JtenlaiiistleBericltten. Biiasilaiiscle BerMtei. van Maandag 24 Mei 1880. Nuuez de Arce, een der grootste lyrische dichters 12 N E L A X 1). Beide huizen van het parlement hebben het oütwerp-adres, in antwoord op de troonrede, aangenomen. Een amendement daarop in het Lagerhuis door de Ieren, ten gunste van ecne ernstige overweging van den toestand derlersche boeren, voorgesteld, werd met 300 tegen 47 stemmen verworpen. Daily Netos verneemt, dat in de tweede circulaire van lord Granville wordt voorgesteld, het te Berlijn bijeenkomen eener internationale commissie ter vaststelling van de Grieksche grenzen. 1 In het Lagerhuis heeft Wolff voorgesteld, dat het Huis verklare, dat Bradlaugh niet tot den eed kan worden toegelaten,'omdat hij gezegd heeft den eed niet als bindend te künnen achten. Gladstone deed voorstei, dat de commissie beslissen zal, ot hts Huis het recht heeft omtrent de bindbaarheid van den eed uitspraak te doen. Hierover ontstond een leven dig debat, waarna de kwestie ten slotte verdaagd werd. Hartington deelde mede, dat de oorlogskosten in Afghanistan tot dusverre 7,155 000 p. st. bedraden, en dat Engeland, zoodra een bevriend heerscher gekozen zou zijn, van lieverlede zyne troepen uit het land zou terugtrekken. Grant Duff heeft, in antwoord opeeneviaag van Diilwyn, verklaard, dat sir Bartle Frère gouverneur der Kaapkolonie zal blijven. Lord Beaconsfield blijft leider van de conservatieve partij. Hij deelde dit mede in eene vergadering van conservatieven te Brid- gêwater House. De heer Plirnsol! heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken aangeboden zijn man daat voor Derby neer te leggen, ten einde den te Oxford geslagen staatsman in de gelegen heid te stellen voor die plaats gekozen te worden. Dit aaabod is door Sir William Ilar- court aangenomen, eu bij is reeds uitgeuoodigd om zich kandidaat te stellen. Gisteren avond zou hij te Derby het woord voeren. Bii het Lagerhuis is een smeekschrift ingekomen, onderteekend door 42,000 vrouwen te Leeds, en verzoekende om eene wet tot toè- lating van het huwelijk met de zusters eener overledene vrouw tot dusver, zooals meu weet, iu Engeland verboden. BEL61E. 31. Donderdag overleed te Brussel in den ouderdom van 70 jaar, Prins Eugène Lamoral de Ligne, d'Amboise et d'Epiuov, hoofd van een der oudste en doorluchtigste adellijke geslachten van .België, grande van Spanje eerste klasse, en die gedurende het .derde eener eeuw voorzitter van den Senaat is geweest, welke betrekking onlangs door hem werd uedergelegd* Drie Belgische officieren, de heeren De Leu, Beukers en Raaymakers zullen weldra een Afrika-expeditie oinlernemen; zij gaan naar Zanzibar om van daar hun ontdekkiugstocht in de binnenlanden te beginnen. F H A N K K IJ K. De Kamer heeft het ontwerp der commissie betreffende het recht op de katoenengarens verworpen met 339 tegen 90 stemmen. Volgens te Parijs ontvangen berichten zouden verscheidene districten in Albanië in vollen opstand zijn en 4000 opstandelingen Daar de ;greuzen van Montenegro opgerukt wezen. De onlangs aaugekomen Turksch'e troepen zouden ook de gehoorzaamheid geweigeid eu zich bij de AIbaneesch» liga hebben aangesloten. Een botsing wordt onvermijdelijk geacht. 1) 12 X 12 M A It K E N. De expeditie vau professor Nordenskjöld in de Pooizeeëu begint haar vruchten te dragen. Uit Kopenhagen wordt aan de Köln. Ztg. van den 14o geschreven, dat twee jeugdige Deensche kooplieden eigenaars van belangrijke handels huizen, naar Siberie vertrokken zijn om den toestand van dat land te onderzoeken. Men voegt er bijdat indien de uitslag voldoende is, beide kooplieden dit jaar eeu stoomboot zullen uitrusten om het vervoer van koopwaren naar Siberië te beproeven. S P A N J E. Men heeft in Murcia alle hoop op den zijdeoogst verloren. De rupsen sterven alle plotseling, voordat zij zich beginnen in te spinnen. Deze groote sterfte ouder de zijdewor men wordt toegeschreven aan de overStooming, die de moerbeziëuboousen te veel heelt doen lijden. SltlEEELlND, De Koning en de Koningin ziju te Corinthe aangekomen eu vertrekken naar Brindisi. De Koning gaat onmiddellijk dooi' naar Parijs en de Koningin naar Petersburg. Tissot vertrekt morgen naar Konstautinopel, om Fouruier te vervangen. K S L A üi I). Het officieele bulletin meldtdat de Keizerin vau Rusland in den loop dezer week zich minder goed heeft gevoeld. De veischiju- selen barer ziekte zjjn ernstiger en de lijderes neemt in krachten af. SCHIEDAM, 22 Mei 1SSÜ. Het Bestuur der Kweekschool voor de Zeevaart te Le.den maakt bekend, dan den Sisten Mei, 's voorm. ten 9 uur, in voornoemde inlichting eene keuring zal plaats hebben van jongens tussclien '141/» en 'IC jaar, die eeu ver bintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Onbevaren personen boven de 16 jaar worden voorloopig niet meer aangenomen. Bij (Ie Tweede Kamer der Staten-Genei aal is ingekomen een wetsontwerp, houdende na dere bepalingen omtrent een accijns op liet zout. Tot toelichting van dat ontwerp wordt door den Minister van Financiën gezegd, dat de frauduleuse invoer van zout uit België wette lijke voorziening vordert. De Minister heeft ge meend in den tegenwoordigeu toestand, welke niet enkel nadeelig is voor 's liijks schatkist en schadelijk voor den eerlijken handel, maar ook een zeer ongmistigen invloed heeft op de zedelijkheid der grensbevolking, niet te mogen berusten, maar naar middelen te moeten omzien om het toezicht tegen de zoutfraude te ver sterken. Wetgeving eu ervaring wijzen als zoo danig in de eerste plaats op ontdekking vau het vervoer en peilingen, ook binnen de tweede linie vau toezicht. Gelijksoortige bepalingen heb ben krachtig bijgedragen om de fraude in ge distilleerd te beteugelen en van de uitbreiding der bedoelde maatregelen tot het zout mag met vertrouwen dezelfde gunsLige uitkomst verwacht worden. Ter voldoening van een vordering van G. F. Mehlbaum te Amsterdam, wegens gele verd American Pitch Pine hout, in Nov. 1878, met het schip Tcïefon ia Indië aaugebracht en welke vordering niet tijdig kon verevend worden, is door de regeering een nieuw krediet van f2207.51Va aangevraagd ten laste der indi- sche begrooting. De llooge Raad heeft bij e - a jl. "Woensdag gewezen arrest verworpen de cassatievoorziening van den proc.-gen, bij het gerechtshof te 's Gravenhage, gericht tegen een arrest waarbij hjj is niet ontvankelijk verklaard in zijne ver volging tegen A. M. De G., huisvrouw van \V. A. K. te Rotterdam, ter zake van verduis tering van staat, door onderschuiving van een kind aan eene vrouw die met bevallen was. Volgens eeu telegram uit New-York kan tussclien 22 en 24 Mei onstuimig weder op de Noorelsche en een gedeelte der Biitsche kusten verwacht worden. Vermoedelijk zal het weder in het Noorden zeer stormachtig zijn, Ouder Bleiswijk is gisteien eeu boeren knecht door een stier zwaar gewond. Het bedrag der schulden van de gemeente Amsterdam was op 1 Januari nog f44,203,959.55. Een der studenten te Leiden woont op eene laan, welke onder de gemeente Oegstgeest behoort. De bevoegde autoritei t iu deze gemeente heeft hem als ingezeten beschouwd en hem by de brandweer ingedeeld. Naar aanleiding van dit feit komt in de Minerva de volgende verdichte brief voor: An do uiehcir sierden! Lantarcdragcr. Amiezc Kcleega, Ik wou maar zegge as dat ik de vraiïghód nem Uwes te schrève, oin uwes te feseleteeren met et possie. Want al de jonges vau de spoit, me benue heel blai as dat een sterdent lantare- drager wordt, want me weeite well wat en rejale minse die sterdente altêd beune. Ze heven de segaare altêd in der zak en ze weeite wat en mins toekomp. Zooda'k maar zegge wotl meheir, as da'ine allemaal lioope dat Uwes niet te goed zei bailichte as een van onz soms es een spatje neeime gaat. En mins is en rainS meheir, ea de sterdente houwe ook alevei wel van een siokkie, - dan mo-je maar es bai Jaa Kesier komme. En meheir as je ons dan es wou hellepe taige die gemeeine klebakke die as je wil helpe oitdraage, de fesoeueleke minse nie van de schooiers wille onderschaie. Laas noch wou ek redde bai en brand op cu sterdent zen kas, toe zait zoon hongerlaier van eu agent taige me: Blêf jai der maar oit, zait ie, za kenue der vên best op zonder jou arstentie. Je bent et ventje well, zeg ek weerom, voor eeu segaar en een kwartje zeg ek, !aa-je tie spoelhondesterdente wil ik zegge, de minse der belle moere. Deuk ie, zeg ek, da'k nie weet wa* van men en wa' van zèn is. Ja meheir, ik wier ook zoo gilfig dat ie me anzag voor een van die loi die de mandes inet goed ia der ögen liois draage eu de hussies met poeier sokkelaad leegvreeiteu. Nou meheir, de groete van de andere keleegas en me hoope dat'uwes maar bij de spoit blêf. Mog U Uwes reselveere om et possie over te doen, dan wou ik om maar zon te zegge zoo astrautig zèn om me neeif te rekemedeere, en heeile iesoenleko jonge, maar die per abuis bai de ineueui's zoon kerpraai met zen sebot op zen smoel gestage heef en daarom is weggejaag en nou gaatlie in zen vraie ted voor zen pelzier uit baggere. Nou meheir, ik blêf, na vrumleleke groete je dienaar Kees Moesjaau, spuitgas. Groot opzien beeft ia 't begin van dit jaar ,in Madrid gemaakt een gedicht van Gaspar

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5