Per. Telegraaf. 1 rijck eveneens, Beiden voorzagen hierin het herstel fier differencieele rechten. De Minister van Koloniën zette nogmaals de financieele noodzakelijkheid dezer belasting uiteen, die den handel niet zou schaden. De heer Fransen vnn de Putte zou voor het ontwerp stemmen, omdat hij niet tegen uitvoerrechten in Indië isdaar zij zonder nadeel in de inlandsche Statenwaarvan wij het bestuur overnemen bestaan. liet ontwerp werd daarop verworpen met 49 tegen 22 stemmen. Na aanneming van het ontwerp nopens de Indische kredieten is de Kamer overgegaan tot de hernieuwing barer afdeelingen. Gekozen werden tot voorzitters de heeren Wybenga Van Delden, Schimmelpenninck van Nijenhuis, Blussé en Van der Linden, eD tot onder-voor zitters de heeren Fransen van de Putte, Idzerda, Wintgens, De Bruyn Kops en Sandberg, Morgen is aan 'de orde da interpellatie van den heer De Casembrool. BEN HAAG, 20 April 1880. Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden heeft een zeer aanzienlijke gift geschonken aan de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin. SCHIEDAM, 20 April 1880. "Werd er in ons vorig nommer reeds op ge wezen, dat de heer E. De Koning alhier jongst!. Zondag den dag mocht herdenken, waarop bij vóór 30 jaren tot wijkmeester werd aan gesteld, liet is ons recht aangenaam thans te mogen vermelden dat de waardige man op dien dag vele en velerlei blijken van belangstelling mocht ontvangen en hem gisteren door de ambtenaren ter gemeente-secretarie, van de thesaurie, het bevolkingbureau en andere ge meente-ambtenaren eene ware verrassing was bereid. Door deze gezamenlijke ambtenaren werd hem namelijk, ais een bewijs van achting en vriendschap, onder een hartelijke en gepaste toespraak als blijvend aandenken een net cadeau aangeboden. Ook van het gemeentebestuur ontving de jubilaris blijken van waardeering voor de trouw, jjver en nauwgezetheid door hem in zijne betrekking steeds beloond. Naar wij vernemen bestaat bij de heeren Aug. La Rondelle, Egener enz. van Rotterdam, dezelfde heeren die alhier in den afgeioopen winter reeds eeu paar malen eene soiree gaven, het voornemen om op Dinsdag den 4Meia. s., tot sluiting van iiet seizoen, nog een soiree te geven, ditmaal met medewerking vanmej. Marie Beihl, zangeres aan de Iloogduitschi opera te Rotterdam eu van den heer Wouter Ilutschen- ruyter, mede van Rotterdam, ais pianist. Na hetgeen door genoemde heeren alhier is ten gehoorc gebracht en na de deelneming die zij van Schiedams kunstminnend publiek mochten ontvangen, achten we het overbodig iets tot aanbeveling van die soiree hier bij te voegen. De medewerking van de gevierde zange res, mejuffrouw Beihl en die van den verdienste lijken pianist, den heer Wouter Hutschenruyter, zijn bovendien waarborg genoeg om ook aan dit laatste concert van genoemde heeren eene ruime deelneming te verzekeren. Een inteeken- lijst za! dezer dagen bij de ingezetenen worden rondgezonden. Heden namiddag ten half een ure had G. Gageslein, die, tijdens de brug aan de Gerrit VerboGnstraat open was, op de leuning langs den waterkant zathet ongeluk er achterover af ea in het water te vallen. De brugwachter .T. Hiebemler zulks ziende, liet zich daarop langs de leuning zakken, ten einde Gagestein hulp te verleenen, deze greep de brugwachter dadelijk bij de beenen, waardoor zyn positie hachelijk werd. Eenige daarbij zijnde personen dit bemerkende, staken hem daarop eea ladder toe waardoor hij in staat was, zoodra noodig uit zijn netelige toestand te geraken. Spoedig daarop, werden beiden van het zeer dreigend gevaar bevrijd. Eerstgenoemde werd vervolgeus naar de stadsmetsehverf ge bracht en door de genecsheereu J. A. Rutschy en W. Yan der Sman behandeld. De binnen vader van het stads-ziekenhuis, juist ter plaatse tegenwoordig, beijverde zich onmiddellijk po gingen aan te wenden den drenkeling, bij wien de levensgeesten nog niet waren uitgedoofd, iu dat gesticht te doen opnemen, waaraan terstond gevolg werd gegeven. Eenige uren. later is Gagestein echter aldaar overleden. Gedep, Staten van Zuid-Holland hebben de gemeentebesturen herinnerd, dat de verkie zing tot vervulling der plaatsen van de dit jaar aftredende leden van de Provinciale Staten moet geschieden op den tweeden Dinsdag der maand Meizijnde alzoo voor dit jaar op den •11 dier maand, en de herstemming, zoo die noodig mocht zijn, op Dinsdag den 25 Mei daaraanvolgende. De Commissaris des Konings in Zuid- Holland heeft, bij besluit van 12 dezer,^bepaald, dat de aflevering van de bij de nationale militie voor de lichting van dit jaar in te lijven man schappen uit de gemeenten dezer rovincte zal geschieden o. a. te 's-Graveuhage. hnsdag 11 Mei; Delft, Woensdag 12 Mei; Rotterdam. Vrijdag 7 en Zaterdag 8 MeiSchiedam, Woens dag 5 Mei; VlaardingenWoensdag 12 Mei; Leiden, Vrijdag 14 Mei; Dordrecht, Maandag 3 Mei. De Commissaris des Konings in deze provincie heeft aan de gemeentebesturen ken baar gemaakt, dat by het Kon. besluit van'14 Maart 1880 {Stil. no. 31), met intrekking van dat dd. 30 October 1872 (SM. no. 105) nader is bepaald, welke ziekten van het vee voor besmettelijk worden gehouden en welke der in de wet van 20 Juli 1870 (Stil. no. 131) genoemde maatregelen bij het heerschen ot bij het dreigen van elke dier ziekten moeten worden toegepast. »ln dat besluit, aldus gaat de Commissaris voort, is behalve wijziging van enkele punten van het ingetrokken besluit, onder de besmet telijke ziekten van 'tvee ook genoemd het mond- en klauwzeer (besmettelijke klamvuit- slag van den mond on de klauwen) bij her kauwende diereu en varkeus, tei wijl het kwaad aardig klauwzeer bij schapen, het zoogenaamd rotkreupel, niet wordt genoemd. »Yan het vooi komen van mond- en klauw zeer moet derhalve in het vervolg door de houders of hoedets van vee onmiddellijk aau- gifte woiden gedaan »,.an den burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt, en tevens moet het aangetaste vee van het oveiige onmid dellijk worden afgezonderd, waarna liet onder zoek plaats heeft, bedoeld in art. 16 der wet van 20 Juli 1870 (SM. no. 131). »Yan gevallen van zoogenaamd rotkreupel bij schapen behoeft niet langer aangifte te wordeu gedaan. Daar echter schapen, evenals rundvee, bokken en geiten, tot de herkauwende (lieren behooren, zijn op deze dieren de bepa lingen betreffende het mond- en klauwzeer (iu bet aangehaald besluit nader omschreven als besmettelijke blaaruilslag van den mond en de klauwen) wel toepasselijk. Ycrzuirn van aangifte of afzondering zou tol strafvervolging tegen don overtreder leiden." Op de voordracht tot liet benoemen van een hoofdonderwijzer aan een der openbare jongensscholen voor meer uitgebreid lager onder wijs te Rotterdam zijn geplaatst de heeren A. D. Leeman, 'ie Ylaardingen; R. ,f. Kort- mulder, te Delft en J. Ilannik, te Rotterdam. De eerste nieuwe aardappelen werden dezer dagen door den tuinman Biuemiuk uit ,Twelln aan Z. M. den Koning nangebudeu. liet Bil. deelt mede, dat II. M. de Ko ningin aan Arbeid Adelt een deel heeft besteld van de benoodigdheden loor de luiermand. De oud-hooglecraar ia de scheikunde de Utrechtsche Academie Dr. G. J, Mulder, ij op 77-jarigen leeftijd te Bennekom overleden, Onder de geleerden van ons land, aan wiet naam zich een Europeesche roem verbond, wa» •Mulder een der eersten. Het bericht uit Kuilenburg, dat een pas* gehuwde man nog denzelfden dag znh heeft willen verdrinken, is, naar wij nader vandaar vernemen, slechts een loos gerucht geweest. (B. II. 01.) Delfsliaveu. Den 22steu Dec. 1879 was het 25 jacr geleden dat onze oudste wethouder, de heer J. J. Kam, tot lid van den Raad be noemd werd, den 53sten Aug, 1855 werd hij als zoodanig beëedigd en 23 Aug. 1880 zal het alzoo vijf-en-twintig jaar zyn dat deze waardige grijsaard als lid vau den Raad zitting heeft. Den 15den Juli 1857 werd hij tot wet houder benoemd en hij bleef dat eveneens onafgebroken tot gisteren toe. (D. Ct.) Gouda. Door het hoofd-comité voor een binnen Gouda op te richten Houtmans-monu- ment is besloten, dat dit op Donderdag 1 Juli e. k. zal worden onthuld. Leidon. Door' de kiesvereeuiging Algemeen Belang zijn voor de aaostaande verkiezing tot leden der Provinciale Staten kandidaat gesteld de heeren H. C. Ilartevelt (aftredend lid), en L. M. De Laat de Kanter, wethouderaihier, de laatste ter vervanging van den heer J. Yan Ileukeiom, die zich niet meer verkiesbaar stelde, OKÏff MAAG, 20 April. De Eerste Kamer der Staten-Gencraal heeft in hare heden gehouden zitting aangenomen alle overige aan hangige ontwerpenmeest met algemeen® stemmen. Daaronder zijn de vereeniging van d® gemeenten Sluis, Heiüe en St. Auna ter Muiden met 21 tegen 7; aanvulling der wet tot uit oefening der geneeskunst met 26 tegen 2 stem men indeeling van de YVesterschclde tot aan den spoorwegdam lusschen Noord-Brabant en Zee land; onteigening voor de Dreutsche hoofdvaart en het station Roermond; intrekking van het keizerlijk decreet nopens het bouwen op dijken en glooiingen; openbare middelen van vervoer en wijziging van de wet voor de algemeene rekenkamer van Nederlaudsch Indie; en ten slotte goedkeuring van de overeenkomst met Belgie betrekkelijk de verbetering van het kanaal van Gent naar Terneuzen. De heer De Vos van Steenwijk heeft als voorzitter der Kamer hartelijk afscheid genomen. De Verga dering is tot nadere bijeenroeping gescheiden. De Minister van Koloniën in de zitting van dc Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden antwoordende op de vragen van den heer De Casembroot, verklaart dat de benoe ming van twee llegeerings-commissarissec m Atjeh enkel diende ter voorbereiding van plannen, opdat, zoodra de oorlog geheel zal zijn geëindigd, waarop gegiond uitzicht bestaat, het civiel bestuur kan worden ingevoerd. Conflicten tusy sclien beiden vreest hij niet; over hun voorstellen toch moet de Regeering beslissen. Van opheffing van het militair gezag in Atjeh is geen sprake. De lieer Da Casembroot was niet voldaan en vreesde verwikkelingen, die den generaal Yan der Heijden tot het vragen om ontslag zouden nopen, wat een grooto ramp zou zijn. Na discussie besliste de Kamer voorts mes 79 tegen 17 stommen, dat de weigering van het gemeenlebestuur van Amsterdam, om ds kohieren van den hoofdelijken omslag ter inzag® voor ieder te verstrekken is in swryd met de wet.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2