I finltenlanisclit Berichten, Binaealojute Bcncitcn. van Maandag 17 Mei 1880. er 4 Gemengde Berichten. amsciie Courant, 'aak en ;en n, LU del ;«r R, te is« jer K, V It A S K It U K. Acht-en-zeventig bisschoppen van da vier-en- tachtig hebben thans geprotesteerd tegen de besluiten van 29 Maart, en de Union geeft een wenk aan de overige zes, dat het tijd wordt om het hun gegeven voorbeeld te volgen. Drie van deze zes zijn door de tegenwoordige Regeefiug benqemd, en van daar misschien hunne aarzeling. De republikeinsche linkerzijde van Jen Franschen Senaat heelt besloten Pelletan kan didaat te stellen voor het piesideutschap van den Senaat. De baakier Dallain, die twee millioen ter beurze heeft verloren heeft zich een kogel door het hoofd gejaagd. Volgens den Voltaire heeft Sara Bern hardt eene verbintenis aangegaan met de Vaudeville, Zjj zal er debuteereu in la Dame auxOamélias. Jl, Donderdag avond zijn onder de werk stakers te Roubaix eu te ArmentiéjWS oproe righeden uitgebroken waarbij de menigte de gendarmes uitjouwde. Door een afdeeling i jagers te paard en een bataljon linietroepen die uit Rijssel ontboden waren is de volks menigte uiteengedreven. De Regeering heeft nieuwe maatregelen genomenom eene her haling der wanordelijkheden te voorkomen. E N E L A h I». Daily hews verneemt, dat de heer Forster de vernieuwing der uitzonderingswetten voor „„Ierland „verlangt. Vrijdag zou liet Kabinet daar omtrent een besluit nemen. Men zeg', dat lord Lyons, die het niet eens is met Glailstoue's politiek, als gezant te Parijs zal worden vervangen door lord Eosebery, die tevens tot maikies zou worden v°rheven. Het Britxch en Buitenlandsch Bijbelgenoot schap ontving ïn het afgeloopen jaar 110,806 p. st. tegen 96,428 in 't vorige. De verkoop van bij bels leverde 99,734 p. st., tegen 106,168 in 1878. Sedert zijn oprichting heeft het genootschap 88,168,419 bijbels verspreid. Ook in Rusland is thans bijbelverspreiding geoorloofd. R l! 1 A S 1). De toestand der Keizerin van Rusland blijft dezelfde; acht a tien maal per dag komen de geneesheeren haar bezoeken om te zien of de kunstmatige temperatuur in de kamer wel >op een zelfden graad wordt gehouden. Uit Archangel wordt gemeld, dat de Dwina geheel vrij vau ijs is. DÜ1ÏSCKLAO. Volgens een bericht in de hr. Btettiner Zeitung is Dr. Majuncke naar Rome op reis gegaan, belast met eene zending der centrum partij. 1 A L 1 E. Giuseppe Mazzoni, de grootmeester der •It&liaansche vrijmetselaars is 11. Dinsdag te Prato overleden. A 31 E It 1 K A. Last tot inhechtenisneming is uitgevaardigd tegen de bevelhebbers vanveeitiim stoomschepen, wegens overtreding der wet, welke beperkt het 'aantal passagiers, dat elk vaartuig mag opnemen. De stoomschepen 7(jnSueviaAmsterdam, Mosel, Viking, R/iein, Baltimore, Hohcnetau/en, OhioB el genlandHelvetia, Herder, Celtic, Devonia, City of Richmond, Kapitein Barre van eene Duitsche stoomboot is reeds gevangen jjanomen. De overigen bullen dit lot ondergaan, zoodra zij hier zijn aangekomen. De A.merikaan- sche autoriteiten hebben besloten liet stelsel te doen ophouden, om een aantal landverhuizers boven de 96 aan boord vaa een stoomboot, die naar Amerika gaat, opeen te hoopen. De Nevv-Yorksche bladen van 10 Mei bevatten een dépêche uit Nicaragua, waarin gemeld wordt, dat het gouvernement aan een Atnerikaanscbe firma concessie verleend heeft voor liet oprichten vau een maatschappij tot het graven van een kanaal door Nicaragua tot verbinding der beide Oceanen, die Amerika betpoelen. De Indianen roeren zich weer hiei^ en daar. Reeds maanden lang zijn in Nieuw-Mexico de Apachen aau het stroopen en plunderen, Volgens een dépêche uit Saula Fé aan de Chicago Times zou daar de bevelhebber der troepen van de Unie thans een goeden slag hebben geslagen. Hij heeft nl. een Indianeukamp omsingeld, 460 hunner gevangen genomen 200 muilezels buitgemaakt en een groote hoe veelheid gestolen goed gevonden. Thans liepen er te Washington weder geruchten, dat in verschillende gedeelten van Colorado Indianen, zijn opgestaan en blanken hebben vennoord. Officieel was daarvan evenwel nog niets bekend. SCHIEDAM, 15 Mei 1880. Woensdag jl. is te Rotterdam plotseling overleden Dr. G. F. Fuhri. Velen verliezen iu hem een zorgzaam eu meusehlievend geneesheer. Bij beschikking van 12 Mei 1880, u°, 05, afdeeling Ilaudel en Nijverheid, is aan H. I. Meijeite Rotterdam, tot wederopzegging, vergunning veleend voor eeu stoomsleep lien->t op de rivieren en kanalen in Zuid-llolland, Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Nomd-Bia- baut, Zeeland, vu in het bijzonder op de wate- ten tusscheu Rotterdam en Amsterdam. De Leid. Ct. schrijft: Intusschen treffen de boeren geen beste Meimaand, want liet droogt zóo hard, dat de weilanden gaan scheuren, het gias op i' en de melkkoeien tengevolge daar van suhru.il beginnen te geven, schoon de boe ten gaarne erkeuneu, dat het met dioogte toch heel wat langer is uit te houden dan met nattig heiddie schade voor de hand geeft. Hier en daar laten de polders al vast maar water in om het weiland te drenken, wat half Mei eigen lijk nooit gehoord is. Het is nu maar volop zonueschyn, tegeu donkerheid van het vorige jaar, hetgeen nu voor de bloemkooltelers erg schadelijk uitkomt. Blijkens het verslag der gezondheids commissie te Deventer werd aldaar in het vorig jaar frambozenlimonade, van een fabrikant te Zwolle afkomstig, scheikundig onderzocht, eu bleek hetdat tot bereiding daarvan geen frambozen gebruikt waren en de kleur was verkregen door aniline. De hoeveelheid van deze kleurstof was echter te gering, om schadelijk vonr de gezondheid te zijn. Omtrent den brand te Vetddriel wordt het volgende gemeld: 00 huisgezinnen zijn vau dak beroofd. Door tie bemoeiing vau 's Konings Commissaris in Noord Biabaut ziju vau uil Deu Bosch 20 militaire IG-manstenlen naar de plaats des ouheils gezonden om de ongelukkigen voorloopig te huisvesten. De meeste slachtoffers belmoren tot den tningegoeden stand; de nood Ylaardingen, Gisteren is 'van de werf, toebehoorende aan den scheepsbouwmeester L.' Van Dam, alhier, met goed gevolg te watej gelaten het loggerschip De Zes Gebroeders, voor rekening van den heer G. Den Duik, te Scheveningen, zullende gevoerd worden doof stuurman G. Z. Spaans, bsstemd voor de haringvisic.herij. Van de trawlvisschery is alhier een schip binnengekomen, met 84 kn. schol, die ten ver koop naar Scheveningen zijn opgezonden Peruis. Van de kabeljauvvvisschei ij is een sloep te Grimsby biunen, rnet een vangst van 200 koppen en 81 ton xoutevïsch. prijs f 25. Rotterdam. In het schoolmuseum alhier is een audip'hoon te zien, het nieuwe toestel, voor weinige weken in Amerika uitgevonden, om dooven door middel van de tanden te doen hooren, In de Diergaarde alhier is gisteren eea bijna volwassen Koningstijgerin aangekomen, Dinnen eeuige dagen verwacht rnen er ook een grooleu Bengaalschen Koningstijger. Delft. Door de kiesvereenigiug Rederland en Oranje is met op één na algemeene stemmen in eene gisteren avond gehouden vergadering tot kandidaat gesteld voor den gemeenteraad de lieer J. J. Vlek, die ook door de kiesver- eeniging Regt voor Allen kandidaat is gesteld. Haarlem. In da eeigisteieu alhier gehou den vergadering van het Muitapatiorsbond is o. a. medegedeeld, dat de Stuiversspaaibank te Amsterdam reeds iiOOO inleggers telt, waar van 7000 met inlagen beu eden de 25 cents. Besloten werd de velschillende Spuorwegdirec- teuien hier te lande uit te uoodigen aan con ducteurs en machinisten te verbieden in dienst sterken drank te gebruiken Het ontwerp voor het huishoudelijk reglement werd in deze ver gadering nog met gerioge wijziging aange nomen. Zwolle. Roodvonk, mazelen en boef (keel diute) komen hier veelvuldig voor, De scheepvaait ondervindt door het zeer lage water veel tegenstand, ovengens is het vak tegenwoordig bloeiender dati vorig jaar. Maastricht. Er heeft zich hier ter slede eeu jougelmgsveieeuigmg tot bescherming van ilicien gevormd. De mak gaat uit vau leerlingen der lioogeie bui «ei schoot. Op den Monte Tincio te Rome bezat men een tamme Einu, (Australische stiuisiogel)die dezer dagen om liet leven kwamdoordat het dier ziju hals tusscheu de trahes van zijn kooi verwrong. Toeu men een dag later zijn lijk opeude, vond men in zijn maag de volgende vooriveipe:;: 4 gioote, dl middelmatige en verscheidene kleine steenen, 7 spy kers, de helft van eeu boistspeld, een bijna ongeschonden briefomslag met het zegel van het ministerie van Binnenlaudsche Zaken er op, 2 haken, 13 koperen muntstukken, 1 zilveren medaille, 14 kralen van een rozenkrans, 1 frankstuk, een halven zakdoek, 3 kleine sleutels en 1 ridderorde, Bij Bretnerhaven was eene vrouw, moeder van vijf jeugdige kinderendoor haar man verlaten en in weinig weken van allen onder stand beroofd. In hare vertwijfeling wilde z\j zich met hare kinderen het leven benemen en wierp de "-drie oudsten in de haven, terwijl zyzelve hen met de twee jongsten op den arm nasprong. De drie oudsten werden kort daarna gered, de moeder en de twee jongste kinderen zjja echter verdronken.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5