- ken op den Engelschen en inlandsehen handel. De 'heer Idzerda bestreed hem en de Mi nister bleef zich beroepen op het gezag der deskundigen. Daarna is aangevangen het debat over de conclusie der commissienopens de adressen •van de heerea de Stoppelaar en Haakman, rechters in de gemengde rechtbanken in Egypte, bezwaar makende tegen "het hun verleend ont slag als Nederlandsche rechters. De conclusie strekt otn de Regeeriag aan te sporen bedoelde ambtenaren door den ambtelijken band aan het vaderland te verbinden. Na discussie en nadat de Regeering verklaard had do conclusie in overweging te willen nemen, werd zij unaniem aangenomen. SCHIEDAM, 2» April 1880. Door de politie alhier is heden proces-verbaal opgemaakt tegen de huisvrouw van A. v. d. Z. in de Visschersstraat, wegens het houden van een beleenhuis op pand zonder wettige ver gunning. Verschillende gouden en zilveren voorwerpenbenevens een menigte kleederen jijn in beslag genomen. Aan de Kamer van Koophandel en Fabrie- kep alhier is gezonden het bericht omtrent den handel en de scheepvaart in het Britsche Koninkrijk over de maand Maart 1880. Onder presidium van den heer J. S. G. Disse zal de Zuid-Hollahdsche gvmnastiek-onder- wjjzers-vereeniging op den 6den Mei hare ver gadering houden te Kinderdijk, Onder de punten van behandeling komen o. a. de volgende voor: io. Openbare les door den heer Koopman; 2o. Lezing over de gymnastiek door den heer Disse; 3o. Zal er door de vereeniging bij de Regeering aangedrongen worden op het oprichten van een kweekschool voor gymnastiekleraren? door den heer A. B. Meilink; 4o. Over het dragen van corsetten door den heer Steenbergen 5o, De gordel btj het gymnastiekonderwijs door den,heer Hellemans; 6o. De spierklopper door den heer Tuinenburg 7o. Waar is de plaats der onderwijzers bij de uitvoering der werk tuigoefeningen? door den heer Koopman. Op den staat van brieven, geadresseerd aan onbekendeu, door het postkantoor te Rotter dam verzonden, gedurende de 2de helft der maand Maart, komen o. a. voor: Eijsbroek; Delfshaven. Willem De Haas, Overschie. Mosch, Schiedam. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, strekkende tot het verleenen van kwijtschelding van een gedeelte eener den lande aankomende vordering. Dat ontwerp heeft ten doel, om aan de firma Christie Nolet en De Kuijper, scheepsbouw- en machiuefahriek, in likwidatie, te Delfshaven, kwijtschelding te ver leenen voor een bedrag van f 6750. zijnde 1,3 gedeelte der boete door haar verbeurd wegens te late'levering van een stoombaggermolen met laadruimte en toebehooren, volgens contract van aanueming van 10 December 1877. Den 21 dezer heeft te Parijs de onder- teekeniog plaats -gehad eener ovei eenkomst tusschen Neilei land en Frankrijk omtrent de invordering van gelden op kwitantiën door tusschenkomst der posterijen, Wederom is een van de oud-leden der Tweede Kamer, die deel uitmaakten van het «erste parlement na de grondwetsherziening overleden. Van den heer Slicher van Domburg wordt uit den Haag het doodbericht medegedeeld, De overeenkomst, den 17 September 1878, te Bern tusschen Duitschland, Oostenrijk, Spanje, Fsankiijk, Italië, Zwitserland en Portugal ter beteugeling der phylloxera gesloten, bepaalt, onder anderen, dat bij invoer van planten, tuin gewassen enz. in die landen de wortels geheel van aarde ontdaan moeten zjjn. Terwijl tegen deze bepaling, die mét een verbod van invoer gelijk staat, van verscheidene zyden wordt ge protesteerd, zouonze Regeering, indien wij goed zijn ingelicht, onlangï van Portugal een concessie hebben verkregen, in dien zin dat aldaar de invoer van Nederlandsche planten enz. zal worden toegelaten ook wanneer zij op de gewone wijze worden verzonden, mits daarbij worde overgelegd een attest van een Portugee- schen consul dat zij ten opzichte van phylloxera- besmetting geen gevaar opleveren. Te Rotterdam heeft een Roomseh-Kath. ingezetene aan het bestuur der Rotterdamsche Vereeniging voor Roomsch-Kathoüek ondprwijs een kapitaal aangeboden voor den aankoop van grond en den bouw van eeo school, en een ander kapitaal, groot f40,000, tot onder houd van die schoolalsmede een derde kapitaal, uit welks rente een bibliotheek voor de onderwijzers en kweekeliogen der Vereeni ging zal worden gesticht. Nabij het feestgebouw is reeds een terrein gekocht, groot genoeg voor een school voor 300 a 400 kinderen met on- derwijzerswoning. Te Brussel is een maatschappij opgericht, die in eenige groote steden, o. a. te Rotterdam, panorama's zal bouwen en exphiïtepren Wam- schjjnlijk zal het aldaar worden geplaatst in de nabijheid van het station der Staatsspoor wegen. Die Maatschappij heeft zich verzekerd van de medewerking der schilders Volkhart en Thorn. Von Eckenbrecher te Dusseldorf, wier panorama: het gevecht te Quatre-Bras, dus te Rotterdam zal worden tentoongesteld. De Arnh. Ct. levert een schets van den indruk, dien het voorloopig verslag der Tweede Kamer over da rentebelasting heeft gemaakt. De degelijkheid en de bewijskracht der argu menten staan in omgekeerde reden tot de tal rijkheid; het is een pakhuis vo! bezwaren, zonder orde opeengestapeld. Men verwachtte een klem mend en bondig betoog -- men kreeg een samenraapsel van 't over en weer gepraat als dat van een kransje oude juffrouwen. Het ver slag getuigt van onwil, niet van beredeneerde overtuiging, vau stijfhoofdig volhouden van mee- niogen zonder argumenten; geen krachtig verzet tegen het hoofdpunt, rnaar ongesehikte en beuzel achtige bezwaren; geen beknopte en scherpe beoordeeling, maar een saai eu langdradig ver- slag; gejammer en geweeklaag over de vette jaren van weleer, pleidooien voor den terug keer naar de orthodoxe alleen zaligmakende be lastingsfeer, naai indirecte belastingen liefst op weelde-artikelen, op tabak ea koffie. Twee door de musschen in 't oog der Arnh. Ct.; de tabaks-belasting was door de wetg, macht ver worpen de koffie moest als volksdrank be- «chermd worden tegenover de jeuever. En daarom zegt het blad dan ook, als de speelkaarten, de biljarts, de piano's, de draaiorgels, de schilde rijen, de platen, de lucifers, de stalen pennen, de chignons, de damesslepen, de honden, de papegaaien, de schelkoorden en de rijgveters onze financiën niet redden, zal van de tabak en de koffie onze reddiug ook niet komen. Het is kluchtig en bedroevend tevens, deze wanho pige pog'iDgen gide 1 te slaan om toch maar, tot eiken prijs, de bedreigde renteniers te hel pen. Alles anders is beter; zelfs de inkomsten belasting, zelfs een kapitaalsbelasting, zelfs alles, wat de Kamer vroeger afgekeurd en verworpen heeft. Belast alle klassen der bevolking; heft belasting vin alle sooir,en van inkomsten; maar belast den rentenier niet en heft geen belasting van de inkomsten van het kapitaal in porte feuille. Dit is het begin en het einde, de alpha en de omega van het "Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die, zegt de Grondwet, het geheele Nederlandsche volk veitegenwoordigen. In den loop dezer maand overleed te Vlie land de hoofdonderwijzer, de heer Kooij. Ge durende de vacatuien neemt nu de heer te Gempt,predikant aldaar en die het radicaal van 'hoofdonderwijzer bezit, ne school waar, geheel ten voordeele der weduwe Kooy ei^f haar kinderen. s Door de studenten-roeivereeniging ta'- Leiden Ifjord zal een internationale wedstryd tijdens de maskerade-feesten in Juni worden uitgeschreven. De Leidsche studenteu-vereenjging tot vrij willige oefening in den wapenhandel iPro Patria" isbehoudens nog te verkrijgen, toe. stemming, voornemens van don 7den tot en met den llden Juni a. s. een groot concours te houden op het schietterrcin der dienstdoende schutterij te 's Hage. Tot dat concours zuilen worden uitgenoodigd het leger, de marine, de dienstdoende en rus tende schutterijen, benevens de scherpschutters vereenigingenterwijl de wedstrijden op de vrije banen voor een ieder zullen worden opengesteld. Te Wijchen werd in de vorige week, op den dag dat de R. Katholieke kinderen hunne eerste communie deden, om die reden op de openbare school geeu school gehouden. Aan een van de hulppostkautoren in de nabijheid van Amsterdam prijkt een brief vóór de glazen met het volgeade adres: toeter Ovt Op het werk ber Na sdes Van De Tos pup paas piet boek houwd Verders en Joohan Nes Varn cis Kus Mesters Van den ouden Frits wordt verteld dat- hy iemand, die hem sinds jaren om een ti tel had vervolgd, tot geheimraad benoemde, onder beding dat bij het aan niemand zou zeg gen. De Amerikaansche Regeering heeft nu iets dergelijks gedaan. Volgens de Noord-Amei kaan- sche staatsregeling mag geen ambtenaar, van welken Vorst of Staat ook, eenig geschenk, ambt, titel of orde aannemen, zonder verlof van het Congres. In den laatsten tijd zijn de- aanvragen om dat verlof (vermoedelijk ten ge volge van de toenemende internationale gemeen schap.) zoodanig toegenomen, dat vele personen nu bij een bill zijn gemachtigd, de hun ver leende ridderorden aan te nemen. Maar daarbij is de bepaling gevoegd, dat deze onderschei dingsteekenen noch vertoond, noch ooit gedra gen mogen .worden. Deze bepaling geld voor nu en later, en ook voor de vroeger ontvangen versierselen. De liefhebberij zal er nu wel af gaan! zegt het Handelsblad. Eene grappige vertooning levert thans in Amerika de verschijning van het bekeeriugs- leger Salvation-Army, dat uit Engeland is over gestoken om in de Nieuwe Wereld bidstonden te houden. Het leger beztaat uit een generaal, Raitstone, en negen kapiteins of luitenants, vertegenwoordigd door negen meisjes. De gene raal draagt een helm, de officieren breedgerande hoeden met groote linten. Zij zijn voornemens in alle groote stedeu revivals te doen ontstaan. Eerst wilden zy' zingend de straten doortrekken en op de kruis punten en pleinen piediken, maar dit veroor loofde de politie niet, en thans houden zjj in gehuurde lokalen driemaal daags bedestonden. Bij elke prediking wordt gecollecteerd. De Standaard deze gebeui tenia mededeeiende, voegt er bij, dat het een der wonderlijkste ver schijningen van onzen tijd is en het oordeel er I over zeer uiteenloopt. Helaas! Er zijn dus nog menschen, die behalve deze dwepers zeiven, zulke vertooningen niet- aven belachelijk ah betreurenswaardig vinden. Gelukkig dat de generaal en de officieren .van het bekeeringaleger slechts het Londensch dialect- van het Engelsch spreken, 20odat ons land voor deze bezoeking niet beducht behoeft tff zijn. ArnhCt.) ■N Maassluis. Van de beugvisscberijzyn weder 8 schepen binnengekomen, aanbrengende

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2