S teflelij I Nieuws. Gemengde Berichten. ■Vf V*® der Windt Sr., te Vlaardicgen, is de kiel gelegd voor een te bouweu sloepschip, bestemd voor de kabeljauwvisscherij, voor rekening van den heer J. G. Speelman alhier. De sloep Castor, stuurman A. Koster, die Donderdag weder naar zee vertrekt, heeft gisteren met de visschers gerekend, voor de tweede maal van dezen winter; het aandeel in de winst bedroeg thans f344, de vorige maal f180. 1» Ylaardingen kwam van de beugvisscherij binnen de alhier thuis behooreude sloep D09- gerslanlc, stuurman 3. Van Vliet, met 450 levende, 400 doode kabeljauwen, 40 levende leng, 24 levende ijibotten 1500 schelvisschen en 7 ben rog en vleet. De prijzen waren voor levpnde kabeljauw f4.40, doode f0.65, leng f4.65, bot f7.per kop, schelvisch fl.50 per snees, rog en vleet f12 per ben. Van de kabeljauwvisscherij kwam te Grimsby binnen de alhier- thuis behooremle |s!oep De Dendracht stuurman A. Van der Steen. Bruto besomming f 1225. Delft. Jl. Zaterdag had alhier de dies viering van het Delftsche Studenten korps plaats. Om ongeveer één uur begon de gebruikelijke rijpartjj. De twee rijtuigenmet vier paarden bespannen, waarin de leden van den Senaat hadden plaats genomenwerden voorafgegaan door deeerewacht, door de studenten-Caroussel- ■Vereeniging aan den Senaat aangebodenen gevolgd door een groot aantal rijtuigen met gecostumeerden en ongecostumeerden gevuld, 's Avonds om 8 uren nam het volks-concert door het Delfsche Studentenkorps aan de bur gerij aangeboden, een aaovaog. Op de Groote Markt, die tloor velen, zoowel door burgers als studenteDtot wandelplaats voor dien avond was verkozendeed de muziek van het 3de regiment huzaren uit 's Hage zich hooren. De Senaat maakte zijne opwachting bij Burge meester en Wethouders en reed daarna onder het spelen van Io Vivat de Markt rond. Ben- gaalsch vuur werd met milde hand ontstoken. Dit volksconcert, dat als uitmuntend geslaagd mag worden beschouwdgaf bliiken van de goede verstandhouding tussehen de studenten en de Delftsche burgerij. Den Haag. H, K. II. Prinses Hendrik schonk aan de Algemeeue Verloting, ten be hoeve der watersnoodiydenden, onder bescher ming van HH. MM. den Koning en de Koningin, een zeer fraai albumtafeltje en een prachtig porselein servies rnet bloemen. Amsterdam. Door wijlen den heer J. A. Völker is een legaat van ,f 40,000 besproken aan de diaconie der Ned. Herv. gein. alhier. IJmniden. Alhier had Vrijdag in het hotel Willem Barends eene vergadering plaats tot stichting eener Protestantsche kerk met school. De benoodigde grond is daarvoor reeds aange kocht. even beoojten hötel no. 4. aan den straat weg, en er is besloten, spoedig tot eene aan besteding over te gaan. tironingen. Den 26*ten dezer zullen uit Uithuizen en omstreken, in deze provincie, naar Rotterdam en van daar den volgenden dag naar New-York vertrekken ongeveer 400 landver huizers, oud en jong. Tegen den 10denvande volgende maand zal waarschijnlijk weder een gezelschap van daar vertrekken. De gunstige berichten, die van vroegere landverhuizers uit deze provincie thans worden ontvangen, lokken nu meer dan in de laatste jaren tot het ver laten van hun vaderland uit. Zwolle. Een onbekende alhier schonk dezer dagen ter viering van het Paasehfeest aan het armbestuur der Hervormden 1600, der Lutherschen f75, der Israëlieten f 75 der Doopsgezinden f50, ten einde daarvoor aan bedeelden en niet-bedeeldcn een bijzondere uitdeeling te doen. Apeldoorn. HH. MM. de Koning en de Koningin worden den 9den April op Het Loo verwacht. Middelburg. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier heeft besloten, dat de leerlin gen, die onlangs bij de moderne predikanten zijn aangenomen en bevestigd, niet ingeschreven zullen worden in het lidmatenboek en hun de rechten van lidmaatschap niet zullen worden toegekend. l)s. Sibinaeher Zijnen heeft kennis gegeven, voornemens te zijn, om deze zaak aan het oordeel van Imogere kerkbesturen te onder werpen. Het zonderlinge verbod van advertentiëu op te nemen, een straf die in Rusland vrij dikwijls aan een dagblad wordt opgelegd, is thans weer toegepast op ae Oolot wegens een artikel over Haitmaun. Het verbod geldt voor twee maanden eu staat gelijk met een boete van 20 a 30,000 roebeis. Nadere berichten omtrent den onlangs plaats gehad hebbenden vreeselijken brand te Tokio in Japan dueu zien, dat de eerste berichten niet overdreven waren. Vernield zijn 9346 huizen, 2 tempels en 61 andere openbare ge bouwen, 4 bruggen en 36 schepen; 45,000 mensehen waren zonder dak, 120 zijn iu de vlammeu omgekomen en meer dan 100 gekwetst. De heer Edward Whymper, president der Alpineclub, heeft een feit volbracht dat nog niemand voor hem heeft kunneu volbren-' gen, nl. de bestijging van deu Chirnborazzo. Hij had met groote bezwaien te worstelen, vooral door de lelie koude. Op den top wees de thermometer vao Fahrenheit 11 graden onder nul. Er waren geen sporen van een krater te ontdekken. Uit Muuchen wordt gemeld dat het verzoek van Acièle Spitzeder, voorioopig op vrije voeten gesteld te worden, ook in hoóger beroep is afgewezen. Zij zal, beschuldigd van bedriege- lijke handelingen, voor de rechtbank verschijnen. Marie Niedmayer, die, tegelijk inet Adèle Spit zeder, onder verdenking van medeplichtigheid in hechtenis wen! genomeo, is ontslagen. Tot blijvende gedachtenis van het 4400- jarig jubité der Benedictijner-orde welke viering van 21 dezer tot 5 April e, k. is uit gesteld zal een tijdschrift worden opgericht, bestemd het ceutraal-orgaan te zijn van den wetenschappelijken arbeid van de leden der orde. Het zal in het Latijn eu Duitsch worden uitgegeven. De hoofdredactie is toevertrouwd aan P. Maurus Kinter, archivaris vau het Stift te Raigern in Moravie. De eerste aflevering zal op den feestdag van den H. Beuedictus in het licht vei schijnen. Bij zijn overwiutering aan de kusten van Spitsbergen, troRietNordenskj0ld.dat desueeuw- velden soms rioor mikroskopische kleine diertjes, rood, groen of bruinachtig gekleurd waren. »Als men", zoo verhaalt hij, win den winter langs het strand loopt, dan ontwaart men bij eiken stap in de door het zoute water besproeide en weer opgedroogde sneeuw een blauvvachtigen lichtgloed, die door ontelbare mikroskopische diertjes veroorzaakt worden. Zij lichten zoodia de sneeuw 40 en de lucht 30 graden Celsius is. Men wandelt in een mengsel van sneeuw en vlammen, die naar elkander opspatten en zoo sterk schitteren, dat een oningewijde zeker vreezen zou zijn laarzen en kleederen te ver branden." De Italiaansche regeering is niet gelukkig met hare loterij te Napels. Vooreen paar jaren heeft de pastoor Mattia, gelijk men weet, twee miilioen gewonnen (het proces hierover is nog aanhangig), eu thnas heeft de rugeering weer een paar miilioen uit te keeren, ditmaal niet aan één peisoon, maar aan verscheidene. Een monnik, had namelijk op zijn sterfbed eeue reeks-, van drie nommers opgegeven, die achter eenvolgens getrokken zouden worden. Een aantal personen zjjn dit te weten gekomen en hebben die nommer* gekozen voor hunnen inzet, die werkelijk de één na den ander uit de bus kwamen. Een der grootste bijenhoeveii ter wereld is zeker die te Beelon, in Canada. Zij beslaat een uitgestrektheid van 2 hectaren, en de 49 miilioen bijen brachten verleden jaar den eige naar 75.000 kilogr. honig op. In Klein-Azië heerscht zulk een ellende, dat de bevolking in de bergen naar wortels zoekt eo die met l'ynzaad vermengd eet, in plaats vau brood. Velen sterven van honger en koude. Heeft de veroordeelde nog iets in het midden te brengen, vroeg Vrijdag een rechter te Berlijn aan een man, die tot zes maanden gevangenisstraf' veroordeeld was, wegens ver schillende wetsovertredingen. sJa. ik zou gaarne een zwaarder straf' willen hebbrn," klonk het antwoord. »Ais ik over zes maanden ontslagen word, is het juist iu den ongunstigsten tijd van het jaar. en zou ik verplicht wezen opnieuw het een of ander uit te voeren om een onder komen te vinden. Nog opineikeiijker dan dit antwoord was het besluit van den rechter, die 's mans verzoek inderdaad inwilligde en hem tot een jaar ge vangenisstraf veroordeelde. Het aantal kippen in Frankrijk wordt op -40 miilioen geschat; zij leggen jaarlijks 4 milliard eieren, die gemiddeld aan den pachter 6 centi mes per stuk opbrengen. In Amerika wordt veel gebruik gemaakt van een cement om bestanddeelen, mits niet van metaal, aan eikair te hechten, een cement, dat zich door ger'mgen prijs en gernakkeiyke bereiding zeer aanbeveelt. Om dit te verkrijgen, menge men, mits gestadig omroerende, vloeibaie lijm met houts kool tot een dikke pap, waai door een soort vao kleefdeeg wordt verkregen, dat, koud uit gestreken, eene buitengewoon sterke aanhech tingskracht bezit. (Stjp.) Te Pest werd onlangs een matinée musicale gegeven die ook door Fraaz Liszt werd bijgewoond. Er werd n. a. een compositie voor piano gespeeld, getiteld ïAugioiin dal biondo erin", die bijzonder ook aan Liszt voldeed. Deze wendde zich tot een buurman met de vraag, »wie dat heerlijke stukje had geschreven". iFranz Liszt" aas het antwoord. Liszt trok een ongeloovig gezicht en eerst toen hij het stuk zag, herkende hij een vvoi k uit zijn jeugd. Den dure vrouw. Graaf l'otocki te Parijs kreeg een nota van geleverde costumes voor de gravin, van Juli'78 tot Januari'80 tot een bedrag van1 110541 frs., waaronder een mantel met bont van 32000 frs.; bovendien een reke ning van de lingère van 72000 frs. De Graaf vond die nota's wat kras eu liet die door den rechter onderzoeken. Er zullen experts worden benoemd. BUIIG E U 1,1.1 KEG T A N i>. Geboren 20 Maart. Maarlje, dochter van A. Bleiksloot en E. A. Noordzij, Nieuwstraat. 21. Johanna Sophia, duchter van G. C. Uaumhöer en C. Roeling, Singel Johanna Petronella, dochter van C. Van Noortwijk en .1, C. Van Rhijn, Baan. 22. Elisabeth Gesii a dochter van H. E. Sondorpen C. Donker, Hoofdstraat. Franeina Pieternella Cornelia, dochter van D. A. Putteis en G. G. Groeneveld, Nieuwsticht. Overleden20 Maart. Martinus Gerardus Klaassen, oud 50 jaar en 9 maanden, Westvest.— Hendricus Walbeek, oud 40 maanden, llaga- straat. Adriana Spruijt, oud 1 jaar, Broers- veld. Cornelia Clasina Palm beek, oud 2 jaar en 1 maand. Singel. 21. Johanna Antonia Van Katwijk, oud 1 jaar en 6 maanden, Nieuwstraat. -Wf

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3