van de ScltieÉ I I I van Maandag 12 April 1880. BiiitsiilaiiflscliE Berichten. JJiaueulandsclie Berichte! 1? 'S ir V ,mn it ij k. fa i>! De departementale Raad Van Marseille heeft jn zijne zitting van gistei'en de prealabele kwestie aangenomen met 'IS van de 22 stem- meuterwijl een vooistel tot hel uitbrengen van een votum tegen de regeeringsbesluiten van 29 Maart verworpen werd. De breuk tusschen de Rouhers en de Cassaguacs der imperialistische partij is thans volkomen. Het heltige artikel van de Cassagn.nc, in antwoord op'den brief van Prins Napoleon, den Roode, vindt een even heftig onthaal in Ordre eu Estafettedie zich houden aan het wachtwoordniets gemeen tusschen het impe rialisme van een Cassagnac en de partij, waar van Pi ins Napoleon liet hoofd is. Hubertine Auelere heeft een brief ge schreven aan den prefect Hérold, waarin zij hem vei'zoekt haar van de lijst der belastingschul digen te sclnappeu; aaugezien zij geen rechten heeft als burgeres, weigert zij belasting te betalen: »Geen rechten dus ook geen lasten; jk stem niet, dus ik betaal niet", aldus besluit de curieuse brief. ITALIË. Jn eene dezer dagen voor een groot aantal belangstellenden te Rorne gehouden vergadering heeft de heer Dove, een juug Italiaausch zee officier, te kennen gegeven, dat hij liet plan had opgevat van een ontdekkingstocht naar de Zuidpool. Daartoe heeft hij reeds de toestem ming van den Minister van Marine verkregen en een centraal comité is te Cfenua tot stand gekomen, om eene nationale insein ij ving voor de zaak te openen. Ook het Aardrijkskundig Genootschap heeft zijne medewerking toegezegd. De Etna is weer in werking; bijna aan houdend braakt hij look, asch en vlammen uit, terwijl van tijd tot tijd hevige schokken vau den grond woiden waargenomen. De viering van het 1400 jarig bestaan der Benedictijner orde heeft in het bekende klooster op de Monte Casino rnet groole plech tigheid plaats gehad. De feestelijkheden duurden drie dagen. BELGIE. Professor Norden-kjold, die eeu bezoek aan Brussel zal brengen, zal de gast van den Koning zijn. In bet Koninklijk paleis worden eenige vertrekken voor hem iu gereedheid gebracht. ENGELAND. Voor zoover de uitslag der verkiezingen be kend iszijn gekozen 317 liberalen198 con servatieven eu 39 home-rulers. 1 T 8 C U L A O. Het voorstel der commissie, om de leger- Sterkte in vredestijd tot 31 Maart '1888 op ■427,272 mante bepalenis in den Rijksdag met 180 tegen 96 steiiimeu aangenomen. TWEEDE KAMER DERSTA'J'EN-GENERAAL.' Zitting van 9 April. In de zitting van hedeD, waarvan wij in ons vorig nommer leeds al3 telegrafisch bericht een kort verslag gaven, is ingekomen: een ont werp tot het verleenen van uitstel aan de Maatschappij Zeeland van de verplichting tot het bouwen van een hotel te Vlissingeu. He lieer Luyben heeft rapport uitgebracht omtrent de geloofsbrieven van den heer Rastert. De commissie heeft ernstige bedenking tegen de vei kiezing, ma,ir wensclit de overlegging der kiezerslijsten. Het debat zal nader plaats hebben. De discussie over de conventie omtrent Ter- neuzen is aangevangen. De heer De Jonge ver dedigde de belangen van Terneuzen, dat opge offerd wordt aan grootere localiteiteu hier te laude en aan Antwerpen en Gent. De verdieping van het kanaal is een zuiver Belgisch belang. Omtrent de spoorwegtarieven zijn wij door weglating van artikel 11 overgegeven aan den willekeur van Belgie. De beer Lontitig betwist dit. Aitikel 11 is oveibndic, daar ar tikel 8 van het tractaat van 1867 volkomen voldoende is. De naasting der spoorwegüjnen was een overwegend equivalent. Ook de lieer Gratama zag daarin een groot belang, opwegende tegen de benadeeling van Terneuzen. De heer van Eek verdedigde de conventie als een eenvoudige vriendschapsdienst aan eene naburige mogendheid zonder opoffering onzerzijds. Wij geven gelegenheid tot kauaai- verbetering aan Belgie en verkrijgen daarvoor vergemakkelijking in de naasting van spoorwe gen. De bezwaren, aan Neuzen ontleend, zijn overdreven. Alleen weuscht spreker zekerheid, dat Nederland niet berust in de verklaring van den Belgischen Minister Frère Orban, dat Belgie niet gebonden is door het traktaat van 1S67. De heer Rutgers van Rozenburg heeft politiek bezwaar in de weglating van artikel 11. Daardoor geven wij onze aanspraken op gelijkstelling van Neuzen met andere havens voor de spoorwegtarieven op, zonder iets daar-' voor in plaats te vei krijgen. De heer Iveu- chenius ziet evenzeer in de weglating van art. 11 eene loslating der rechten, ons bij het traktaat van 1867 verzekerd. De heerlley- denrijck vroeg pertinent of art. 8 van het traktaat van 1867 door onze'Regeering en Bel gie bindend wordt geacht, ja dan neenï Maandag voortzetting. De heer de Cascmbroot heeft verlof gevraagd en verkregen, nader te inteipelleeren over het beleid der Regeering in Atjah, speciaal of door de benoeming van twee Rezeerings-commissa- risseri, op hen de uitoefening van liet hoog gezag is overgegaan, en zoo niet, welke staat kundige verhoudiDgdan tusseiien hen is ontstaan; of die benoeming een gevolg is van de verkla ring, dat tot eene c'me'e inrichting van het bestuur aldaar kan worden oveigegaan; of die afhankelijk zal zijn van de inwilliging door de wetgevende macht van de vereischtkrediet -n, en hoever zij zich zal uitstrekken. SCHIEDAM, 10 April 1880 Aan de beide Kameis der'Staten-Generaal is door den Minister van Biunenlandsche Zaken toegezonden een afschrilt der overeenkomst tot regeling \an het telegraphisch verkeer tusschen Nederland en Gioot-BriUannie en Ierland, den 15den Maart II. te 's Graveuhage gesloten. Diakenen der Ned. tlerv. gemeente te Amsterdam hebben bij de Tweede Kamer hun bezwaren ingebracht tegen het toepassen der rentebelasting op de kapitalen onder hun admi nistratie gesteld. -T— By de telegraaf-overeeukornst, die, gelijk w'y" gisteren mededeelden, tusschen Frankrijk en Nederland is geslotenis bepaalddat het woordtarief bij de wederzijdsehe wisseling van telegrammen, overeenkomstig de beslissing van de conferentie te Londen, van toepassing zal zijn. De Temps meldt, dat, het aannemen van liet woord tarief voor de binnenlandsclie telegram men in Frankrijk het aantal depêches met 80 pet. heeft doen toenemen. Men kan dus van de toepassing van het woordtarief op het inter nationaal verkeer insgelyks eene belangryke vermeerdering van dépêches tegemoet zien, en "zoo zullen de schatkist en het publiek er bij gebaat zijn, de schatkist die meer inkomsten krijgt, en het publiek dat goedkooper teie- gtafeeren kan. liet zeer omvangrijk (Ai paginal groote) verloopig verslag der Tweede Kamer omtrent het ontwerp tot heffing eener rentebelasting is verschenen. Te Rotterdam hebben de straatjongens de saardigheid" om dq, wissels op den tramweg te verplaatsen, wat, zoo het niet bij tyds ont dekt wordt, van ernstige ongelukken de oorzaak kan zijn. Een knaap, die zich daaiaan had schuldig gemaakt werd op heeterdaad betiapt en door den conducteur in oer; ti am wagen naar het politiebureau gebiacht. Ondeiweg snikte hy voortdurend «Heere verlos ons van den buoze", "Wij zullen volstrekt nies beweren, dat het gods dienstig onderwys op school de jongens tot kattekwaad leidt, macr het mag toch wel als voorbeeld gelden dat men, godsdienstige leer stellingen bij kinderen inplantende, hen toch nog niet beter rnaakt dan andere jongens, of zij aan »den booze" gelooveu of niet, kwaad doen zij toch. Arnh Ct. Ten voordeele van de slachtofleis van den watersnood heeft de directie vau de 3>Katholieke Illustratie" een overdiuk van twee nummers van dat blad (25 en 26) afzonderlijk uitgegeven. Men vindt er platen, gedichten en artikelen in betrekkelijk den jougsten waters nood, Om het goede doel en om den lijken inhoud zal dit fraai geïllustreerde gelegenheids- nummer zeker veel koopers vinden. Onder de poëzie vindt men een bijdiage van Dr. II, J, A. M. Schaapman en onder het-proza een vau Mr, H. A. Des Amorie Van der Hoeven. Het gedenkteeken aan Prins-üendrik, dat door de zeeofficieren te Willemsooid zal worden opgericht, zal beslaan uit eene marmeren buste van wijlen Z. K. H. Deze zal worden geplaatst iu het gebouw, van het instituut voor de marine en wel boven de deur der amuse mentszaal in de vestibule, zoodat daarop bij iiet binnenkomen van het gebouw dadelijk de aandacht moet vallen. Dezer dagen is melding gemaakt van eene door den heer D. G. Krüber Jr. te Mid delburg gedane uitvindingbestaande in een typogiaphischeu ondergronddoor toepassing waarvan men aan geldswaardige papieren een waarborg tegen vervalschiug zou kunnen geven. De lieer J. Viirtbeim Sr. schrijft naar aanleiding daarvandat onlangs door de ziels noemende Security printing Company te Londen eens sooitgelijke aanbieding is gedaan met bijvoeging van proefdrukken eu omschrijving, om het piocédé aau onze Regeering of de Nederlandsche Bank te verkoopen. Bij het onderzoekmet eenige der ontvangen proefdrukken ingesteld is echter gebleken, dat dergelijke onderdrukken niet alleen geen waarborg tegen vervalschiug kunnen gevenmaar dat de toepassing eer den vervalscher in de hand zal wei ken. Ten bewijze welke beste melkgeefsters voorkomen onder de Oost-Friesche koeien, wordt uit Carolinensiel geschieven, dat een koe van ongeveer 8 jaar iu het laatst vau Maait, na het afkalven, in éénmaal ruim 48 liter melk heeft gegeven. Het is een koe van den kaste lein Geidsen aldaar, eu de melkmeid wachtte vol augst het einde \an het melken af, dat maar niet scheen te wiileu komen. Door de Evangelische Maatschappij is de heer F. D. J. Moorrees, predikant te Vianen, bekroond als auteur van het best gekeurde antwooid op de uitgeschreven prijsvraag naar eene populaire geschiedenis van de Hervorming in Nederland. B V HSr

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5