Brieven uit Parijs. - terennamiddag in het exercitieveld gehouden, is de 2de luitenant Mr. M. J. Mijer geïnstalleerd tn werd het eereteeken voor 15jarigen trouwen dienst uitgereikt aan 'den adjudant-onder-officier- tasndeldrnger J. M. Augustijn en aan den sergeant majoor A. H. Van der Most. De installatie en de uitreiking van het eere teeken geschiedden met de gebruikelijke plechtigheid. nSchiedams Mannenkoor Orpheus" gaf gis teren voor lijn buitengewone leden hel „weede winterconcert met vereerende medewerking van mej. A. P. en de heeren M. J. P. en S. P. van Rotterdam. Met een nieuwe compositie: Hymne koor met pianobegeleiding van den talentvollen directeur de heer C. O. A. De Vliegh, werd de eerste afdeeling geopend. Het eerste gedeelte en het slot werden met aplomb gezongendaardoor kwam het liefelijke: nlloe lachen de velden enz." des te schooner aan den dag. De overgang tot het koraal maakte een goeden indruk, waartoe de begeleiding van den heer F. D. *a Dijk vooral in dit gedeelte veel bijdroeg, a dichter kon geen beter compouist, deze geen beter koor als vertolker verlangen. Glockeutöne van Bertelsman bleef goed in toon. Rbmische Lei- chenfeier van F. Gernsheim zal ongetwijfeld nog beter voldoen, indien het door een grooter koor wordt uitgevoerd. Het kwartet ging ver loren. Tot slot van deze afdeeling gaven mej. S. P. en de heeren M. J. P. en S. P. een trio, op. 42 voor pianoviool en violoncello van J. N. Hummel. Zoowel met dit nummer als met no. 3 van do tweede afdeeliug gaven de dil- lettanten blijken uitstekend geoefende muzi kanten te zijn. De pianiste vooral vei dient bijzonderen lof, om haar prachtig spel. De zangers verwierven den palm voor dezen avond met no. 2 van de tweede afdeelins- het kwartet in nTrouw" van Joh. J. II. Verhulst werd onberispelijk voorgedragen. »Le Chant des Amis" van Amb, Thomas werd met een vuur gezongen, zooals wij dat van een Fransche liedertafel zouden verwachten; sVrede" van R Hol werd over het algemeen goed ten ge- hoora gebracht. De koren bleken goed inge studeerd. Een der solisten scheen niet zoo goed als anders gedisponeerd. Er is blijkbaar yveiig gestudeerd en biaaf gezongen op het concert. In een woord iOrpheus" heeft zijn ouden roem gehan-hnof''. Uit het vroeger medegedeelde zestal predi kanten, ter vervuiling der vacature bij do Hervormde gemeente alhier, is hedenavond door het kiescollege een drietal gekozen, bestaande uit de heeren: J. Barbas JAz., te Bemme! met 45 stemmen; II. A. E. Heinecken, te Wotkuni met 49; en Dr. D C. Tliym, to Makkum met 48 stemmen van de 53 tegenwoordig zijnde leden van het kiescollege, dat thans bestaat uit 70 leden; afwezig 17 leden. Door den commissaris des Konings in de provincie Friesland is onze stadgenoot, de heer J. Bubbermanleeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Heerenveen benoemd tot lid van de commissie tot het afnemen der eind examens der hoogere burgerscholen in dia provincie. Uit Ruhrort wordt aan de JV. Jl, Ct, ge- meldt: De scheepvracht is op dit oogenbiik laag: naar Rotterdam f2, naar Schiedam en Delfs- haven f2.45,'Delft f2,25. Leiden f2,75, Haarlem f3, Zwolle f2.85, alles voor schepen van 400 h 420 kar, kleinere schepen p. m. 50 ct. p. kar linoger. De Minister- van Binnenlandschc Zaken li»nft den Commissarissen des Konings vezocht, ri" aemeentebesturen in hunne provincie te willen uitnoodigpn, uit het bevolkingsregister te willen opgeven het kerkgenootschap van' ieder onderwijzer of onderwijzeres, die op 31 December 4879 aan het hoofd eenerniet-gesub- sidieerde bijzondere school voor lager of meer uitgebreid lager onderwijs stond, die voor rekening van dien onderwijzer of die onder wijzeres wordt gehouden. Volgens een in den Haag loopend ge rucht, lijdt Z. K. II. Prins Alexander, onze Kroonprins, aan een leverziekte. Sedert Nov. heeft hij zijne woning niet verlaten. Bij den zomerdienst op den Rhijn-spoor-* weg zuilen tusschen Amsterdam en Rotterdam in beide richtingen dagelijks 9 treinen, waarvan 6 sneltreinen, loopeo. Eergisteren' werd door de watersnood- tentoonstelling in de Gothisch zaal te 's Ilage bezocht door 4000 personen, 670 loten werden verkocht. Door den heer thesaurier der algemeene verloting ten behoeve der watersnoodiijdenden, onder bescherming van IIII. MM. den Koning en de Koningin, is dezer dageu weder een som van f25000 overgemaakt aan de algemeene watersnoods-commissie te Amsterdam. 13 Maart vei trok van Soerabaja Zr. Ms, raderstoomschip Bromo, komm.' kapt-.luit. ter zee K. W. E. Yon Lesschen. Het verdei e état-major bestaat uit den luit. ter zee 4e kl. P. J. L. Ghateleux, le of.; luits. ter zee 2e kl. \V. H. Souman, W. J. Cohen Stuart, L. Roosenbuvgoil. v. aclm. 2e kl. A. De Leef, Genoemd oorlogsschip gaat naar Baudjermasiu ter overbrenging van geheime orders eu ver volgens naar Nieuw-Guiuea om onze vlag te vei toonen, De Javasclte Courant bevat een besluit van den Gouverneur-Generaal, dat in de Miua- hassa, op 5 plaatsen, opeubate inlaudsche scholen - worden opgericht. De kist rnet shag tabak, voor de uitrusting van de Willem Barents, in ons vorig nominer vermeid, is ten geschenke aangeboden door de firma Vau Delden Co. te Amsteidam. Door de Leidsche studenten der theolo gische faculteit is besloten, dat de leden zich bij de commissie van oudleei lingeu zullen aan sluiten, om aan den hoogleeraar Scholten ca huldeblijk aan te bicden. De portefeuille, Maandag jl. in het koffie huis De Pool te Amsterdam ontvieemd, is later teruggevonden. De inhoud, ongeveer f300, was echter gevlogen. Vlaardiiigen. De jag"rijgertieenschap is eer gisteren avond definitief vastgesteld, Ook de Maatschappij voor Zeevisscherij, directeur de heer A. E. Maas, noemt deel. Algemeen was men vnn gevoelen om niet te vioeg te visschen, daar de ondervinding leeit, dat in den icgel voor 22 Juni geen beste sooit gevangen wordt, maar Inei toe zou oene deelname zonder uitzon dei ing noodig zijn en die is zeldzaam. Er is nu bepaald, dat de eeiste jager zal moeten vei trek ken, zoodra 10 schepen zijn uitgezeild, doch niet voer 2 Juni, dat de jaagtijrl 12 Juli zai geëindigd zijn en de zelfvangers 24Juli mogen binnenkomen, tanzij de vangst bediaag? 140 ton van een logger en 100 ton van een bom in welk geval zij voor dien tijd mogen binnen komen. Van de beugvissehery is een schip binnen gekomen met 25 ton zoutevisch en 43 tot leng. Peruis. Te Grimsby is weder een van de alhier thuis behooiende sloepen binnen gekomen, met een netto besomming van f 1025. Den llnag. Het scherm, dat in den vorm eener 'Schutting, sedeit geruimen tijd voor de voorbijgangers op het Binnenhof, eene verras sing bewaardeis gisteren weggevallen. De gerestaureerde ridder- of zoogenaamde loterij zaal vei toont zich wederom in haar oorspron- kelijken luister voor het oog. Het grijze gebouw met zijne twee nieuwe met lei bedekte zij torentjes met windvanen, zonnewijzer en antiek klokkenspel, vei heft zich statig. De grootste'verandei ing, welke hetsedertde grafelyke regeering dagteekenende monument onderging, beslaat in de vervanging van het onoogeltjk bordes door een in oud-IIollaudschea stijl aan den hoofdingang verrezen overdekt portiek, dat op vier kapiteelen rust en in welks frontespies het Hollaodsche wapen op een ver- guld veld prijkt. Een fraaie trap leidt naar dit voorportaal. - Binnenkort zal de overige verbouwing van het voormalig stadhouderlijk kwartier aan de binnenzijde een aanvang nemen. Dordrecht. Jl. Dinsdag werd de heer Dr, N. B. Donkersloot,' gewezen geneesheer in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen al hier, aangenaam verrast door het ontvangen van een souvenir, he.n, door tujschenkomst van den secretaris-rentmeester van het gesticht, aan geboden uit naam vim een groot aantal tegen woordige en vroegere verpleegden, en bestaande in een zeer smaakvol, bijua volledig salon-aineu- bleinent, vergezeld van een album, in rood fluweel met goud, waarin de namen der dank bare lijders staan vermeld. Haarlem.Alhier zijn de pogingen om een schouwburg op te lichten mislukt dooi gebrek aan deelneming. Dcnokninp. In deze gemeente heeft het hoofd des gezins van een landbouweisfamilie als maatschappelijke betrekking of beroep zijner echtgenoot opgevenpotkoker. Maastricht. Zondagnacht is in een der kloosters vau de Ursulinne alhier ingebioken. Er zijn een aantal zilveren en gouden voor werpen ontvreemd. De dader of daders zijn nog onbekend. Parijs 46 April 4880, Het is in den tijd van den dwazen tulpenhandel, toen ecit enkel bolïetjo soms meer waard was dan een koets met paarden en de hoofden van vrij wat hoofdon onzer overigens zoo zuinige en ordelijke voorvaderen tamelijk op hol waren. Mijnheer Van Jer Trap en movrouw Van der Beek waren buren. Hij had een dochter, Jacque line eu zij een zoon Krelis. Hij was weduwnaar en zij weduwe. Beiden waren brave menschen en gingen vriendschappelijk met elkander om, totdat ook zij hun de tulpen tot hun liefhebberij kozen. De een kocht al duurder en zeldzamer bollen dan de ander; do naijver wie do schoonste collectie zou bobben van hun Iweuon werd gaandeweg grooter. Mijnheer "Van tjer Trap was niet gelukkiger dan als hij de hand koude leggen op eon tulp, welke mevrouw "Van der Beek had willen koopen en omgekeerd. Len ware veto ontstond hierdoor tus schen die vroegere goede buren en zij haatten elkander woldra met een itinïgen haat. Wie dit met hot meeste verdriet aanzagen, waren Jacqueline en Krelis. Zij stelden hun goluk in iots anders dan in een tulpZe beminden elka&r en stelden de een bij haar vader, de ander bij zijn moeder alle mogelijke pogingen in het werk om toosteinming tot hun huwelijk te verlangen. Üe oudelui waion evonwel onverbiddelijk, tusschen hun beider families zou nooit een vereenigmg kunnen tot stand komen. Zoo stonden de zaken toen Krelis toevallig twee bollen had weten machtig te worden van een hoogst zeldzaam en fraai tulpsoort gonaamd, admiraal". Nu was hij er uit 1 liij ging zijne Jacqueline op zoeken en er werd afgesproken, dat hij er een van aan haar vader, zij er een van aan zijn moeder zou geven, op voorwaarde de oudelui tlan zouden afzien van hunne weigering om toestemming te geven tot het huwelijk hunner kinderen. Ilct wel slagen hunner poging achtten zij aan geen twijfel ondorhevig. Aan zulk een krachtig overredingsmiddel toch, zou stellig noch mijnheer Van der Trapi noch do wed. Van der Beek weerstand kunnen bieden. En zij hadden wel gezien, het voorstel werd gedaan en aangonomen. Krelis ging de bolle» halon maarze waren niet tc vindenNieuwe wanhoop, overal werd gezocht, maar te vergeofs.' Eindelijk blijkt het, dat Flagcólei, oppasser van kapitein Marius, behoorendc tot hoi korps van Pichegru, en bij Van der Trap ingekwartierd, de kostbare bollen lmd gevonden, ze voor uien aan gezien en in zijn zak gestoken had om e mede to dojouneeren. Gelukkig was echter nognnaréén bol don weg van alle uien opgegaan en kwant de andere nog ongeschonden uit den zak van den verbluften militair te voorschijn, Dank zij dien ééne tulp weet nu kapitein Mariu»

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2