A0. 1880. Zaterdag 20 Maart. TerscMjat iaplijb, iitpaideri Dinslai. Mteilaajsüe Berichten. •4S 4888. Tie ABONNKHKNTM'KiJb, (ter kwaitaalf 1.85. Franco per,post, door het geheele Kijk. - 2.50. Afzonderlijke nummers- 0.10. a a r g a n g. BVHUAl!: BI A l* KT, K, 1 Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantl.iO. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Aan het Commissariaat van Politie te Schie dam zijn als op straat gevonden aangebracht een trekzaag eQ een portemonnale met f O.Ol. F RiBÏBH'K. Men verzekert, dat de Jezuïeten, ingeval 2y uit Frankrijk verdreven werden; naar Spanje zouden vertrekken. Verleden jaar, in Juli, wai alles reeds daaromtrent met den heer Canovas del Castillo geregeld. Dagbladen uit Tunis melden tevens dat de Jezuïeten gronden gekocht hebben in den oasis van Gaudanier, in de staten van Barbarije, op 400 mijlen afstand van Tripoli, ten einde er een collegie en een zendingspost te stichten. De hoogleeraar Nordenskjöld en de andere koene zeevaarders van de Vega worden ook te Parijs verwacht. De gemeenteraad heeft besloten hun eene feestelijke ontvangst te bereiden. Zij zullen door eene commissie van den gemeente raad afgehaald worden van het hótel, waar zij hunnen intrek zullen hebben genomen en van daar naar het Raadhuis worden gebracht, waar de voorzitter hun welkom zal heeten. Vervol gens zal de prefect der Seine het woord voeren. De Zweedsche gezant en het personeel der legatie zullen uitgenoodigd worJen aan de plechtigheid deel te nemen. Door den gemeenteraad te Parijs zjjn 300,000 fr. toegestaan om een proef te nemen om voedsel te verschaffen aan de leerlingen der gemeentescholen, die daaraan behoefte hebben. Bij verschillende scholen zijn nu gaarkeukens opgericht. Om alle scholen van dergelijke in richtingen te vooizien, zou een uitgaaf van 700,000 fr. gevorderd worden. Ook in S'lezie heeft inen aan een 150 scholen, die een zeer verspreid wonende schoolbevolking hebben, schoolkeukens verbonden, ten einde daardoor het schoolverzuim zooveel mogelijk tegen te gaan. De kosten van inrichting hebben f 120, die van onderhoud van f 60 tot f 90 's jaars bedragen. DUITSCHLAND. De commissie uit den Rijksdag voor de socialistenwet heeft rnet '10 tegen 4 stemmen de geldigheid dier wet verlengd tot 30 September 1884 in plaats van 1886, zooals de Regeering in haar ontwerp voorstelde. Bij de paragiaaf over den zoogenaamden burgerlijken staat van beleg heeft zij eene resolutie aangenomen inhoudende dat verbanning van afgevaardigden van den Rijksdag of van den Landdag gedurende den geheelen loop eener zitting niet geldig behoort te zijn, "Volgens een schrijven aan de JTóïnitche Zeitung, hebben véle onzelfstandige menschen, die tot dusver party kozen voor de jezuïeten, omdat zy den invloed van dezen vreesden, of omuat zy gunsten van jien verwachtten, aa het votum der Kamer op eergisteren, dat hen vryer doet ademhalen, zich van de sociëteit afgewend. Ook is een deel der bisschoppen en pastoors alles behalve ootevrede over hetgeen den jezuïeten, die de hoogere.en lagere geestelijkheid onder zwajen druk helft gehouden, thans te wachten staat. l. E SU AND. Aan de Temps wordt uit Londen bericht, dat Koningin Victoria in bet voorjaar met Keizer Wilhelm een sar mkomst zou hebben en dat zij dan met Prinses Beatrice naar Italië zou gaan dit laaste zou >in verband staan met het huwelijk der Prinses1 met een Italiaauschen Trins. Een Reuters-telegram uit Rome meldt, dat, volgens verzekeringen in eenige Italiuansche bladen, zekere Engelsche Katholieke bisschoppen deu Paus zouden vei zocht hebben om bijzondere volmacht, ten einde voor.F.ngelsche ritualis ten die Katholiek wenschen te worden, den overgang minder omslachtig te doen zijn. De Paus zou dit vei zoek hebben ingewilligd, Het onderzoek naar de oorzaken van het ongeval aan de Taybiug brengt feiten aan het licht, die bijna zouden doen viagen of het er misschieu om te, doen was geweest, een trein in de diepte te laten verdwijnen. liet ijzer was slecht en zeer ongelijk gegoten, de biug was slecht iu elkaar gevoegd, de zuilen, dié met cement gevuld moesten worden, dat later steen hard wordt, vond men ledig of gevuld meteen poeder, dat nauwelijks de kleur had van cement. Verder was het vei boden met meer dan halve snelheid over de brug te rijden, docli geen enkele machinist had zich ooit aan de bepaling gestoord. B E L <J I K. De Indépendance Beige ontvangt van gisteren bericht uit Weenen, dat te Smyrna een oproer uitgebroken is. De gouverneur heeft militaire hulp te Konstantinopel aangeviaagd. De Euro- peesche consuls hebben aau de verschillende ambassadeurs verzocht oorlogsschepen huuner nationaliteit te zenden. Twee Fransche kanon- neei booten zijn van Konstantinopel naar Smyrna vertrokken. De Gemeenteraad van Brussel heeft beslo ten, dat de stad aan Prinses Stéphauie een kanten sluier ter waarde van 25000 frs. zal aanbieden als huwelijksgeschenk. Men zegt, dat het burgerlijk huwelijk te Brussel, het kerkelijk huwelijk te Weenen zal worden voltrokken. ITALIË. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de Minister Cairoli, in antwoord op een ïede van den heer Gavalotti, verklaard, dat het de plicht der Regeering is, onmiddellijk de vrees te doen verdwijnen, dat Oostenrijk oorlogzuchtige oog merken zou hebbengelijk door deu hoer Cavalotti te kennen was gegeven. Hij (Minister) protesteerde hiertegen. De betiekkingcn tusschcn Italië en Oostenryk z'yn vriendschappelijk. Dit is onbetwistbaar. Het Ministerie volgt geen politiek van vrees, maar van loijalen eerbied voor de tractaten. ZWITSERLAND. De kosten van den St. Gothard-tunael bedroegen op 1 Jan. jl. fr. 45,027,635; op 4 Maart, den dag der doorboring, waren ze tot fr. 45,600,000 geklommen en op 'toogenblik der geheele voltooiing zal het reuzenwerk zeker 50 millioen francs vereischt hebbende kosten der doorboring van den kant Airoio z'yn geringer geweest dan die van Göschenenvoor de Zuidelyke sectie werd tot hiertoe fr. 21.800,000. voor de Noordelijke fr. 23,200.000 uitgegeven de doorboring van Göschenen is dan ook de grootste helft van den tunnel. Gemiddeld kost elke meter tunnel fr. 3300, alzoo elke voet meer dan 1000 francs en iedere centimeter lengte van den tunnel komt op 33 francs te staan. T R X IJ E. De Duitsche zaakgelastigde Radolinski heeft bij de Porte aangedrongen op krachtige maat regelen tot verzekering der veiligheid te Salonika, De depreciatie van het gemunt geld heeft aanleiding gegeven tot ernstige ongeregeldheden te Aleppo, m het district van Salonika en op andere plaatsen. Er wordt door de fanatieke partij sterk ge werkt om de terechtstelling van den moorde naar van kolonel Komarafl te beletten. SPANJE. De Ministerraad, ouder voorzitterschap des Konings vergaderd, heeft gisteren Elduayen benoemd tot Minister van Buitenlandsche Zaken, Bastilios tot Minister van Koloniën, en Corgayon tot Minister van financiën. Spanje heeft de litteraire conventies met Nederland en België voor 6 maanden verlengd. AMERIKA. Men verzekert, dat de president Ilayes den gezant der Vereenigde Staten in China verzocht heeft, zijn ontslag aan te vragen. In telegrammen uit Amerika wordt weder van verschillende strikes eu lock-outs gewag gemaakt. Te New-York hebben reeds sedert eenige weken 700 werklieden eener pianofabriek het werk gestaakt, en toen zy op aanmaning den 15den weigerden het werk te hervatten, hebben andere pianofabrikanten ook hun werk lieden ontslagen, zoodat er 4000 ledig loopen. In Pennsylvania loopen vele duizenden mijnwer kers ledig, terwijl daar thans ook een werk staking van ijzei werkers is begonnen, die, naar gevreesd wordt, zich over 57 fabrieken met 7000 arbeiders zal uitstrekken. Generaal Grant, die Cuba en Mexico heeft bezocht, zr.l omstreeks 28 Maart in de Urn* terugkeeren. Hy zal te Galvestou landen e«t van daar een tocht noordwaarts door Colorado doen. Kearney heeft te San Francisco terecht- €5 II COD HUI 2 4. I

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1