finitenlandsGlte Bmciten, Binaeiilanftgclte Berichten. van Maandag 26 April 1880. f K A K E >i IJ K, Volgens de Globe heeft de heer Martel, toen h'y te Nice per telegraaf bericht had ontvan gen, dat de Senaat geweigerd heeft zijn ontslag als Voorzitter van dat Staatslichaam aan 'te nemen, onmiddellijk geantwoord, dat dit bewijs van vertrouwen hem ten plicht stelt het Voor zitterschap to behouden. Le XIX Siècle meent te weten, dat eenige leden van de rechterzijde zich reeds begeven hebben naar Jules Simon, om hem te vragen, of hi' geneigd is de kandidatuur der partij voor het Presidentschap van den Senaat te aanvaar - deu voor het geval, dat Maitei het door hem ingediende ontslag mocht handhaven; maar •Tules Simon heeft hierop geantwoord dat hij zich niet door de oppositie tegenover het^m vernetnent-wil laten stellen. De republi!<ein«che dagbladen verwijten aan den afgevaardigde Godelle, eene insinuatie en beleedigingen, in plaats van eene interpellatie, op de tribune der kamer gebracht te hebben. De dagbladen der rechterzijde verwijten den presi dent Gambetta, dat hij zich niet volkomen be- heerscht heeft, maar zich heeft laten vervoeren door zijn oploopend gestel. De dagbladen laken eenparig de heltiglieid van het gesprokene. Paul Bert heeft in de Kamer het wets ontwerp gedeponeerd, waarbij geëiscbt wordt, dat leerlingen en leeraars der kerk den militairen dienst vervullen. De urgeutie werd aangenomen. MflKLAO. Lord Hartington heeft jl. Donderdag, na zijne terugkomst van het "Windsor-kasleelconfe- rentiëp met lord Granville en Mr. Gladstone gehad. Eerstgenoemde zou zich dien dag weder naar het Windsor-kasteel begeven. De Standard deelt' mede, dat lord Hartington aan 11. M. Victoria heeft verklaard, dat Mr. Gladstone beter dan hij io staat was, een kabinet samen te stellenhetwelk het ver trouwen van het Lagerhuis zou bezitten. De Times deelt eene depêche uit Gaboul van gisteren mede, volgens welke de voorhoede der divisie onder generaal Stewart den 20 dezer te Ghawini is binnengerukt. 15,000 Afghanen van verschillende stammen vielen dien dag de troepen onder Stewart aandoch werden ver slagen en verstrooid, met een verlies van 1000 man aan dooden. De Engelsche verliezen be droegen 17 man aan dooden en 115 man aan gewonden. Onmiddellijk nadat Granville en Hartington van Windsor waren teruggekeerd, hebben zij zich naar Gladstone begeven, by wien de drie hoofden der liberalen met elkander confereerden. Na deze conferentie is Gladstone naar Windsor .vertrokken. 1> l X S C li L A S D. In de zitting van den Ryksdag op gisteren zyn de beraadslagingen over de eerste lezing van het wetsontwerp, strekkende tot het ver- leenen van eene subsidie voor den Duilscben handel op de Samoa-eilanden, voortgezet. De vergadering besloot lot ae dadelijke tweede le zing in het volledige huis. De bondscommissaris 'Kussorow en de secretaris derrykschatkistScholz deden in den loop van het debat uitkomen, dat het ontwerp niet ten doel had ondersteuning van het Duitsche 'handelshuis Godeffrey, maar eene volkomen nieuwe ouderneming, inhetbe- jaog der Duitsche handelspolitiek. ITALIË De Kamer is bezig aan de discussie over de buitengewone uitgaven voor oorlog en heeft een levendig debat geopend over den bouw van de schepen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 23 April. In, deze zitting is, zoóals wij reeds in ons vorig uomtner als telegrafisch beiicht mede deelden, liet debat over bet ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den suikeraccijns, voortgezet. De heer Mees verdedigde het ont werp, als noodzakelijk by de verminderde op- bieugst van den accijns, vooral door de kunst matige kleuring der suikers. Zuivere toepassing der sacharhnetrie of exercice-stelsel is vooralsnog ontaadzaam, daaicuu moest men zich bepalen tot verbetering van het bestaande typenstelsel, ten einde de uitvoering der wel van 1865 te beschermen. De Minister van financiën sloot zich hierbij aan en verklaarde, ter tege moetkoming aan de bedenkingen, aan art. 3 toe te voegen de bepaling dal de wijze van onderzoek naar het gehalte bij twijfel omtrent de kleur, zal "worden ouderworpen aan eene bekrachtigiug der wet binnen twee jaar na het in werking treden der wet. De heer Holtzman bepleitte nogmaals het belang van wettelijke zekerheid omtrent den alsdan aan te nemen grondslag. Na goedkeuring van art. 4 (Massificatie der kaudysuiker ia plaats van een uniformrecht) en van art. 2,"werd door' den heer Holtzman 0|> art. 3 een amendement voorgesteld, om hot bedoelde onderzoek te doen geschieden naar de methode der titrage. De heer Schimmclpenninck bestreed het ai tikel als te onbeperkt, het amendement als te beperkt en spoorde de Regeeting aan het artikel te wijzigen. Ook de heereu de üruyn Kops en Van Stolk bestreden het artikel, terwijl laatstgenoemde daarenboven het amendement beaamde, De Minister bestreed het amen dement. De Regeering kan zich niet binden aan het tilrage-stelsel, dat bovendien ook on volkomen is. Zij moet vrij zyn in de aanneming der wijze van onderzoek. Het amkel biedt voldoeude waarboigeu tegen vexatie, vooral nu de bekrachtiging binnen 2 jaar door de wetgeving is opgenomen. Overigens is de Mi nister bereid voor de vaststelling van den bestuursmaatregel, de desltuudige Kamers van Koophandel te jaadplegea en wijzigt in dien zin het artikel. Ook brengt hij de bepaling omtrent de bekrachtiging van den bestuurs maatregel binnen 2 jaren over naar art. 8. Het amendement-Holtzmau werd verworpen met 40 tegen 23 stemmen. Art. 3 werd aange nomen met 47 tegen 17 stemmen. Na goed keuring der overige artikelen en na bepaliug der in werking treding van de wet op 1 Januari v 1881, is de wet aangenomen met 54 tegen 12 stemmen. Maandag zyn de geloofsbrieven van den heer Bastert aan de orde. SCHIEDAM21 April 1880. - Naar men verneemt, zal op den lGdon Juni e. k. op het landgoed van baron Van Nagell te Nederhemert een samenkomst plaats hebben ter bevordering van de algemeene be langen der Chr. Jongel. vereeuigiugcu, ditmaal onder den naam van lalgemeeu Christelijk jougelingsfeest". Verschillende sprekers van naam ijn uitgenoodigd die samenkomst by te wonen. Door de bemoeiingen van ilea heer H. F. Pasma zal een gewezen hulponderwijzer naar Denemarken vertrekken, om te Siagelse zich te bekwamen in de boterbereiiling, m bet boek houden en het verder admiuistatieve gedeelte van een boterfabriek. Dagelijks wordt daar de melk van meer dan 2000 koeien verwerkt. De toestand der vrouw, die de vorige week in haie woning iu de Wiegelstraat, te Nieuwei'-Amstel, zoo vreeselijk met een bajonet door haren voormaligen kostganger in bet lijf verwond word, is tot verwondering van de geneeskundigen bevredigend, ofschoon zij zwaai' lijdt. Dank zij de zorgen ecner gegoede bewoon ster der Wiegelstraat wordt voor het kind alles aangewend, wat mogelijk is om het op te kweeken en te doen herstellen. De man, die den aanslag pleegde, bevindt zich nog in het Binnengasthuis. Ook zijn wond gelijk men zich herinneren zal poogde hij zich met een broodmes te onthalzen geeft kans op genezing. Hij wordt goed bewaakt om te voorkomen, dat h'y zijn verband niet afrukt. Op den 20sten dezer is onder de gemeente Hoogland gearresteerd en daarna gevankelijk zwaar geboeid naar de gevangenis te Utiecht overgebracht, een persoon, zich noemende Thomas Sibrens Postma, geboren en wonende te Rauwerd, provincie Friesland, die zich heeft schuldig gemaakt aan het maken van een nieuw valsch bankbiljet groot f100, op licht blauw postpapier op glas met potlood nagetrokken en met inkt bijgewerkt, dat hij den 1 April jl. te Leeuwarden bij een winkelier heelt ge wisseld, welk bedrog na zyn vertrek werd ontdekt. Ook in den sachterhoek" van Gelderland wakkert de lust tot landverhuizen weder aan terwijl in de laatste weken reeds eenige ge zinnen vertrokken, begeven zich dezer dagen alléén uit de gemeenten Neede, Eibergeu en Borculo r.iet minder dan 75 peisonen naaf Rotte! dam tea einde zich aldaar naar het be loofde laud (N. Amerika) ;n te schepen. Bij Carré te Amste:dam werkt thanseen Bluchtkoniugin", Zenopia geheeten, die, aan een trapéze, aan een touw en iiaugende aan haar tanden, verschrikkelijke dingen doet. Ten slotte vliegt zij langs een stevigen diaad, met de tanden aau een miniatuur-locomoliefje han gende den geheelen cirsus door. De kreten die Mej. Zenopia doet hooren, hare grooie be wegelijkheid, haar wilde en woeste nwijze van zijn", spruiten zekerlijk uit de omstandigheid voort, dat zij een slndiaansche-' is. Natuurlijk zyn er velen, die hare kunsten fraai viuden; het is een kwestie van smaak. Wil men de plant-spans, waarvan het 21. v. d. I). onlangs de behaudeling mededeelde, van fijnere planten voorzien, dan kan men dit ook doen. Men kan er zaden van vergeet- mij-nietjes, viooltjes, fijne grassoorten enz. in planten, maar men spiegele zich ann de rijstkorrels en neme vooral ongepelde zaden. Daar een touwtje spoedig door vocht bederft, liange men de spons aan een koperdraad. Het spreekwoord»Zoo dom als een eend is dezer dagen te Wittervvold, 'iu Gro ningen, weer gebleken een lasterlijk spreekwoord te zijn. Een eend toch uit het dorp Ouslwedde, in een gesloten kist vervoerd naar bet gehucht Vriescheloo, dus op 2 ureu afstand, stond '10 dagen later weder voor de deur van harea ouden meester te Onstwedde.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5