sHet verlangen des Konings, de energie van den. Minister, die hem bijna SO jaren ter zijde stond, het talent van zoovele rechtsgeleerde):), die, 't zij in, 't zij buiten de Staten-Oeneraal, liun medewerking verleenden, stelden den nauwelijks herboren Staat in 't bezit van vier wetboeken, die glansrijk de vergelijking konden doorstaan met hetgeen elders bestond en krachtig tot de beves tiging der nationale eenheid hebben bijgedragon. Ifet is Uwe Majesteit bekend, dat de ontwer pers geput hadden (om van de middellijke bron nen te zwijgen) ten deele uit do dostijds geldende Franscho wetboeken, ten deele uit de oud-vader- landsche rechten, doch dat zij daarbij te iade gingen zoowel met onzen bijzonderen volksaard als met de behoeften van den tijd, Zoowel door die gehechtheid aan het bestaande en het oude, als door die juiste waardeering van het heden toonden zij rechtsgeleerden te zijn. Niet dc mensch, inu.,1' de menschheid brengt iets goeds tot stand; wetboeken, althans goedo, worden niet gemaakt, maar maken zichzelf door den tijd. «Maar juist daarom zal, naar 't eerbiedig oor deel van den ondergetcekende, de wanrdeering van den arbeid der vaderen zich thans hierdoor hot best openbaren, dat wij ook nu, in hun geest en op Jiun voetspoor, de vruchten eener 40-jarige ervaring uan onze wetgeving' ten goede doen komen. Aan do Regeering van Ncerlands eersten Koning is de herinnering verbondon eener Nederlandscho codificatie; aan die van Koning Willem (II ver- bindo zich bij de nakomelingschap dio van haar voltooiing on haar herziening. «Weinigs weken geleden behnagdo liet Uwe Majesteit Haar wii uit te spreken tot herziening van ons Wetboek van Koophandel. Op het Burgerlijk Wetboek, voor het volksleven nog van veel grooter gewicht en in zijn bcteekenis voor onze nationaliteit alleen te vergelijken bij de taal, worde thans cor- biodig Uwer Majesteits aandacht gevestigd. «Ook ten aanzien van dat Wetboek on zijn waardeering oefende de tijd vierledigen invloed. De prnctische toepassing deed tal van vragen rijzen en bracht niet weinige feilen aan 't licht. De ontwikkeling zoowol van den maatsohappelijken toestand als van de rechtswetenschap openbaarde 't bestaan van leemten en niet mindoi van voor schriften, waaraan rechtsinzichten ten grondslag liggen, eenmaal juist, maar thans verouderd. Dit een en ander is van toepassing ook be paaldelijk op do meost gewichtige onderwerpen. Rechtspersonen in 't algemeenstichtingen in 'fc bijzonder gercsenschap bij tweede huwelijk bescherming van minderjarigenverhouding tus- sciien vaderlijke macht en voogdij .voogdij van regenten van weeshuizensolidaire of niet solidaire verplichting tot onderhoud van naaste betrekkingen dienstbodenreebt; eigendommen van den Stnat, 't zij jure publico, 't zij jure privatobezitrechtbeteekenis van den regel »en fait do moubles possession vaut titro;" onbozitbnarheid en onverjaarbanrheid der niet voortdurende of niet zichtbare erfdienstbaarheden aard der levering; vereischte van overschrijving, ook in geval van boedolscheidingwaarborg voor rechtszekerheid met betrekking tot onroerende goederen: hypotheekrecht; 'aard van het recht van den legataris en, van den huurder; dc leer der nuliteitendie der ingebrekestelling; ver goeding door den Staat van schade, veroorzaakt door ambtenaren; overeenkom'<011 tusschen af wezigen verbintenissen aan f jondorverkoop van eens anders goed «Ziedaar, Sire, een aantal hoogst gewichtige onderwerpen, die dadelijk voor den geest komen, doch tevens onmiddellijk doen donken aan voor schriften, die öf gemist worden, öf verouderd, öf- dubbelzinnig, óf onjuist zijn. «Bleef herziening uitgesteld, Nederland zou, na vet loop van andei maai 40 jaren, aan zijn Burgerlijk Wotboek ontgroeid zijn en zich, als noodzakelijk kwaad, een goiieel riiouw wetboek hebben te ge troosten. Daardoor zou aan het rechtsleven een gevaarlijke schok, aan het volk een onmetelijk j nadeel worden toegebracht, waartegen zij thans, j door tijdige maatregelen nog behoed kunnen vvor- den. «Zal het Burgorlijk Wetboek inderdaad den naam van een nationaal wetboek kunnen blijven diagon en moer en meer verdienen, dan is het, naar het eerbiedig oordeel van den omlorgi-teekende, wen- sclielijk, dat voor do vooi bereiding van zijn her ziening, uit de onderscheideno gewesten des Rijks en de verschillende afdeelingcn onzer rechtsgeleerde maatschappij, uitstekende juridische krachten door Uwe Majesteit tot samenwerking worden opge roepen. Het zou Uwe Majesteit kunnen behagen een staatscommissie in. tc stellen tot herziening van het Burgerlijk Wetboek, door het nemen van het besluit, waarvan het ontweip hierbij eerbiedig wordt aangeboden. De Minister van Justitie, A. E. J. Moddeiiman." SCHIEDAM, 5 Maart 1880. Op den 25 Februari jl. is het vleesch van twee rundereu, toebehoorende aan deu veehouder N, B., door de keurmeesters van het vleesch alhier voor de eonsumtie afgekeurd en onder toezicht der politie begraven. Gisteren avond, omstreeks 8V3 ure, is de loodgietersknecht A. Beunderman, die zich in de onlangs uitgebrande branderij van den heer A. M. Verboom, aan de Westerkade, op den zolder bevond waar de timmerlieden aan het ■werk waren, door het trapgat gevallen en met zijn hoofd op de ijzeren binten nedorgekomen, tengevolge wuarvau hij ernstige kwetsuren in zijn aangezicht heeft bekomen en zich ook eeuigszins aan een zijner beenen heeft be-eerd. Terstond werd de hulp ingeroepen van den heer Dr. P. Van Waas, die de bekomen wonden hechtte, waarna Beuudermau per vigilant naar zijn woning in het Broersveld werd vervoerd. Heden ochtend te uiige veer 6 uren stond een ledige molenwegen van den Noordmolen met twee paarden bespannen voor de bran derij van den heer P. Elast in de Konijnenbuurt alhier, ten einde ledige zakken op ie nemen, toen een der paarden schichtig werd, waardoor beide met den ledigen wagen op den loop gingeu. De voerman Ph. Jausen, die bij het stilstaan voor de branderij de leidsels op de paarden geiegd hadwas daardoor buiten machte ze in hun vaait te stuiteu, tengevolge waarvan de voerman met paarden en wogen in de Noordvestgraciit geraakte. Eerstgenoemde ontkwam, doordien hij zwemmen kon, gelukkig aan het hem dreigende gevaar, doch de paar den verdronken en werden later inet den wagen uit het water opgehaald. De spooi'weg van Rotterdam naar den Hoek van Holland zal de baan van den Hol- landschen spoorweg tot het station Schiedam volgen. Aldaai kromt hij zich in noordelijke richting urn Schiedam en loopt iu bijna rechte lichting langs Vlaardingen en Maassluis naar de Zuidwestpooit var. Holland. De spoorweg zal te Rotterdam uitmouden in het centraalstation. Hoewel de vooibeteidende werkzaamheden belangrijk gevórderd zijnlaat het zich niet aanzien dat dit jaar met deu aanleg begonnen worde. Randelsbl Blijkens een kennisgeving van densecie- taris van hot Noordelijk Zending/eest aan de Standaard, is liet nog niet bepaald vastgesteld, waar en wanneer dit feest zai plaats hebben. Het cyfer der uitgegeveu loten in de Alg. veilotiug voor de noodlijdenden door den waters nood is thans tet 'IQ8.0UÖ geklommen. Door wijlen den heer M. Van Heukelom te Amsterdam is een legaat van f25,000 besproken aan de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit aldaar. liet gerechtshof te 's-Gravenhnge heeft gistei en behandeld de zaak vau J. M. J. A. uit Rotter dan», beschuldigd van moedwiiligen dood slag op zijne iiuisirouw gepleegd. Het Openbaar Ministerie eisehte 15 jaar tuchthuisstraf. Naar de iF. R. Ct. verneemt, bestaat er bij assuiadcuieu het plan, aan kapit. E. üeddes, gezagvoerder van het - stoomschip P. Calantl, aan te bieden een stoffelijk bewijs van svaar- deeiing van het uitstekend zeemanschap, door hem betoond 111 het op 1 Maait II. te Faiinouth binnenbrengen van gemeld stoomschip, nadat het deu 12n Febr. door zwaar stormweder midden op den Atlautischeu Oceaan het toer lmd verloren, en waarbij hij alle aanbod van assisteutie heeft afgeslagen, -zoodot grouto on kosten in de gedaante vairi»salvage claims" ziju vei meden. De lading en passagiers van gemeld stoomschip werden to Falmouth overge nomen duor het stoomschip W. A. Scholten, hetwelk denzellden dag als de P. Onland aldaar arriveerde. - De politie te Amsterdam heeft dezer dagen de hand gelegd op een gevaarlijk sujet, - die eene verbazende vaardigheid bezat in het n|i j maken vaa hamlteekeningen. Hy.deed dit zoo bedriegelijk, dat de ware van de vaische moeielijk f waren te onderscheiden, en dat de personen i wier namen hij naschreef, op het eersteoogen- 1 blik zijn valsch-scbrift voor het hunne hielden, Bij het maken van vaische wissels kwam i deze gevaarlijke handeling al zeer spoedig aan j 't licht. De persoon in kwestie werd voer dea commissaris van politie der 5e sectie gebracht die hem na een langdurig ouderlioud tot be- kentenis bracht reeds vijf wissels ten bedrage van ruim f2000 nagemaakt en geïncasseerd le hebbeu en dat hij nog voor zijn arrestatie nog I drie had weten te vernietigeu, (A. Ct.) Naar de Amst, Ct. verneemt, hebbeu de drie gebroeders I.avertu thans bekend, zich te hebben schuldig gemaakt aan inbraak met het, voornemen om diefstal to plegeD. Hoewel aan die schuld niet te twijfelen viel, is.het bericht der bekentenis, met het oog op de hardnek kige ontkentenis au onbeschaamde houding der misdadigst s tijdens do rechtszittingen bijzonder leerrijk en merkwaardig. Men schrijft aan het Zeidsch Dagblad'. In de laatste weken begint er voor den land bouw weder ineer leven te komen. Verschil lende kooplieden bezoeken de landhoeven om zaken te doen. liet vette vee wordt duur ver kocht. Een stier, dio verleden herfst maar 50 A 00 gulden kon opbrengen, werd nu voor- 140 gulden van de baud gedaan, niettegen staande het dier op stal slechts onderhouds- voeder genoten had. Vette varkens gaan tegen hooge prijzen naar de slagers en de zooge naamde oveiloopms bieugon van 25 tot 36, gulden op. Voor schapen, jaarlingen, bediugt men vau 20 tot 25 gulden. Waarschijnlijk zullen dit jaar veie suikerbie ten geteeld worden. Te Haarlemmermeer zijn- in de laatste week vele contracten gesloten j voor de suikerfabriek te Halfweg. Men bedingt., f 9.50 a v f 10 per 1000 kilogram leverbare bieten, en ontvangt dadelijk reeds een niet onbelangrijk voorschot. Die sommen worden,, door velen ook gretig aangenomen. Het is te'» hopen dat het hier met dio voorschotten niet-; gaat als in de Tielerwaanl, waar die sommen rilienst doen als iuchtblazen, om boven te blijveu in liet tegenwoordig troebele sop van het land bouwbedrijf. In het Noorden des lands zijn de eerste uit-, het Zuiden terugkeerende trekvogels (Numenhts aronatawaargenomen. Dit is vroeger dan in- andere jaren. In een uommer van de Fransche Onnette Commercials vindt de heer A. Smit van Leider dorp bet volgende: sin de ornstrekeu van Maiseiile heeft men het volgende middel bedacht, om de trekvogels op hunne tochten te dooden. De takken van een dooden boom worden omwoeld met koper draad, waarvan het einde uitloopt iu een» galvanische batterij. Op kleinen afstand worden de lokvogels geplaatst. Zijn er nu genoeg van- die ongelukkige reizigers op dit verraderlijk toestel gezeten, dan worden door een vinger druk alle vogels bliksemsnel gedood." De heer Smit voegt daas aan toe: «Wanneer uitvindingen, die den mensch zoo-, veel nut aanbrengen, op dergelijke wijze wordeu misbruikt, is het dan niet hoog tijd dat daarin door internationale bescherming worde voor zien?" «Wij zijn het met den heer Smit volkomen eens, teekenl «Sieboldia" daarbij aan, dat dit' afschuwelijk moordenaarswerk is kwalijk passeude' in onze zeer verlichte negentiende eeuw. Het-! is bijna onbegrijpelijk, dat men zich tegen woordig met zooveel spitsvondigheid toelegt op het dooden van de vogels, die zooveel tot verlevendiging der natuur bijdt&gen, en in zoo menig opzicht dea mensch nuttig zijn, en mens-;

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2