Gemengde Berichten. SCHIEDAM5 Mei 1880. i In de zitting der Arrondissements-Recht- bank te Rotterdam van gisteren werden o. a. veroordeeld C. de L., brandersknecht te Schiedam, be klaagd van beleediging, tot f25 boete of 7 dagen gevangenisstraf. J. v. S, slagersknecht te "Vlaardingen, be klaagd van diefstal, van circa f 8, aan kleingeld uit de winkellade van een ipek.ilager aldaar, tot 2 maandeu eenzame gevangenisstraf. Vervolgens stond terecht: R. M., sjouwer, wonende te Schiedam, be klaagd van mishandeling. Eisch 1 maand cellulaire gevangenisstraf en f8 boete of 1 dag cellulaire gevangenisstraf. De Minister van Binnenlandsche Zaken; gelet op art. 1 van het Koninklijk besluit van 3 October 1873 {Staatsblad no. 135); heeft goedgevonden: met ingang van 5 dezer, de artt. 1, 3, 4, 5, 6 en 7 van het aangehaald Koninklijk besluit van toepassing te verklaren: A. in de gemeente Kethel, op da perceelen, in gebruik by J. Gr. De Kok, en kadastraal bekend sectie B, nos. 939B. in de gemeente Oyerschie, op de perceeleo, in gebruik bij P. Suiker, en kadastraal bekend sectie B, no. 18C7; C. in de gemeente Delfshaven, op de perceeleD, in ge bruik bij F. Koopman, en kadastraal bekend sectie B, no. 3278. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van's Rijks schatkist bij deNeder- lamlsche Bankop '1 dezeren de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaal meesters aanwezig te zamen een bedrag uit maakten van f 25,207,849.21. In de eergisterenavond te Rotterdam gehouden vergadering der kiesvereeniging i>Alge meen Belang" zijn gekozen totkandidateuvoorde Provincialen Staten de heeren Mr. E. Bsrasma met 21, D. L, Wolfson en A. E. Rne»t van Limburg met 20, James Smith.met 19, Mr. A. M. De Cock met 18, C, E. Viruly met 17 en Hendrik Muller Szn. met 12 stemmen, terwijl 11 stemmen werden uitgebracht, op den heer Havelaar. In de kiesvereeniging ïRotterdam" werden tot kandidaten voor de Prov. Staten verkozen do heeren Roest van Limburg, De Cock en Smith met 14, Viruly, Wolfson en Bergsma met 13 en Havelaar met 11 stemmen. Naar het Vadverneemt, zal mevrouw de douairière baronesse Van Hogendorp, groot meesteres bij H. M. de Koningin, over eenige maanden die waardigheid nederleggen. Z. M. de Koning van Zweden heeft den hoofdingenieur J. Dïrks benoemd tot ridder van de Wasaorde en den heer Waldorp tot ridder der orde van St. Olaf. iDe betrokken Nederlandsche Spoorweg maatschappijen hebben het plan opgevat goed koops retourbilletten naar Parijs uit te geven, die 6 dagen geldig zullen zijn. Voor de bemanning van de Willem Ba rents is nog ten geschenke ontvangen: een mand shagpijpjes van den heer P, Van der Want, te Gouda, een kist mosterd van den heer Avis, te Krommeoie, een bezending sigaren van de firma Ph. lie Jong, te-Heusdeit, 24 tabakspijpen en tabakszakken van den heer P. Hassoidt, te Amsterdam, en 2 vaten zuur kool van de heeren Grelinger Sc Jansente Noord Schar woude. In de ïBrieven ,uit de hofstad" in de Arnh. Ct. wordt gemeld, dat het treurspel »Selirn de Derde" van den ex-Tur kuchen gezant Murad Efendi, door prof. Jonckbloet vertaald, waarschijulyk door het Ned. Toouec) in het toneeljaar 188081 zal opgevoerd worden. s>L' Lustration, journal universel" bevat de portreUen der Hollnndsche ingenieurs Dirks en Albers, in een groep met andere ingenieurs der internationale technische commissie, die de eeisie werkzaamheden voor hel Panama-kanaal onder de leiding van den heer De Lesstps in Jan. en Febr. jl. verricht hebben. Op de Nieuwe Maas kwamen twee vaar tuigen, die aan het laveeren waren, met elkander in aanraking,-met het ongelukkig gevolg, dat da boegspriet van het eene vaartuig den schipper van het andere zoodanig tegen het hoofd trof, dai de man oogenblikkelijk een lyk Was.{N~.Jl.Ct.) De Burgemeester van Leiden, Dr. W. C. v. (I. Bran deler, is ernstig ziek. Tot herstel van gezondheid zal een langdurig verblijf in het buitenland noodig zijn, ter wij i hij zich volstrekt van alle werkzaamheden onthouden moet, U.D.) Uit Nieuwediep wordt ais ecu bijzonderheid medegedeeld, dat het stoomschip New Belton, met 1000 ton steenkolen van New-Csstle voor de firma Van Gijn Go. aldaar binnen, eer gisteren morgen te 4 u is begonnen telossen, met 4 ploegen, ieder van 9 man, die eergisteren avond te 8 uren hadden leeggewipt, terwijl de New Belton te 8'/s uren weer in zee was. Uit het jaarverslag van de maatschappij iPaleis voor Volksvlijt", eergisteren uitgebracht, bleek: dat 1879 een ongunstig jaar was. De ontvangsten dekten ternauwernood <)■-uitgaven. Oorzaak van deze teleurstelling was de dood van Prins Hendrik en den Prins van Oranje, tengevolge waarvan 19 dagen lang het Paleis gesloten moest worden ook heeft de langdurige en felle winterkou een deel van het ongunstige resultaat op haar rekening. Uit het reserve fonds," dat tot f 9000 geslonken is, werd f 5000 besteed voor onderhoud van 't gebouw. Tot commissaris werd benoemd to de vacature Rutgers van Rozenburg de heer W. J, v. d. Blom, en als zoodanig herkozen de heer M. C, v. Hall. -- Sarah Bernhardt heeft in deu iaatsten tijd genoeg van zich doen spreken om de al- gemeene aaudacht op zich te vestigen eu me nigeen heeft zich geërgerd aan de zonderling heden dezer merkwaardige vrouw. In ieder geval is ijj de draagster van eaa der meest gevierde namen en het is daarom een goede gedachte van de redactie van het Leeskabinet in het Mei-nummer een portret van haar te plaatsen dat uitmuntend geslaagd is en in staat is een denkbeeld te geven van het even interessante als bekoorlijke uiterlijk der actrice, tervriji een korte levensschets door Francisque Sarcey hare eigenaardighedeo eu verdiensten in het ware licht stelt, De leziug van dit stukje is wel geschikt om de sympathie voor Sarah te vei- meerdereu. De kunst om door geschut op het 'weer invloed te oefenen is uiet nieuw. Reeds Ben- venuto Cellmi kende haar, maar paste haat- anders toe. Hy deed er namelijk den regen mede ophouden. Toen namelijk, gelijk hy zelf verhaalt, men eens wanhopig was, omdat er by tien intocht der hertogin van Farnese in Rome zware regens vielenhad hij eenige zwaie stukken geschut naar de zijde gericht waar (Ie donkerste wolken hingen, en toen de tegen al stoiker en sterker werd, die stuk ken afgeschoten. Toen hield de regen op en de zon et toonde zich, zoodat Benvenuto oor zaak was dat het feest uitnemend afliep. liet middel is zeer aan te bevelen bij vuur werken, wanneer het gewoonlijk regent. Det.keiijk is hieruit ook het gebruik omstaan om bij de opening van de Stateu-Generaal geschut af te vusen. liet op het gunstige oogenblik verschijnen van de zon bij di eigenden regen, vegen liet uur dat de Kamers zullen geopend wot den, heet het Oranjezonnetja. Misschien is ook dit verschijnsel alleen lang* dezen weg te verklaren. {Speet.) Verscheidene malen is gewaarschuwd tegen dc etiquetten die zich in de sigaienkistjes bevinden, gemerktNciei lattdsch Batik; ze hebben zeer vpel overeenkomst in het uiterlijk met biljetten van f'IOO. Op zoo eeo papier van volstrekt geen waarde, heeft een kolfiehuishcrader f 100 voorgeteld; de bedrieger is onbekend, {Hand.il.) In een kraam op de voorjaarsmarkt te Amsterdam is een meisje bij het eten van poffertjes gestikt. Als een aardigheid wordt uit het Journal de Bruxellee door onze bladen medegedeeld, dat men in de officieele Fransche vertaling eener oude ordonnantie der Oostenrijksche Nederlan den het woord ïgemoederen" overgezet vindt door commerce. De vertaler had namelijk aan het Vlaamsche sgevader" en ïgemoeder", voor ons peter" en meter", gedacht. Zoo herinneren wij ons ook van een onzer Viaamsche confrères eens een klacht gehoord te hebben over een zijner medewerkers, sinds geruimen tijd o. a. voor tie vertaling van een feuilleton aan zijn blad verbonden. Op een dag, toea de hoofdredacteur toevallig verzuimd had de proeven door te zien, kon hij in zijn feuil leton, in de beschrijving van een schitterend diné, dezen volzin lezen: sik zal geen wiid gebruiken. Mijn staatsrege ling constitutionlaat het mij niet toe." De goede wil van vele Flaminganten is nog altijd beter dan hun taalkundig instinct. (Midd, Gt.) »De joden, die thans te Berlijn zulk een hoofdrol spelen, hadden het vóór een eeuw anders. Zij moesten een belasting betalen als die voor het vee. Wilde een jood Berlijn biouen- gaan, dan had hij door een bepaalde poort zijn- weg te nemen. Slechts een beperkt aautal joden mocht per jaar trouwen. Koning Frederik de Groote, de verlichte vriend van den verlichten Voltaire, had bepaald, dat aile jonggehuwde joodsche paren voor een bepaalde som uit zijn porseleinfabriek moesten knopen. Ook was htm keus niet vrij, maar moesten zij nemen wat overgeschoten was. Op die wijs was Mendelssohn verplicht bij zijn huwelijk 20 levensgroots apin van porselein te koopen. Zijn geslacht bewaart die nog." Waarom de Standaard deze historische herin nering te lezen geeft, wordt er niet bijgevoegd, Zeker niet om ook hierin een bewijs te doen zien, dat het voorgeslacht zooveel beter was dan het tegenwoordige. Is het om het verkeerde aan te toonen, dat de joden thans te Berlijn eene hoofdrol spelen? Het getuigt slechts voor hunne energie en bekwaamheid, dat zij in min der dan honderd jaar het zoover gebracht hehbenniettegenstaande zij alles behalve de troetelkinderen hunner christen medebur gers zijn. lu ieder geval pleit de bejege ning die zij vroeger ondergingenmeer tegen de vervolgers dan tegen de vervolgden, eu evenmin als men de Romeinsche Keizers zal prijzen om hunoe vervolging van de christe nen, of de Fransche Koningen voor de vervol ging der protestaaten, evenmin zal men het in de Duitsche vorsten roemendat zij op.die wijze hunne Israëlitische onderdanen behan delden. De twintig apen van Mendelssohn strekkeu meer Ftederik den Groote dan het geslacht van den vermaarden musicus tot schande. {Arnh. Ct.) Delft. Door de kiesvereeniging Hecht voor Allen zyn tot kandidaten gesteld voor de Prov Staten de twee aftredende leden, de heeren Jhr, Mr. A. Van der Goes van Naters en G. H, Landmeter. De gelukkige winner} van den hoofdprijs der Oostenrijksche premieloterijten bedrage van 300,000 florijuen is de onderdirecteur der Ban que tTBsccmpie te Parys,' de heer Rozenraad, die liet lot juist ucht dagen geleden voor 1509 fraucs had gekocht. Hij was edelmoedig genoeg

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2