A0. 1880. Vrijdag 19 Maart. Versefiijnt Japtijls, nitpionflerfl Dinsdag. Kennisgeving. Kennisgeving. 4887. iet* I I- ti»- s';ï Jaargang QURAN AbONNKHkntsfrijs, per kwartaalƒ1.85, ft an co per post, door het geheele Rijk - 2.50, Afzonderlijke immmers- 0.10. UUKBAII: M A IS. ft T, K, 134. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant110, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Inrlgtlngen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. \i Bubgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien de ingekomen verzoeken van J. VAN GELDEREN aldaardd. 12 Maart jl. om vergunning tot oprigting eener bewaarplaats van Lompen en Beenderen in het pand aan den Langen Achter,weg, wijk C, no. 198, kadaster sectie B, no. 1098 en in dat wijk C> no. 299 en 300kadaster sectie Bno. 1019 en 1020; J. GRUDELBACU aldaar, dd. 16 Maait jl., om vergunning tot oprigting eener werkplaats voor Machlnerlün in het pand aan de Lange Haven, wyk C, no. 32; kadaster sectie C, no. 879; J. H. PERSOON aldaar, dd. 17 Maart jl. om vergunning tot uitbreiding -/ij oer Branderij in de St. Anna-Zusterstraat, wijk D, no. 197, kadaster sectie A, tin. 108, ter vervanging van lijH vroeger aan ïI.H. Gedeputeerde Staten ingediend verzoeken G. A. OTTO aldaar, dd. 18 Maart jl., om vergunning tot oprigting eener vetsmeltczïj ten dienste zijner olie- en loog bereiding in liet pand aan den Achteisingelwijk A, no. 69, kadaster sectie G, no. 2072, ter vervanging van zijn vroeger ingediend verzoek. Gelet op de aitt. 6 en 7 der Wet van den 2den Junij 1875 Staatsblad no. 95); Doen te weten Dat voormelde verzoeken niet de bijlagen op de Secretarie der Gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Bondcrdag den 1 April a, s. des middags ten 13 ureten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen liet toestaan van die verzoeken ia te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen vóór liet tjjdstip Merboven genoemd, op de Secretarie der ge meente van de schrifturen, die ter zake mog- ten zijn ingekomen, keunis kan worden'ge nomen. En is hiervan afkondiging geschiedwaar het behoort, den 18 Maart 1880, Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATE NESSE. De Secretaris A. W. MULDER. S 'Inrlgtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op Art. 8 der Wet van den 2en Junij •1875 Staatsblad no 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de volgende vergunningen zijn verleend: '1. Aan de firma GABULUS en VERDOES en hare regtverkrijgendeu tot oprigting eener Halkblusscherlj, in het pand aan de Lange Haven, wijk C, no. 66, kadaster sectie C. no. 587. j 2. J. J. LEVI, en zijne regtverkrijgenden tot oprigting eener bewaarplaats van been deren, lorren, enz. in het pand aan tie St. Anna Zusterstraat, wijk no. 1, kadaster sectie A, nó. 496. 'f 3. P. F. ALBERS Hz. en zijne regtverkrij genden tot oprigting eener en kagchcl- sinedcrjl, in het pand aan! de Frankelandsche Laan, wijk G, no. 242, kadaster sectie E, no. 1297. 4. J. P. MEIJER Jz. en zijne regtverkrijgen den tot oprigting eeuer louterij, aan het Groenweegjo, op de perceelen wijk D, no. 189, kadaster sectie A, no. 932 én 1163. Schiedam, den 18 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATEN ESSE. Be Secretaris A. W. MULDER. Schiedam, 18 Maart 1880. De tweede lezing van de bekende wet vau Jules Ferry op het hooger onderwijs heeft in den Fianschen Senaat denzelfden afloop gehad als de eerste; de wet is wel aaugenomen, maar met vernieuwde verwerping van artikel 7. Ziellier dus de twee takkeu van de Fiansche wetgevende macht in vollen tegenspraak. In de Kamer" van Afgevaardigden is reeds verleden Dinsdag de zaak ter sprake gebracht, en wel bij monde van den heer Devis, den voorzitter van een der groepen van republikeinen in de Kamer. De Minister Freyciuet heeft kort en boudig geantwoord. Het kabinet, zeide hij ia hoofdzaak, heeft duidelijk zijn besluit te kennen gegeven om de bestaande wetten toe te passeu. liet vraagt u slechts Óen zaak, en wel deze: »aan het kabinet volle vrijheid van handelen te laten, met het recht van de zijde der Kamer gestreng rekenschap te vragen van de wijze, waarop van die vrijheid gebruik is gemaakt. Vau clericale zijde werd daartegen door de heeren de la Bassetière en Keiler gepi otcsteerd, tersvyl de heer Madier "de Moutjau van de repu blikeinen wilde, dat de Regeering tegen het clericalisme uiterst gestrenge maatregeleu zou nemen. Het slot van de debatten is geweest, dat de Kamer een motie van vertrouwen in de Regeering heeft aangenomen, met 338 tegen 117 stemmen. De wet van Ferry, verminderd met artikel 7, is daarop zonder beraadslaging door de Kamers aangenomen, zooals zij door den Senaat is teruggezonden. Wat zal nu hel Frausche Gouvernement doen, en hoe zal het aan het vertrouwen beantwoorden, dat de Kamer met oveigroote meerderheid ge toond heeft aan de bewindslieden te willen schenken. De Ministers hebben zich daarover niet ver klaard, zooals door sommige leden der uiterste linkerzijde wel was gewenscht; en de Kamer heeft met dit stilzwijgen genoegen genomen, om de vrijheid der Ministers niet te belemmeren en hun verantwoordelijkheid niette verminderen. Omtrent de besluiten vder Ministers kunnen dus slechts gissingen worden gewaagd. De meest aannemelijke daaronder is wel, dat het Kabinet zal beginnen met de uitzetting der vreemde Jezuïeten uit Frankrijk; en dat liet de in richtingen der Fransche Jezuïeten zal sluiten, die zich dan op den raad van onderwijs zullen kunnen beroepen, en afzonderlijke leercursussen, openen, een recht, hun door den Minister van onderwijs toegekend en bovendien door de wet gewaarborgd. De laatste berichten dragen de duidelijkste blijkendat de gemoederen al weer wat be ginnen te. bedaren. De.duidelijke verklaringen van den voorzitter van den Ministerraad hebben vele afgevaardigden gerustgesteld, die vreesden dat het Gouvernement zich ten aanzien der clericale party niet krachtig genoeg zou betoonen. Schijnt de daadwerkelijke woisteling met de clericale partij in Frankrijk alzoo voor de deur te staan, een aanmerkelijke wijziging iu dit opzicht is thans in Pruisen waar te nemen. De brief van Paus Leo XIII aan deu aartsbis schop van Keulen is daarvan een merkwaardig bewjjs. De inhoud van dezen brief is openbaar gemaakt. Eeu zinsnede daarvan heeft te Ber lijn zeer de aandacht getrokken en schjjnt daar als een belangrijke schrede op deu weg der ver zoening te worden beschouwd. De Paus ver klaart daarin werkelyk, dat hij, om de herstelling van den vrede te bevorderen er wel in zou willen toestemmen, dat de namen der priesters, door de bisschoppen tot de vervulling vau kerkelijke bediening benoemd, voor hun ker kelijke bevestiging aan het Gouvernement wer den medegedeeld. Dit is voorzeker een belang rijke concessie, dewijl het "Vaticaan tot hiertoe had geweigerddit toe te slaan. Het blijft echter nog de vraag of Prins Bismarck hier mede genoegen zal nemen en of door hem nog geen andere waarborgen zullen worden ver langd. Het orgaan der Duitsche ultramontanen, de Qermaniahaast zich wel een weinigje te veel, met in het bovengenoemde feit heenwijzing naar den aanstaanden kerkdijken vrede te zien. Met vreugde deelt liet blad aan zijn lezers inede, dat men aan het Ministerie van Eere- dieust reeds bezig iseen ontwerp tot herzie ning der Meiwetten, de oorzaken van den stryd iu gereedheid te brengen. Deze mededeeling behoeft echter nog bevestiging en de Qermania weet dit zelf welwant zij voegt er bydat indien het Gouvernement voor het eiude der zitting niet een wetsontwerp in boveDgenoem- den geest Heeft ingediend, deze verdaging door

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1