houten Tuinhuis, SimieBiaiiiuIe Berichtea. Til Tan tóJoiÉsMaJ ao.T" "TËKOOP: Per Telegraaf. Wordt gevraagd: ADVERT ENT I N. de gansche uitvoering spreidde hij een kalmte en waardigheid ten toon die waarlijk indruk wekkend waren. De beroemdste acteur kon hem onraogelyk evenaren, want men zag hier geen komediespel, het was waarachtige ernst, heilige Stemming, hij verplaatste zich geheel in den jmensch Christus. Men/vertelde ons, dat de personen, aan wie de gemeente eenstemmig de heilige rollen opdroeg, een onbesproken levenswandel moesten leiden, en dat aan den persoon die Christus voorstelde, voor den aan vang van het Passie-schouiespêl, tot wijding bet Heilig Avondmaal werd toegediendeen joug beeldhouwer, Schauer genaamd, vervulde dit jaar die rol; men beweerde, dat zoowel de geestelijke als lichamelijke inspanning hem dermate aangreep, dat hij na afloop der voor stelling niet in staat was iets te gebruiken, of een woord te wisselen eer hij in de eenzaam heid tussehen de bergen wat bijgekomen was. Toen Christus na den intocht binnen Jeru zalem de kooplieden uit den tempel joeg, vlogen de losgelaten duiven over de toeschouwers heen Gods vrjje natuur in, welke op verwonder lijke wjjze met de kunstmatige decoraties in over eenstemming was. In rijke afwisseling volgden nu de gebeurtenissenJe aanslag van den hoogen-raadhet afscheid te Bcthanie en de instelling van het Heilig Avondmaal, alles met waren kunstzin, in rijke, passende costumen voorgesteld. De groote groepen bestonden uit vele honderden personen, die uitstekend ge plaatst waren, zoodat de uitwerking hoogst schilderachtig was; daarby blonk vooral de opvoering van den jongen Tobias uit, die, door een engel begeleid, de yaderlijke woning ver laat; even verrassend was de voorstelling van Job omgeveu door zijn vrienden. Het treurspel naderde snel de ontknooping; tot inleiding van het verraad van Judas strekte dat gedeelte der geschiedenis van Jozef waar hy door zijn broeders verkocht wordt. De rol van Judas werd meesterlijk vervuld, vooral het oogenblik als hij voor het Sanhedrin de zilver-, liegen weegt en neertelt; zijn wanhoop en zijn dood werden treffend voorgesteldmen voelde, dat de acteur geen roem beoogde, hij zocht niet op de toeschouwers te werken, streefde niet naar bijval; maar verplaatste zich geheel ja het lijden van Judas, en gaf dat hartroe rend terug. Ook de rol van Pilatus, doorden- zelfden persoon vervuld, die tien jaar geleden Christus had voorgesteld, werd met evenveel waar gevoei als dramatisch talent gegeven. De scènes, waarin Jezus van Herodes naar Pilatus wordt gezonden, waren wel wat gerekt en er was daarby te veel herhaling; intusschen werd de dialoog vlotweg voortgezet; het San hedrin en de volkstooneelen werden met vuur en bezieling naar alle eischen der kunst uit gevoerd; men kon haast niet gelooven, dat de tooneelspelers eenvoudige boeien waren. Ik sprak daarover met een paar lieden van het vak, echte kunstenaars van het Dmtsciie tooneei, zy waren van hetzelfde oordeel als Devrient, en beweerden namelijkdat de beste tooneel- decorateur gerust te Ohernmmergau kon komen om nog heel wat te leer en, en daar vooial met vrucht waar te nemen hoe de acteurs geschaard waren en zich bewogen op het groote tooneei dat in vijf deeb-n gesplitst was en nog boven dien een ruimen voorgrond be hield. Nu eens hoorde meu de dialoog uit de open zijvleugels van het tooneei, en bewogen zich de spelenden weder op den achtergrond van het middeltooneelstraks zag men ze in de open straten en op den voorgsond; bet tooneei opende en sloot zich beurtelings; het geschreeuw: sLnat ons Ban abas los 1" weer galmde op den achtergrond van het tooneei onder het volk op straat, en op liet open voor- pleia vertoonde zich later Christus zijn kruife dragende, en tussehen de geboeide meur denaren den weg naar Gólgotha opgaandeeen opge hoopte volksmassa overdekte den weg, en toch waren de discipelen,'de moeder vau Jezus en Maria Magdalena duidelijk te onderscheiden aan de voorstellingen waar Christus gehoond en bespot wordt, ontbrak niets, en men volgde met gespannen aandacht den gang vau het stuk; maar de kruisiging werd bijna al te natuurlijk weergegeven, men zag zelfs het bloed uit de wonden langs de spijkers vloeien; zoo pijnlijkja hartverscheurend was de indruk, dat men er bijna onder bezweek. Meer dan een half uur hing de gekruiste daar voor ons en men wendde zich onwillekeurig roet afgryzen af als de soldaten de beenen der moordenaars braken, en Christus de speer in de zijde stieten, zoodat het bloed uit de wonde stroomdemaar bezielend en hartverheffend daarentegen was het oogenblik toen de Verlosser het hoofd boog en stierf. Een doodelijke stilte heersehte onder de toeschouwersen niettegenstaande de af neming vau het kruis {met treffende natuur lijkheid in al haar bijzonderheden weergegeven zeker een kwartier duiude, hoorde men tot het einde toe telkens onderdrukt snikken en weenen onder de toeschouwers. Zoolang de voorstelling duurde had het beurtelings geregend en gewaaid; de lucht was donker en bewolkt geweest, maar op het oogenblik dat Christus in het graf werd neer gelaten brak toevallig de zon door; de gansche schouwplaats, tooneei, toeschouwers en heel de omtrek werden verlicht; de vogels zongen en fladderden boven ons hoofd, het was een onvergeeflijk oogenblik. TWEEDE KAMERDER STATEN-GENERAAL. Zitting van 5 Maart. De Kamer behaudelde gisteren namiddag de inlichtingen der Regeering op het adres van den kapitein Van de Spiegel.Na discussie, waarbij de Minister van Got log opkwam tegen het beweren van den heer Van Eek, dat ia 't mi litaire misbruiken zouden heerschenten opzichte van recht en wet, werd de motie van den heer Van Eek, om den Minister uit te noodigen te bevelen, dat de zaak Vau de Spiegel alsnog dooi den krijgsraad zal worden onderzocht, verworpen en de conclusie dercornmissio, om de inlichtingen voor kennisgeving aan te nemen, aangenomen met 40 tegen 8 stemmen. SCHIEDAM, 16 Maart i860. Heden is in een sloot aan den Rotterdam- schen Dijk, nabij de hooge boomen, het lijk gevonden van den barbier B. S. Het lijk is per ziekenmand naar ziju woniDg vervoerd. Door de heeien van der Loo en Berten, te Rotterdam, is aan den Minister van Waterstaat, Handel eu Nijveiheid, aangevraagd concessie tot het leugen eu exploileeren vaneen Stoomtramweg voor passagiers en goederenvan de grens der gemeente Rotterdam (aan de Ileul), over Oversehie tot Delft, met een zijtak van Over- schie tot het station Schiedam. Gisteren ochtend is in de rivier de Nieuwe Maa«, nabij de vïsschery Oranje Nassau, te Pernis, eene Westlandsche schuit, geladen met steenkolen, en bestemd voor den heer Den Boer te Vlaai-dingen, gezonken. De schipper en diens zoontje werden na veel inspanning door de werklieden der visscherij gere^l. De gepensioneerde generaal-majoor, oud hoofdintendant Hardenbergis zoóals wij reeds kortelyk meldden, op byna 78jarigen ouderdom, te 's Hage overleden. Als gewoon vrijwilliger in militaiien dienst getreden, wist hij door zyn energie, moed (indertijd beloond met de Militaire Willemsorde), zoomede door zyne kunde, vooral in het vak der militaire administratie, tot de hoogste waardigheid in het leger, met name in de militaire intendance, op te klimmen. Gelyk men weet, was generaal Hardenberg laastelyk secretaris-generaal bij het departement van Oorlog. Het schilderijen-kabinet van Jhr. J. A.S. Van de Poll is gelegateerd aan den Staat der Nederlanden, ten einde in het Rijksmuseum te Amsterdam te worden geplaatst. Ter civiele terechtzitting van den Hoogen Baad van Vrijdag is arrest gewezen in de pro cedure van het klooster der Kruisheereii te St. Agatha, ingesteld tegen den Staat der Neder landen, waarbij het betreft eene vordering tot erkenning der rechtspersoonlijkheid van het oude klooster, gelijk die bij de stichting in de 14e' eeuw was verkregen. De rechtbank te 's Hertogenbosch oordeelde, bij zijn vonnis van 30 Mei 1879, dat, daar het oude klooster in 1812 werd opgeheven, die stichting toen hare rechtspersoonlijkheid had verloren. De hoogste rechter heeft thans, in overeenstemming met het Yonuis in eersten aanleg gewezen en met het O. M., beslist, dat tengevolge van het decreet van 1812 de rechtspersoonlijkheid ook aan het klooster van St. Agatha voorgoed was ontnomen en derhalve in deze de eischer was opgetreden als vertegenwoordigende een zedelijk lichaam, dat gebleken is niet meer te bestaan. De Hooge Raad heeft mitsdien het,beroep verworpen. De aKern der Natie." Een Droom. De ongelukkigste man. De Orde van den Kouseband. Tentoonstelling te Dusseldorp, De veestapel van Amerika. De eerste stoom schepen. Allerlei. Financieele beschou wingen. FeudletOD: Een Huwelijksreisje, door Johan Gram, I. s BJBN IIA1CIG Maart 1880. In de zltling van den Hoogen Baal van lieden is II. Kerdijk veroordeeld tot 2 jaar celstrafwegens desbewuat gebruik maken van valscliiieid. Bevallen van eea ZoonG. M. DE VRIES, Selhorst. Schitdam, fi Maart 1880. Heden avond ten 11 ure overleed ten' onzen huize, onze dierbare oudste Zoon CAREL JACOBUS, in den ouderdom van 35 jaren. A. J. VAN KELCKHOVEN, A. VAN KELCKHOVEN, van der Gijp. Schiedam, 5 Maart 1880. I mmm. J| Huurprijs: f300 a f350. Brieven franco aan,het Bureau der Schie- damsche Courant onder ietter een zoo goed als nieuw en gemakkelijk te verplaatsen lang 9.ÖO M., breed 4.75 II., met pannen gedekt, voorzien van een Kleedkamertje, 2 Kasten en een Privaat. Te bevragen bjj K. SNEIJDERS DE VOGEL, Mr. Timmerman, Singel, alhier. I

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2