BiltenlaMsclie Bcriëktïï" Woensdag 28' April. M 4914 i^r es» 1> e r t i y s t,e -T 11 gr. duitscmland. COURANT. ijONKK«KNT>»'«M», pri kwniWrtlf 1.85. Jfgneo per |mst, door het geheole Kijk - 2.50. •derhjke limmiiuti,- 0.10. B51RKAW: MAEEHT, 'B, 124. Advertentieprijs: van 1-10 gewone regels met inbegrip van cene Courant f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Aan het Commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangebracht 3 matjes en als zoodanig aangegeven eet) gouden medaillon aan een zwart flnwcclcn Bandje. ZÏÏEDE N. De Yega is jl. Zatei dagavond ten 10]/., uur, vergezeld van omstreeks 200 stoomschepen, te Stockholm binnengekropen. Wijlen ver was de 'kust verlicht met vreugdevuren. Op rle landings plaats was eene estrade gebouwd, waai- het Etedelyk bestuur de' reizigers welkom heette. In het slot begroette de Koning de leden der expeditie. Nordenskjöld reed daarna, door de menigte toegejuicht, door de schitterend ver lichte straten naar zijn woning in het gebouw der Academie van wetnnschappeu. Eergisteren morgen is ter eere van "de bemanning van het Noord-poolschip Yega eene dankzegging in de kapel van het paleis gehou den, waarna de Koning de Yega bezocht en aan alle deelnemers der vaart medailles uitdeelde. Des avonds werd op het paleis een feestmaal gegeven, waaraan alle manschappen der Yega, de hoogste hofbeambten -en de grootwaardig- heidsbekleodets deelnamen. De Koning hield eene redevoering lot de deelnemers aan da expeditie, waarin hij hun, zoo namens het Zweedsche volk als uit zijn eigen naam, dank zeide voor de nieuwe lauweren, die de Zweedsche vlag door hen had weten te behalen. De Ko'ning heelt prof. Nordenskjöld ver heven tot den rang vau baron. Ook kapitein Palander en de heer Dickson sijn in den adel stand opgenomen. Laatstgenoemde is tevens begiftigd niet^ het grootkruis der Orde van de Ster en de heer Siberiakolf bevorderd tot com mandeur dier Orde. De Zweedsche Regeering heeft het verzoek der Akademie van 'Wetenschappen te Stockholm om op Spitsbergen een Station op te richten, gaiveigerd. Do Deensche Regeering daarentegen zal een Station op Upernavik oprichten en de Russische een aan den mond der Lena-rivier, beuevens een hulpstation op een der Siberi sche eilanden. Ook Oostenrijk zal niet achtei- bl'yven; Graaf Wilcek heeft aangeboden de kosten voor een station op Nova-Zembla te dragen. De'heer Robert Collet, conservator aan da universiteit te Christianiaheeft aan de Regeering aangeboden een kleinen tinnen beker eu ecnig gereedschap van ijzer, welke gevonden zijn door kapitein Cnrlsen in de puitihoopen van het huis vau Daièmls op Nova-Zembla, toeh hij dit laatstelijk bezocht. De kapitein Carlsen had deze voorwei pen geschonken aan den koopman Noordvej te Kjeisvik bij Noord kaap, en deze had die op zijne beurt aan-den .heer Collet afgestaan. E N G K 1 A A' 'Volgens de linies zyn er onder de 257 nieuw gekozen leden in het aanstaande Lager huis 150 kooplieden en fabrikanten. Verder zijn er 52 advokaten en juristen, 6 journalisten, 7 ingenieurs, 5 bankiers, 3-vartsenG pacht boeren, 4 uitgeveis of boe) drukkers, 3 geeste lijken 30 officieren vau de landmacht, en 2 officieren van de z.eemaeat. -Journalisten zullen er in het geheel 14 zi'ting hebben. Schotland lmeft 7 conservatieven en 53 liberalen naar het nieuwe Parlement gezonden. Opmerkelijk is liet, dat al deuniversiteiten in het Yereenigd Koninkrijk, behalve die van Londen van Edinburgh en van St. Andrew conservatieven hebben gekozen. Is (vraagt de Spectator) de uitwerking van het hooger on derwijs alzoo het liberalisme .vijandig? Het blad meent te moeten antwoorden, dat men- schen van geleerdheid allicht eene kaste vormen, en dan, gelijk de meeste andere kasten,-tot elkander zeggen: idit volkdat de wet niet kent, is vervloekt." In het liberale kabinet zullen o. a. de - volgende personen zitting hebben: lord Gran ville, als Minister van Buitenlandsche Zaken; lord Ilartington, Min. van het bureau van Indië de heer Childers, Min. van Oorlog; lord North - brook, Min, van Marine, eii de heer Selborne, als iord-kauselier. P KAN K K IJ K. Het katholieke kiescomité te Brestwaar weldia eene verkiezing voor de Kamer moet plaats hebben tengevolge van het overlijden van den afgevaardigde de Kei'jéguheelt be sloten den bisschop van Angers, den lieer Frepnel, de kandidatuur aan .te bieden. Het comité van de Comèdie Franjais heeft met algemeene stemmen besloten geen pogingen aan te wenden om met Sarah Bernhardt tot een minnelijke schikking te komen, maar haar eenvoudig een proces aan te doen wegens verbreking van haar contract. De eiscli tot schadevergoeding bedraagt 390,000 francs. Sarah Bernhardt heeft gezegd dat zij vast besloten is nog slechts in Londen te spelen en zich dan geheel aan de schilder- en beeldhouw kunst te «ijden. Bij de herstemming voor een lid der Kamer is te Besangon de heer Beauquier, radi- kaal, niet 3989 stemmen gekozen. De heer Ordinaire verkreeg 35G0 stemmen. ITALIË. De Jan full a meldt, dat, volgens gisteren uit Albanië ontvangen depêches, een opstand in die provincie zou zyn uitgebroken. Duizenden vrij willigers, zoowel Christenen als Muzelmannen, slroomen naar de afgestane districten, om zich te verzetten tegen het in bezit nemen daarvan door Montenegro. De Regeering vau Vorst Nico- laas heeft hiervan aan de groote mogendheden kennis gegeven, waarvan reeds eemge eeu ver toog tot de Porte hebben gericht. Koning Humbert is in gezelschap der Minisleis Villa eu Cairoli aangekomen, -om tegenwoordig te zyn bij de opening der nationale tentoonstelling van fraaie kunsten. Bij hunne aankomst werden zij door de bevolking met geestdrift ontvangen, De Paus heeft bij de ontvangst der Fransche pelgrims gezegd, dat de Katholieken, om te zegevieren, blijken moeten geven van kalmte en gematigdheid. B E L G I E. Aan de Indépendance wordt uit Berlyn, gemeld dat de gezanten te Konslantinopel de Porte hebben uitgenoodigd, ter uitvoering van de overeenkomst met Montenegro, het afgestane gebied, waar de Albanesche opstand uilbrak, weder te bezetten en de ontruiming zoodanig uit te voeren, dat de vreedzame overgang van dat grondgebied aan de Montenegrijnen verze kerd zij. "Turkije heeft daarin bewilligd, maar voegde er by, dat zij de rapporten der Turksehe mili taire kommandanten moest afwachten. De mogendheden zullen waarschijnlijk toestaau, dat eene Europesche commissie-overeenkomstig het voorstel van Turkije benoemd worde, om de hervormingsplannen te onderzoeken, die ingevolge art. 23 van het Berlijnsche traktaat moeten worden uitgevoerd. Eergisteren avond is in de Casinozaal onder de pendule een dynamietpatroon ontploft, welke daar was nedergelegd roet het kennelijk doel om gedurende de verwarring te stelen. Dooi de ontploffing is aanzienlijke schade veroorzaakt, terwijl verscheidene personen licht gewond werden. Dank zij den ijver der bedienden werd er niets vermist. De Keizer is eergisteren avond ten lfi/j ure naar Wiesbaden vertrokken. De Keizerin is gisteren over Dresden en Weimar naar Baden-Baden vertrokken. Alle hotels te Berlyn zijn overvol met vreemdelingen, die de visscherijtentoonstelling wenschen te bezoeken. Vooral uit Engeland, Frankrijk, Amerika, Japan en China zijn vele belangstellenden gekomen. Er is bijna geen plaats meer te bekomen. SPANJE. De heer Castelar heeft gisteren in de Spaansche academie zijn intreèrede uitgesproken. Tot onderwerp daarvoor lmd hij gekozen de moderne geest, welken hij verdedigde tegen de vooroor- deelen van hen, die beweren dat de idealen der kunst en der litteratuur niet zijn gekweekt, vergroot eu ontwikkeld door den vooruitgang der wetenschap, der vrijheid eu der hudeu» daagsche demociatis. De plechtigheid was schitterend en werd bijgewoond door een talrijk publiek, waai onder men de élite vau Madrid opmerkte. De redevoering vau tien heer Castelar werd luide toegejuicht.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1