A0. 1880. Maandag 12 April, 4903. Tei'sdujnt iaplijis, JifpnÈril Diisiai. Kennisgeving. x e x* e n S> e Abonnementsprijs, p«i kwaitan! ƒ1.85. Franco per post, door het geheele liijk- 2.50. Afzonderlijke notmneis- 0.10. COURANT. rf a a, r a ii g» Bll READ«ABST, IS, 134 Advkrtentiepbijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant 1.10» Iedere gewone regel meer...- 0,10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal beregend. BI) deze Courant behoort een Bijvoegsel. De Burgemeester van Schiedam, brengt ter algemeene kennis de bij hem ontvangen Circulaire van den Heer Commis saris des Konings in Zuid-Holland van den 49 Maart jl., A. no. 645 (2de Afd.) 'Provinciaal Blad no. 28, luidende: Ter bevordering zooveel mogelijk van de belangen der haringvisscherij kan, ingevolge beschikking van den Heer Minister van Oorlog, ook voor dit jaar aan de miliciens-verlofganger, die verkeeren in het geval, bedoeld bij de 2de zinsnede van art. 129 der Militiewet, op hunne aanvrage vergunning worden verleend tot het deelnemen aan die visscherij, en zulks, onge acht of zij mogten behooren tot eenig korps, waarbij zij tot het bijwonen van herhalings oefeningen zouden moeten opkomen. - Bedoelde verlofgangers worden door de aan hen te verleenen toestemming evenwel niet ontheven van de op hen rustende verplichting om, na alloop der visscherij,- te voldoen aan de te hunnen aanzien, krachtens art. 125 der Wet op de Nationale Militie, te doene oproe ping voor den werkelijken dienst. Schiedam, den 10April 1880. De Burgemeester van Schiedam, P. J, VAN DIJ K VAN MATENESSE, Schiedam, 10 April 1880. De onderhandelingen door de stad Amsterdam met de heeren De Bruin aldaar gevoerd, in zake de particuliere gasfabriek, door genoemde heeren voor eenige tientallen jaren in Ncerlands hoofd stad opgericht, hebben de aandacht gevestigd op het belangrijk verbruik van steenkolengas daar ter stede. En niet alleen daar, maar schier overal, waar de gelegenheid openstaat om gas te bekomen, wordt hetzelfde verschijnsel waargenomen. Te Parijs onder anderen levei t de Compagnie Barisienne eiken dag 1 miilioen kubieke meters. Z"y heeft voor de bereiding der stof uiet miuder dan zes duizend werklieden in dienst, benevens nog twee duizend personen, die voor de ver- iichtiug en het onderhoud der toestellen, buizeu, enz. te zorgen hebben. Slechts weinigen zullen er wel eens aan gedacht hebben, hoe men hier -te lande tot het gebruik dezer lichtgevende stof gekomen is en op welke wijze haar ontdekking plaats had. Wat het eeiste punt aangaat: de wagens gevuld met draagbaar gas, die van de fabriek van Felix Droinet. in den Haag deze stad door werden gezonden om sommige eta blissementen van lichtstof te voorzien, zijn de voorloopers geweest van de algemeene gasver lichting. De residentie vergenoegde zich voor een veertigtal jaren nog met de bescheiden verlichting door olielampen met reveibères. Haar in wit linnen gedoste lantarenopstekers, gewa pend met de onmisbare ladder maakten een gilde op zichzelf uit, welks léden evenals de agenten van politie, toen gedekt met groote punthoeden en gewapend met sabel en stok, de kermis en nieuwjaarstyden, als echte naja gers van detradilioneelefooien bekendstonden. De gasvervaardiging maakte een einde aan de heerschappij dezer vette J heeren, en op het voorbeeld der groote steden weid in verschei dene gemeenten een gasfabriek opgericht. Hoe men tot de ontdekking van hot lichtgas gekomen is? De geschiedenis geeft hierop een volledig antwoord en wat zij tevens ook op dit punt predikt, is de ieuwige les, dat het loon weggelegd voor uitvinders en ontdekkers in deu regel zeer schamels, en dat aan menige uitvinding het martelaarschap van den uitvinder verbonden is. Ons oud-Hbllandsch martelaars boek heeft te wijzen op' helden des geloofs, mannen en vrouwen beldendie voor hun beginsel goed en leven veil hadden. Een boek der martelaren van de wetenschap bestaat in onze taal niet, maar als net geschreven was, de naam van Philippe ebonden uitvinder van hetlichtgaszou er zeker niet in ont breken. De arme man heeft van wege zijn liefde voor onderzoek bittere'dagen beleefd. Deu 29en Mei 1767 werd Lebon geboren te Biachay, (departement van de Marne) in Frankrijk. Op twintigjarigen leeftijd werd hij toegelaten op de school voor bruggen en wegen", waar hij weldra om zijn uitstekende vermogens weid opgemeikt. Zijn eerste studiën waren op de stoommachine gericht, en den 18eu April 4792 werd den jougen ingenieur een som van duizend gulden door de Regeering toegekend, om zijn on dei zoekingen te kunnen voortzetten omtient de verbetering der stoommachines. Ongeveer op denzelfden tijd kwam de eerste gedachte aan verlichting door gas bij Lebon op, tijdens een bezoek aan zijn geboorteplaats Brachay. Eens wieip hij een handvol zaagsel in oen glazen floschdie hij boven vuur ver warmde. Weldra steeg uit de llescli een damp- kolom opdieaangestokeneen helder licht verspreidde. Van dezen dag kan men de ver lichting door gas alsaaugevangen beschouwen; Lebon iiad de eerste gaslamp ontstoken. Wel zyn er lieden geweestdie zooals ge woonlijk gaat, ieder nieuw denkbeeld trachten te verkleinen, en die Lebons uitvinding een voudig aan het toeval toeschrijven. Het toeval? Was liet ook geen toeval, dat een appel op den neus van Newton deed vallen, maar dat hem tegelijkeitijd don weg baande tot de ont- dekkiug van de wetten van den vrijen val der lichamen? Voorzeker; doch elke vlaag van den noordenwind doet appels vau de boomen vallen; de New tons, die deze appels opiapen zijn echter niet vaak aanwezig. Zoo ging het ook met de uitvinding van Lebon. Hoeveel scheikundigen vóór hem, hadden geen hout zien verbianden; maar wie was ooit op de gedachte gekomen van het belang van dit zoo eenvoudige verschijnsel. Binnen weinig dagen stond aan Lebon zgn ontdekking in haar vollen omvaug voor den geest, en met den blik van een vei heven geest, besloot liij zich aau het werk te zetten. En zijn eerste werktuig bevatte werkelijk alles, wat in hoofdzaak de machinerie eener gasfabriek bevat: inrichting voor de voortbrenging, de zuivering en de be waring van het gas. Daar, in het landeljjlc Brachay was hij onvermoeid bezig zijn vinding te volmaken; een distilleertoestel van steen werd door hem vervaardigd; een zuiverings- toestel door middel van water volgde; teer- eu azijnzuur werden eveneens door hem ver zameld, en de bewoners van den omtrek zagen het schoone licht, dat zoo gemakkelijk ver vaardigd werd, met bewondering aan, Ia het octrooi, dat hij voor zijn uitvindmg vroeg, gaf hij te kennen, dat steenkolen bij de be reiding van gas het hout zouden kunnen ver vangen. Maar onder deze onderzoekingen leed zijn ambt als ingenieur van bruggen en wegen, en een chef van zeer middelinatigen aard, gelyk er wel heden ten dage nog wel gevonden worden, klaagde hem bij de Regeeriug aan, en er werd een onderzoek ingesteld. Hij behield zijn post, maar de FranscheTepubliek-kon haar- ainbteuaren niet betalen, en Lebon, die ook geeu cent ontving, leed armoede, waarop zijn vrouw aan den minister van binnenlandsche zaken schreef, die haar, en dit is de ge makkelijkste weg voor slechte betalers, —niet eens antwoordde. In 1801 werd Lebon naar Parijs geroepen, en geplaatst onder de bevelen van BUn, ingenieur voor de bestrating. Hier nam hij een tweede octrooi voor z'yn uitvinding; niets, wat bij de tegenwoordige gasbereidiug behoort, was er ia vergeten; hij bood zelfs aan openbare gebouwen door gas te verlichten en te verwarmen; men weigerde zijn aanbod. Toen, bijna tut wanhoop gebracht, wilde hg het publiek over zijn werk laten oordeeien. Hij huurde het hotel Seignelay en noodigt het publiek uit, zijn verlichting te koinen zien; ieder was opgetogen. Napoleon, toen nog eerste consul, stond hem toe, in het boseh van Rouviay een inrichting te vestigen voor het bereiden van gas uit hout. Russische grooten bezochten haar en trachtten hem over te halen hen met zijn toestellen naar Rusland te volgen; door een gevoel van vaderlandsliefde aangedreven weigerde hij en bleef in Frankrijk, Doch daar lachte het geluk hem ook niet toe; de elementeu zelfs schenen met zijn vijanden tegen hem samen te spannen. Een storm ver nielde zijn nederig huis, het vuur vernietigde kort daaiop een groot deel vau zgn lubriek. Toch verliet de moed hem niet; trouweus hg bezat een vrouw, die hem tot trouwe hulp en steun was. En toen eindelijk alle hindei palen uit den weg geruimd schenen, de gasbereiding op den weg -was in het groot ingevoerd te worden, vond men den armen man, den 2en December 1804, ontzield in. de Champs Elys.ées, door 43 dolksteken getroffen. Wie het deedea waarom is nooit aau den dag gekomen, Eenige maanden te voren was hij door de inwoners van Bracha voor geTc verklaard, toen

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1