luimt fan het MapM e 19. j K e r nieuws. Steielijf Nieuws. Burgerlijke Stand. O VERS CHI E. Naar Het Vaderland verneemt, is het eindrapport den Staat-commissie voor deu Rot- terdamschen waterweg bijna gereed. Volgens de berekening dier Commissie zou de waterweg, om aan alle eischen te voldoen, nog 29 h 30 millioen gulden moeten kosten. De commissie voor het oprichten van een stoffelijk huldeblijk aan wijlen Dr. S. Sarphati heeft zich tot den gemeenteraad van Amster dam gewend met het verzoek voor het monument een geschikte plaats af te staan. Tevens verzocht zij een deel der kosten voor de fundeering, tot een bedrag van f3000, voor rekening der ge meente te doen .uitvoeren. Het voornemen is dit monument na voltooiing aan de stad Amster dam ia vollen, vrijen eigendom over te dragen. Dij vonnis van het kantongerecht te Schoonhoven dd. 3 dezer, is zekere O. v. O., wethouder der gemeente B., wagens het zonder eenig» aanleiding uiten van scheldwoorden tegen een geacht ingezetenen dier gemeente op een openbare plaats, met het doel om te beleedigen, veroordeeld tot betaling eener geld boete van f2.50 of subsidiaire gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten. Een civiele actie tot eerherstel staat dien wethouder bo vendien te wachten. (~tJ. D.) Te Ilansweert hebben zich twee gevallen van typhus voorgedaan, die tot gisteren een gunstig verloop hebben. Het gebrek aan zuiver drinkwater was aldaar tot een ongekende hoogte gestegen en door het gros der bevolking werd van allerlei voor de gezondheid schadelijk water gebruik gemaakt. Vele ingezetenen lieten, per stoombooten Telegraaf en andere, Maas water uit Holland medebrengen, doch aangezien men aan 't drinken daarvan niet gewoon is, veroorzaakte dit bjj velen buikloop. In de maand April stierven er te Amster dam van 50—80 jaren 170, te Rotterdam 74, te Leiden 32, te 's-Hage 61 en te Utrecht 32 personenaan mazelen te Amsterdam 44. Aan lichaamszwakte, keel- en longtering, acute en chron, ziekten der ademhalingsorganen te Am sterdam 387, Rotterdam 128, 's-Hage 133 en Utrecht 67. Aan waterzucht en scheurbuik te Rotterdam 5 en te Amsterdam 44, Door gewekl- dadigen dood en verdrinken te Rotterdam 6, Amsterdam 8. De verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar was te Rotterdam 25.3, Amsterdam 31.6, 's-Haga 31.7, Leiden 38.6, Utrecht 30.4. Een smid en slotenmaker te Amsterdam heeft een practisch toestel uitgedacht om win kelladen af te sluiten, en Yoor diefstal zoo vnn vreemde insluipers als van oneerlijke huisge- nooten te beveiligen. Deze toestel heeft het voordeel dat de lade afgesloten is zoodra men haar dichtdrukt, doch tevens zonder sleutel of eenig werktuig enkel kan geopend worden docr dengeen, die het geheim weet. Daar ver der de sluiting evf oals een letterslot eiken dag kan veranderd worden, en de Jade niettemin met een handgreep zonder eenigen last kan worden geopend, laat het zich begrijpeu van hoeveel waarde deze geheime sluiting is voor winktdneiitigen. De grootste verdienste van deze vinding is dat de sluiting zoo is aange bracht, dat zelfs huisgenooten vrij wel buiten de mogelijkheid zijn te ontdekken hoe ze werkt. Daaienboven wordt reeds eene poging om de laden te openen verrader, door het overgaan van een schclsignanitje, (N. vtl, JD.) Nederland op de Vitscherij-tentoonstelling te Berlijn. In een uitvoerig nrtikei besprak gisteren ook de Eöln. Ztg. de Nederlandsche inzendingen op de Berlijnsche vieschery-ten toon stelling eu met lof worden door haar de ver schillende firma's genoemd, die, den goeden naam van Nederland ook op dit gebied hebben gehandhaafd. Zy vermeldt met name ds visscherij- maatsc.happij Neptunue te Nieuwediep, wier inzendingen haar den weusch doen uiten, ook .te Emden of Koningsbergen eene dergelijke maatschappij te hebben. Eene even uitgebreide inzending meldt zij is er van de oude firma A. E, Maas te Scheveuingen. De oude Maas, zegt de Eöln. Ztg, geldt als de Nestor der Hollandsche zeevisscherij. Hij heeft zijne van nieuwigheden wat afkeevige landslieden aan menige in het buitenland, voornamelijk in Engeland, uitgevonden nieuwigheid gewend en breit netten met tie locaalkleuren van de ver schillende wateren, daar zooals onze dames wei weten eeu der grootste deugden van een net is, dat het onzichtbaar voor het visehje is. Evenals van de firma Maas is het ook van de firma Kikkert te Vlaardingen makkelijker te zeggen wat zij niet teutoonstelt, dau al hare verschillende aitikelen te noemen, van de mijlenlange haringnetten tot het sterkste touw. De oei sten stelt ook de firma van den Heuveil uit Vlaardingen ten toonterwijl de firma Hoogerwerff Co. te Albiasserdam voortref felijk touwwerk van staaldraad leverde. Verder heeft, vervolgt de Eöln. Ztg., het door J. B. Van Catz en Zoon in Gouda ten toongestelde garen om netten te breien reeds de opmerkzaamheid der Rijnsche visschers getrokken. Vooral van belang voor de mannen van het vak moeten de ingezonden preparaten en levende exemplaren van zelfgeteelde zalm van de Nederlandscl)e vischteelt te Yelp zijn. In de wijze van conserveering van zijn omvang rijke vischvangst toont Holland zich zeer con servatief. Bijna alles wordt met zout bphandeld doch met het allerbests van de wereld, daar de fiscus den visschers het zout niet met in komende rechten belast. Schnone gerookte zalm voor 3.50 M. het pond stelt de firma Ten Houten en de Raadt van Rotterdam tenj toon in een Kiosk, die dit edele voorwerp waardig is. Met lof wordt vooits nog melding gemaakt van da inzendingen van Fauna, van het Zoö logisch genootschap te Rotterdam en van dat ve Amsterdam, terwijl de bijzondeie Katalogus voor de Hollandsche tifdeeling, opgesteld door den heer G. H. Rady voortreffelijk wordt ge noemd. Vlaardingen. Van de beugvisseherij zijn vier schepen binnengekomen, aanbrengende 225 ton zouteviscli en 32 ton leng. Pernis. Uil de afrekening der sloep Cas tor, stuurman A. Koster, blijkt dat het aandeel in da winst voor de visschers van Paschen tot Juni f 162 is. lien Haag. In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen alhier hield do heer Ferdinant De Lesseps gisteren, na het diner op het groot stedelijk Badhuis teScneveniogen den beroemden Franschman aangeboden, eene voordracht over de doorgraving der landengte van. Panama, die bijgewoond werd door verschillende Ministers, leden van het corps diplomatique, verscheidene autoriteiten en de leden vnn het Kon. In stituut voor Ingenieurs. De heer De Bordes, als President, heette hem welkom en herin nerde dat het instituut hem reeds tot eerelid had benoemd, vóór hij zijn plan tot graving van het Suezkanaal had vastgesteld. De heer De Lesseps, den beer De Bordes beantwoordende, verklaarde daarop grooten prijs te stellen. Ais ingenieur was hij het eerst door do Hollanders erkend. Hulde bracht hij aan de heeren Uoorad en Dirks en aan het uitnemende Noordzee kanaal met zijne prachtige haven teIJmuiden. Uitvoerig schetste hij de uitvoerbaarheid van het Panama-kanaal en weerlegde tal van be zwaren, geput uit het klimaat, den tegenstand van Amerika enz. De heer De Bordes hoopte ten slotte, dat de heer De Lesseps de opening van het Panama-kannal zon mogen beleven; dan voorzeker was er niemand die zooveel had ge daan voor den vooruitgang, de beschaving en het welzijn der volkeren. Heden vertrekt de heer De Lesseps naar Belgie. Lelden. Men verneemt, dat met de werk- f zaamheden aan deu stoomtramweg Haarlem Leiden spoedig een aanvang zat gemaakt worden. De benoodigde locomotieven zijn reeds besteld bij de Maatschappij Ilohenzollem te j Dusseldorf. j De baten der stedelijke gasfabriek over 1879 hebben bedragen f 225,793.25, de lasten I f '155,620.9472, zoodat de netto winst bedragen heeft f 70,172.3072. Prijs per 3 maanden voor geahonneerden op de Schiedamtche Courant 25 Cent, voor niet geahonneerden 75 Cent. j Beschaving, Brieven van Rachel Twie j vorstelijke avonturen. Waanzinnige Bloed» worst. Een stierengevecht in Spanje (wordt j vervolgd). Lijdensgeschiedenis vau een Neger. Ilooge salarissen. Dure Siroop. Een portret van Mr. Tilden. Financieels beschouwingen. Allerlei. Feuilleton. Ds Degen, door Paul von Schöuthan. .<4 6d. Herv. .Kerk, 5 Voorwaardelijke toezegging van beroep: naar St. Oedenrode, J. A. Lublink Schroder, laatst 1 pred. te Boxtel. Bedankt: voor Amsterdam, Van Hoogenhtiysen,te Dordrecht. Op 2G28 Mei is, aaar de U. Ct. nader meldt,, eene op de helft uitgelote Synode dei' Ned. ilcrv. Kerk te 's Giavenhage vergaderd geweest om de zaak te behandelen der vier leden van het prov. kerkbestuur van Gelderland, die geweigeul hadden het vonnis tegen de Dordtsehe ouderlingen mede te onderteekenen en daardoor aan het verzet dier p ohorste ouderlingen niet weinig knuiit hadden bijgezet. Genoemde vier hoeren zijn schuldig verklaard aan overtreding van het stellig voorschiift der wet, dat eik vonnis door hen, die er aan hebben deelgenomen ouderteekend en al- zoo als minute bewaard moet worden. Do Synode heeft waarschijnlijk ook met het oog op den loop der zaak van de Dordtsclio ouderlingen, die hun verzet hebben opgegeven geineend, geen strenger tucht middel dan eene «terechtwijzing" op genoemde over treding tc moeten toepassen. B U R G E R LU K K 8 T A N D. Geboren 3 Juni. Aafje, dochter van J. Post en J. Abel, Singel. 4. Helena Antonia Chris tina, dochter van Th. J. Van der Heiden en J. Kropmans, Botterdamtche Veer4. Petrus Johannes, zoon van G. Van Beers en M. Van Wel, Hagaetraat. Overledea: 3 Juni. Johannes Hermanns Rombach, oud 57 jaren, Nieuwsiraat. Geboren: 30 Mei. Pieternelia Cornelia, dochter van W. De Jonge en M. Vau der Kruijt. 31. Geertruida, dochter van C. Van der Smau en M. M. Seesiuk.3 Juni. Willem Adrianus, zoon van G. Varossieau en J. Van der Most. 4. Maarten, zoon van 11. Van der "Velde en A. la Rivière. Overleden30 Mei. Friedrich Wilhelm Quade, oud 66 jaar, weduwe van N. Kieijwegt 4 Juni. Jacoba Bak, oud 55 jaar, echtgenoot van J. Van Es. lYijnbericht van- do firma Lyncli frèras in Bordeaux eu Hanover. Bordeaux, den l Juni 1880. Is de om dezen tijd van het jaar gewone stilheid in zaken begrijpelijk, na onze vele contracten' met hetj buitenland gedu rende de laatste maandkunnen wij evenwel slecht» onbeduidende transactiën ter plaatse zelf berichten. Onze bezitters van wijnbergen houden in dit opzicht de zoo zeer vermimteidc hoeveelheid van oudere en ouden wijn op hnnne prijzen vast, en kunnen niet be sluiten, gemaakte aanbiedingen te nccepteeren. Ons wijnland ziet er over het algemeen goed uit, en geeft de schoonste verwachtingen. In die streken van ons departement, welke nog van de Phylloxera gespaard bleycnzijn de uitspruitsels evenzoo krachtig als de schijn rijkeltjk. De gelieeio buitengewone temperatuur heeft zelf» bij veie wijnstokkenwelke sedert lang 'geen teeket» van leven gaven, en die men na de geledene win terkoude daarom voor dood hield, de ontwikkeling van knoppen bijzonder begunstigd, zoo dat een groot deel daarvan spoedig groen zijn zal. Houdt het schoone weder aan, zoo zullen ij spoedig het bloeien zien.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 6