■vergunning, door aan verschillend»1 personen gelden voor te schieten en daarvoor voorwerpen op pand te nemen, tot f 10 boete of 3 dagen gevangenisstraf. A. B., huisvrouw van A. v. d. Z., uitdraagster, wonende te Schiedam, beklaagd van hetzelfde feit als de vorige beklaagde, tot f 20 boete of 5 dagen gevangenisstraf. Dé zaak van J. C. J. brandersknecht te Schiedam, beklaagd van verbreking van afslui ting, werd onbepaald uitgesteld. De Minister van Binnenlandsche Zaken; gelet op art. 1 van het Koninklijk besluit van 3 October 4873 Staatsblad no. 135); Haeft goedgevonden: met ingang van 16 Juni e. k., de art. 1, 3, 4, 5, 6 en 7 van het aangehaald Koninklijk besluit van toepassing te verklaren in de gemeente: 1. Delfshaven, op de percee- len in gebruik: a. bij \Y. Van der Valk, en kadastraal bekend sectie A, no. 1678; b. bij F. Van der "Valk, en kadastraal bekend sectie B, no. 3307; 2o, Kethel, op de perceelen in gebruik: a bij J. Ham, en kadastraal bekend sectie A, nos. 134 en 137; b. bij P. Lansbergen, en kadastraal bekend sectie B, nos. 639,1099, 1101, 1452 en 4454. De linancieele uitkomsten der uitgaven voor het huldeblijk, dat door het leger aan HH. MM. den Koning en de Koningin is aangeboden, zijn, ondanks den omvang van het geschenk, zoo gunstig uitgevallen, dat van de overgescho ten gelden een gift van f 350 is kunnen wor den geschonken aan het Militair Invalidenhuis te Leiden. In een brief uit de hofstad in de Arnh. Ct. wordt, sprekende over de begrafenis van Cremer, o. a. het volgende gezegd: »Eene andere leegte trof mij echter bij deze teraardebestelling, die niet had behooren opge merkt te zijn: mg dunkt, bij Cremers graf had eene deputatie behooren te staan van een der vele arbeidersvereenigingen om hulde te brengen aan den man, die door zijn Fabriekskinderen de consciëntie der natie en der wetgeving heeft wakker gemaakt voor de ongelukkige, huipelooze slachtoffers eener onverbiddelijke industrie aan de eene en van een inhaligen exploitatie-geest der ouders aan de andere zijde. Deze ver- eenigingen maken zooveel misbaqr over allerlei, wezenlijke en denkbeeldige, sociale en politieke grievendat zy deze gelegenheid om haar goeden naam door «ene daad van erkentelijkheid en hulde terug te koopen in haar eigen belang niet hadden moeten verzuimen. Nu de plannen tot oprichting der Vrije Universiteit reeds ver gevorderd zyn, begint men uit de Kerk zelve de aandacht te vestigen op het karakter dier school. De heer "Van Gispen, predikant te Zwolle, wijst er op dat de mannen dier universiteit slechts kunnen worden be schouwd als private personen en dat de diplomas dier Universiteit noch door den Staat, noch door de Kerk worden erkend. Zeer terecht. De jongelui die aan de Vrije Universiteit sindeeren, moeten al hunne examens aileggen bij de faculteiten der Rijks-Universi teiten of van de Univeisiteit te Amsterdam. Examens aan de Vrije Universiteit afgelegd, zijn noch voor een Staatsambt noch voor een kerkelijke betrekking van kiacln. De Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam maakt bekend, dat met Maandag 14 Juui in haar prijscouiant zijn opgenomen: de 4 pets. obl. der Maatschappij voor gemeectp- crediet, de 4 pets. premie-obl. der leening Theiss- Szegedin en de l'/s pets, Braziliaansche goud- reate van 1879. Uit 's [lage meldt men, dat de onthulling van het gedenktceken op het graf van Dunkier, op'Etkenduinen zal plaats'hebben op 25 Juni a. s. Het stoffelijk overschot van den diertn- schilder Bernard te Gempt is op de Oosterbe graafplaats te Amsterdam in een eigen graf jnet eenvoudige zerk overgebracht. Deze hulde is den overledene door eenige kunstbroeders en vrienden gebracht. Uit London wordt ons gemeld, dat hoewel de financieele uitkomsten van de onder neming van het Rotterdamsche Tooneelgezel- schap blijkbaar nog niet bevredigend kunnen zijn er toch eene aanmerkelijke verbetering in d« opkomst valt waar te nemen. Het succes der artisten blijft schitterend en de toejuichingen na eik bedrijf luide en welgemeend. Vooral Annt'Mits blijkt een lievelingsstukje geworden te zijn en Zaterdagavond werd den heer "W. Van Zuylen, na de voordracht van het liedje Heulen, heulen! onder algemeen applaus, een krans in de Nederlandsche kleuren aangeboden. (22. mi.) De ziïververgulde beker van de sociëteit iSt.- Joris" te Middelburg, die op dit oogen- blikiusArti et Amicitiae" te Amsterdam is ten toon gesteld, is voor de som van f15.000 aan den heer Rothschild verkocht. Het dienst nemen als soidaat van vijf Pruisische officieren, waaronder een majoor, bij het Nederlandsch-lndische leger, geeft aan het Dagblad het vermoeden, dat deze heeren de bekendheid met de Nederlaudsch-Indische militaire toestandeu kunnen overbrengen en middelerwijl goedkoope sspecial-berichterstatter" van Duitsche bladen zullen worden. Wanneer het dien officieren werkelijk te doen was om als spionnen dienst te doen, zouden zij waarlijk wel wat behoedzamer te werk gaan en zich niet vijf tegelijk met bun titels aanmelden. Wie de gave bezit om als ïberichterstiUter op te treden, gaat ook niet voor zoo langen tijd als gemeen soldaat naar het vreemde land, op gevaar af, dat hij niets te zien krijgt dan een plekje grond, waar hij garnizoensdienst verrichten moet. Veel waarschijnlijker is het te achten, dat Duitschland, hetwelk blijkbaar niet rjjk genoeg was ai zijn roam te-betaien, voor deze officieren geen bron van bestaau meer oplevert en dat zy trachten kosteloos naar Indië te komen om, als het geluk hun gunstig is, daar opnieuw carrière te maken. {Arnh. Ct.) Bij het epidemisch heersclien van de pokken te Roosendaal, heeft de Minister van Oorlog het noodig geacht de militaire autoriteiten aan te bevelen, de uitgevaardigde voorschriften omtrent epidemische ziekten, voorkomende in in het Becueil milita:re van 1874; met de ineest mogelijke zorgvuldigheid na te komen. Zondagnacht haltdrie is, naar men aan de Asser Ct.) rnededeeld, een van de heeren Thöne, glasfabrikanten te N.-Duinen, door een messteek in ceu buik vermoord. De dader (men zegt de zoon van een tolgaarder in die buurt) is gearresteerd. Maandagmiddag is de justitie van Assen derwaarts vertrokken tot het instellen van een onderzoek in loco. Uit Dokkum wordt aan de N. B. Ct. g«me!d: De bedevaartgangeis naar de Booifacius- fontein alhier kornen weder opzetten. De vorige week zijn hier 2 extin bouten uit Leeuwarden en een uit Urouw en omstreken, ieder met p. rn. 70 a SO bedevaartgangers, geweest, die na de godsdienstoefening in de R. K, kurk tc hebben bijgewoond en een bezoek aan de fonteiD gebracht te hebben, wederzij o vertrokken. JI. Zondag kwamen 8 wagens met 50 60 bedevaaitgangers uit de geineeule Leans (pro vincie Groningen.) Prof. J. '1'. Buys heeft in het laatst verschenen rioinmer van Eigen Haard een stuk over de. Nederlandsche nldeelirig iter Interna tionale Vissclierij-teutoonstelling te Bellijn geschreven, Ken afbeelding, een gezicht in de Nederlumiïche aldeehug voorstellende, is bij dat stuk gevoegd. Uilenspiegel brengt een zinneb.eldige hulde aan de nagedachtenis van Cremer, uoor een plaatje, voorstellende het borstbeeld van Cremer' op een voetstuk met het opschrift: J. 0, Betuwsche novellen. Daniel Sih. Anna Booze, Arme SamuelFabriekskinderen. Met gebogen» hoofd en neergehouden geesel nadert Uilenspiegel het borstbeeld om er een lauwerkrans op te plaatsen, waaraan een lint met de woorden: ïNeerlands Hulde." Als een merkwaardig en zelden voor komend geval kan vermeld worden, dat zich eenige dagen geleden in hpt binnengasthuis te Amsterdam een jongeling bevond; die in den waren zin des woords het hart op de verkeerde plaats droeg. Bij dezen jongen man hadden nl. de organen van borst- en buikholte eene geheele verschik king ondergaan; zoo was bij hem dehartstoot juist op dezelfde plaats rechts zichtbaar als b'y anderen links bet geval is. Kan men door het ontstaan van bepaald* geluiden en geruischen in of door de organen van borst- en buikholte met zekerheid de ligging dier organen met betrekking tot den borst- en buikwand aangeven, ook bij dezen jongeling deden zich deze geluiden en gerui schen geheel normaal voor, maar juist weêr op plaatsen, die volkomen tegenovergesteld waren aan die bij den normalen mensch. Hieruit bleek dan, dat bij. hem maag en mild op dezelfde plaatsen in het rechter als bij anderen in het linkergedeelte der buikholte voorkwamen het zelfde gold voor lever en bepaalde darmgedeelten, die bij anderen rechts voorkomen; zij vonden bij hem eene plaats ia het linker gedeelte der buikholte. Zelfs eene ziekelijke afwijking die bij den ïgevvonen" mensch links voorkomt, kwam by hem rechts voor. Deze omgekeerde ligging der ingewanden {situs tnvervus vieerum completutdie niet den minsten invloed op de gezondheid van het individu uitoefent, had het eerst de aandacht getrokkeD, toen de jongeling de keuring voor de militie moest ondergaan. (2V. v. d. D) Wil men verscheïiardbeziën eenige dagen goed houden, dan plaatse men ze in een niet al te hard gebranrien schotel en niet te veel op elkaèr gehoopt in een kelder boven een vat met frisch water. Men kau de aardbeziën dan eenige dagen goed houden. Bindt men aardbeziën, nog aan den steel bevestigd, tot bosjes bijeen en laat ze zoo in de zon of ook in den oven droogeu, dan leveren zij een goed, tnaagver- sterkend middel. LandbCt.) Aan het ontwerp van wet, houdende be palingen tot beteugeling van hc-t misbruik van sterken drank, ontlecnen wij het volgende: Hij dio sterken drank in het klein vei koopen wil, vraagt, daartoe vooraf vergunning aan burgemeester en wethouders der gemeenten, binnen welke hij dat bediijf weuscht uit te oefenen. Onder vei koop in het klein wordt verstaan verkoop van hoeveelheden van minder dan \ijf liter. Het verzoekschrift om vergunning bevat eene nauw keurige opgave van de loealitoit waar men sterken di ank wonscht te verkoopen en van de namen, voor namen, ambten, beroepen en bedrijven, zoowol'van den verzoeker als vim zijne huisgenooten boven den leeftijd van zestien jaren. Bij plaatselijke veiordening kan de gemeenteraad: io. wijken, buurten of straten aanwijzen waar ver koop van sterken drank in het klein niet mag worden vergund. 'Zo. een maximum vaststellen van do binnen da gemeente te verleunen vergunningen. Dit maximum mag niet lager worden gesteld dan: in gemeenten met meer dan 50,000 zielen, I up 500 inwoners; in gemeenten met meer dan 20,000 en ten hoogsto 50,000 zielen, 1 op de iüü inwoners. iu gemeenten met meur dun 10,000 en ten hoogste 20,000 zielen, 1 op 300 inwoners; in de overige gemeenten 1 op 250 inwoners. Het maximum mag niet lager gesteld worden dan het bij een kleiner bevolkingscijfer zou mogen worden gesteld, en niet lager don op twee. De in dit artikel bedoelde plaatselijke verordeningen gelden voor een bepaalden lyd, die tien jaren met mag te bovengaan. De vergunning wordt door btirgemeosser en wet houders ingetiokken: 1. wanneer omstandigheden zich voordoen op grond waarvan, waren zo vroeger aanwezig of bekend geweest, zij krachtens ait. 3 nos. 37 zou zijn geweigerd; 2. wanneer, blijkens suafbaie feiten herhaaldelijk door bezoekers gepleegd, hetzij in de loenlilcit zelve

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2