fiiMBMaiücjie Beritthten. tneene verkiezing in dubbele mate belangstel - ling zal vrekken. Er blijkt namelijk uit dat ook in Engeland de inrichting van het kies stelsel verre van volmaakt is. Een paar staaltjes Het kiesdistrict Dudley, met -15,000 kiezers, zendt naar het Parlement één afgevaardigde; het kiesdistrict Durham, met 2000 kiezers, zendt er twee. Nóg sterker: Evesham, met zijn 788 kiezers, heeft eVen goed eeo afgevaardigde voor zich als Dudley met zijn 15,000. En de Tower Hamlets met hunne 392.790 inwoners hebben op het stuk van vertegenwoordiging niets voor boven Tiverton en Truro met hunne 10 en 11,000 zielen, De verkiezing-manoeuvres nemen reeds een aanvang. Algemeen heerscht groole veront waardiging over de onverwachte Parlements- onibindiag. De heer Forster bestrijdt ten stelligste de beschuldiging van lord Beaconsfield, dat de liberale politiek eene scheuring van het Rijk op het oog heeft en wijst met nadruk op de noodzakelijkheid van de handhaving der Ver- eeniging van Engeland met Ierland en de Koloniën. Het gerucht loopt, dat Beaconsfield zal aftreden. Behalen de conservatieven niettemin bij de aanstaande parlements-verkiezingen de overwinning, dan. zou Lord Salisbury zijn op volger worden. Dn hoofden der liberale partij hebben gisteren. - ;e bijeenkomst gehouden ten huize vnn lord Hartington, Er is een manifest aan genomen in den vorm van het adresdoor Lord Hartington aan zijne kiezers gericht. Daarin wordt de beschuldiging van Lord Beaconsfield wederiegddat de libeialen de koiouiën zouden wilien vervreemden. Voorts •wordt de agitatie van de Home rule-partij gekarakteriseerd als schadelijk en onpractisch, maar de zaak is overdreven voorgesteld en dit verdient afkeuring. Het systeem der volks vertegenwoordiging is nog gebrekkig. Er moeten ook hervormingen komen io het plaatselijk •bestuur en in de wetten op het giondbezit. De liberalen willen de macht en de veiligheid van het rijk handhaven, maar het buiten eene staatkunde van Qnrust en annexatie houden. Gladstone, Granville, Brightj flarcourt, For ster en Adam waren in de vergadering tegen woordig, i)e Keizerin van Oostenrijk heeft gisteren namiddag Londen verlatenom zich naar Brussel te begevenwaar zij twee dageu zal blijven. nu S K K IJ K. Sedert eenige dagen bevinden zich te Parijs de directeuren en hoofdredacteuren van de groote dagbladen in de provinciën en in Algerie, om hunne jaarlijksche algemeene vergadering te houden, waarin over hunne gemeenschappe lijke belangen gehandeld wordt. Er waren omstreeks 200 mannen van de pers, van al lei lei richting, tegenwoordig. De benoeming van het Syndicaat gat aanleiding tot laogduiige en warme beraadslagingen. De republikeinen stel den voor, zes republikeinen en zes anti-repu blikeinen (legitimisten, Bonapartisten en Or- leanisten) in het Syndicaat te benoemen. De anti-republikeinen verlangden,dat het ten vorigeu jare benoemde Syndicaat in stand zou blijven, dat' samengesteld is uit vier republikeinen, vier Bonapartisten en vier royalisten. Daar zij in de meerderheid waren, 131 tegen 70, zoo werd hun voorstel goedgekeurd. De vergadering heelt verder besloten, nieuwe stappen bij de Regee riug te doen tot afschaffing van de papiet be- In-ting, die in de plaats gekomen' van het dagbladzegel, dut onder het keizerrijk bestond, eenzware lust is voor de pers. Voorts heeft de vergadering aan het Syndicaat opgedragen, by de Regeering aan te dringen op eene ver mindering van het lelegraaftarief voor de dsgbladrn. De bureaux der groepen van de linker zijde zijn gisteren bijeengekomen. Zij hebben besloten te verklaren, dat het, door den Senaat verworpenart. 7 van de onderwijswet be schouwd moet worden als het minimumdat de linkerzijde kan aannemen. Zij besloten tevens, welke verzachting de Senaat ook in zijn votum heeft willen brengen, eene interpellatie iu de Kamer te dezer zake tot de Regeeriug te richten. Intusscheu is het niet waarschijnlijk, dat de interpellatie zal gedaan worden voordat de Senaat de onderwijswet bij de tweede lezing in behandeling zal hebben genomen. De Soir meent te weten, dat de President der Republiek lieden een besluit zal teekenen, waarbij generaal Gaiiifet benoemd wordt tot gouverneur van Parijs. De Republikeinsche pers betuigt hare volle ingenomenheid met Bismarcks .beschouwin gen over den afloop der Hartmann-kweslie. De Russische gezant,-prins OrlolT, is door de weige ring om den beschuldigde uit te leveren zeer ontstemd, daar bij er ten stelligste op gerekend had. Na de verwerping van artikel 7 wordt te Parijs algemeen verwacht, dat Minister Ferry zal aftreden. De ontevredenheid over den afloop der onderhandelingen in den Senaat is zeer groot. Vooraleer Frankrijk te verlaten heeft llartmano een brief aan den heer Cazot, den Minister van justitie, geschreven, waarin hij onder audere zaken zegt: De opstand is de heiligste der plichten: de geschiedenis der koningen is het martelaarsboek der volkeren; is dat bloed zoo zuiver, dat men het niet mag veigieteu? i) U L X S 0 II L A N 1). Ter rectificatie van een bericht der National Zeiiutig omtrent zekere woorden vau Bismarck op het pai lementair diner vau 8 dezer, zegt de JSforddtuische AtgemeineZeitung: Bismarck heeft niet gezegd sdathij de handeling der Fransche Regeering (in de zaak van Hart- mann) niet kon afkeuren", maar: »dat hij de handeling der Fisnsche Regeeriug had vooruitgezienop grond van redenen van biu- nenlandsche Fransciie politiek, die de uitlevering voor de toekomst 'der tegenwoordige regeering bedenkelijk maakten". De Norddeutsche zegt hieiby: sReeds bijliet eeiste bericht van de aanviaug om uitlevering hebben wij uit Prins Bismarck's mond dat gevoelen vernomen." Acht stoomschepen baanden zich van Swinemiiude een weg door het ijs eu kwamen in de haven, van Stettin. De vaart is dus weer open. ITALIË. De heer Moielli heeft op nieuw by de Kamer van afgevaardigden zijn outwerp ingediend tot invoering der echtscheiding. De Minister van Justitie heeft de voordracht ia beginsel ouder- .steuml en do Kamer heeft besloten het outwerp in ovei weging te nemen. Door de veie vermoeienissen der laatste dagen, tengevolge der veigadenng met de Kardinalen, is Paus Leo zoo uitgeput dat hij bedlegerig is. T U ft K IJ E. Het antwoord van Montenegro, betreffende de door de Potte voorgestelde nieuwe grens lijn, geeft eenige wijzigingen in de grenslijn in overweging, met de bijvoeging, tlat ais ze niet worden aangenomenMontenegro niet verder onderhandeieu wil over het denkbeeld eener territoriale compensatie voor Gusinje eu Piava. SCHIEDAM, 11 Maart 1SS0 Onder tie brieven, welke gedurende de lo helit der rnaaad Februari door het post kantoor ,te Rotterdam zijn verzonden, die wegens onbekendheid der geadresseerden uiet bezorgd zijn - kunnen worden komen o. a. voor: A. Heemskerk te Delfsbaven; Tan Voorst V: Beest te Maassluis, en aan het hulpkantoor Overscbie: laantje v. d. Helm te Kraling; Onder de briefkaarten: P. fVan den Boom Maassluis; J. Stuit te Schiedam. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbai te Rotterdam, van Dinsdag, is o. a. veroo desld: P. O. v. H., wonende te Overschi vervolgd ter zake san beleedigiug met woorili van een brugwachter, tot een geldboete f TO subsidiair drie dagen gevangeaisstrj De Minister van Financiën maakt beken, dat ter benoeming van drie surnumerairs dt directe belastingen en van het kadaster, in b< begin van het aar 1881, een vergelijkeai examen zal worden gehouden. De voorwaard» van dit examen ziju in de Staat* Oour, val gisteren opgenomen. Ia de Staais-Cour. van gisteren word: een aanvang gemaakt met het opgeven vat uittreksel uit de bevolkingsstatistiek van hel Rijk in 1879. De bevolking der provincie Drente bestond op '1 Januari 1880 'uit 61.581 mannen ea 57,143 vrouwen, te zameo 118,724 of 1,068 mannen en 630 vrouwen meer dan op '1 Januari 1879. Het Vaderland zegt de stelligste ver zekering te kunnen geven; dat vau al dt geruchten betreffende den Prins van Oranje als zou Z, K. H. Dan Haag metterwoon ver laten geen woord waar is. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft benoemd tot rapporteuis omtrent bei I wetsvoorstel tot heffing eener rentebalastisg, i de heeren: Blussé, Van Houten, De Bruyn Kops, Van Delden eu Heydemijck. Particuliere telegrammen uit Petersburg van 10 dezer aan de N. II. Ot. zijn van den volgenden inhoud De koerier,belastmet het overbrengen der dépêches vau den Russischen gezant te Parijs over de aangevraagde uitlevering vau Hartmann wordt heden avond bier verwacht. Na de lezing der stukken zal de regeering eene beslissing nemen. Geneiaal Dieutelu heeft zijn ontslag inge diend ais chef der derde afdeeling, Zijn adjunct Tscherevin is met de leiding dier sectie belast, Het bericht in de Parijsche dagbladen om trent het voornemen van graaf Orloff, om met verlof op reis te gaan, wordt alhier beschouwd ais openbaar te ziju gemaakt met het doel, om -het Fransciie publiek voor te bereiden op het eveutueei heengaan van onzen gezant, Onlaugs werd geroeid dat Ged. Staten van Zuid-Holland aan hun asnbtgenooten ia Noord-Holland en Utrecht een voorste! hadden, gCdaao, om door gemeenschappelijke regeling van den toestand van deu Noorder Lekdijk de veiligheid 'der achterliggende landstreken te verzekeren. Het Handelsblad verneemt thans, dat Ged. Staten van Noord-Holland eu Utrecht dat voor stel hebben verworpen. Daarmede z'yn thans alle onderhandelingen over die zaak tusschen de Provinciale Besturen afgebroken eu aile hoop is vervlogen, door regehug van den proviocialea wetgever de veiligheid der bedreigde provinciën verzekerd te zien. De ophoogiug, die nu aan het College van den Lekdijk Bovendams is opgelegd, wordt door alle deskundigen eu betrokken belanghebbenden ten eenerr.alle onvoldoende geacht en toch legt men daarbij zich neder, dan is voorjaren de kans op voldoende bevestiging vervlogen en blijft by eiken winter de mogelijkheid van een verschrikkelijke ramp dreigen. Een gerucht wil, dat in deze hachelijke omstan digheden het hoogheemraadschap Rynland nog maals het initiatief zal nemen om met samen werking van de voornaamste belanghebbenden en door groote geldelyke offers zijnerzijds tot een afdoende beslissing te geraken.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2