3 A0. 1880. Woensdag 26 Mei. M 4933. Fem&ijiit Saplijh, litiuM Diisdaf. Bjltealailstle Bericbten. Biaaenlandsclie ferisMeï. i t" e i) Dertigste Jaargang. - ÏÏS OMAN AbONNKsikntsI'KIj», par kwmtmtlf 1.85. franco per post, door het geheeie Rijk- '2.50. ftwiieilyke nummers0.10. B«/K.KAlf: SI A11 rK, 124. Advertentieprijs van 110 gewone regel» met inbegrip van eene Courant 1.10» Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Aan het Commissariaat'van politie zijn als gevonden aangegeven een pakje inhoudende 2 boezeroenen, 1 zwart en een bijna nieuwe pilowbroek opgevischt uit een sloot aaa den RoUerdatnschen Dyk, eeu nieuw rood gestreept boezeroen gewikkeld in een papier, in een winkel achtergelaten, en als op Straal gevouden aangebracht een bonte doek, esn kleine bruin lederen étui met tollet- benoodigdlicden. t' K A N K K IJ K. F.snige groepen, gezamenlijk ongeveer 600 personen, zijn op de "Place de la Bastille bijeengekomen en daarna naar het kerkhof Père Lachaiso getrokken. Tegen den muur, waar de oproerlingen van 18 Maart werden gefusilleerd, zijn kransen gehangen. Eenige personen, die geweigerd had den te'gehoorzamen aan het bevel der politie-" agenten, om niet te blijven staan, werden gearresteerdmaar ernstige gevallen hebben zich daarbij niet voorgedaan. De menigte be stond voornamelijk uit nieuwsgierigen. De rust in geheel Parijs laat niets te wenschen over. Het dagblad la liépublique Frangaise meldt, dat den 9.2 dezer op het kerkhof te Montmartre verscheidene rerlevoeiingen la gehouden op bet graf van Baudm, waar eeu groote menigte bijeen was gekomen. De uitslag der Zondag plaats gehad heb bende aanvullings-verkiezitigen voor de Kamer van Afgevaardigden is als volgtTe Lyon moet eene herstemnnog plaats hebben tusschen Blaequi met 5657 en den svetkmau Rochet met 5098 stemmen. Te Aurillac is de republi kein Bastide gekozen. Te Ribérac is de uitslag nog niet volledig bekend, doch men acht de verkiezing van den Bonapartist Lanauve zeker. Te Sarlat is de republikein Hoger gekozen. lu de vergadering der linkerzijde in den Senaat is de kandidatuur van den heer Say Voor het voorzitterschap aangenomen met 56 Stemmen, tegen 53 op den heer Loroyer. De heer Filleton had zich ten gunste tan Leróyer teruggetrokken. In da Katholieke bijeenkomsten, te Parijs vergaderd, is eene vereeniging gevormd, met 3 millioen kapitaal, om een groot Katholiek inter nationaal blad uit te geven. liet zal te Rome in 'tltaiiaansch en te Parijs in 't Fransch ver- ichijnen. Te Roubaix zijn een Nederlander, Pieter ,Sw«rt genaamd, en twee Belgen in hechtenis genomen, omdat zij de werkstakers opstookten tegen de patroons» en tegen hen die het werk niet wilden neerleggen. ENGBLAND, ia het Lagerhuis heeft de heer Gladstone verklaard, dat den heer Goschen is opgedragen, omtrent de wreedheden tegen Mahomedanen ia Kidgali Aidors le rapporteeren, ten einde de schuldigen te doen straffen. Voorts werd medegedeeld, dat er geen plan bestaat om de wet betreffende maatregelen tegen veeziekten buiten irking te stellen, daar het niet raadzaam werd geacht, de mid delen ter beveiliging tegen besmetting van buitenslands te verminderen. Lord Hartington verklaarde, dat er wel werd gewenscht, den terugmarsch der troepen in Afghanistan tekunuen bespoedigen, maar dat er moet worden acht gegeven op da gezondheid der troepen en de aangegane verplichtingen. De terugtocht uit Kandahar kan niet zoo vroeg plaats hebben als die, weiken men in Kaboel, Noord- en Oost-Afghanistan hoopt tot stand te bicngeu. j Da Iersche afgevaardigden bebben besloten in het Lagerhuis plaats te nemen op de ban ken der oppositie. I U 5,1 E. Uit Rome wordt gemeld, dat aldaar gedele geerden der centrumpartij uit Duitschland worden verwacht, om te beraadslagen over eene gemeen schappelijke gedragslijn ten opzichte der kerke- jijk-politieke wetten, terwijl er inmiddels door geestelykeu en voorname Katholieken een memo randum is geteekend, bevattende eeu protest tegen het ontwerpwaaria de Pruisische Rcgeering eene (ii«crét'umaire bevoegdheid ten opzichte der Mei-wetten vraagt, en in welk protest wordt beweerd, dat dooi" aanneming van dit ontwerp de toestand nog erger zou worden. Bij de herstemmingen zijn gekozen 31* conslitutioneelen, 57 ministerieelen eu '13 dis sidenten. Te Rome is o. a. Gat ïbaldi gekozen. DUITSCHLAND. Tusschen Weeuen eu Londen is ecnige vei koeling outstaan na Goschens verklaringen dat Engeland geen belang heeft bij het bestaan van Turkije. liet Kabinet te "Weeuen nam wel is waar verleden Vrijdag het voorgelegde ontwerp eenor identieke nota aan de Porte aan, maar verklaarde gelijktijdig, dat Oosten rijk er wei deugdelijk belang bij had, dat het tegenwoordige Turkije in stand bleef. II E L «1 E. Bij de Provinciale verkieziugen zijn te Leuven de Katholieke kandidaten, en te Arlou, Nivel- les, Ardenne tn Eghczee de liberale kandidaten gekozen. Te Namen zijn 7 liberalen verkozen, terwijl er 5 herstemmingen rnoeteu plaats hebben. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 24 Mei. ïn deze zitting is de nieuwbenoemde commies griffier Mr. A. J. W.Van Roijen, beëedigd en geïn stalleerd. Het wetsontwerp tot instelling eener rijks-postspaarbank is aangenomen met 21 tegen 7 stemmen, na bestr'ijdiug door de heeren Den Tex en Du tMurchie Van Voorthuijsen, die staats inmenging afkeurden eu moeielijkheden voor den staat voorzagen, en na verdediging door den beer Sterol; en den Minister van Waterstaat. Het ontwerp tot bescherming van nuttige - diersoorten is aangenomen met 22 tegen 6 stemmen, nadat de heeren Buchner, Gremera eu Van Swiuderen het bestreden hadden alt sentimenteels dierenbescherming, strijdig met de natuurwetten. De Ministers van "Waterstaat eu Justitie verdedigden het ontwerp als een nuttige maatregel, ter keering van moedwillige on schadelijke uitroeiing van nuttige vogel». Het ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den suiker-accijns, is zonder discussie, aangenomen, evenals dat tst afstand van grond voor de Koninklijke stallen en dat tot ver- hooging van hoofdstuk V voor 1880 (onder houd monumeuten en overneming der Venloosche hoogere burgerschool). Ten slotte zijn aange nomen het ontwerp tot aanleg van den spoorweg MadioenSoerakarta en de Luxemburgsche conventie (beidén met eenparige stemmen). De Minister van Lijnden verklaarde dat, blijkens een lieden ontvangen telegram van den Minister-resident te Washington, het uit- leverings-traktaat met de Vereeuigde Staten, waaromtrent zoo langdurige onderhandelingen zijn gevoerd, is geteekend. De Kamer is op recès gescheiden. DEN 1IAAG25 Mel 1SS0. Prinses Hendrik heeft voor dezen zomer weder Backershage onder Wassenaar betrokken. SCHIEDAM, 25 Md 1SS0. De heer J. J. Impeta, predikant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente te 's Graven deelheeft liet voor de tweede maal op hem uitgebrachte beroep naar die gemeente alhier aangenomen. Aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier is gezonden het bericht omtrent den handel en de scheepvaart ia het Britsche Koninkrijk over de maand April 1880, Het stoomschip Schiedam, kapt. Chevalier, is jl. Zondag te New-Vork aangekomen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Neder- landsche Bank, op 22 dezer, en de som der betaalmiddeleo op dat tijdstip bij de betaal meesters aanwezig te zamea eeu bedrag uit maakten van f31,721.816,77. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot herziening der wet betreffende de matengewichten en iceegwerktuigen, teroa- koming van het in art. 44 dier wet opgenomen gebod tot herziening na '10 jaren. Daarbij it thans het facultatief gebruik van de oude be namingen der maten en gewichten vervallen en het gebruik enkel van de nieuwe benamingen verplichtend gesteld. Uit de tabel der maten en gewichten zijn enkele namen die in art. 3 der wet van 1869 voorkomen, ais: myriameter, .dekastère, decistère, kiloliter en myriagram, achterwege gelaten, omdat zij niet gebruikt worden. Voorts is een bepaling opgenomen om te kunnen straffen het in prijsopgaven bere kenen per 67 of 69 centimeters, dus feitelijk bij de zoogenaamde oude el.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1