"EiiitsilanilsciB "Stridden. "jjjgïïile Eerichtea. den verkooper niet ia de verzoeking te brengen om tot drinken aan te moedigen d. Drankverbruik op crediet moet absoluut verboden zijn; c. De lokalen, waar sterke drank geschonken wordt, moeten ruim, net en goed geven tileerd zijn; d. In elke kroeg moet tevens gelegenheid zijn om koude of warme 3pijzen te ge bruiken. De eerste bepaiing werd mogelijk, door het stichten eener vennootschap, (Bolag) die lang zamerhand het monopolie van drankverkoop in handen zou trachten te krijgen. Alle deel- genooten deden bij voorraad afstand van elk aandeel in de winst, die geheel in de gemeente kas zou vloeien. In 4865 was Bolag reeds meester van 40 van de 01 kroegen der stad. Het bedrag, dat in 4S76 in de gemeentekas werd gestort, bedroeg 443074 gulden. "Volgens opgaven, die vertrouwen verdienen, hebben reeds 59 van de 90 Zweedsche steden het Gothenburgsche stelsel ingevoerd. Wordt vervolgd.) DU 1 8 C H L A D, De eerste zitting der conferentie heeft gisteren plaats gehad en van 2 tot 3Yt ure des namiddags geduurd. Nadat de Prins Von Hohenlohe de leden in eene toespraak verwel komd bad, heeft men zich slechts met formali teiten, betreffende het uitwisselen der volmachten en kwestiën omtrent het regiement van orde, bezig gehouden. De conferentie heeft tot haren voorzitter gekozen Prins Hohenlohe, tot secretarissen den geheimraad Busch en graaf Mony. De confe rentie handelde over het punt der'geheimhou ding van de beraadslagingen, die maar al te weinig is nagekomen bij het houden van het congre«. De conferentie erkende eenparig de noodzakelijkheid der geheimhouding. Op Vrijdag is eene zitting van de gedelegeerden bepaald. Aldus 1 worden de aan de gevolmachtigden officieel toegevoegd» zaakkundiger» betiteld. De gedelegeerden refereeren aan de gevol machtigden. De gevolmachtigden komen Zater dag weer in conferentie bijeen. Thans heeft men reeds den indruk gekregen, dat er onder de mogendheden eene overeen stemming bestaat, die wel geschikt is een spoedige» gang aan de werkzaamheden der conferentie te geven. Gisteren namiddag te 5 uren is er diner bij "Vorst Von Bismarck, hetwelk, behalve de ge zanten, ook de technische leden der conferentio zullen bijwonen. In het laatst van Maart had het Dom kapittel te Paderboru, in vereeniging met een aautal Katholieken, en gelijk do Germanin er bijvoegt, van ambtenaren en zelfs van eenige joden en vroegere liberalen, bij den Koning een adres ingediend, met verzoek om opheffing der Meiwetten. Het hierop ontvangen antwoord wordt thans openbaar gemaakt. Het is gedateerd 19 Mei en ondei teekend dooi den Minister van Eeredienst. Deze meldt, dat het adres in zijne handen was gesteld en dat hij, wat de zaak zelve bets eft, kon volstaan met te wijzen op hetgeen de Regeering in den laatsten tijd heeft gedaan en openlijk bekend is. Van nadere bijzonderheden meent hij zich te meer te moeten onthouden, omdat het adres in vorm en inhoud niet overeenstemt met de verzoenende gedragslijn, die de Regeeriug in den kerkelyk-poiiiieken strijd volgt. Toen onlangs ongeveer J50 Dtdtsche socialisten tc Zuiich eene bijeenkomst met hun partijhoofd Most hadden gehoudeD, heette het dat er in den strijd tusscliqri de socialistische partijhoofden een compromis was tot stand c bracht. Het blijkt nu echter dat indien er toen werkelijk al eenige toenadering mocht hebben bestaan, de strijd daarentegen veel heftiger wordt dan hij ooit geweest is. De scheuring is thans van dien aard, dat de or ganen der verschillende pavtijrichtingen woedend op elkaar aanvallen. Most wil van geen toena dering meer hoorenals een bezetene scheldt en raast hij op zijne vroegeie medestanders; kortom, de breuk schijnt onherstelbaar. BELGIE. Gisteren heeft de opening der nationale tentoonstelling van nijverheid plaats gehad. Er was eene onoverzienbare volkmenigte op de been. De Koning en de Koningin, de graaf en de gravin van Vlaanderen met gevolg zijn te 2 uren in het tentoonstellingsgebouw gekomen. Zij warden met eathousiastische kreten begroet. De Koning werd door de commissie van de tentoonstelling opgewacht. Het geheele corps diplomatique was tegen woordig; vooits de afgevaardigden, senatoren, burgerlijke, civiele en kerkelijke autoriteiten, da burgemeester van Brussel met den gemeen teraad. Na de komst der Koninklijke familie werd de feestcantate uitgevoerd door 4600 executanten; vervolgens had er een défilé van een laugen stoet van exposanten en werk lieden, ten getale van 6000, voor de Koninklijke tribune plaats. Toen dit afgeloopen was, be zichtigden de vorstelijke personen de tentoon stelling. De stad is schitterend met vlaggen getooid. De Koning antwoordende op de rede des Ministeis van Binnenlandsche Zaken, zeide het volgende: Ik wensch u geluk met het goed ten einde brengen dezer nationale onderne ming, die in onze geschiedenis eene plauts zal beklceden. Op de toespraak van den burgemeester van Brussel, die gezinspeeld had op de studiën des Konings over de uitvoerwegen van den Belgi schen handelantwoordde de Koning: De nijverheid kan niet bloeien, indien men geen nieuwe markten voor haar vindt. De haudel is haar beste steun. Ik ben overtuigd, dat wy getuigen zullen zijn van baie ontwikkeling, en bij gevolg van den toenemenden bloei der nationale nijverheid. E K L A S U. Aan den Koning van Griekenland is ia Guildhall het diploma van het eere-burgerrecht der City aangebodeu in een gouden koker. De Prins van Wales en de heer Gladstone waren bij de plechtigheid tegenwoordig. De Koning, ant woordende op een toost van den lord-mayor, betuigde zijn dank voor de aan Griekenland betoonde sympathie. De hem thans bewezen onderscheiding beschouwde hij als eene hulde aan de zaak der vrijheid. De Prins van Wales drukte hierna de hoop uit, dat Griekenland te eeniger tijd een groot' land mocht worden, De heer Gladstone gaf zijn vreugde te ken nen over den vooruitgang van Griekenland, m welk land elke Engelschrnau belang stelt. Hij wees verder op hel gelukkig samentrelïea der plechtigheid in Guildhall met de te Bei lijn geopeude conferentie, die aan het tiactaatvan Berlijn eene practische uitvoering zal geven. De commissie van het Lagerhuis heeft geconcludeerd tegen het afleggen van een eed door Bradlaugh, maar zij wil dat het hem vergund zij eenu verklaring af te leggen in plaats van een eed. fc' It A 3 K It IJ K. De cleticalen orgatiiseeren groote bedevaar ten, die dienen moeten «,'s een protest tegen 1 de besluiten \an 29 Maait. De eeiste bede vaart is bepaald op den 29sleu Juni, den dag, waarop da besluiten toegepast weiden. De daarop volgende bedevaai t zal den 6 Juli plaats hebben. Da bedevaaitgangeis zullen achtervolgens Paray-le-Monial, Notre Dame de Salette, Lourdes an andere heilige of'wonder» •.doende plaatsep bezoeken, De groep der Union rêpuUicaino van den Senaat heeft met eenparige stemmen zich voor de amnestie verklaard. De Qpuclte répitSïicaine van de Kamer van afgevaardigden beraadslaagde over de vraag, of zij zich met de kwestie der amnestie zou' bezig houden, dan of zij het initiatief van de regeering zou afwachten. 65 leden verklaarden zich in eerstgenoemden zin en by gevolg voor de amnestie; 15 stemmen tegen. De dissidenten verlieten hierna de zaal. I B K IJ I, De Porte heeft den ambassadeurs te verstaan gegeven dat de besluiten ,van de conferentie te Berlijn voor haar niet bindend kunnen zijn, aangezien de geïnteresseerde partijen er van buitengesloten zijn. ÏA t 1 E. Kardinaal Nina's aftreden werd gisteren uit Rome ten stelligste tegengesproken. O O S T E N Iï IJ K. In Croatië breidt zich de veeziekte uit. AMERIKA. De vreesel'yke brand, die een groot gedeelte van Titusville heeft verwoest, wordt geschat een schade van anderhalf milltoen dollars te hebben veroorzaakt. DEN IIAAG, 17 Juni 1880. Eergisterenavond ten ruim half acht ure is Prins Karei van Pruisen iu de residentie aangekomen, alwaar Hij tot den 20 dezer zat vertoeven. De Prinsessen von Wied en Hendrik alsmede Prins Frederik waren rnet gevolg aan het station van den Rijnspoorweg ter verwelkoming van deu Hoogen reiziger aanwezig. Na een hartelijkbegroeting werd de Prins, vergezeld van de aanwezige leden der Konink lijke familie in een met vier paarden bespan nen Hofrytuig naar liet lluis de Paauio geleid, SCHIEDAM, 17 Juni 1SSO. Op het twaalftal ter beroeping van een predikant by de Hervormde gemeente te Meppel komt o. a. voor de heer C. de Wilde, Cz, predi kant bij die gemeente alhier. Aan het toelatings-examen aan de Uni versiteit van Amsterdam namen eergisteren deel 42 aspiranten, waarvan 2 zijn afgewezen. Onder hen die geslaagd zijn komt ook voor onze stadgenoot de heer J. J. Pïgeaudthan:? te Leiden. De firma Christie, Nolet De Kuyper te Delfshaven, die voor de havenwerken tc Bata via en de Marinehaven te Soerabaya reeds een aantal stoombaggervaartuigen leverde, had we derom een dergelijk vaartuig, namelijk stoombaggevmolen Merak 1Yb. 3, aan het oor deel der Rijkscommissie te onderwerpen. De door haar ingestelde otficieele proefnemingen hebben voor- de firma t »t den uitstekendsten uitslag geleid. Bij de proefbaggering werd bij een maximum diepte van 30 voet eene massa specie van niet minder dan 972,000 kilo per uur, van den bodem der rivier opgewerkt. Den 12den Juni 48SO heeft te Luxemburg de uitwisseling plaats gehad van de akten van bekiachtiging der overeenkomst tusschen Neder land en Luxembutg tot regeling der wederzijd- scho schuldvorderingen, den 7den Januari 1880 te 'sGiavenhage gesloten. Het Comité ter bevordering van de in zending van vee en zuivelproducten naar do internationale tentoonstelling te Londen heeft thans de toezegging van bijna f 7000 aan bijdragen,

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2