-Mülilftsclie Birictlsij Men heeft in Madrid ontdekt dat er een aantal nagemaakte Spaansche eflecten en bank biljetten in omloop zijn gebracht. Vooral van de series E en F der nieuwe uitgifte 3% binnen land moeten met veel behendigheid stukken lijn nagemaakt. R U 51 E N l E. Een biaud te Focsani (Rumehië) heeft 300 huizen vernield; talrijke familiën zijn tot den bedelstaf gebracht. De Regeering doet een beroep op de algemeene liefdadigheid in Europa. AMERIKA. Met 38 tegen 16 stemmen heeft de Senaat het outwerp-verdrng met de Ute's aangenomen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 23 April. i In deze zitting is ingekomen een ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V (kosten van het lager onderwijs) en daarna gedebatteerd over de geloofsbrieven van den heer Bastei t. De heeren Van Kerkwijk, Vevheljen, Oorver Hooft, Patjjn, Van der Linden en Van der Kaaij waren vóór de'toelating, daar slechts 7 kiezers ten onrechte te Harmeien hadden ge stemd en dit geen invloed op den uitslag der vei kiezing kon hebben. De heeren lleyden- rijck, Brouwers en Grntama verklaarden zich tegen de toelating, op grond dat reeds op 7 October van het vorige jaar over de onwettig heid der kiezerslijst voor de gemeente Harmeien was beslist. De heer des Amotie Van der Hoeven was tegeu toelating, dat het eenegroote onrechtvaardigheid zou zijn den heer Bastert wel toe te laten, op dezelfde gronden die leid den tot niet-toelating van den heer Dn Tour Van Bellinchave. De heer Van Wasseuaer Catwijck was vóór de toelating, daar er geene redenen bestaan de verkiezing te vernietigen. Ten slotte werd met 32 tegen 30 stemmen tot toelating van den heer Bastert besloten. De discussie over de verhoogiug van hoofd stuk V (monumenten) is danrdp' aangevangen. Na eenige discussie, waariu de Minister legeuover de heeren de Jong, Van der Hoop Van Sloch- teren en Bergsma verklaarde, dat de subsidiön voldoende toegelicht en meerdere splitsing niet »noodig was, is het algemeen debat gesloten. Woensdag voortzetting. Morgen vergaderen do afdeehngen. DEN HAAG, 27 April 1880. Z. M. de Koning heeft benoemt! tot president van de Eerste Kamer der Staten- Geueraal, Jhr. Mr. F. J. J. Van Eysinga, sedert 1850 lid dier Kamer voor Friesland. SCHIEDAM, 27 April 1880. De op Zaterdag jl. alhier gehouden bijeen komst var belangstellenden in het oprichten eener afdeeling der Maatschappij »Tot be vordering der Toonkunst", wei d door een groot getal beoefenaars en voorstanders der toonkunst bezocht. Door den Voorzitter van het, bestuur der Muziekschool alhier van welk bestuur de oproeping was uitgegaan werd die bijeen komst geleid en het 'wenschelijke tot oprichting alhier, eener zoodanige afdeeling uiteengezet, vooral met het oog op bovengenoemde school, die zich onder het patronaat der afdeeling zou wenschcn te stellen; en tevens de vei houding aangegeven waarin de op te richten afdeeling zal staan tot de alhier bestaande zangvereeniging ïEulerpe". Na eene korte discussie werd de gelegenheid opengesteld om zich voor het lid maatschap le vei binden. Bijna alle aanwezigen tiaden tot het lidmaatschap toe, zoodat het bij de wet van- de Maatschappij van Toonkunst gestelde getal leden voor eene afdeeling, nan- siotids was bereikt en de Voorzitter aan de vergadering de metlédeeling deed, dat de af deeling «Schiedam" zich had gevestigd. Eene voorloopige commissie van bestnur werd daarop benoemd, bestaande uit de heerenS. Rijnbende, Mr. II. M. C. Pooitman, J. J. G. Nolet, S. A. Vernède en W. A. Beukers, aan wie werd op gedragen de verdere leiding der zaak op zich te nemen en zoo spoedig mogelijk een ontvverp- reglement aan de leden ter goedkeuring aan te bieden. Het in de maand Juni a. s. te houden onderzoek van de in de verschillende gemeenten in deze provincie aanwezige vei lofgangers der militie te land zal o. a. geschieden te Rotter dam 2, 3 en 4 Juni, te Vlaardingen den 9 Juni eu te Schiedam den '12 Juni a. s. Voor den nieuwen tocht van de Willem Barentlsz is door de heeren Daniel Visser Zonen alhier eène hoeveelheid jenever gegeven en door de heeren G. J. Boele Zn. te Kampen 2000 stuks sigaren. Voor de te Dage zitting houdende commissie tot het afnemen van examen in de Engelsche taal heeft de lieer E. U, Ko3ter alhier akte bekomen. Bij Mm. beschikking is ingevolge mach tiging des Koniugs, aan den heer J. L. J. Jansen, te Hillegom, concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van ren stoomtram weg vau Leiden naur de Benuebi oekerlaan. De stoomboot Maassluis varende tusschen Maassluis en Rotterdam kwam Zaterdagavond iu aanvming met eeu schip vaardoor de boot eeuige avarij bekwam. Ee.j half uur later geraakte zij in een zegen van tie visscrieiij onder Deifshaven vei ward waardoor de boot genoodzaakt was aan het Park ie sloppen en daar de passagiers al te zetten. De Vereemging van burgemeesters en secretarissen m Noord- eu Ziml-lloliand heeft besloteu aan de Tweede Kapier een adres van adhacsie te zenden aau het voorgedragen wets- outwerp tot bescherming van nuttige vogels voor landbouw en tioutteelt. Omtrent het hollen der paarden van het rijtuig vau 11. XL' de Koningin op het Loo meld het Utr. Dagblad, nog het volgende: Toen li. M. van haar dagelijks ïitje temgge- keerd was, reed het i ij tuig stal waar ts, toen een der leidsels onder den staait van een der paarden gemakte. De pogiugen, die de koetsier aan wendde om het ieidsel weder wij te krijgen, deden de paarden doorgaan. De koetsier sprong onmiddellijk uit het rijtuig, wieip zich voor de paarden, doch deze wierpen tiem terneder, trap ten hem en een der wielen ging hem over deu schouder. Zonder verdere ongelukken wer den de paarden reeds spoedig lot slaan ge- biacht. De wonden, diede koetsier aan het hoofd bekwam, zijn vi ij ernstig; zij vei ooi /aakten eel bloedveilies. Dr. J. A. Goedbloed vei leende de eeiste heelkundige hulp. Deu nacht bi acht de man ïustig door en verder was hij vrij wel. II. M. was ook zeer geschiikt. HH. MM. ziju vol deelneming met den verwonde. De onderscheidingsteekeuen, dezer dagen door Z. M. deu Keizer van Duitschland aan een drietal offieieien onzer marine geschonken, ziju, naar wij nader vernemen, toegekend als bewijs van ei kentelijkheid voor de redding door deze Nederlanrlsche zeeolficieien van Uuitsche schipbienkelingen op het eihmd Macassar. Iu verhuisd met de nieuwe organisatie van het dcpaitement van Oorlog worden, met io. Mei e, 1c. toegevoegd: aan den chef van den geueralen staf do majoor Hnrdenberg van dien staf; aan den inspecteur der ïnfaiHeiiede majoor Alutgs van het wapen; aau den inspec teur der cavalerie de luiteDaut-dmlooel Van Helden van den generalen staf; aan deu inspec teur der artillerie de luitenant-kolonel Schneider i v der artillerie. Aan het departement zelf zal worden work-, zaan gesteld de onder-intendant vau de 2de klasse Van Gendt, thans toegevoegd aan den koinnmndunt der 4de divisie. Eergisteren zond de heer P. A. V tuinman te Naaldwijk, de eerste nieuwe a appelen van den kouden grond aan Z. M. Koning. De soovt van aardappelendan door hem gebezigd, is eene van de vele soort in het najaar uit Duitschland ontvangen, Bij Kon. besl. is de Commissaris Konings in Overijse! gemachtigd tot bjjeenr ping van de Staten dier Provincie in buiteng woae vergadering op Donderdag den 13 M e. k,, ter verkiezing van een lid van deEera Kamer der Stalen-G?eneraal, in plaats van Mr J. A. G. baron De Vos san Steenwp. De Amst. Ct. zegt, als zeker te kunne: mededeeten, dat aau geen onzer minister,!: tot dusverre iets bekend is, officieel of officieus, van een op te richten mail tusschen Amsterdam en West-Indie. De Hooge Raad heeft gisteien vcnoorpa de cnssatievcorziv.ing van W. Joosten, die door het Gerechtshof te Amsterdam ter zake vso den bekenden moord op den veldwachter V. il L. te Bloemendaal is veroordeeld tot 20 jam tuchthuisstraf. In een particuliere dffi n.« .o .li» V. Gt. van heden wordt gei»®; M-n ,i.»t ,|at de moordenaar van Prins Crapothme gouverneur- generaal van Charkoiï, zou zijn gevangen gc nomen. Indien het waar is, dan is het een belangrijke vangst. Dc heer Eickma, wethouder voor het onderwijs to Rotterdam, is weder in zooverre heisteld, dat hij zijne werkzaamheden kan her vatten. In do Spectator van Zaterdag jl, geeft dr. J. Verdam een levensschets van Eelco Verwijs; de schrijver deelt dnatiu mede, dat Verwijs zijn geheele kostbare boekerij bij testa mentaire beschikking vermaakt heelt aan da Maatschappij der NederlanrRche letterkunde te Leiden. De heer J. T. Wilke, te Kew, in Enge land, sinds eenige juren aldaar werkz-.am ia den beroemden botanischeu tuinis benoemd tot hortulauus der Rotterdamsche Diergaarde, in plaats van den heer O. Wittedie wegenï zijn hoogen ouderdom ontslag heeft gevraagd, De heer Wdke zal omstreeks Juli in functie treden. Te Arnhem zal iu de eerste dagen van Mei een man van 83 jaar in liet huwelijk treden, Als een zeldzaamheid Uari woi den gemeld, dat bij een huwelijksvoltrekking te Numansdorp als getuige optrad een honderdjarige. Hij heet- Pieter De Lange. Op eene conferentie van meteorologen, dezer dagen te Hamburg gehouden, werd naar de Hamburger ATachrichte.n meldt mede gedeeld de Nc-deilaridschc Regeling geneigd was de noodige middelen voor een Station in de Nooidelijke IJszee beschikbaar te stellen. «Gaande naast elk der zes paarden een lakei", werd Zaterdagavond na tienen door dn Leidsche stiuten een zoogenaamde proefrit ge' maakt met het onderstel van eea wagen, welks _in de aanstaande musket ade dienst moest doen. Daarboven bevond zich een soort van bak, waariu wie heet en <jer commissie", in allerlei veelkleurige pakken uitgedost, op losse ban' ken gezeten waren, en daarnaast gingen een aautal fakkeldragers, uelks aangezicht meteen mombakkes bedekt", alsmede de drager eeuef witte banier, met een opschrift dat het tegen- ovcigeslelde van «Filips den Schoont:"de hoofdfiguur uil den optocht, te lezen gaf, en dezen in een «dienovereenkomstige" houding voorstelde. Muziek: een dianioigel en oome Heinrieh met zijn trompet. Het spreekt1 vanzelf, dat er bij dezen verwachten oinmcgauk, nu en'dan ook opgeluisterd door het afsteken van Bengaafseh vuur, veel nieuwsgierigen,op de been kwamen. Of).

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2