BiilHlaatole BencMen. Bimealamlscae BericiteiL_ 11 a b I a d. de> Katholieke bevolking zou -worden aange merkt als van weinig vredelievende gezindheid te getuigen. Engeland is thans het tooneel van kiesver- gaderingen en staatkundige meetings. Forster, liberaal lid van het Lagerhuisbe sprak den toestand jongstleden Maandag voor zijn kiezers te Bradford. Hij ontkende ten sterkste de juistheid der beweringen van Lord Beaconsfield en voegde er bijdat Engeland» invloed wel op andere wijze gehandhaafd kon worden dan door een politiek van verrassingen en theatrale wendingen. Mochten de liberalen ■weder aan het bewind komen, dan zullen zij in dezen geest handelen. Hun programma is niet zinledig, gelijk Lord Beaconsfield beweert. Integendeel, in dit programma zijn belangrijke zaken vermeld, als: herziening der agrarische of akkerwettenherziening der kieswetten eenparige uitbreiding vau het kiesrecht ten platten lande, een nieuwe verdeeling der kies districten en wetten tot ontheffing van het parlement van een gedeelte zijner werkzaam heden. De heer Stansfeld was voor zijn kiezers te Halifax eenige graden heftiger, en verklaarde het ontbindings-manifest van lord Beaconsfield voor een schotschrift zonder eenigen grond, en dat alle grenzen vau betamelijkheid en zede lijkheid te buiten gaat. De Engelsche constitutie, het Engelsche Huis der Gemeentenen de Engelsche conservatieven zelf zijn onteerd door het persoonlijk Gouvernement, niet van den souverein, maai' van een gunsteling van den souverein. De heer'Stansfeld had het, dunkt ons, wel •wat gematigder kunnen doen. Belgie viert feest over de blijde gebeurtenis van 's Konings dochter, en twist ondertusschen over politiek en religie. De studenten te Leuven, wier clericalu gevoelens bekend zijn, hebben bij gelegenheid van een optocht op den Zondag van halfvasten schandelijk de orde verstoord. De optocht was door liberalen georganiseerd en de zonen van Minerva hadden het er op toe gelegd den optocht in wanorde te brengen, en hunne pogingen daartoe waren van zoo onrust barenden aard, dat de burgemeester tot twee maal toe genoodzaakt was, met behulp van politie en gendarmen, tusschenbeiden te treden om tenminste de vrije passage aan den optocht te verzekeren. Maandag hebben deze tooneelen zich herhaald en verscheidene heeren studenten zullen zich voor den. rechter te verantwoorden hebben. Woensdag hebben vier studenten nog maals aan hun vaderlandscho gevoelens lucht gegeven door een viertal schoten te lossen op den heer Pirsoul, kapitein by de garde-civique (schuttery), die een agent van politie uit hun handen wilde bevrijden. Aldus wordt de strijd der beginselen bij onze naburen gestreden. Van Leuven naar. Honolulu is een groote stap.,Waar de stad ligt? In Austialie, op een eiland, behoorende tot de groep der Sandwichs eilanden. In dat Honolulu resideert een Koning, een Christenvorst, behoorende tot het tas der Polynesiërs, dat zooveel lager heet te staan en werkelijk ook staat dan de Europuesche volken. Van dezen Koning nu deelt de Nieuwe Roiter- damche Courant een brief mede aan een Ameri- kaansch blad'gericht. Men leze, hoe de'ze afstam meling van kannibalen zich over den toestand van zyn land uitlaat In de Nation lezen wij een brief, in bijna onberispelijk Engelsch, van den souverein der Sandwicheilanden, koning Kalakaua. Een vroeger 'artikel van dit blad, waarin de ondergang der Polynesiërs werd vooispeld, vooral op grond van de onderdrukking der bevolking door de hoofden, gaf den vorst aaiileiding tot zijn schrij ven. Wat Hawaï anDgaat, zegt hij, is van die beweerde onderdrukking niets waar. In vroeger tijden, toen de stamhoofden nog over zijn volkje heerschten, hadden zij geen recht zwaarder heerendiensteo te vorderen dan 4 dagen per maand, en misbruiken van hunne zijde kwamen niet voor. Daarentegen waren het de priesters, die het volk hard lieten werken: van de over schietende 26 dagen der maand waren 14 dagen, zoo het heette, voor den dienst der goden be stemd. In alle landen, waar de godsdienst grooten vat heeft op het volk, komt onderdruk king, meeut de Koning, van de zijde der priesters. De hoofden waren op Hawaï vrieudelijk voor het volk; had iemand zich te beklagen over een opperhoofd, bij een ander opperhoofd kon hij bescherming vinden; vluchtte hij tot een priester, het was zijn dood. De zendelingen, gaat de Koning voort, hebben hierin verbetering gebracht. Toch heb ik hun iets ten laste te leggen. Zij gaven onderwijs aan hun leerlingen, maar leerden hun niets van scheikunde en geneeskunde. Waarom niet? Helaas, hun semination gaven geneesmeesters voor de ziel, maar niet voor hel lichaam. Bij elke keik hadden zij een ziekenhuis tevens moeten oprichten. Maar hun uenig doel was zielen te redden van liet verderf; het lichaam heten zij aan verrotting over! Zij lieten dingeu ongedaan, die gedaan hadden moeten worden. De ware oorzaak van het atnenieu vau ons ras, zoodra het in aanraking kwain met en zich assimileerde aan den vreemdeling, was verwaar- loozing. Toch wanhoop ik niet. Door samen smelting der rassen, door uitbreiding der beschaving zal Hawai een schitterende toekomst tegengaan. Verder spreekt de Koning over de immi- greerende Chiueezen. Hij vreest dat vmedzame en ijverige volkje niet. Hij meent, dat zij ouder zijn vrijzinnige instellingen als dankbare bur- geis zich met de inboorlingen zulien veieen- zelvigeu. Doof hun schranderheid, werkzaam heid en goedkoopen arbeid zal zijn laad in den strijd om het bestaan 'met andere kunnen wed ijveren. sHetzij wij blijven bestaan of in ver getelheid verzinken, ons lot is als dat van al wat leefde en stierf. Elk ras heelt zijn bestem ming, en elke menschensoort heelt haar weg te gaan, hetzij totdat zij samensmelt met andere, hetzij totdat zij uitsteilt", zoo eindigt de Koning van dit kleinste aller Kouiuknjkeu zijn belang wekkend schrijven. BELUIK. Hot debat in de Kamer over de eoquête- wet is eergisteren boven verwachting kalm geweest. De discussie trouwens liep hoofdza kelijk over de openbaarheid der werkzaamheden van de enquête-commissie; der kwestie der huiszoeking en der confiscatie van papieren kwam gisteien aan de orde. De heer Neujean heeft, om te voorkomen dat het vooruitzicht op de onderwijs-enquète invloed zou oefenen op het vaststellen der thans behandelde organieke enquête-wet, de verklaring afgelegd, dat hij met het oog op de onderwijs-enquête zal vooi stellen, dat de commissie niet de bevoegdheid zal hebben huiszoeking te bevelen, daar zij voor het be oogde doel met het bezoeken der scholen vol staan kan, en dat zij bovendien slechts kennis zal kunnen nemen van alle papieren en be scheiden, behoorende aan openbare instellingen, als de armbesturen enz. fKANKKIJ K. De Bépullique Frangaise houdt zich verzekerd, dat het vertrouwen, hetwelk Dinsdag de Kamer vau Afgevaardigden jegens het kabinet heeft aan den dag gelegd, vruchtun diagen zal. Het Journal des Délats gelooft, dat het gouver nement' zal genoodzaakt zijn, verder te gaan dan het bedoeld'had.'Dë Siècle zegt, dat het votum van Dinsdag met genoegen door het land en de radicale dagbladen zal ontvangen worden, maar dat zij twijfelen aan de energie van het kabinet. De dagbladen der rechterzijde zyn van meening, dat de Kamer van Afgevaardigden zal ontbonden worden, alvorens er eenige maatregel van gestrengen aard zal kunnen genomen worden, OOSTEN» U.K. Het Lagerhuis van den Oostenrijkschen Rijksraad heeft gisterenmet 149 tegen 439 stemmenhet door d8 Regeering verlangde krediet van 20 millioen goudrente toegestaan. De Minister van Financiën verzocht aan het huis het votum van vertrouwen in het Minis terie uit te stellen, totdat hij nieuwe financieels voorstellen zal indienen. Tegen het tegenwoor dige budget merkte hij opdat nog nieuwe, belastingontwerpeu en krediet-operatiën nood- -zakelijk zijn, aangezien voor de betaling der April- en Mei-coupons een bedrag van 30 millioen florijnen noodig is. Tot het sluiten daarvan bestaat thans uitzicht op gunstiger voorwaarden. Het Huis van afgevaardigden heeft met 149 stemmen tegen 139 het door de Regeering aangevraagde crediet van 20 millioen in goud rente toegestaan. De Minister van Financiën trachtte een votum van wantrouwen af te wen den en verzocht het Huis met zijn oordeel te wachten, totdat hij met zijne voorstellen zou komen. Hij diende thans noch de begrooting in, noch belastingvoorstellen Crediet-operatien, zeide hij, waren noodzakelijk, om in het betalen der April- en Mei-coupons ten bedrage van 30 millioen te voorzien. Hij stelde gunstige voor waarden voor die crediet-operaliën in t tzicht, De Regeering zal weldra tot de Mogendheden officieel een uitnoodiging richten, om in een conferentie bijeen te komen, ten einde te be raadslagen over de rechten der bescherming van hare in Marokko gevestigde onderdanen. De vereenigde Staten en Brazilië zullen insge lijks uitgenoodigd worden aaa de conferentie deel te nemen. De voorziening in cassatie van deu Spaan- schen Koningsmoordenaar Otero is verworpen, De gevangene der Grieksche bandieten, kolonel SyDge, is nog niet dood, hoewel de bepaalde tyd reeds verstreken is. De hoofdman der bende, Niko, beeft een nieuw uitstel gege ven, op voorwaarde dat hy en zijn troep vry van alle vervolging zullen zijn, zoodra de kolonel tegen het bepaalde losgeld in vrijheid is gesteld. EGYPTE. De onlusten in de districten Diarbekir en Mardin duren voort. Het Mahomedaansche gepeupel heeft huizen geplunderd. Er zyn vier personen gedood. De Servische zaakgelastigde heeft aan de Porte bericht gegeven van een inval van Alba- neezen in Servië. De Porte heeft maatregelen genomen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Zitting van 17 Maart, De interpellatie van den heer des Amorie van der Hoeven, of een onderzoek is ingesteld naar het bericht omtrent het zonder verhoor ophangen van krijgsgevangenen, gaf aanleiding tot een uitvoerig debat. De interpellant consta teerde verplicht te zyn tot spreken wegens de ontydige publicatievan een brief van den generaal' Van der Heyden, dien hij zelf had uitgéiokt, daar hij, alvorens het initiatief te nemen, tot een wetsontwerp otn aan den generaal van staatswege een, belooning toe,te kennen, zekerheid verlangde omtrent de feiten in den brief der Arnh, Ct. vermqld., Narden brief van SPANJE.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2