SüïïjüT Hi can 302üe Staatsloterij. Gemengde Berichten. KSltlltBÏS, Burgerlijke Stand, Marktberichten. 0 VERSCHIK Zwolle, 2 April. Een professor van de Universiteit te Glasgow geeft de volgende statistiek, die aan toont hofr sommige Schotsdie studenten zich onderhouden, "Van de 500 studenten in die ■universiteit, zijn er '199 onafhankelijk in hun middelen; maar 391, of twee derden houden hun plaats sdoor een of andere soort van werk". Van dezen zijn er 240, zoowel ge durende den schooltijd als de vacantie, aan het werk; 135 alleen in de vacantie, en 16 andere in den winter. Van de anderen wordt gezegd: ïZij zijn werkzaam in elk denkbaar beroep meubelmakers, mijnwerkers, koper gieters, hoedenmakers, kleedermakers, kruide niers, machinisten, scheepstimmerlieden, laken- wevets, hofmeesters op stoombooten; een tol gaarder, een fabrikant van zakboekjes, een smid zijn er onder." Gladstone zeide, met het oog op deze opgave: vOver dit bericht wil ik alleen zeggen, mijnheeren, dat ik er geen ken en er nauwelijks een kan bedenken, dat meer hoopvol is voor de toekomst van uw land". Het eiland ian Robinson Crusoe is onlangs i door de Regeering van Chili verhuurd aan zekeren Von Rodt, den zoon van ecu Zwitsersch predikant. Von Rodt's levensloop is vrij avon- tuuilijk geweest, en hij schijnt een waardig opvolger te zijn van den achtergelaten matroos Juan Fernandez, door Daniel de Foe Robinson Crusoe genoemd in zijn onsterfelijkeu roman. Op 20jarigen leeftijd trad hij als luitenant in Oostenrijkschen dienst, vocht dapper mede in den veldtocht van 1860, maar werd te Nachofc zwaar gekwetst, zoodat hij zich genoodzaakt zag den dienst te verlaten. Daarop vestigde hij zich te Parijs en leefde van eeu klein pensioeu, hem door de Oosten- rijksche Regeering verleend. Toen de Fransch- Duitsche oorlog uitbrak, nam hij dieust bij een Fransch linie-regiment en onderscheidde zich door zjjn dapperheid in den bloedigen slag van Champigny. In 1871 vertrok Von Rodt naar Chili en maakte daar als handelaar zulke goede zaken, dat hij reeds na verloop van eenige jaren een stoomboot koopen en eene kleine kolonie land bouwers naar zijn eiland overbrengen kon. Daar fokt hij vee aan en kweekt groenten; de walvischvaarders voorzien zich bij hem van nieuwe proviand. Hij regeert zijn onderdanen op dezelfde wijze als Robiuson Crusoe, deelt hun in persoon hun rantsoenen uit en voert een aartsvaderlijke heerschappij over hun zeden en gewoonten. Zijn zaken gaan bijzonder goed, en hij heeft reeds de helft van het eiland in vruchtbare velden herschapen. De Topophoon Een Amerikaan (niet Edison) heeft onder dezen naam een nieuw werktuig bekend gemaakt, door middel van hetwelk nauwkeurig bepaald kan worden de richting in welke zich het een of ander geluid vooit- plaut. De geluidgolven teekenen door middel van een zeer vernuftige inlichting hare bewe gingen van zelf op een schijf, die met een kompas zóó in verbinding staat, dat men da delijk uit den op de schijf aangewezen weg der geluidgolven de kompasrichting nauwkeurig kan bepalen, in welke de plaats ligt waar de geluiden (b. v. van klokketorens of signaal boeien) worden voortgebracht. Bij mist zou ook door dit werktuig het aanvaren veel minder voor komen. De uitvinder meent dan ook dat het werktuig wel vooral aan boord "van schepen zal gebezigd worden. Als namelijk de practijk in het leven niet logenstraft de* uitviuding in beginsel Professor A'ordcnskjillil. Nadat het dezen koenen noordpoolreiziger gelukt is met zijn stoomschip do Vega van uit Europa door de IJszee do vaart naar Japan te volbrengen, is zijn verdere terugreis naar Zweden een ware triumftocht. Reeds in Japan werd hij vorstelijk ontvangen. Do mikado bewees hem alle eer en noodigde hem aan zijn tafel. Te Singapore, op Ceylon, kwam aiies in beweging. Te Cairo en Suez werd hij evenzeer met gejuich ontvangen. Toen de Vega to Napels in het gezicht kwam werden kanonschoten van de forten golost, do vlaggen gohescben, wat door alle aanwezigo sche pen in de haven gevolgd werd. De comendator Negri, als vertegenwoordiger der Italiaansche Regeoring, Prins Jeano als president van het ltaüaansch Aardrijkskundig Genootschap, de Zweod- sclio gezant en meer aanzienlijke mannen begaven zich aan boord van de Vega om Nordenskjóld welkom te beeten. Namens den Koning werd Professor Nordenskjöld de insigne van groot officier, luitenant Palander van kommandour en luitenant Brusewitz van ridder van de Italiaanscho Kroonorde overhandigd. Aan wal gekomen werden zij onder uitbundig gejuich naar het hotel des Elrangers in daartoe bestemde rijtuigen gebracht, waar hun den volgenden dag een schitterend diné aangeboden werddaarbij werd een niemve marseh uitgevoerd, gecomponeerd door Fortucci, in zes afdeelingen: i. Snlut bij Vega's vertrek (trompot- soloi2. Komst in de IJszee i kanongebulder en gebrom der boeren) 3. In het ijs .kwartet voor strijkinstrumenten); 4. Bevrijding (saluut en het Zwecdschc volkslied)5. Terugreis (potpourri van Zwoedscbe volksliederen); 0. Aankomst to Napels. Begroeting der Italianen (waarin Italiaansche en Zweedsche mclodicn elkander afwisselen). Ook de studenten boden de expeditie een adres aan, voor zien van eene teekening, voorstellende de Vega tegen de golven kampende. Te Rome werden Nordenskjöld en zijne mede reizigers door het Aardrijkskundig Genootschap en een uitgelezen publiek ontvangen, onder sterke en aanhoudende vreugdekreten, waarop de president Prins Jeano in eene beknopte rode, waarin hij het gewicht der expudiiio deed uitkomen- en Nordens kjüld als een Voti Moltke onder de zeereizigers voorsteldo, hem do gouden medaille van het Ge nootschap overhandigde. Daarna hield de comen- dator Negri eene voordracht over vroegere tochten naar de Noordpool-zeeon tot aan de Zweedsche expeditie. Ook werd door Koning Humbert een diné ter eero van Nordenskjöld gegeven. In Lissabon werd hij evenzeer door den Koning op eene audiëntie ontvangen, die vervolgens met de Koninklijke familie een feest, ter zijner eer gegeven, bijwoonde. In Parijs maakt men grootc toebereidselen om Nordenskjold luisterrijk te ontvangen. Het Aardrijks kundig Genootschap en do gemeenteraad -zullen ter zijner eer een schitterend banket geven, waarbij, behalve de gezanten der Noordschó rijken, misschien cok de hertog van Gothland, Christina Nilsson, de president van den Senaat en der Kamer van Af gevaardigden cn anderen tegenwoordig zullen zijn. bij weike gelegenheid hem een gouden medaille zal overhandigd worden. In Kopenhagen en Stockholm maakt men reeds groote aanstalten, om Nordenskjóld en do overige medereizigers alsmede de bemanning der Vega met den meeston luister vorstelijk te ontvangen, waarbij de Koninklijke familien niet zullen ont breken, terwijl uitdeeling van ridderorden en medailles daarbij te verwachten zijn. In Stockholm zal de Zweedsche Zcilverccniging hare gouden medaille met het «erelidmaatschap aan Nordenskjold, Paiander, Dr. O'Dickson en Sibiria- kofi' aanbieden, terwijl do onder-kommanilant op de Vega en de mannen der wetenschap, die den tocht medemaakten, de medaille in zilver en de overige bemanning in brons zullen verkrijgen. Het Finscho Genootschap voor Wetenschappen laat een medaille slaan ter core van Nordenskjöld, waarvan de eene zijde zijn borstbeeld met een lauwerkrans, de andere -zijde do genius der weten schap voorstelt, die mot de eene band op eene globe (bet noordelijk halfrond) wijst, tenviil de andere hand een lamp houdt om liet te verlichten. Verder staat er het Finlandsche wapen op door zee- en pbysische instrumenten omgeven. Ook het Aardrijkskundig Genootschap to Berlijn noodigde Nordenskjöld uit op zijne terugreis aldaar te komen, doch dit werd door henf" niet aange nomen, evenmin als do uitnoodiging dio hij uit Hamburg ontving. Berlijn, waar Nordenskjöld vroeger gestudeerd en vele vrienden heeft, hoopt hij later een bezoek te brengen. Ofschoon uit Amsterdam nog weinig daarvan woidt medegedeeld, mag men verwachten, dat aldaar Nordenskjöld en -zijn govolg niet alleen door het Aardrijkskundig Genootschap en den handels stand, maar evenzeer door do professoren en stu denten der akademie, zooals dit te Napcis het geval was en to Kopenhagen en Stockholm zijn zal, blijken van waardeering cn vcreoring zullen go- geven worden, en dat ook onze Regeering de komst van Nordenskjüld in ons land, waai uit eenmaal do eerste expeditie vertrok,-niet onopgemerkt zal laten voorbijgaan. Ned. Horv. Kork. Beroepen: te Pijnacker (toez. van beroep) C. Van KlefTens, te Diogebam (cl. Dokkum). De liberale kiesvereeniging «Vrijheid en Orde" te Leiden, beeft bestoten ann de stamming voor 30 ge machtigden, welke op 12 en 13 April zal plaats hebben, geen deel te nomen. BURGERLIJ KE STAN I). Geboren: 1 April. Maartje dochter van J. Nesse en H. C. Bekink, Nieuibsticlit. 2. Johau Gerrit zoon -van A. De Bruiju en M. Thie, Ilagjastraat. 2. Jakob zoon van J. Klein ea A. E. Van Aken, Koningstraat. 2. Petrus Stephanus, zoon van ,C. Swartjes en A. II. Van den Oever, Hoofdstraat. Overleden2 April. Jacobus Wilhelmus Dirks, oud 'I l maanden, Dotterdamsche Dijk. 2. Cornelis Johannes Christiaan "Willemse, oud 6 weken, Nieuwe Haven. Ondertrouwd2 April A. F. Bijvoet en M. M. II. G. Walraven. 2. J. S. Spierenburg en M. Rosnmn. Geboren t 27 Maart. Cornelis, zoon van A. Moog en P. Van Oosten. 30. Elizabeth, dochter van P. Gravesteijn en E. Vermeer, 1 April. Adrianus Jnhannes, zoon van J. Wens- veen en B. C. Stolk. Martinus, zoon van P. Van Loenen en J. De Veld. Overleden: ,27 Maart. Cornelis de Jong, oud 70 jaar, echtgenoot van M. Gagesteyn. 28 Eidert Hermanus Simons, oud 5 maanden. 1 April. Ariaantje Den Hoedt, oud 00 jaar. Gehuwd: 2 April. H. J. Blok en W. Van Gelderen. Prijien en Premiën van 100 en daarboven. Ve Kt. 10e Trekk., 2 April. No. 12077 f 1000 en premie van f30,000. No. 7037 fi500. No. -10352 en 18092 ieder f 1000. No. 3971 en 18951 ieder f400. Nos. 2643, 4470 en 4970 ieder f200. Nos. 4277, 5153, 5164, 5006, 0910, -12102, 12387, 12890, 12987, 10759, 17831 en 20206 ieder flOO. Schiedam3 April, Kogge ea Gerst zonder handel. Moutwijn: f 12Vt per hectol. Ct. Jenever: Amsterd. proef, f 16% a f 163/* per hectol. Ct. zonder fust en -zonder belasting. Spoeling: f 1.20 per ketel. Bij de SuliieiiiiiuMiw apneliilg-Vereeniging f 1.80 per ketel. De 5e te Schrovonweg gehouden voormarkt, de Zwollerkerspel stalmarkt en de lieden alhier ge houden weekmarkt'waren in alle opzichten druk. De prijzen der verschillende veesoorten ondergingen weinig verandering sedert vorige week, wat hoofd zakelijk werd toegeschreven aan do Israéliotische feestdagen. Op de varkensmnrkt was de aanvoer beduidend grootor; op p. m. 60 wagons waren ruim 250 biggen on ruim 200 bverioopers en drachtige varkens aangevoerd. Voor biggen werd - f 1.10 a f 1.25 per week besteed. Do andere varkenssoorten, ook vette, 'ondergingen weinig verandering. Granen. Tarwe f 10 a f 10.25: rogge f 7 f 7.25 boekweit f 7 .a f 7.50gerst f 6 a f 0.25 paardenboonen f8.25 a f 8.50; aardappelen f2.50 - a f 4; alles per hectoliter. Boter per kilogr.,. f 1.25 a f 1.40; per 20 kilogr. óf Va vat prima kwaliteit f 30 a i' 31.50; afwijkende soort f28.50

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 6