Gemengde Berichten. naar dei aanleiding van /het bericht omtrent het zonder verhoor ophangen van krijgsgevan genen in Atjeh, welke zaak besproken is in de zitting van 24 October 1879, en zoo ja, welke daarvan de uitkomst is geweest. Unaniem wmlen aangenomen: het wetsont werp tot gemeentelijke indeeling van de "Wes- terschelde en het Sloe; dat tot goedkeuring der overeenkomst tusschen den Staat en Prins Frederik met den heer Yan Haaften c. s., over gronden in het Slaak, waarbij de Minister ver klaarde, dat omtrent het leggen van een ver- bindingsdam tusscheu Noord-Brabant en Zeeland een nader onderzoek zal worden ingestelden dat tot aanvulling van de begrooting voor het domeinfonds. Nog werden aangenomen de wetsontwerpen tot kwijtschelding van eene den lande aan komende '.ordering tot aanvulling der Indische comptabiliteitswet, en dat betrekkelijk het ont slag der ledeu van de rekenkamer. Dit ontwerp werd sterk door den heer KeucheDÏus bestreden als onrechtvaardigdoch door den Minister verdedigd. Het werd met 49 tegen 8 stemmen aangenomen. 's Gravenhage, 16 Maart. Z. D. H. de Prins Von Wied is gisteren naar Neuwied vertrokken. SCHIEDAM, 16 Maart 1880. Het aandeel van de volgende gemeenten O O in de lichting der nationale militie voor 1880, zal zijn als volgt: Schiedam 58, Delfshaven 31, Overschie en Schiebroek 8, Kethel c. a 3 en Pernis 6. In de Arnh. Gt. van heden lezen wij het volgende: Door de politie te Arnhem is Zaterdag een 16-jarige knaap gearresteerd, die met eenige honderd gulden in den zak, de ouderlijke woning te Schiedam heimelijk had verlaten, met het doel op eigen gelegenheid een reisje te maken. Het veelbelovende jongmensch is naar de ouders teruggebracht. Door de landsdrukkerij is afgeleverd het s Rapport der jury van den internationalen wedstrijd van sommige fabricaten en werktuigen, verbonden aan de tentoonstelling van nationale en koloniale nijverheid te Arnhem in 1879." De commissie van oppertoezicht en beheer der Kweekschool voor zeevaart te Leiden heeft bericht, dat op Dinsdag 30 dezer, 's morgens 10 uur, in voornoemde inricbtiug een keuring zal plaats hebben van jongens tusschen l-4'/s en '16 jaar, die een verbintenis in 's rijks zee dienst wenschen aan te gaan. Onbevaren per sonen boven de 16 jaar worden voorloopig niet meer aangeuomen. Bij gelegenheid van den dies natalis van het Delfsche studentencorps zal er een volks concert op de Groote Markt gehouden worden. De dies wordt op den 20sten dezer gevierd. Voor de vroegeie werklieden der afge brande suikerraffinaderij te Amsterdam is uog ontvangen circa f3600. Ptofessor Nordenskjöld heeft de uituoo- digiug om een bezoek aan Amsterdam te bren gen, aangpnomen. Het voornemen bestaat om hem een feestmaaltijd aan te bieden. Eeu com missie uit het college aZeematishoop." het Aardrijkskundig Genootschap eu de Ned. IJszee- vaanlers zal zich aan het hoofd van die ovatie stellen. Volgens opgaven der voornaamste veelmn- delsplaatsen in de "vier noordelijke provinciën zjjn in 1879 p. m. 200,000 stuks vee veihandeld, een waarde van ruim f 32,000,000 vertegen woordigende. Te Zutfen moeten drie Duitschers ge poogd hebben een valsch 100-markscheiii te gelde te maken aan het buffet van het station. Doordien men verzuimd heeft dadelijk de politie te waarschuwen is het hun gelukt, zich per trein uit de voeten te maken. Men zij dus hier op zijn hoede. Mochten zij hunne pogingen her halen, dan is-het hoogst wenschelijk dadelijk de politie te waarschuwen en onderwijl de wisse laars aan de praat te houden. Volgens de jongste volkstelling bedroeg de bevolking der provincie Limburg op 1 Jan. '1880 242580 personen, en wel 123159 mannen en 119421 vrouwen. Op 1 Jan. 1879 was de bevolking er 240497. Het binnensmokkelen van gedistilleerd uit Pruisen neemt te Venloo voortdurend toe. Zoo had in het begin der vorige week door de roeiers Langenhof, Daniëis en Baatsen een I kleine bekeuring plaats op bekenden, terwijl in het laatst der week een aanhouding van 38 liter op onbekenden plaats vond. Eeigisteren nacht gelukte het den ambtenaren Steegemans en De Bruin wederom een hoeveelheid gedis tilleerd, geborgen in blazen eu aangebracht uit Pruiseo, aan te houden op zekeren P. E. Op de prijsvraag voor ontwerpen tot versiering der bronzen deuren van den Keul- schan Dom zijn 31 antwoorden ingekomen. De uitgeloofde prijs van SOOO mark is niet toegekend. Aan de heeren Mengelberg te Utrecht en A. Schwenzer te WeeoeD is echter elk een premie .van 2000 mark ten deel gevallen. Onlangs werd een veiliug gehouden van eenige eigendommen, behuorende aan de JDuit- sche orde Balye van Utrecht. Naar het Han delsblad verneemt zou die veiliug in verband staan met het voortuinen, om eerlang lot de verdeeling dier goederen over te gaan. In de24e afl. vaaSpamers sKonversations- Lexikon der Gegeuwirt" komt o. a. het welge lijkende portret van Mevr. Bosboom-Toussaint voor, met de opsoirming van haar werken. Ook van tien heer Bosboom, haar echtgenoot, en van Johan Bohl, den Dan te-vertaler, wordt gewag gemaakt. Hollende paarden. Het Bulletin mensuel de la iSoeiéti prolectrice des anirnaux deelt mede, dat, toen op zekeren dag te Montreuil eeu paard voor een licht wagentje gespannen pijlsnel voort vloog, Leopold Horsiu op 50 meter van het paard verwijderd, dat op hem afkwam, zijn blauwen kiel uitdeed, dezen iu elkaar draaide, en op uog 20 meter van, het dier verwijderd, zoo snel hij kou er mee ging staan draaien in kringen. Op 2 meter afstand hield het paard halt, steigerde, maar bleef staan. Er kwam hulp opdagen, het paard werd gegiepen, en Horsiu wierp liet zijn kiel over den kop. i lk ben een boerenzoon, zei Horsiu aan de over zijn moed verbaasde omstanders; reeds meer dan 50 keer heb 'ik van hetzelfde middel gebiutk gemaakt, en slaagde altijd. Men behoeft slechts een kiel, eeu voorschoot, een vlag, om het even van welke kleur, als er maar een steel aau zit. Eu de paarden, die men, door deze voorwet pen zoo snel mogelijk in kringen rond te draaien, tot slaan brengt, springen zelfs niet eens op zij. Zij blijven bevvegeuloosstaan, omdat de draaiende voorwerpen hen schrik aanjagen, en zij daardoor tot bezinuing schijnen te komen, [Ldb. Ct Delft. Door de Commissie van beheer der stedelijke gasfabriek alhier is gisteren aan besteed de levering van 550UO heet. Engelsche gaskolen, ten dienste van genoemde fabriek; minste inschrijvers de heeren Visser V. d. Sande te Dordrecht, ft f0.59y2 per heet., uit de West Pelaw Main, Amsterdam, Een man alhier indertijd fabrikant en chef van een zaak waarin vele weiklieden hun brood jonden, is door misbruik van sterken drank tot het laagste peil van de maatschappelijke ladder gezonken. Na zijne zaak geheel te hebben verwaarloosd, werd hjj eindelijk voor diefstal veroordeeld. In de afgeloopen week werd hjj weder aan een der bureau's van politie aangehouden, omdat hjj in verregaanden staat van dronkenschap verkeerde. Men vond toen in zijn bezit nieuwe pantoffels, die later bleken door diefstal ver kregen te zijn. Een onderzoek der politie bracht aau het licht, dat hij valschheid ia geschriften had gepleegd om langs dien weg aan geld te komen De man is weder naar de gevangenis gebracht, waaruit hij zeer onlangs was ontslngeo. (IV. v, d. B) Utrecht. Zondag avond gingen alhier in de Domkerk, onder gehoor van ds. Bronsveld, terwijl de spreker rnidden in zijn rede was, al de lichten tegelijk uit, op drie gaspitten na, namelyk die op den predikstoel en bij de voor zangersplaats, welke het gas ontvangen uit den meter in de consistorie. De predikant verzocht de menigte bedaard te blijven,eu kainn te wachten tot de lichten weder waren ontstoken; dit had in eenige minuten plaats, omdat er intijds voor gezorgd .was, dateer een reserve-meter voor handen is, waarna de godsdienstoefening kon worden voortgezet. Uit liefde voor de kunst heeft een jeug dige dienstbode te Hamburg hare meesteres bestolen. Verschillende kleine bedragen had men reeds gemist, toen eindelijk de zaak aao het licht kwam. Zij beweerde, dat zij het geld had besteed om lessen in de tooneelspeelkunst te betalen, die haar door een voormalig too- nselist voor een matigen prijs wei den gegeven. Bij onderzoek bleek dit werkelijk het geval te zijn, en daar haar leermeester verzekerde, dat het meisje talent had, besloot hare meesteres geene vervolging tegen haar in te stellen, ja haar zelfs een kleine jaarlijksche toelage te geven, opdat voor haar het pad der kunst voortaan wat meer gelijkloopend met het pad der deugd zou kunnen zjin. Een paar jaar geleden miste een dame te Dusseldorp een diamanten ring en gouden broche van haar slaapkamer, tengevolge waar van het dienstmeisje, als verdacht van diefstal, weggezonden werd. Nu Dingsdag jl vond men eerst het spoor der dieven, In de nabijheid van het station aldaar werd nu dezer dagen een oude populierboom geveld, in welks top zich een eksternest bevond, waaruit de voormelde voorwerpen te voorschijn kwamen. Derhalve eeu herhaling van jde ekster en de dienstmaagd". In Maryland (Vereenigde Staten) is eene wet afgekondigd, waarbij het luide vloeken en het uiten van unkiesche bewoordingen op straat met geldboeten en gevangenis strafbaar gesteld is. Te New-Yoik bestaat sinds kort, volgens den correspondent van de Tndépetidance Beige, een beurs voor Vrouwen, in een particuliere woning, onder leiding eener vrouw. De toegang daaitoe is niet voor een ieder vrij; er wordt ecliter bij vei zekerd dat de opening dezer beurs in een werkelijke behoefte voorziet. Het telegraphisch-verkeer. Op het einde van 1877 had men in Europa 268,809 mijlen lijn en 769,768 mijlen diaad. Er waren 19,627 gouvernements-kantoren eu 12,708 spoorweg- en amlere kantoren. Het getal amb tenaren was 61,084 eu het getal werktuigen 41,708. Het getal betaalde berichten was 86 millioen, waarvan 20 rnillioeu internationaal waren. Het .getal andere telegrammen was 7 millioen. Voor Amerika wareu die .eylers in 1877 114,157 mijlen draad, 8756 kantoren en 23 millioen telegrammenvoor Azie 24,521 mijlen draad, 489 kantoren, ruina 2 miütoea telegrammen; voor Australië in 1875 23,582 myiea draad, 680 kantoren en 2 eu een half millioen telegrammen, en voor Afrika in 1S76 8148 mylen draad, 196 kantoren en ruim 1 millioen telegrammen. Thans zijn uaiet minder

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2