het Andante met variatiën, die volgen moeten na het vierde deei, kregen wij niet te hooren. 'Aangenaam was ons de kennismaking meteen compositie van den heer W. Hutschenruijter Jr., een quintet, n. I. voor twee violen, violoncel en piano. Het is hier de plaats niet deze schepping van den jeugdigen kunstenaar in al hare deelen te bespreken, maar wij constateeren gaarne, dat de heer Hutschenruijter met dit quintet bewijzen heeft gegeven van veel talent als toondichter; een talent dat bij verdere ontwikkeling en studie veel goeds belooft. De componist speelde de pianoparty recht ver dienstelijk. In het adagio uit het D dur quintet van Mozart, liet de heer La Rondel Ie ons op nieuw hooren, wat een uitstekend clarinettist hij is. Voor afwisseling was zorg gedragen. Mevrouw Martha Van OphemertSchwencke, vroeger aan de opera te Rotterdam verbonden, alzoo voor Schiedam geen vreemdeling, schonk met de voor dracht van het groote aria uit de eerste acte van de sFidelio" en liederen van Jensen, Yerhetj en anderen, veel genot. Een woord van bijzondere hulde aan den heerS. uit Rotterdam, voor het keurig piano-accompagnement, Eene teleurstelling, die wij de concertgevers niet kunnen wijten, maar die wij toch niet mogen verzwijgen, viel ons op- het laatst van den avond ten deel. Mevrouw Van Ophemert, zoo even nog de fijne kunstenares, kwam ons als toegift verrassen met»een mopje" van het minste gehalte uit een Café-Chantant repertoire. Het deed ons leed, en voor het publiek en voor de concertgevers en voor haar. Waar men Beethoven, Haydn en Mozart genoten heeft is zulk een muziekstuk zeker het minst op zijn plaats en voor eene zangeres ah mevrouw Van Ophemert beneden haar waardigheid. Van harte hopen wij de concertgevers terug te zien, en dat zij de medewerking van het publiek steeds mogen ondervinden. Terwijl hedenmorgen de knechts in de branderij van de heerei' Van der Tuijn Van Steenbergen aan de Nieuwe Haven alhier bezig waren met het schoonmaken van de stelling, wiel een gont naar beneden. A. Folst, deze willende grijpenhad het ongeluk van de stelling te vallen en bezeerde zich zoodanig dat hij in den namiddag per rijtuig naar zijn woning in de Munnikenbuurt moest vervoerd worden. Onze stadgenoot mej. C. G. Schut, on langs te Arnhem overleden, heeft aan het Protestantse!» Bestedelingenhuis aldaar een legaat vermaakt groot f 1000 en aan de Maat schappij van Weldadigheid mede een som van f 1000, vrij van rechten. De leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, die met den eersten Dinsdag in Juli behooren af te treden en in de vervulling van wier plaatsen op Dinsdag '11 Mei wordt voorzien, zijn in de hoofdkiesdistricten: SchiedamP. J. Van Dijk van Matenesse. Rotterdam: C. E. Viruly, A. E. Roest van Limburg, Mr. M. Mees, Mr. A. M. De Cock, J. Smith, L. Wolfson, H. Muller Szn. Vlaardingen: I. Van der Poort, P. Kikkert Hz. Delft: Mr. A. Van der Goes van Naters, G. H. Landmeter. 's Grqvenhage: J In'. J. Mock, Mr. W. A. J. baron Sehimmelpenninck van der Oye, Jhr. J. Westpalm van Hoorn van Burgh, Mr. C. A. Yan' der Kemp en Mr. M. W. Du Tour van Bellinchave. Leiden: J. Van Heukelom Jr., II. C. Haitevelt. Leiderdorp: Jhr. Mr. IT. A. C. De laBassecour Cnnn, Mr. F. A. G. Van Limburg Stirum Noordwyk. Zoetermeer: Mr. J. G. Patijn, Mr. P. D. ICtey. Alphen: K. N. Hengeveld, J. Herrewijn Jz. Gouda: R. W. Haentjens Dekker, A. Knijlf Hz., Mr. J. Fortuin Drcogleever. GorinchemW. C. M. Begram van Jaarsveld, M. F. Boonzajer. Sliedrecht: F. H. Von Liudern, A. P. II. A. De Kleijn. Ridderkerk: C. A. Molenaar, Mr. J. B. Van Osenbruggen. Dordrecht: Dr. M, G. Timmers Verhoeven, D. W. Stoop. Oud-Beierland: G. A. Van Driel. Middclharnis: Mr. P. C. A. M. Van Weel, Mr. G. J. Goekoop. 1 Brielle: Mr. B. M. Vlielander Hein. In de zitting der Arrondissements-recht- I bank te Rotterdam van jl. Diasdag werden o. a. veroordeeld: J. H. H.A. H. en P. J. M.wonende te Schiedam, beklaagd van diefstal van cokes, de Iste en 3de beklaagde tot 1 maand cellulaire gevangenisstiaf en de 2de beklaagde tot 6 maanden cellulaire gevangenisstraf. H, M. J.wonende te Schiedam beklaagd van verzuim van aaugifte voor de nationale militie, tot f 1 boete of 1 dag gevaugenisstraf. Vervolgens stond terecht: J, S., braudersknecht te Schiedam, beklaagd van mishandeling. Eisch '14 dagen cellulaire gevangenisstraf. In de Vragen des lijds bespreekt Mr. J. D. Veegens de rentebelasting in verband met de schoolwet. Hij stelt voorop, dat de Minister van Financiën vermeerdering van ontvangsten wilde, in verband met eene hervorming van de belastingen, en nu meent de lieer Veegens, dat de lentebelasting daarmede ook moest ge paard gaan. De lieer Visseiing waai schuwde tegen het denkbeeld om voor eene speciale behoefte een speciaal middel aan te wijzen hïj wees op de uitgaven die te wachten zijn hetzij tengevolge der schoolwethetzij uit anderen hooide, en uu merkt de heer Veegens op, dat die uitgaveu uit andereu hoofde nog onzeker zijn. Voor onzekere uitgaven heft men geen zekere inkomstenen de eenige zekere uitgaven zijn die voor de schoolwet; alzoo is hier de Minister met zijn beginsel in strijd. De heer Veegens voegt er nog bij, dat juist de invoenug der schoolwet aan de meeste ge meenten eene ruimte van geld zal geven en dat dus het gunstige oogenblik daar is om verandering te brengen in de financieeie ver houding tusschen de gemeenten en den Staat. Uit die verbeterde verhouding moesten de uit gaven voor de schoolwet betaald worden. Ouder de belastingen, welke door de invoering eeuer rentebelasting kunnen weggenomen wor den, noemt de schrijver in de V. d, T. het recht van overbedeeluig en de evenredige registratie-rechten. "Wat men overhield, bij de afschaffing van deze en de mvoei ing eener rentebelasting, zou kuuuen besteed worden aan openbare wei keu. Eene aanceming zoowel als eene verwerping van de rentebelasting zal echtervolgens den i heer Veegens, de strekking Siebbenom de groote staatkundige hervorming te bespoedigen. Op den staat van brieven, geadresseerd aan onbekendendoor liet Postkantoor te Rotterdam, gedurende de 1ste helft der maand Maart verzonden, komen o. a. voor: Mevr. Tanhauser Houtman eu Mej. J. Struisberg beiden te Delfshaven. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist bij de Neder- landsche Bank, op 3 Aprilen de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaal- meesteis aanwezig, la zamen een bedrag uit maakten van f24,034,158.21. De agenten van politie te Delft zijn voor zien geworden van de kokerdreggen die uitge vonden ziju door'den heer Boeiz, hoofdonder wijzer te Punnerend, en die door doelmatigheid en geiingen omvang zeer zijn aan te bevefeo. De heeren A. H. Kuipeis eu W. A. J. Kuiler stellen in iDe Zee, tijdschrift gewyd aan de belangen der Ned. Stoom- en Zeilvaart",- voor om een reünie van oud-leerlingen dar* Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam' te houden, en wel in dezen zomer, als het nieuwe gebouw der nschool vour de Zeevaart" ingewijd zal worden. Het NoordpouSschip Willem Barentsz is eergisteren van 's Rijkswerf te Amsterdam naar die van de heeren Huijgens en Van Gelder verhaald om te worden schoongemaakt en ge schilderd. Na afloop der werkzaamheden zal het verder aan 's Rijkswerf uitgerust worden, om daarna, vermoedelijk ia Mei, onder kommandant Broeckhuijzen zijn derden tocht naar IJsland aan te vangen. Door den burgemeester van Franekeradeel is een zeer zeldzaam voorkomend huwelijk voltrokken. De bruidegom was oom van de bruid en had als zoodanig de toestemming van den Koning moeten vragen en verkregen. Maar de oom was tevens voogd over de bruid en daardoor deed zich het zeldzaam geval voor, dat de bruid aan den bruidegom verlof moest vragen om met hem te mogen trouwen. Men schrijft aan de LeidCé..- April heeft zich goed ingesteld. De wind, het scherper oosten verlatend, is gekeerd en de regen ge komen, die, naar de zegswijze der landlieden, gras en kievitseieren brengt. Het is malsch weer. De kieviten zijn in de weiden, die nog wel geen gras hebben, doch groen zijn en spoedig veel gras hebben zullen, als het weer zich zoo gunstig houdt. Er is jong vee in de weidett gedaan op hoop van doorgaande groeizaamheid. Alles gaat naar weusch. Het koolzaad staat gunstig. De kastanjeboom maakt jong gebladerte, abrikoos en perzik gaan bloeien; de bloesera- knoppen van peren en appelen beginnnen te zwellenop de akkers komen de bloeiende tulpen in kleurmengeli^g te voorschijn, terwyl de crocussen gedaan hebben en de hyacinthen- weldra in bloei volgen zullen. De leeuwrik zingt met onverpoosd geschal, de ooievaar zweeft hoog in de lucht en de tortelduif kirt haar zoet geluid in het ontluikend woud. Orerschle Heden waren de leerlingen van den heer A. 't Hoen, onderwijzer der openbare school alhier, in het schoolgebouw vereenigd om van hunnen waardigen leermeester afscheid te nemen, die onlangs op de meest eervolle wijze zijn outslag had verkregen, na 47 jaren met yver en Dauwgezetheid zijn betrekking te hebben Vervuld, waarvan 41 jaren als hoofd onderwijzer. Met een gepaste en treffende toespraak nam de heer 't Hoen afscheid van zijn leerlingen voor wie hij een vaderlijken vriend geweest was en wier vorming tot nuttige leden der maatschappij hij zich ten levenstaak had gesteld,- De leerlingen, die door hunnen geachten onderwijzer feestelyk onthaald werden boden ham, aan wien zij zich zoozeer verplicht ge voelden en van wien zij noode scheidden, als blijk van waardeering en hoogachting een blijvend aandenken aan, bestaande in een prachtig gouden remontoir horloge. De Gemeenteraad was by deze plechtigheid tegenwoordig en droeg daardoor niet weinig bij om den indruk er van to verhoogen. De Burgemeester, de heer O. J. A. "VVynaendts, sprak ook namens den Gemeenteraad een hartelijk 1 woord van dank aan den heer't Hoen voor wat hij gedaan had ten opzichte van de jeugd aan zijn leiding toevertrouwd en wenschte den verdien stelijken onderwijzer toe dat hij nog geruimen tyd van zijn welverdiende rust genieten mocht, met welken wensch wjj ons gaarne vereenigen»- Dat deze afscheidsure nog lang in de her innering van onderwijzer en leerlingen en van allen die by de plechtigheid tegenwoordig waren zal blijven voortleven, zullen wij wei niet be hoeven te'verzekerén.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2