigde priesters. Iedere verdachte moest dadelijk voor hem.gebracht worden. Zonder zijne vergun ning mocht niemand de stad verlaten. De nmire van Nimes was een bejaard en ziekelijk mande op hem rustende verantwoordelijkheid kon hij niet verdragen, en hij deed zijnen vriend Crémieux het aanbod dien last met hom te doelen. Crémieux verklaarde zich hiertoe bereid en oefende liet ge vaarlijke ambt uit, om dusdoende in de gelegen heid te komen menige daad van geweld te ver hinderen en menig leven te redden. Die hoop bleef niet onvervuld. Kort nadat hij als waarnemend inaire was opgetreden, meldde zich een man bij hem aandie een pas verlangde om Nimes te kunnen verlaten. «Gij noemt mij monsieur, in plaats van citoyenzeide de heer Crémieux; age zijt dus geen vriend van do republiek, Overi gens horken ik uhoewel gij u verkleed hebt. Gij zijt de pastoer van de parochie waar ik woon." De priester verbleekte. «Ja»" antwoordde bij 'ein delijk, »ik beu katholiek priester en wend mij om mijn leven te redden, tot eon Israëliet, een revolutionnairhetgeen God mij moge vergeven. Maar ais ge mij hulp verleent, zal ik denken dat God u tot Zijn werktuig gemaakt heeft en dat liet mij dus niet als zonde aangerekend kan wor den als ik uit uwe hand mijn leven ontvang. Gij hebt de macht mij ongelukkig te maken doe wat ge goedvindt." Crémieux ondertoekendo lachend den pas en gaf dezen aan den priester, die zich verwijderde zonder ren woord te spreken. Den daaropvolgenden nacht werd Crémieux gewekt; drio mannen wilden en moesten hem spreken. Hij liet hen komenen toen kreeg hij vuur zich drie priesters, die zich voor de naspnringen der revolutioiinairo rechtbank verborgen hadden gehou den en door hut voorbeeld van bovenbedoelden pastoor aangemoedigdzich ook tot Crémieux wendden. Deze stelde hen in het bezit der ver-, langde passen en inct de betuiging der innigste erkentelijkheid namen de geestelijken afschoid van hem. Intussrhcn naderde de negende Thennidor. Robespierre eindigde zijn leven op het schavot, en zijn aanhanger.-, werden vervolgd en in den kerker gesleept. Ook Crémieux trof dit lot. Onder be schuldiging van misbruik van ainbtsge/.ag verscheen hij voor een rechtbank, en na oen uiterst scherp requisitoir van den procureurder Republiek te liebben aangehoord, maakte bij zich gereed het doodvonnis te vernemen, toen plotseling de voor zitter bericht kreeg, dat nieuwe getuigen zich hadden aangemeld, liet waren de vier priesters, welke Crémieux in staat luid gesteld te vluchten, en die bij liet vernemen van zij no gevangenzetting, trots' het gevaar dat hen nog dreigde, teruggekeerd' waren om voor liumieu redder, eene gunstige ge tuigenis af te leggen. Hunne verschijning maakte een diepen indruk op het publiek zoowel als op de rechters, en hoewel het openbaar ministerie die op zoo romantischu wijze verschenen getuigen cemgermate buspotte, was liet toch niet bij machte de gunstige meening te verzwakken, die voor den beschuldigde was ontstaan, en Crémieux werd vrijgesproken. Maar nog was aan de verrassingen geen einde. Nadat tie voorzitter, onder het gejuich der aanwezigen, het vonnis van vrijspraak had voorgelezen, liet hij onverwachts er op volgen Burger Crémieux, de rechtbank heeft u vrijge sproken van de beschuldiging welko tegen u was ingebracht: maar nog meer aanklachten rusten op u, en daarover zult ge u later hebben to verant woorden. Men voere den beschuldigde naar de- gevangenis terug". Bij die vvoortie klonk onder het publiek een gil. een kreet van schrik on angst. De echtgenoot van Ctémieiix, in zwnngeren toestand, was tegenwoordig en had do schokkenhaar veroorzaakt door afwisselende gewaarwordingen van verdriet, blijdschap eu ontzetting, niet kunnen weerstaanzij was bewusteloos neuigezegen. «Men voere deze vrouw met haren man weg!" gelastte de voorzitter toen hij had vernomen wat er ge beurd was: »do rechtbank kan zieli met zulke zaken 'niet inlaten". Zoo werd -dan Crémieux met zijno in zwijm gevallen vrouw naar den kerker teruggeleid en, daar geen cel vrij was, tijdelijk in de woning van den cipier gehuisvest. Hij was juist aan liet peinzen over zijn lot; toon hum werd aangekondigd il.it de voorzitter der rechtbank hem kwam bezoeken, sik wil 'don man niet zien," riep bij moedeloos uit, odio mij tegen «Gerechten wot van de vrijheid berooft." Doelt do voorzitter was reeds in de kamer getreden en had de hand op zijn schouder golegd. CFémieuv zng zich overrompeld, en mat met somberen blik den magistraatspersoon, die ernstig, bijna treurig, voor hem stond. «Dwaze man," reide do bezoeker eindelijken langzaam gleed zijne hun/I naar lie- nedoii tot dat zij die van Crémieux krampachtig •drukte, «dwaze man begrijpt ge dim niet dat ik slechts om uw bestwil zou gehandeld heb? De rechtbank heeft u onschuldig vei Maan!. maar liet volk wil oilers liebben en zon u zekeropdestiaat in stukken hebben gescheurd. Maar Iaat mij nu

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3