t 1" Gemengde Berichten. bedoelde geestelijke expresselijk ia 7.ijn tuin een fust verborgen hield, dat een voorraad gedistilleerd bevatte, toebehoorende aan en ten gebruike van de met hein bevriende tappers zijner parochie, die den inhoud successively!; kwamen ledigen en weder aanvullen. De aan wezige voorraad werd in beslag genomen en 1 tegen den pastoor proces-verbaal opgemaakt. Een later bericht meldt dat de pastoor een uur na de bekeuring is overleden, (-29". JR. Ot.) De heer Ferdinand De Lesseps, de geni ale outweiper van 't Panama-kanaalis gis terennacht tegen een uur per extra-trein te Amsterdam aangekomen, vergezeld van z'yn vriend Gaüay, den heer Couvreux, zoon van den aaunemer van het Suez-kanaai, den heer Henri De Biotme, particulieren secretaris van De Lesseps, en den heer Dauprat, een kapitalist en vereerder van den grooten waterbouwkun dige, die hem overal volgt. Eergisterennacht uit Engeland vertrokken, zouden ze te Leiden hebben moeten overnachten, d< ch de directie van den Hoilandschen Spoorweg stelde een extia-trein te hunner beschikking. Ondanks 't nachtelijk uur, waren verschillende notabiliteiten, waar onder de hoofdingenieur Dirks aan 't station, om den gevierden gast van ons land te ver welkomen en hem,met zijn reisgenooteri naar het Amstelhotel te geleiden. Het Noordxeekanaal kan zich verheugen in een maandelijksche toeneming der scheep vaart. Terwijl in de maand April 220 schepen met een inhoud van 57148 ton de haven van IJmuiden binnenliepen, bedroeg dit aantal in de maand Mei 252 met 61828 ton. Het aantal vertrekkend» 'schepen was in April 207- met 03718 ton inhoud, en in Mei 260 mot 67977 ton; hetgeen over de maand Mei een totaal van door de Noordzeesluizen geschutte schepen maakt van 512, metende 129805 ton, en over de 5 eeiste maanden dezes jaars 1593, metende 524023 ton, terwijl in datzelfde tijdvak van 1879 het getal niet hooger was dan 1183 schepen met 439685 ton. Sedert de opening van het kanaal op lo. November 1876 pas passeerden door de Noordzeesluizen 12467 schepen, metende 4142735 ton. Door de Oranjesluizen bij Sheüingwoude (grootendeels binnenvaart) passeerden in de &f- geloopen maand 9259 schepen, gevende een totaal sedert lo. Januari jl. van 28981 tegen 21958 in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Na de opening der sluizen in Maart 1872 werden hier geschut 661946 schepen. Aan de Wye Universiteit is tot hoog leeraar in de Oosteische talen en de uitlegging van het oude Testament benoemd Dr. F. W. J. Dilloopredikant hij de Gereformeerde ge meente te Soldin, (Pruisen), die deze benoeming "heeft aangenomen. (St.) In het ïAardrijkskundig Wee.kbl. van 1 Juni komt een gedicht voor: wBij het vertrek va- de Willem Barents nnar de Noordelijke IJszee", van dm heer \V. M. IVrwugt. Aan don kommandant en de officieren van de Willem Barents werd eergisteren ten huize van den heer Zomerd'yk Bu'sink dooi de hoofdcommissie voor de IJszeevaait een afschei'sdiiier aangeboden, waaraan ook enkele hier te lande aauwezige officieren, die vorige tochten leidden, deelnamen; de Barents zeilt ten derden male naar het Nooiden uit. De beste v.-onfchen van heel 'I Nederlamlsche volk. veig'volkni de kloeke Noonipoolreizigeis I De prijs van het gas was over 1879 te Leeuwarden 9 cent per stère. De zuivere winst der gemeentelijke gasfabriek bedroeg aldaar over dat jaar f 30335. Men meldt uit Bodegraven, dat daar sedert eenipe dagen een vieerrid-vooitigo ziekte onder de Koeien Voorkomt, De dieren staren sulletig en wezenloos voor zich uit, ruiken aan, doch weigeien het hun voorgehouden' voeder. 'Na kuiter of langer tijd vallen zij dood neder. Reeds een 'twintigtal stuks vee 20U op die wijze zijn omgekomen. Onder de gemeente Vlierden is een mast- bosch van 6 hectaren afgebrand. Vuur van een vooibijsnellende locomotief heeft ook weder de vernieling van dit 14-jarig bosch veroorzaakt. Een komische drukfout. Het -V. v. d. 'D., over De Lessep-s sprekende, noemt hem "hden kloeken 2-jarigen gtijsaard," v Noord-Brabant telde op 31 December jl. 473,642 zielen, zijnde 238,633 m. en 235,009 vr. Omtrent den grooten brand iu de venen van Weerdinge en bijgelegen streken ontieenen wij aan de Frov. Br. Ct. nog de volgende bijzonderheden: Ais een bewijs, dat zelfs het water ni'-t vol doende beveiligde voor het vuur, dient, dat een turfhok, die in de vaart lag, is verbrand, en dat een eiken paal met een ijzeren plaat gedekt, die in de vaart bij het zoogenaamd» kettinghuis stond, gedeeltelijk door het vuur is vernield. Van een paard, dat gespannen was voor een wagen, waarop voorwerpen geladen vverdoD, die men wilde redden, is de staart gedeeltelijk door het vuur vernield. Sommige menschen, die erg door het vuur bedreigd werden, zagen geen andere uitkomst dan in de vaart te springen. In het Emmer Compascuum was men bezig een turfbuit met water uit een brandspuit nat te makenten einde die voor den brand te beveiligen; daar komt hst vuur aanstuiven, de bult vliegt in brand en ue spuiters weten niets beters te doen, dan de spuit en de slangen in het water te werpen en zeiven in het water te springen. Een ooggetuige verklaait, dat de vuurregen neerviel evenals bij een sneeuwjacht de sneeuw. Eenige lieden stopten in de haast, alvorens zij zelve vluchtten, hunne meubelen en klee deren in slooten, in de boop deze te bewaren toen het vuur lieu veroorloofde terug te keeren, vonden zij alles óf verbrand óf door het vuur bedorven. De menschen, die hunr.e woningen verloren, zijn bij anderen in naburige plaatsen onder dak gekomen; een paar zag men echter, die na den bi and een t in den grond hadden gegraven, daarover planken hadden gelegd en daarin huisden. Zoo groot was er de hitte, dat zelfs gegoten ijzeren ketels eu pottenbenevens glas en draadnagels gesmolten waren. Zelfs in de wijken zag men de goederen biauden. Zoo had een der ingezetenen zijne secretaire in de vaart gewoipen. Hij wierp zijn bed er eveneens iu, maakte dit goed doornat, wieip het daarna op de secretaire en zag beide nog veibtanden. Een ander had zijne voornaamste goederen op een wagen geboi gen en spande er't paard voor, om bij de nadering van 't vuur te vluchten. Toen hij dit rag gebeuren, reed bij weg, maar nog slechts een eind gevorderd zijnde, was hij genoodzaakt het paard los te maken eu daar mede de vlucht te nemen, wilde hy zelf niet omkomen. Zijne goederen zag hij op den -weg verbiamien. Pernis. Weder is een sloep binnen met 39 ton zomeviseh. Prijs f 24 per ton. Welft. Op de gisteren alhier gehouden paardenmarkt zijn aan de lijn geweest 571 paarden eu 11 veulens. Da Handel was niet geanimeerd. Luxe-paai dm waien niet aange voerd. Vom- tl» beste soort wei kpaarden werd besteed tot f 350; mimder sooil f250; voor de slachtbank f 40 ad f 50. Amsterdam. Aan boord van di-stoomboot der Kanaalmaatschappij, waarop De Lesseps zicli bevond, waren de Cormrni-satis des Konings, de burgemeester van Amsteidam, de ingenieuis Disks, Waldorp, Com ad, directeuren en eenige commissarissen der maatschappijde heer Bogaard, referendaris bij het Ministerie van Waterstaat, de ingenieur Fynje, de waterschout, de heer Junius Van Hemeit, de Fransche ingeneurs Couvreur en Gallait, benevens de secretaris de3 heeren De Lesseps. De grijze stichter van het Suezkanaal wordt vergezeld ■van een" zevenjarig dochtertje. De reis naar IJmuiden was zeer belang wekkend; de boot ontmoette de Fr'.uses ifarie, zooeven door het Suezkanaal uit Indië binnen, en passeerde bij de pluizende Willem Barents, Onderweg sulueerden alle schepen de Fransche vlag, die boven de vlaggen van andere natiën aau de masten wapperde. Bij het bezoek aan de Oranjesluizen trof het toeval, dat een groot stoomschip, de Frinsvan Oranjein het Koninginnedok lag. Na een kort bezoek aan de Willem Barents, inmiddels in du sluizen gekomen gingen de lieer De Lesseps en die hem vergezeldenroet zijne gastlieeren naar het hotel, dat den naam van den Noonlpoolvaurder en van het Poolschip draagt, en terwijl oin half twee dat Poolschip ouder het gejuich van de meuigte naar zee stoomde, werd in de ruime zaal van het hotel een keurig déjeuner dinatoire gebimkt, waai by het natuurlijk niet aan heildronken ontbrak. Bbl Na 't diner, gisteren aan den lieer De Lesseps aangeboden, zou in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt een vuurwerk worden afgestoken, Odoorn. In de door den veenbrand geteis terde streken begint vvefir meer rust te komen. Nu men de ramp overzien kan, blijkt, als ge woonlijk, dat de eerste geruchten wel wat over dreven waren. Het totaal der verbrande woningen onder Emnteii is ruim 60, onder Odoorn "14. Verlies van menscbenlevpiis heeft men niet te betreuren. Maar de aau de veenderij toegebrachte schade is zeer groot en de behoefte der van alles beroofde arbeidersgezinnen gijpend. Er worden hier dan ook reeds pogingen gedaan, om een commissie tot liulpverschaffmg ia 't leven te roepen, In de Odoorner en Exloërveeoen is het vuur nu gebluscht, doch iu die vau Velte en Weer dinge zit het zóó diep, dat het nog wel maanden vooitsmeulen kan en het van de wind-en weer gesteldheid afhangt, of het niet nog telkegs tot nieuwe en heftige uitbarstingen komen zal. Jl. Dinsdag heeft de Commissaris des Konings het terrein bezocht. Zlerikzee. Eergisteren avond, omstreek» 7 uur, bracht een koit maar hevig onweder aan ons eiland het lang geweuschle regen water. De veldvruchten hebben door de lang durende droogte veel geledeD, zoodat met elkep dag de hoop op een goeden oogst verminderde, Goed drinkbaar water was zelf voor luimgeld niet meer te krygen. Daardoor leden mensch en vee groot ongemak. In de menagerie van den dierentemmer Salva te Nancy kwam het eergisteren tot een woedend gevecht tussclien een panter eu een leeuw. De dierentemmer was juist bezig met het vertoor.en zijner kunsten met den panter., toen de leeuw, die in een kooi daarnaast op gesloten was, de tralies verbrak, die hem van zijn buurman scheidden eu zich op dezen wierp. De diereutemmer verloor geen oogenbiik zijne tegenwoordigheid van geest en na de andere dieren1 die zich in de kooi bevondener uit gedreven te hebbenliet hjj den beiden twis tenden bedaard hun geschil beslechten. Ia adeinlooze stilte zag liet publiek het zeldzame en verschrikkelijke schouwspel aan, ouder luid gebrul van de velschillende dieren,.die zich in de teut bevouden. be panter scheurde (den leeuw iu ,eeu,oogwenk den buik open, drukte \u| VI

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2