van Maandag 5 April 1880. Bnitenlandscliè Berickten. Jinstlaaacli; B er i tb ten tsr F R 1 D K IJ E. De bisschoppen zullen gezamenlijk een protest by de Regeering indienen tegen de maatregelen, die tot opheffing der niet-geauthoriseerde con gregaties genomen worden. Dat de buitenlandse!)e jezuïeten, die in Frankrijk verblijf houden, niet het land uit worden gezet, is, zooals men zegt te danken aan De Freycinet, die zich moet beroepen hebben op de stappen, welke lord Lyons ten gunste der jezuïeten b'.j hem gedaan heeft. Toch deed lord Lyons dit niet namens de Brilsche Regee ring, maar omdat de zoon zijner tot het katho- licismus overgegane zuster, de hertog van Norfolk, een der hoofdleiders van de Engetsche ultramontanen is en hij zelf meer of min hunne 1 richting is toegedaaa. figaro meldtdat de bisschoppen een .collectief protest zullen indienen bij de Regee- ring, gelijk zij gedaan hebben tegen art. 7, Alle suffragaan-bisschoppen, die te Parijs zijn, hielden eergisteren met dat doel eene bijeen komst ten huize vau den aartsbisschop van Parijs, die belast is met liet ontwerpen van het protest. Pater Didon is naar Rome vertrokken. 'Vooraf heeft hij, door tusschenkomst van den pauselijken nuntius te Parijsaan Leo XIII een brief doeu toekomen, waarin hij hem ver zoekt de opdracht zijner Conférences over de echtscheiding wel te willen aannemen. In mijne "pogingen,—schrijft hij,1 om de waarheid-tot-de— ongeloovigen te laten doordriugen, is het mijn streven om nauwgezet getrouw te blijven aan het Katholiek geloofj en ik zal nooit aarzelen mij te onderwerpen aan de souvereine beslissing der Kerk. IIUITSC II L AN D. Uit Nederlund zijn te Bei lijn gearriveerd •vier grootc spoorwegwaggons met goederen be stemd voor de visscherij-tentoonstelling. Zij ■werden begeleid door den heer Looisen, hoofd opzichter bij de gemeentewerken te 's Graven- hage, die door de Nederlandsche commissie met de étalage der voorwerpen is belast. De gezondheidstoestand van Prins Distnatck is van dien aard, dat hy ter gelegeuheid van zyn verjaardag, den dezer, slechts den Keizer en zijn naaste betrekkingen kon ontvangen otn hem geluk te wenscheu. I S E I A S I). De uitslag der verkiezingen, voorzoover tot- nutoe bekend, is, dat gekozen zijn *170 liberalen, 100 conservatieven en 7 Home-rulers, zoodat de aftreding vau het Kabinet-Beaconsfield zoo goed als zeker wordt geacht. Onder de liberalen .is Gladstone te Lieds, Harcourt te Oxford; onder de conservatieven, Bourke te Kings Lynn. De liberalen vormen in liet geheel tot dusver 48, de conservatieven 17 plaatsen. SCHIEDAM, 8 April 1880. Men maakt ons de opmerking dat ons bericht omtrent de gerechtelijke instructie ■tegen den voormaligen directeur der Bott, Handehvereeniging A. Then Dergh, te algemeen .gesteld is. Terwijl aanvankelijk rechtsingang uitsluitend was verleend wegens de bekende beleenings- .akts van Peruanen, is die thans uitgebreid tot boekingen in de zaak der Peruanen. Voorts was nog rechtsingang geviaagd wegens het boeken van een post van. f50,000, in verband met de zaak van liet aaudeelen-consortium, maar op dit punt is rechtsingang door de rechtbank geweigerd. (iV.' 21, Ct.) Door eenige zeeofficieren te Willemsoord werd in het vorige jaar het plan gevormd tot stichting van een eenvoudig gedenkteeken van den diepbetreurden admiraal Prins üeudrik der Nederlanden. Z. M. de Koning en H. K. H. Prinses Hendrik betuigden hunne hoogn iuge- nomeudheid met dit plan. Men kon daaiaan echter geeu uitvoeriug geveu, voordat men ook verzekerd was van de medewerking van tja zich in andere we- relddeelen bevindende zeeofficieren. Dit is thans wel bet «eval, en vau het aan staande groot verlof dqr adelborsten zal ook gebiuik gemaakt wordep om de maatregelen te nemen, noodig tot plaatsing van het gedenk teeken in het Koninklijk Instituut voor dte marine. De heer Colinet te Amsterdam heeft reeds een ontwerp gemaakt, erj zal ook het gedeuk- teeken vervaardigen. (1161.) Vlaar'dingen, Van de beugvisschery zijn binnengekomen AmiciiiaVlaardings Beven, Willem BeukelszoonVlaardings Hoop en 'van de trawlvisscherij Verwachting en He Jonge Gerardte zamen aanbrengende '105 tou zoule- vtsclt, 54 ton leng en 80 kisten schol. Rotterdam.In de gisteren alhier gehouden bijeenkomst van belangstellenden in de Duitsche opéra te dezer stede, is gebleken, dat het be- noodigde kapitaal van f90,000 aan coupons en aandeelen is bijeengebracht, zoodat het bestaan der Duitsche opera weder voor een jaar ver zekerd is. l'eniis. Ter kabeljauw- en zoutvisscherij veitiok gisteren naar zee de sloep HoggerslanJc, stuurman J. Van Vliet, na gerekend ie hebben en aan de v'tsschers f350 als aandeel in de winst te hebben uitbetaald. Maassluis. Gisteren is vau de bougvisschai ij alhier teruggekomenZee- en Landbouw, sch. C. Hollaar, met 45 ton gezouten viscti, 14 ton dito leug en 45 ton dito schelvisch, benevens 25 levende tai botten. Ommen, De wolzickte onder de schapen komt hier epidemisch voor. Maalt egelen worden geuomen, Zwolle, Er beslaat gegronde hoop te ver moeden dat de nieuwe spoorweg Zwollo-Apel doorn met vaste overbrugging te Hattem ook voor voetgangers en rijtuigen tot stand komt. Zlttlne van ilcn Raad der gemeente Overscïile op Woensdag den 31 Blaart 188». Afwezig rnet kennisgeving de heer A. Maat. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en onveranderd goedgekeurd, De Voorzitter schorst de openbare zitting, ten einde in een vergadering met gesloten deuren overtegaan tot het lezen der notulen van de besloten vergaderingen, gehouden den 9 Fe bruari en 10 Maart jl. Na het arresteeren dier notulen wordt de zitting met gesloten deuren opgeheven en de openbare vergadering vooitgezet. De Voorzitter doet mededeeling van de na volgende ingekomen stukken: 1. Missive van P. N. Hoogerbrugge, koop man, wonende alhier, daarby zya bezwaren te kennen gevende wegens eene bekeuring door de politie in zake het boenen zijner straat enz, na den bij de verordening bepaalden tijd. De Voorzitter vraagt of iemand der leden hierover bet woord verlangt. Geen der leden dit verlangende, wordt deze missive aangeno men voor kennisgeving. 2. Adres van de heeren Van der Loo Berten te Rotterdam, daarbij keonis gevende dat zij bij den Minister van Waterstaat enz. concessie hebben aangevraagd voor eeu stoom tramweg vau Rotterdam (heul) over deze ge meente naar Delft met een zijtak naar het station te Schiedam; verzoekende daarop gunstige beschikking. Aangehouden totdat daarom trent de vereischte plannen zullen worden ingezonden. 3. Resolutiën van Gedeputeerde Staten, hou dende goedkeuring der Raadsbesluiten tot af- en overschrijving der begrooting 1880. Aan genomen voor kennisgeving. 4. Resolutie van Gedeputeerde Staten, hou dende goedkeuring van het kohier der belasting op de honden voor 1880. Als boven. Aan de orde zijn: 1. Verzoek van J. H. Van der Dusse, hulp onderwijzer aan de openbare school alhier, om eervol ontslag uit genoemde betrekking ten gevolge zijner benoeming als zoodanig te Schie dam. Het ontslag eervol verleend met ingang van het tijdstip waarop de benoemde hoofd onderwijzer zyn betrekking zal hebben naavaard. 2. De Voorzitter brengt ter tafel een gewijzigd tarief tot heffing van schoolgelden aan de school voor -gewoon-en meer-uitgabreid- lager,, onder wijs, zooals dit door Burgemeester en Wethouders is ontworpen, als: Hagschool voor gewoon lager onderwijs. Voor 1 kind 15 cent2 kinderen uit een gezin, ieder kind 12'/s cent; meer dan twee kinderen uit een gezin voor elk kind 10 cent. Avondschool voor gewoon lager onderwijs Voor elk kind 12Va cent. Alles per week en bij vooruitbetaling. Hagschool voor moer uitgebreid lager onder wijs. Voor elk kind f50; uitsluitend de avond school bezoekende, voor elk kind f25 per jaar, maandelijks by vooruitbetaling te voldoen. De beraadslagingen hierover geopend zijnde, doet de beer Poot het voorste! om voor elk kiod, gebruik makende van het gewoon lager onderwijs, te heffen een schoolgeld van 15 cent per week, om het even of een of meer kinderen uit hetzelfde gezin van dat ondenvys gebruik maken. Uit voorstel in rondvraag gebracht, wordt verworpen, waarna het ontwerp van Burgemeester en Wethouders wordt aangeno men zullende de vereischte Koninklijke goed keuring worden aangevraagd. 3. Alsnu overgaande tot de benoeming van een hulponderwijzer aan de openbare school, deelt de Voorzitter mede, dat op de in overleg met den heer Schoolopziener gemaakte voor dracht zijn geplaatst, de hulponderwijzer A. J. Weber te Pernis en J. 3, Knoop te Arnhem; dat op heden bij hem ontvangen is een missive van genoemden A. J. Weber, daarbij te kennen gevende, hij, bij eeue mogelijke benoeming, on gaarne het geheele jaar de avondschool zoude wenschen waar te nemen, inaar wel gedurende de vier wintermaanden. Daar dit verlaugen niet kan worden ingewilligd, wordt "alsnu niet algemeene stemmen benoemd J. 3. Knoop te Arnhem, Niets meer aan de orde zyude en door geen der leden eenig voorstel gedaan wordende, sluit de Voorzitter de vergadering. -

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5