1S E Z O II11 Per Telegraaf. 'den generaal Van der Heijden twijfelde hij niet aan diens volkomen onschuld, maar hy wenschte dat uitgemaakt worde welk misdrijf is gepleegd; een gruwel, Nederland onwaardig, of een laster zonder weerga. Daarom verlangde hij onderzoek. De heeren de 'Casembroot, Insinger en Butgers van Rozenburg bestreden den aandraDg tot onderzoek. Het bericht der Arnh. Ot. droeg alle kenmerken van onwaarheid en n»'de ver klaringen van generaal Van der Hejjden ware een onderzoek voor hem en het leger beleedigend. De Minister van Koloniën zag ook geen grond tot onderzoek, daar uit de militaire journalen, uitvoerig bijgehouden, blijkt dat op 26 Februari -niets is voorgevallen, terwijl de blief in de Arnh. öt. kenmerken draagt van onwaarheid. De heeren Keuchenius en Van Delden stemden dit niet toe. Met den interpeliant bleven zij op een onderzoek aandringen, om de militaire eer van smet te vrijwaren. De heer Fransen van de Putte meende, dat de Regeering gelegen heid genoeg had gehad het bericht der Arnh. Ct. pertinenter te logenstraffen. De motie van den heer des Amorie van der Hoeven, om door de Ttegeering een onderzoek te laten bevelen, werd na debat ten slotte ver worpen rnet 65 tegen 9 stemmen. Daarna is het debat over het voorstel be treffende de benoeming van burgemeesters van den heer Van Kerkwijk hervat. De heer da Savornin Lohman verdedigde het uit een oogpunt, van vrijheid tegenover den staatsdwang. De heer Roëll bestreed het als onnoodig, onnuttig en stelselloos. De heer Haffmans juichte het, toe omdat het de burgemeesters onafhankelijk maakte van de commissarissen des Konings. De heer Van Houten vond liet wenschelijk en niet gevaarlijk en "zou vóór stemmen, mits de zesjarige herbenoeming behouden bleef, waartoe hij een voorstel zal doen. De heer Sickesz bestreed het voorstel met het oog op de practNche gevolgen. De heer Keuchenius vond het "beginsel zeer •wenschelijk. De heer Van Kerk wijk verdedigde zijn stelsel uitvoerig. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 18 Blaart 1880 Het is ons een waar genoegen onze stad- genooten te kunnen wijzen op een belangrijk concert, dat opv Dinsdag 6 April alhier zal worden gegeven. De heeren Egener c.s. zullen dan voor de tweede maal optreden, en w;el ditmaal met medewerking van Mevrouw Martha Van Ophemert-Schweneke en den heer Wouter Hutschenruyter W.Jz. Mevrouw Van Ophernert is voor ons geen vreemdelinge, wij hebben haar als opera-zangeres leeren waardeeren; de kennismaking met haar als concertzangeres zal zeker velen hoogst aangenaam zijn. In het derde geslacht reeds is de naam van Hutschenruyter in onze stad steeds een welkome klank. De kleinzoon van den mao, die meer t ,i dan een halve eeuw onder ons arbeidde, zal op 6 April een zijner compositiën ten gehoore doen brengen, waarnaar we verlangend uitzien, 't Is een quintet voor piano, twee violen, alt en violoncel, (onuitgegeven) waarvan de jeugdige componist zelf de pianopartij heeft op zich genomen. Voor deelneming aan een uitvoering als die ons te wachten, zal alle verdere aanpryzing wel overbodig zijn. Gisteren avond werd onder de leiding van den, heer A. B. Meilink, door. eenige kweekelingen der kweekschool eene .uitvoering gegeven, waarby aan hun ouders en vrienden toegang was verleend. De jongelieden gaven daarbij uitstekende bewijzen van geoefendheid en1 krachtsontwikkeling, zoodat het, en. dat was hier de, groote zagk een ieder duidelijk bleek, hoe aan deze inrichting, naast de oefe ningen van den geest aan die van het lichaam een noodige plaats wordt ingeruimd. De oefe ningen werden- door pianomuziek begeleid en 1 -J.' I,"-" door zangen voordracht afgewisseld en besloten. De heer Steijnis, secretaris der plaatselijke schoolcommissie vereerde de uitvoering met zijne tegenwoordigheidook de directeur en eenige leeraren der kweekschool woonden die bij. Door den directeur, den heer J. C. Sander, werd aan het einde van de bijeenkomst een kort woord tot de ouders der kweekelingent gericht en aan den heer Meilink dank betuigd voor zijn degelijk onderwijs. We zijn er zeker van, dat de aanwezigen een recht genoegelijken avond hebben doorgebracht. Voor de Evangelisch Hervormde Vereeniging trad gisterenavond als spreker op de heer M. Hoog, vau Voorschoten. Gaf de talrijke opkomst van de leden der vereeniging reeds het bewijs, hoezeer zij het op prijs stellen dien spreker te hooren, die hun jaren lang tut vriend was ge weest, die belangstelling werd nog verhoogd door het gewichtige onderwerp, dat door den spreker werd behandeld en dat in waarheid een woord was voor den tyd dien wij beleven. De zeven kruiswoorden van Jezus werden door den spreker achtereenvolgens in hunne uitnemende waarde geschetst en toegelicht, met het oog op den tyd waarin zij werden uitgesproken en bovenal met het oog op Ilem, die in zulke aan doenlijke uren deze woorden uiten kon. Zeker strekte het betoog van den spieker om den eerbied en de liefde voor Je2us te doen klimmen. Met de grootste belangstelling werd de spreker door zijne talrijke hoorders van iiet begin tot het einde gevolgd. Er is sprake van den zomerdienst op de spoorwegen dit jaar niet op 15 Mei, maar eenige dagen vroeger in werking te doen treden, en wel rnet het oog op het .Piokstei feest. i (Zw. Cl De toeneming van den smokkelhandel aan de Nederlandsche grenzen heeft den Prui- sischen Minister van Financiën gedrongen het aantal douanen en grenswachters te venneer- deren. Voor den 20en dezer verwacht de Minis ter opgaven van de chefs van, het douanewezen waar nieuwe posten zullen gesteld worden en metl April treden de,nieuwe beambteu in dienst, Men schrijft aan de Leidsche Courant: De winter is voorbij en vergeten. Ofschoon de weersgesteldheid van Maart nog zeer afwisselend is, en de van ouds bekende Maartsche buien vroeg of laat niet zullen uitblyven, kan de arbeid op het veld en den akker met goed gevolg worden nagekomen. Menige akker ver toont reeds een glimp van de lente door het daarop gepote moeskruid. Ook de aardappel wordt gelegd,' waarby geen vrees bestaat, dat de grond door het water te veel zal doorweekt zyn. Zeer gunstig doen zich de weilanden voor, die misschien over eene maand minder groen zijn dan thans. Het sneeuwklokje of vasten- avondzotje heeft nu ziine bloemkelk wijd open gezet. Soms vertoont bet zich reeds half Februari. Ook ander voorjaarsgebloemte komt als lente bode te voorschijn. Overal bloeien de iepe- boomen. Niet te vergeefs is-zoo menigmaal voor planten en, bloemen iu de kasseii naar zon verlangd; de bloemen beginnen nu hoe langer hoe meer aan te komen. Nu de winter geweken is, kan het best een overzicht genomen worden van 'hetgeen- door de strenge vorst verloren ging. Geheele béddenmet ïozen op stam en op struik, een-menigte kegeid ragende of. groenblijvende; boomen: en, heesters. Zelfs het in ,het-midden van den winter zoo lachend- groen klimop is, op onderscheiden plaatsen, zoo dor geworden als het eikenloof tegen den tyd van de, ontwikkeling; der jonge blartknoppen. Dé dood heeft 'menig schoon'"gewas dezen winter aangegrepen.. fV Overeenkomstig de Belgische wetgeving, die het, burgerlijk',huwelijk-,verplichtend;.stelt, is, bepaald dat* het; huwelijk. van .den;Oosten- - r - V V' J*.'A - V .5 rt rijkschen Kroonprins met Prinses Stefame te Brussel burgerlijk' voltrokken zal worden, terwijl de kerkelijke inzegening te Weeneu zal plaats hebben. Naar wij vernemen, heeft- de Regeering op een nader schrijven van de directie der Amsterdamsche Kanaal -Maatschappijgeant woord, dat zij geen termen vond om in haar vroeger gedaan voorstel eenige wyziging te brengen. Omtrent een geval van vergiftiging, dat zich Dinsdagavond in de gemeente Winschoten heeft voorgedaan, meldt het N. v. d. D. Dr. Garl Meijer, een jonge arts van 30 jaren, is in de uitoefening van zijn betrekking bezwe ken. Eeu zijner -patiënten klaagde over de medicijnen, hem door een apotheker geleverd, waarop de dokter, om hem gerust te stellen, zelf eenige droppels innam. Al spoedig pchter werd hij ongesteld het bleek dat rnet de medi cijnen een noodlottige vergissing had plaats gehad, en weldra, ondauks alle aangewende middelen, was de geneesheer overleden. Bij gerechtelijke lijkschouwing is het feit van ver giftiging aangetoondi Ook de patiënt is aan de gevolgen overleden. Vlaai-dingen. Van de beugvisschei-ij kwamen gisteren binnen de sloep Actief, Jb. Versteeg, met 38 tonnen zoutevisch, beaevens 120 levende kabeljauwen, die verkocht zijn a f -1.50 per kop, -15 levende leng a f '1.55, 2 botten a f5, 400 stuks schelvisch a f 1.90 per snees; en van de kolvisscherij Wisselvalligheid, schipper Den Draak, met 5 tonnen zoutevisch, en Qorinchem II, schipper A. Roozenboom, met 2 tonnen zoute visch. Deze laatste had aan boord den gezagvoerder en verdere ekwipage (stuurman en 6 matrozen) van de brik Leopoldinethuis behoorende te Stettin, welk schip op de hoogte van 57° 20' in zinkenden staat was aangetroffen; zoodra de ekwipage gered was, is de brik gezonken. Monster. Met ingaug van 20 dezer zal het Rijkstelegraafkantoor alhier op werkdagen open zijn van 7 tot 12 uren voor-en van 3Va tot 6i/2 ure namiddags. 'De diensttijd op Zon- en feest dagen 'blijft onveranderd. Den Haag 18 Maart. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten Generaal van heden is na nog uitvoerig debat art. 1 van het wetsvoorstel-Kerkwijk, (Ie strekking hebbende de burgemeesters op aanbeveling van den Raad te doen benoemen, verworpen met 44 tegen .27 stemmen. De Minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde vooraf, dat hij niet alleen officieele maar ook officieuse en particuliere inlichtingen inwint alvorens te benoemen. Nog,werd aangenomen een ontwerp tot ver hooging van hoofdstuk Marine voor het aanschaf fen van twee lichtschepen bij Terschelling en vpor de monden van de Maas. Morgen is het middelen vervoer aan de orde. 'Mijnheer de Redacteur! In uwe Courant van 17 dezer komt een inge zonden stukje voor, geteekend door zekeren W. II. Schoffel'. Den inhoud daarvan to bestrijden is niet het dool van dit schrijven. Wat, van het geen er in voorkomt, zou ik ook bestrijden, en waarom zou ik dit doen? Welk nut zou het b.v, hebben als ik er op, wees dat de handeling van den héér Holsbper misschien geheel was inliet belang van de. patiëntendie toch vermoedelijk niot met ledige, glazen toast i op toast instelden. Neenden1- inlioud van het stukje bestrijden' zal en kan ik niet. Alsmen dien inlioud toch wèl beschouwt', moet ons 'medelijden voor de f dook kwalen lijdende monschlieid wijken én moeten wij er ons over, yerheugen dat ook doze rogt vrolijk kan. zijn., Maar bovendien, al vond ik iets. in.het stukje dat, ik,zou kunnen tegenspreken, dan nog zou ik mij van tegenspraak onthoudenomdat -ik een vijand bpn van, personaliteiten, vooral tegenover lieden die mij onbekend zijn. NeenMijnheer, de .Redacteur, er, ligt,mij iets, anders,.op, het,"Kaft en

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3