■warm aanbevolen. Dit onderwerp gaf aanlei ding tot een belangrijk debat. liet verge vorderde uur noodzaakte de behandeling van het vierde vraagpunt te verdagen. Gedurende de pauze werden door het ge westelijke bestuur met de afgevaardigden der afdeeling de huishoudelijke werkzaamheden verricht. De heer Van Everdingen werd benoemd tot afgevaardigde ter algemeene vergadering. Als plaats voor de volgende bijeenkomst werd Schiedam aangewezen. i Dij vonni* van den Kantonrechter te Delft, van 22 dezer, is o. a. veroordeeldA. K. te Overschiewegens het vervoeren van kalveren over de openbare straat op verboden wijze, tot twee geldboeten ieder van f 5 of 1 dag subsidiaire gevangenisstraf voor elke boete. Het candidaat-notaris-examen zal dit jaar Donderdag den lsten Juli e. k. aanvangen, Voor 10 studenten in de medicijnen aan de Nedertaadsche Universiteiten bestaat de ge legenheid om onder genot van een subsidie van f 8000 te worden opgeleid voor de be trekking van officier van gezondheid 2e klasse bij de Koninklijke Nederlandsche Marin». De andere voorwaarden zijn kosteloos verkrijgbaar bij de heeren voorzitters der medische facul teiten aan de Nederlandsche Universiteiten. De volgende leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zjjn met den derden Maan dag van September 1880 aan de beurt van aftreding. [De Staten van de oudeischeiden Provinciën zullen op den tweeden Dinsdag van Juli (13 Juli) m de daardoor ontstaande vaca turen moeten voorzien]: Voor Noord-Brabant: de heeren Mr. C. J, A. van Rijckevorsel, Mr. A. F. Vos de Wael. Voor Geldei landde heeren H. W. baron van Aylva van Pallandt van Wnar- denburg en Neerijnen, Mr. C. J. R. Nobel. Voor Zuid-Holland: de heeren Mr. C. A. De Raadt, 3. W. Hein. Voor Noord-Hothuidde heeren Jhr. Mr. D. Van Akerlaken, Jhr, Mr. C. J. A. üeu Tex. Voor Zeeland: de heer Mr. W. G. Borsius. Voor Friesland: de heer Jhr. Mr. J. H. F. K. Van Swinderen. Voor Orerijsel: de heer A. J. Blijdenstein. Voor Groningen de heer Mr. J. J. Cremers. Voor Limburg: de heer jhr. L. L. G. M. de Villers de Pité. Geen der leden, die voor de provinciën Utrecht en Drente zitting hebben, is aan de beurt van aftreding. De Minister van Buitenlandsche Zaken verklaart in zijn antwoord op het verslag van de Eerste Kamer omtrent het tractaat met Luxemburg, dat de Regecring haar bij de be handeling dezer aangelegenhei 1 in de Tweede Kamer ingenomen standpunt geheel blijft hand haven, ook bepaaldelijk wat betreft het kaïak- ter der gedane toezegging en de aan die toe- zegging, die niet is een deel der conventie maar eene vrijwillige daad van welwillendheid, gegeven uitlegging. Heeft die uitlegging dan ook tot hoegenaamd geene opmerking aan leiding gegeven zoo is alleen van Luxembuig- sche zijde de bedenking vernomen, dat bij de discussiën in de Tweede Kamer over de onder- ■werpelijke convente niet genoeg in het oog scheen te zijn gehoudeD, dat de neutraliteit van het groothertogdom door de tractaten gc- ■waarboigd D, iets wat natuuilijk ten «enenmale vreemd was aan vlo bedoeling der Regeering. De Minister vzn Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke loodingen van de beambten van den •waterstaat en het loodswezenop den 22sten Aprilop den droge >»n den Nieuwen Botter damtchen Waterweg naar £cc, bij gewoon laagwater, is bevonden: aan dezwarte-tonnen- zyde binnen hetNoorderhoofd 28.5 decimeter; aan de zwarte-tonnenzijde buiten het Noorder hoofd' 35.5 decimeter; op de lijn der geleide- Jichten binnen het Noorderhoofd 35 decimeter op de lijn dergeleidelichten buiten bet Noorder hoofd 32 decimeter; 50 meter bezuiden die lyn binnen het Noorderhoofd 36 decimeter; 50 meter bezuiden die lijn buiten het Noorder hoofd 28 decimeter en aan de witte tonnenzijde 28 decimeterterwijl door de deining in de westeljjke geul niet is gelood kunnen worden. Naar men verneemt, heeft de Raad van State over het wetsontwerp tot beteugeling van het misbruik van sterken drank advies uitgebracht. Dc Koninklijke bewilliging is verleend op de gewijzigde statuten van de Hotterdamsche Ilandchveretmigirtg. De Staatscourant van heden bevat de Koninklijke goedkeuring van de statuten der Naamiooze Vennootschap: yNederhndsche Maatschappij de Noordzee", te Vlaardingen. Tot aanvulling van het bericht betreffende de voorbereiding van het strafwetboek kan Met Vaderland meedeelen, dat waarschijnlijk over eenige dagen ook »-eeds het verslag over het derde ea laatste boek zal worden vastgesteld. Op het verslag op het eerste boek heeft de Minister reeds geantwoord, zoodat uu de con- ferentiën tusschen den Minister en de commissie een aanvang kunnen nemen, liet veislag der commissie over de drie boeken gezamenlijk zal circa '130 pagina's druk beslaan, Waarschijnlijk zal het echter naar aanleiding van liet met den Minister te houden overleg nog wijzigingen on dergaan, Den 17den Juni a. s., de veijaardag van wijlen H. M. Koningin Sophia, zal te Scheve- ningen de stichting worden ingewyd bestemd om huie nagedachtenis in herinnering te doen houden: de Sophia-stichting, eene zee-badin- richting voor kinderen van minvermogenden. Zij is thans gereed en liet gebouw, aan de voorzijde 35, aan de achterzijde 46 Meter breed, voldoet in alle opzichten aan de vereischten voor een aangename en gezonde woning voor een lOOtal kinderen, die er tegen matige ver goeding in kunnen worden opgenomen. Hoofdzaak is natuurlijk het gebruik van de zeebaden en dus zullen de jeugdige patiënten wel het grootste gedeelte van den dag aan het strand doorbrengen, maar er is ook voor gezorgd dat zwakke kinderen in het gebouw zelf baden vau zee- of zoetwater kunnen verkrijgen en dat zij in een Huiken tuin zich kunnen koesteren in het zand en de frissche zeelucht inademen. Aan alles wat de gezondheid bevorderlijk kan wezen is gedacht eu zoo Koningin Sophia nog haar verblijf lnelcl op het vorstelijk Hui» iu het Bosch, ongetwyfeld zou zij meermalen een bezoek brengen aan eene zoo heilzame inrichting, die voor menig lijdend kind een bron van nieuw leven kan worden. Het bericht uit Heiuenoord, dat Dr. A. Kuyper niet eeus heeft geantwoord op een hem toegezonden beroep, wijst op een van de vele verkeerde toestanden in de Ned. Herv. Kerk. Wat toch is het geval? Ontstaat er eene vacature dan moet volgens de reglementen de kerkeraad binnen zekeren tijd een beroep doen of hij verliest zijn recht en het klassikaal bestuur treedt in zijn plauts. Bedankt de persuon die beroepeu wordt dan moet weder binnen zekeren tijd worden beroepen op gelijke straffe. "Vooial bij de tegenwoordige sclmarschte van predikanten gebeurt het dikwijls dat dekeike- raad niet zoo spoedig een predikant naar de keuze der gemeente weet te vinden en wordt maar de een of ander beroepen vau wien men weet dat hy tocii niet komt. Of wel de kerke raad heeft een kandidaat op betoog, die nog niet beroepbaar is cn handelt dan evenzoo. Het gevolg dus van de tegenwoordige verorde ning is dat het beroepen vi^i piedikanten dikwijls een comediespel wordt, beneden de waardigheid van den kerkeraad, den persoon die er in woidt gesleept en de zaak zelve. De Synode moest geen bepalingen dulden, die het doel toch niet bereiken en slechts tot dwaze of onaangename verhoudingen aanleiding geven. (IJ. AW.) De heer J. N. Van der H., predikant t« Noordwijkerhout, die door de synode wegens verregaand verzuim in de waarneming zij oer bediening uit zijn ambt is ontzet, heeft dit hieraan te danken, dat hij te Amsterdam een gaarkeuken had opgericht, en daardoor veeltijds uit zyne gemeente afwezig was. Al de zorg die hij er aaa besteedde, kou niet beletten, dat da gaarkeuken slecht ging, en eindelyk moest worden gesloten. Die proefneming heeft hem dus geen geluk gebracht. Wij vernemen dat ook binnen kort de bewapening der onder-officieren en manschappen van de veld- en rijdende aitillerie in dier voege zal worden gewijzigd, dat de pistolen en kleine patroontasschen zullen worden vervaugen door revolvers en kleine lederen patroonzakjes, Het voorloopig comité VGor de Londensche zuivei-teatoonsteiling heeft, blijkens de laatste opgaven, f3937 bijeen. Genoeg is er nog niet, Het hoofdbestuur der Friesche Land bon w- Maatschappy te Leeuwarden besloot met alge meene stemmen om 50O gulden beschikbaar te stellen voor de vertegenwoordiging van den Frieschen Landbouw op de Engelsche vee en zuive!tentoonstelling, een opwekking deel neming rond te zenden aan particulieien en een commissie te benoemen tot behartiging dezer zaak, De leden der Koninklijke Nederlandsche Yacht-club te Rotterdam hebben besloten de Club te ontbinden en het gebouw van de hand tt doen. Omtrent het programma der leidsche maskerade feesten is nog niets met zekerheid bekend, behalve dat de optocht, die den intocht van Philips den schoone zal vooi stellen, op Dinsdag 22 Juni zal gehouden worden. In principe is door het studentenkorps besloten om de Belgische studenten, evenals zulks steeds geschiedt met de leden der Nederl. studentenkorpsen vrijen toegang te verleenen tot de feesten. De Willem Barendss, liggende aan de Landswerf te Amsterdam, is voor haar derde reis naar het Noorden bijna gereed. Hoewel een deel der bemanning reeds aan boord diensten doet, wordt 31 Mei toch als de dag genoemd waarop zy wordt aangemon sterd, en zou het vertrek naar zee op den 2 Juni zijn bepaald. Voor de uitrusting van de Willem Barendtz zijn nog ontvangen van den heeren W. P. Van Beugen Co. het benoodigde leder en van den heer J. C. Boldoot vyf ankers spiritus. Naar men verneemtzal de heer Ferd, De Lesseps op A Juni i, s. in Den Haag aaa- koncHoom in het Koninklijk Instituut van ingenieurs eene voordracht te houden over het- kanaal door de landengte vau Panama. In de llidd, Ct. van 24 dezer leest men de volgende advertentie: »Te koop gevraagd vier emmers zuiver uregenwater per dag, zoo lang de droogte duurt. Adres ïenz." "Wel een bewjjs, dat het gebrsk aan drinkwater aldaar groot is. Het huis voor burgerlijke en millitaire verzekering te Utrecht is zóó overbevolkt door veroordeelde bedelaars en landloopers, dat Zater dag een tiental door de rijkspolitie naar 's-Boich zijn overgebracht, die deze week nog door anderen zullen gevolgd warden. Uit Etten bij Terborgh wordt gemeldt; Evenals in het naburige Varsseveld is men ook op deze plaats tot de treurige ontdekking gekomen, dat de aardwolf of hamster tot hisr is doorgedrongen. Groote schade richt hij aaor en in een nest voud men de vóór eenige wé ken gepote aardappelen bijeengebracht. De heer H. Witte schrijft iu Sielolditt Dr. Siemens bracht kort geleden in een vergadering van de Royal Society, te Londen, een pot met tulpen in knop, die tulpen stelde by nan het electrische licht bloot, en in 40 minuten waren xe in vollen bloei!

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2