Gemengde Berichten. vergadering van jl. Maandag met algemeens itemmen besloten tot oprichting van een stuivers- jpsarbank. Naar aanleiding van den moord, gepleegd op den Fransehen ingenieur Wtillon, geeft J]'Illustration een kort bericht over Sumatra dea Atjehschen oorlog en over de generaals Van der Heijden en Van Swieten, benevens i portretten van deze twee bevelhebbers. I' Illustration Europêenne geeft ditmaal een •elding van het hotel j> Willem Barendsü' te liden, Het vertrek van de Willem Barendss is aald op 3 Juni a. s. De bemanning is als ,|gt samengesteld: luits. ter zee le kl. H. fan Broekhuysen en A. F. J. Fraekersj luits. ter zee 2e kl. J, H, Calmeyer en S. A. H. Lawrie; off. van gez. N.-I. leger Dr. W. Hamaker; de kunstschilder Louis Apol; timmerman H. J. Latjens; bootsmansmaat der marine H. J. Jerphanion; koksmaat der marine P. Do Vrij; koopvaardijmatrozen L. Bakker, Gr. Westerning, C. Grim, Th. Smit en N. Maarleveld. benevens den kajuitsjongen Klaas Mantel. Latjens, Wester ning en de kajuitsjongen hebben reeds vroeger de réis medegemaakt. Voor de uitrusting van de Willem Barendez- is van mevrouw de barones van Wassenaer tan Catwijck ontvangen een kist met Hollandsche lectuur. De doelmatigheid van het zg. hardglas is nog al eens in twijfel getrokken. Daarom moge hier een plaats vinden, wat de heer De Bruyne, kommandant van den jongtten Noordpooltocht, dienaangaande in zijn verslag zeide: ïGelukkig waren ook wy in de gelegenheid, de Engelschen tan dienst te zyn; want gedurende hun reis (d. i. die van de Isijornsn) was hun voorraad glazen, borden en kopjes gebroken. Wij hadden ons geheele servies ten geschenke gek rogfin uit de hardglasfabriek van de heeren Mtjnssen en Jeeckel en hadden letterlijk niets gebroken. Ik voorzng hen dan ook, van het noodige, blijde niet alleen hen te kunnen helpen, maar ook hierdoor een Hollandsch fabrikaat bekend te maken, dat zoo uitnemend geschikt is tot ge bruik aan boord." In de nabyheid van Amsterdam, onder de gemeente Nieuwer Amstel, heeft de heer W. M. Dijkman, behanger te Amsterdam, een stoorn- kleed-klopperij laten oprichten, Zulk een machinale kleedklopper'y, bestond tot dusver in Nederland niet, en evenmin, voor zoover men weet, in het buitenland. De tapijten of kleeden worden gelijkmatig bewogen langs twee assenwaarvan de onderste met kloppers, de bovenste met schuiers is voorzien. Ofschoon de vinding eenvoudig is, mag zij verdienstelijk heetendaar zij aan een zeer ongezonden en en vermoeienden handenarbeid een einde zal maken. De roem van den Zeeuwschen aardappel, dien niemand had durven verkleinen, ook omdat mededingiag onmogelijk scheen, werd, toen er allerwege vrees ontstond, dat bij den mislukten oogst gebrek was te wachten, nog verhoogd. Het buitenland voorzag in een aard appel, die, van welken oorsprong dan ook, als Saksisch, Poolsch of Russisch ingevoerd, best kon voldoen, bjj welks afzending echter vee! zwendelarjj heeft plaats gehad en die, terwijl nu de nieuwe aardappel in het verschiet is, hoe bruikbaar ook, nog wel het minst den stevigen Brielschen jam herinnert. Zeeland en Gelderland blijven de hoofdprovinciën tot het leveren van een duur/amen aardappel. Maar nu zoo hoogst gemakkelijk andere hulpbron nen, geopend -;zyn waarmede zich byna iedereen tevreden stelde, zal de Zeeuwsche boer handelbaarder dan vroeger zich moeten toonen, zooals dan ook wel verwacht wordt,, als de oogst van den laten aardappel aanbreekt: anders keert hem ongetwijfeld menigeen den rug toe. (X. Ct.) In de Deventer Courant leest men Ieder onzer stadgenooteu weet deu vreemde ling, die onze stad bezoekt en naar den grooten ketel vi aagt, die aan den zydekaut van de waag hangt, te vertellen, dat deze in vroeger tijd gediend heeft tot het koken van een vai- schen munter. Maar wellicht is het niet ieder bekend op welkcfi grond deze overlevering berust, eu wanneer het feit vermoedelijk heeft plaats genad. Daarom herinneren wij aan de bijzonderheden, die Mr. W. H. Cost Jurdens in deu sOverijselsehen Almanak" dienaangaande aan het licht bracht, naar aanleiding van de kameraarsrekeniug van het jaar 1384. Uit deze rekening bljjkt, dat destjjds de muntmeester van den heer Van Batenburg in de stadsgevangenis zat wegens het vervaardigen van valsch geld, Hoe die man hier juist kwam, staat er met bij vermeld, doch wel, dat hij in tegenwoordigheid der Regeermg tot de gewone straf, om levend verbrand te worden,werd veroor deeld. Tot de voltrekking van Uil vonnis schijnt op zettelijk eeu nieuwe ketel te zijn aangekocht, want op de ickeniug staat een post vermeld, wegens het koopeu van eeu ketel, ter zwaarte van 72 Nederlaudsche ponden, waarin de munt meester gebraden werd," Vermoedelijk is het deze ketel, die, na de terechtstelling tot af schrik van anderen tentoongehaugenthans nog bewaard is en ons aan het ongelukkig lot van dezen valschen munter herinnert. Men wordt in dit vermoeden nog versterkt, door de opga ven van het gewicht, daar de ketel, zooals hij thans ii, aangedaan door de lucht en vol gaatjes nog 68 Nederland, ponden weegt. Vlaardingen. Een vijftal [loggers zyn gisteten van de' kolvisscherij binnengekomen met 2 en 3 tonnen zoutevisch. Oud-Beierland. Ook in eeuige doi pen in deze omtrek lieerscht gebrek aan drinkwater. Dagelijks komen tiier schuitjes out uit de rivier Hel Spui water te halen. Slledrecht. By de herstemming van een lid voor de Provinciale Staten in dit hootdkies- district zyn uitgebracht 757 stemmen, van onwaarde 7. Gekozen de heerL. A. van Haaften, met 379 stemmen; de heer K. Van YV'yugaar- den IJz. bekwam er 371, Zoeteriucer. Bij de hersteminiug van een lid voor de Provinciale Staten in dit hoofdkies district zijn uitgebiacht419 stemmen Herkozen de heer Mr. J. G. Patijn, met 224 stemmen. Amsterdam. Het bestuur van de Kweek- schuot voor Machinisten alhier heelt van den Minister van LSiunenlandsche Zaken de toezeg ging ontvaugendat een subsidie van t 5000 ten behoeve dier inrichting in de begrooting voor 1881 zal worden voorgediageu. Een spoorwegbtug van een lijn met smal spoor bij San-Fiancisco is ingestort terwijl een pleiziertreiu daarover reed. Dertien petsonen kwamen om en een zeventigtal werden gewond. Te Wolverhampton is een stoomketel gesprongen. Een stuk er Van vloog 60 meter hoog iu de lucht; eenige stukken werden 150 meter weggeslingerd. Van de iu de werkplaats aanwezige arbeideis werden er twaalf op de plaats gedood, vele andereu gewoud; van de laatsten stierven er later nog dertien. Vele der dijken waren,Ictterjjjk in stukken gescheurd. Armen of beenen werden van het dichaain af gescheurd en verre weggeslingerd. Een >gezegende" familie. Te Charlestown woout zekere William Smoack, die kort geleden in zyn 79e levensjaar het voorrecht smaakte •zyn jongste kind, het dertiende, grootmoeder te zien worden. Papa Smoack staat aan 't hoofd van een fanailieleger van 13 kinderen, 100 kleinkinderen, 391 achterkleinkinderen en 70 achter-achterkleinkinderen. Bij gelegenheid dat tot de afschaffing van de trom in het Fransche leger is besloten, heeft een Parysch blad het niet onaardig geacht, den oorsprong en de geschiedenis der tiom na te gaau. De eerste sporen van hot gebruik van trommen vinden wij natuurlijk bij de Flebreërs. M«* maakte er niet alleen gebruik van io het leger om deu mantch te regelen eu de krijgs lieden aau te moedigen, maar zij deden ook bij groote godsdienstige plechtigheden dienst. De Israëlieten dansten op het geluid van de trom. Spelende op dit instrument gingen zij de personen tegemoet, die zich door schitterende daden een openbaar huldebewtjs hadden waar dig'gemaakt, Bij de Grieksche en Romeinsche legers was de tiom niet in gebnuk; men liet het over aan tooneeLpeleis of hchtekouien, om er hun onzedelijke dan»en mede te begeleiden Alle barbaaische volken, wanrfij-é de Ro meinen krijg voerden bedienden zien van li om men als oorlogstuig. De Cunbren. volgens het getuigenis van Strnbo, hadden de gewoonte om hun strij(iwageu« inet gladde en goed gespan nen vellen te dekken, waarop zij met kracht sloegen. De sombei e klanken, door dit soort groote trommen te weeg gebiacht, biachten schrik en ontzetting in de gelede! en huuner vijanden. De Parthen en de Indianen vonden liet ge- heim oun den klank der trom nog vprscluik- keliikcr te maken: rnet behulp van kiekjes en schelletjes. Deze trommen verschilden weinig van de hedendaagsche. Zij werden uit holle boomstammen eu ossenhuiden vervaardigd. De Galfiëis kenden de trom niet. De "-'ai acenen voerden haar in Spanje in, even als de tam boerijn, dien zij dovff noemden. Het gebruik van de trom ging van de Spanjaarden op de Engelschen en Duitschers over. Het eeist maakte men in Frankrijk er kennis mede in 1347, by den intocht van Eduard den Derde binnen Calais. Uit eeu plaat, vooi komende in een werk uit deu tijd van Karei V, blykt dat onder dien vorst trom en trompet iu gebruik waren. Onder de merkwaardigheden, in het bezit van het Berlynsche hof, heeft langen tijd een troin behoord, waarover een memchenhuid gespannen was. Zij was afkomstig uit Bohemen, in het laatst van de vorige eeuw, en had aanleiding gegeven tot een zeer geestige briefwisseling tusschen' den Gi noten Frits en Voltaire. Op het einde der 13e eeuw zag men in het leger de doe delzakken verschijnen, in het midden der vol gende voorden de Zwitsers de pijpers in; Lulli oomponeeide inarsclien voor de trom men stelde het aantal voor ieder regiment vast. Omstreeks het jaar 1775 werden de rinkelbommen ea de Turksche trommen bij de militaire muziek in gevoerd. In verscheidene steden van Piovence bestaan een soort trommen van zeer bijzoudei eJ afmeting1 in de lengte; er zijn daar zelfs scho- en voor tromspeb'i s, (A. C.) Levende modellen voor schilders eu beeld houwers voimen een afzonderlijke nijverheids-' klasse, waarvan de leden naar gelang hunner'' bruikbaiuheni betaald worden. Een fraaie kop, een fyngevovmde hand of een" sieriyke voet, doet vaak opgeld. In Berlijn heeft men een wekeijjksche markt van die levende modellen, waar de kunstenaars geregeld heengaan om tn zien of zij ook iets van hunne gading vinden. Eokel bijzonder fraaie koppen of handen" werken alleen op bestelling en verschijnen niet ter markt. Tof voor eenige jaren leefde in Ber lijn een man, die om de lydende uitdrukking in zyn gelaat algemeen bekend stond als de Christus-kop, en het zoover bracht, dat hy bjj zyn dood een spaarpenning van f 9000 gulden naliet, die hy verdiend had met zich als model te vet huren.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3